Václav Smil - Globální katastrofy a trendy

...aneb studijní materiály.
Odpovědět
Samotář
Příspěvky: 350
Registrován: 07.07.2016 10:58
Pohlaví: muž

Václav Smil - Globální katastrofy a trendy

Příspěvek od Samotář »

Václav Smil - Globální katastrofy a trendy s podtitulem Příštích padesát let
https://www.databazeknih.cz/knihy/globa ... ndy-347553

Prof. Smil s této knize probírá jednotlivé druhy celosvětových katastrof a různé trendy, které by mohly vést k poškození globálního světa. A to s výhledem na příštích padesát let.

Nejlepší mi přišla první kapitola, kde probírá možné celosvětové katastrofy, popisuje, co by se při nich mohlo stát a hlavně porovnává pravděpodobnosti jejich vzniku řádově (to je hodně zajímavé, že některé katastrofy o kterých se uvažuje jsou řádově více nebo méně pravděpodobné než jiné pravděpodobnější).
Výborná je také poslední kapitola, kde vypočítává míru rizika a pravděpodobnosti jednotlivých globálních katastrof srovnává s riziky vyplývajícími z jízdy autem, kouřením nebo obezitou.

Kniha vyšla v roce 2008, český překlad až mnohem později, a protože již uplynula téměř třetina času jeho předpovědi, člověk si může udělat představu, v čem se trefil a v čem nikoliv.

Za mně dobrá a užitečná kniha.
Samotář
Příspěvky: 350
Registrován: 07.07.2016 10:58
Pohlaví: muž

Re: Václav Smil - Globální katastrofy a trendy

Příspěvek od Samotář »

Knihu jsem četl s velkou opatrností a nedůvěrou, protože mám stále podezření, že prof. Smil je skrytý pravdoláskař, ekofanatik a přivolavač apokalypsy.

Ale tato kniha působí celkem racionálně, i když v tom obrovském množství faktů, na které se kniha odkazuje, neumím posoudit, zda si vybírá jen, to co se mu hodí, nebo opravdu používá celé spektrum různých názorů. Alespoň v kapitole o globálním oteplování přiznává, že opravdu nikdo neví, co to udělá, jestli to opravdu může způsobit katastrofu nebo to dokonce bude v něčem lepší, což mi na dnešního alarmistickou diskuzi přijde vyvážené.
Odpovědět