Místní politika

...aneb podělte se o své zkušenosti, zážitky a poznatky s ostatními.
Odpovědět
Samotář
Příspěvky: 220
Registrován: 07.07.2016 9:58
Pohlaví: muž

Místní politika

Příspěvek od Samotář »

Bydlím na více místech současně a můžu srovnávat.

V jednom místě, okolo 100 tisíc obyvatel, máme v radě dva politiky zajímající se o prepperství, jeden z nich má dokonce na starosti krizové řízení (v úřednickém žargonu přípravu na různé katastrofy).

Oba jsou aktivní na facebookové stránce Preppers CZ - Rozpad společnosti.
Jeden na místní stránce drbů už řadu let zveřejňuje rady, co dělat až nepoteče voda, nepůjde elektřina nebo teplo, co při požáru a podobné. Druhý ve spolupráci s obcí pomohl založit spolek, který nabízí lidem vzdělávání v oblasti prepperství.

A oběma a jejich stranám to docela jde a je velká šance, že budou zvoleni i v letošních komunálních volbách.
Samotář
Příspěvky: 220
Registrován: 07.07.2016 9:58
Pohlaví: muž

Re: Místní politika

Příspěvek od Samotář »

Ten spolek je vůbec zajímavá věc.
Je to zvláštní pocit vidět na obecních lavičkách vylepené reklamy, kde nabízejí vzdělání v oblasti survivalu nebo prepperství (přímo takto je to napsané na plakátech).

Provozují webové stránky, kde srozumitelnou formou vysvětlují, co se může stát a jak se připravit. Natáčejí videa, kde učí lidi, jak se připravit a zachovat v krizové situaci. Také pořádají kurzy, pro místní zdarma (asi platí obec), přespolní platí vstupní poplatek.

U těch kurzů je zajímavý trend. Úplně plné jsou kurzy první pomoci, přidávají další termíny, ale hned je to obsazené. Potom kurzy sebeobrany, ty jsou také docela obsazené. Dále pořádají kurzy přípravy na zbroják a tady je minimální zájem, většinou je víc přednášejících střelců než zájemců/návštěvníků kurzu. A také pořádají takové úplné specialitky jako třeba kurz první pomoci pro domácí zvířata.
Samotář
Příspěvky: 220
Registrován: 07.07.2016 9:58
Pohlaví: muž

Re: Místní politika

Příspěvek od Samotář »

Jiné místo je třeba bývalá vesnice na okraji velkého města, asi 1500 obyvatel.
Je to celkem populární místo, hodně se tam staví a hodně lidí se tam přistěhovává. Spíš lidé úspěšnější, podnikatelé, hodně lékařů, lidé z vysokých škol, ale i umělci.

Při každých volbách je několik kandidátek různých stran, ale přibližně levicoví kandidáti jsou okolo místního sportovního klubu, pravicoví kandidáti okolo místních hasičů. Ale většinou to dopadne tak, že se z každé kandidátky dostanou do zastupitelstva tak maximálně první dva, nikdo nemá převahu a musí se potom udělat kompromis při volbě starosty.

A docela to funguje.

Když je starosta pravičák, dávají se peníze do hasičské techniky a vybavení. Když je starosta levičák, rozšiřuje se sportovní areál. Ale každý starosta nejvíc peněz dává do místní školy, pan ředitel školy je místní nezpochybnitelná autorita, který píše úvodníky do místních novin. Škola je úplně vyšperkovaná, je tam všechno od ateliéru až po dílnu, kde se děti učí s nářadím. A asi to bude i dobrá škola, protože se tam snaží dostat i děti z širšího okolí.
Samotář
Příspěvky: 220
Registrován: 07.07.2016 9:58
Pohlaví: muž

Re: Místní politika

Příspěvek od Samotář »

Asi nejhorší je to ve venkovském útočišti.
Je to klasická vesnice na konci světa, která má pod sebou dalších šest vesnic v okolí, všechno dohromady necelé tři stovky obyvatel. Máme obchod (jen brzy ráno) a občas otevřenou hospodu.
Třeba v té naší vesnici opravdu končí silnice, dál už je jen polňačka do kopců. A trvale v ní žijí poslední dva lidé, oba nad osmdesát let.

Vždycky jsme vyčítal místním kamarádům, že nekandidují do zastupitelstva. Ale ono je opravdu potřeba mít nějaké základy administrativní práce a když celý život házejí lopatou... je to těžké. Téměř dvacet let tam vládli místní komunisti z před roku 1989, dokud nevymřeli. Dnes se nechá zvolit a dělá starostku některá z místních žen, která třeba dělá účetní. A podle tohoto to vypadá. Ano, radnici máme krásnou, nově omítnutou a růžovou, za okny truhlíky s kytkami, perfektně srovnaná úřední deska, ale třeba obecní silnice k nám do vesnice je hotový tankodrom, o obecním vodovodu nebo kanalizaci si můžeme nechat zdát, u nás máme jednu lampu veřejného osvětlení.

A mám pocit, že se tam lidé mezi sebou nesnášejí víc než ve městě.
golem
Příspěvky: 1727
Registrován: 14.01.2011 2:36

Re: Místní politika

Příspěvek od golem »

Jestli to má být nějaký humor, tak ho nechápu.
Jestli si myslíš, že téhle slátanině někdo uvěří, tak nechápu tebe.
No, vlastně chápu, ale úplně otevřeně to nechci napsat...
Odpovědět