Běž a dívej se

...aneb pro chvíle oddychu a relaxace. Pouze filmy a seriály k tématu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Běž a dívej se

Příspěvek od herman »

Autoři popisují místo a události, které se stali symbolem národní tragédie. Šestnáctiletý Fljora je v létě 1943 naivním běloruským chlapcem, odhodlaným zapojit se do partyzánského odboje. Na konci příběhu je lidskou troskou, z jejíž tváře navždy zmizely stopy dětské nevinnosti. Fljorův osud plný utrpení, ve kterém nechybí místo ani pro první erotické okouzlení a tragikomické okamžiky, prožila většina z těch, kteří dospívali za druhé světové války. Němci tehdy v Bělorusku realizovali projekt "spálené země", v němž lehlo popelem na šest set vesnic. O těchto událostech vypráví ve svých novelách Ales Adamovič, který se rovněž podílel na scénáři filmu, opatřeného názvem Zabijte Hitlera. Do výroby však šel snímek pod titulem, jenž tvoří refrén v biblické Apokalypse. Elem Klimov jej natáčel chronologicky, což výrazně pomohlo představiteli hlavní role Alexeji Kravčenkovi ke ztotožnění se svým hrdinou. Obraz Fljorova vyšinutého nitra však nevyjadřuje pouze herecká akce, výraznou měrou se na něm podílí práce kameramana a zvukaře, k níž zvláštní kontrapunkt vytváří Mozartova hudba
oficiální text distributora
Upřímně řečeno, když jsem tento film viděl na sovětské tv, která za minulého režimu vysílala i na našem území, byl jsem strhnut realitou a brutalitou natočených scén.
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Běž a dívej se

Příspěvek od štaflík »

Hodně drsný film.
Reno
Příspěvky: 398
Registrován: 04.12.2012 18:12
Pohlaví: muž

Re: Běž a dívej se

Příspěvek od Reno »

Jen pro upřesnění - ten film se správně jmenuje: Jdi a dívej se ;) V době svého vzniku to byla pecka, перестро́йка hodně uvolnila cenzuru a sovětští filmaři stvořili něco, do té doby u nich nevídaného. Dnes už u mě toto dílo až takové nadšení nebudí, každopádně zajímavý film je to stále.
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: Běž a dívej se

Příspěvek od Tina »

Tenhle film je dodneška mojí noční můrou, právě pro tu brutalitu válečných scén, na kterou jsem tehdy při sledování byla naprosto nepřipravena. Hodně mě to zasáhlo.
Uživatelský avatar
Evinka
VIP
Příspěvky: 285
Registrován: 06.09.2012 22:31
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Běž a dívej se

Příspěvek od Evinka »

Neviděla jsem ...už ho stahuji :o

Tinko, tak snad já budu připravená na drsné scény....aspoň si to myslím...
„Základní lidskou slabostí je, že člověk nepředvídá bouři, když je pěkné počasí.“ Niccolo Machiavelli
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Běž a dívej se

Příspěvek od kregan »

Já si třeba do nedávna myslel, že mě žádná drsná scéna rozhodit už nemůže. Než jsem viděl Srpski film :o
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Běž a dívej se

Příspěvek od Grunt »

Dodám že v roce 2017 byl film restaurován (za což vyhrál nějakou cenu) a je volně ke shlédnutí na oficiálním kanálu Mosfilmu:
Obrázek
Takže pokud nevadí běloruština (stejně je ve výsledku 90% díla jen nesmyslné kvákání jakožto zvuková kulisa), tak doporučuju shlédnout přímo tady. Rok produkce: 1985.

Jak bych film popsal? Hmm, asi nějak takto:
  • V prvních deseti minutách jsem se ptal sám sebe co to zase sleduju? Nějakou starou sovětskou komedii či pohádku určenou pro děcka z východního Slovenska či co.
  • První půl až tři-čtvrtě hodiny: [Smích a kroucení hlavou] Panebože co to zas sleduju? Kdo tohle zaplatil? A kdo natočil? To mi někdo musí vysvětlit co se to děje na obrazovce.
  • 50. minuta: Ok, tak ono to asi nebude tak úplně komedie pro děcka. Ta hromada tlejících mrtvol to prozradila.
    cadav.jpg
    cadav.jpg (20.89 KiB) Zobrazeno 1809 x
  • Téměř u konce tak někde u toho kostela:
    church.jpg
    church.jpg (49.17 KiB) Zobrazeno 1809 x
  • Konec:
    end.jpg
    end.jpg (11.59 KiB) Zobrazeno 1809 x
V hlavních rolích:
Obrázek Obrázek

Někde jsem četl, že je to protiválečné dílo na úrovni Zachraňte vojína Ryana. A asi ano. Akorát otočeno naruby o 180° a namísto v Hollywoodu natočeno v SSSR. Hlavní herec byl záměrně vybrán z řad normálních občanů a pokud by to bylo natočeno v Hollywoodu, tak by zasloužil minimálně nominaci na Oscara. Sám výsledek nebudu moc hodnotit (zasloužilo by to remake), ale za lokace dávám 10/10. Nádherná příroda připomínající domov.
Asi nemusím dodávat, že celý film je 18+. Takže pokud jste svátečně naladěni a dali ste si něco dobrého k snědku, doporučuju se posadit a podívat i když to má něco málo přes dvě hodiny.
olga.jpg
olga.jpg (33.16 KiB) Zobrazeno 1809 x
Chudák Olga. Ta nakonec dopadla.
Přílohy
thumbnail.jpg
thumbnail.jpg (30.19 KiB) Zobrazeno 1809 x
JOBU
Příspěvky: 1818
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Běž a dívej se

Příspěvek od JOBU »

Čo máš proti deckám z východného slovenska? V hlave máš ináč všetko v poriadku?
Odpovědět