Co si myslíte o ZVS?

...aneb podělte se o své zkušenosti, zážitky a poznatky s ostatními.
Starken
Příspěvky: 68
Registrován: 11.01.2013 16:35

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od Starken »

Možná jsem to přehlédl, ale za mě (téměř konec ZVS), byl ještě v base rozdíl:
tzv. ostrá (24h. - nasluhovala se)
tzv. po službě - přes den normálně v zaměstnání a do basy až v 15h. a ta se nenasluhovala.

Jinak za mě byla ještě jeden trest, taková lehčí po službě a to tzv. Bezina - neboli kázeňský trest zákazu vycházky (proto bezina = bez vycházky). To za nás docela taky bolelo, protože člověk nemohl nejen na vycházku ve všední den, ale hlavně to znamenalo i víkendy v kasárnách.
Vzpomínám na jednoho kolegu s přijímače, ten odjížděl k útvaru asi s 84 bezinami. Fakt průserář a trošku smolař.

Jinak ještě k nasluhování to vlastně bylo delší minimálně o dalších 5 dní, z vojny se neodcházelo posledního, ale vetšinou 25., těch pár dnů se promíjelo rozkazem ministra, ale násluha se počítala od 1.

A ještě na jednu trestní věc jsem si vzpomněl, ale ta spíš fungovala v přijímači aspoň u nás a to vyhrožování, že po přijímači půjdeme ke strážákům a ten výše zmíněný kolega s bezinami tam taky zamířil (a ještě asi dva další).

Co se týka drog, záleželo jak hodně v tom člověk jel. Pamatuji na kolegu v přijímači, co při poplachu (dostatečně předem ohlášeném) si začal čistit kanady a my jenom zírali s baťohama na zádech, co blbne. Domluva VDečka a naše a nějak to přežil, jen myslím zvracel u plynový komory. Druhý den se omlouval, že si moc nepamatuje, něco na vycházce prostě zkoušel...

A když v tom vojáčel lítal hodně, tak správný postup bylo odeslání POŠku, převoz do UVNky na psychiatrii na pozorování a diagnostiku a asi po 2-3 týdnech návrat k útvaru (teda na ošetřovnu) a přerušení výkonu VZS. Tohle jsem zažil dvakrát a to jsme se přes noc radši zamykali, byť oba vypadali docela v pohodě, fakt jsme nestáli o nějaké noční překvápko na téma chci něco z trezoru v ordinaci.
Jinak převoz býval ve třech: řidič, velitel vozu zdravotník VZP, zdravotnický instruktor a samozřejmě onen vojáček.
mukl
Příspěvky: 937
Registrován: 05.10.2016 18:19
Pohlaví: muž

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od mukl »

...no právě, kdyby to nezrušili, měla by později už každá rota svého "Drogového koordinátora" a "výkoňák" by distribuoval Metadon :mrgreen: .
Germanik1
Příspěvky: 1579
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od Germanik1 »

Pravda, byli“ čichači"tekavych látek /toluen, lepidlo Vulcan apod/ a "klepkaři" kteří kombinování léky všeho druhu. Opravdu rozpadlé osobnosti modrou dostávali. Ale ti měli záznam už před odvodem. Kdo si na to začal hrát na vojně, skončil u pracovních jednotek a tam to z něj pologramotní vychodňari vytloukli. A nebo, psychiatr, léčba, přerušení vojny a doluhovali třeba v 28 letech.
Udělám co musím.
skagerak
Příspěvky: 354
Registrován: 18.03.2018 14:25

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od skagerak »

Houby ve vyvojce, topinka na indulone, iron, okena... toluen, leky,
Imho kdo to provozoval pred tim, snazil se provozovat I na zvs, coz mu bud slo nebo ne. Jestli s tim nekdo zacal na zvs pod vlivem techto osob.... cisla nemam, ale nemyslim, ze by zvs nejak delala z lidi fetaky
pekoz
Příspěvky: 166
Registrován: 04.07.2012 7:27
Bydliště: vedle Ostravy
Kontaktovat uživatele:

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od pekoz »

Za nás se začínalo na ZVS kouřit, případně ti co chlastali v civilu se snažili chlastat stejně nebo více (hlavně hoši z východu :beer ).
Čas od času se zkároval každý ale kdo na to neměl náturu tak u toho nezůstal.
O drogách si nedělám iluze bo kdyby byly tehdy více dostupné v civilu tak by se na ZVS určitě objevily.
Tak jako ten chlast za nás ale zase ... chce mít na to geny.
Pitralon jsem viděl aplikovat vnitřně, ovšem to už byli zoufalci.
Kdo si pořídil zdravotní omezení a nehlídal si to, případně to neměl posichrované u známého doktora tak měl smůlu.
Nebyl problém v 19ti šurovat chodbu vedle 27 letého otce dvou dětí.
Úplná tragedie byl hošan cca 26 let z Prahe co se nechal vyhodit snad ze třetí VŠ a nastoupil normálně přijímač s asi týdenním zpožděním. Ten se chtěl věšet hned další týden.
Já jsem chlastat a kouřit nezačal, akorát jsem si udělal chutě na kafe ... bo jme ho fasovali.
Starken
Příspěvky: 68
Registrován: 11.01.2013 16:35

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od Starken »

Já rukoval taky starší (po VŠ), ale ono nás tam bylo víc, přišlo mi to, že z mnoha OVS byli na zdravotníky posíláni právě spíš VŠ, ale pravidlo to nebylo.
Vzpomínám na jednoho Róma Pepíka, to byl Forest Gump, fakt strašně jednoduchej (a stále při penězích - jsme si říkali, že mu je posílají ze strachu příbuzní na úplatky pro šikanisty - přitom u nás šikana nebyla), na druhou stranu jestli si vzpomenete na tu scénku s Forestem a sborkou M14, tak Pepík fungoval dost podobně, co se naučil, tak napovel jel: takovej všeobecný výcvik s malou polní a najednou písknutý chemický útok, každý se rozhlíží jestli jako vážně a jediný, který to neřešil byl Pepík a než všichni začali, tak měl všechno na sobě - vyšlo ho to draze, ta pochvala v rozkaze se musela oslavit :beer

Jinak, když už jsme u alkoholu, společně s námi probíhal ještě výcvik řidičů - sběračů raněných (mimochodem armáda šetřila, tak dělali jen B jen na sanitku).
Tam těch exotů bylo víc i alkoholovejch a protože řidiči a byť si nemyslím, že nám velel důstojnický výkvět, tak o větších a pozdnějších návratech v podnapilém stavu věděl, tak jednou ráno avízo, že se bude dejchat. A někdo dal informaci, že po vypití octa se nenadýchá. Tak jeden exot sehnal rychle ocet a 2l hodil na ex. Takže bylo mu zle, překvapivě nadýchal a dostal pokutu myslím 15tisíc.
S Pepíkem bych do války šel, ale s octem fakt ne.
vrbodol
Příspěvky: 500
Registrován: 14.07.2012 20:08

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od vrbodol »

Za nás 97-98 nastoupil nákej Egon obviněnej z vraždy kamaráda. Nejdřív ho střelil do hlavy dělanou malorážkou a pak doškrtil kabelem a zakopal na skládce. Při nástupu nám gumy říkali jakou bude mít pakárnu a nakonec měl největší leháro bo nesměl dostat zbran do ruky ,takže žádná stráž, nanejvejš se procházel na hlídce po kasínu s bajonetem.Prázdný spodní patro baráku si odemknul a šukal tam po nocich starou když si ji přetáhnul přes plot. Největší kamarád vojenskýho fízla co si válel koule ve svim kanclu. Když měl v Praze soud tak tam jel normálně autobusem a jako stráž dostal kluka vyzbrojenýho bodákem a rozkazem že mu nesmí utýct. Jinak se ale choval úplně normálně jako zobák šůroval rajony a co se týče mazárny měl vojnu jako všichni ostatní a nikdy si nestěžoval. Já s nim byl na pokoji a docela jsme i kámošili (jak píšu nahoře měl kladnej vztah ke zbranim) a ještě dneska mám od něj krabičku třpytek. Pak po dost letech souzení dostal pořádnou raketu do lochu.
Odpovědět