Zazitek blizkosti smrti - NDE (Near death experience)

...aneb podělte se o své zkušenosti, zážitky a poznatky s ostatními.
mhi
Příspěvky: 448
Registrován: 16.07.2015 16:37

Zazitek blizkosti smrti - NDE (Near death experience)

Příspěvek od mhi »

Mel bych otazku na mistni, zda zde je nekdo, kdo prozil zazitek blizkosti smrti - NDE (Near death experience). Pokud byste ho byli ochotni tady popsat, nebo se mi jenom ozvat a promluvit si se mnou soukromne, budu moc rad. Pro ty co nevi o co jde, wiki ma dobry popis https://cs.wikipedia.org/wiki/Pro%C5%BE ... 3%A9_smrti a toto mi vypadlo z ChatGPT :) :
Zážitek blízkosti smrti je subjektivní zážitek, který se vyskytuje u lidí, kteří přežili nějakou situaci, která byla potenciálně smrtelná. U lidí, kteří umírají, může zážitek blízkosti smrti zahrnovat podobné zážitky. Někteří lidé mohou mít pocit, že se jim oddaluje vědomí a že se ocitají v temnotě. Jiní mohou mít pocit, že se dostávají do světla, které je obklopuje, a mohou mít pocit, že se setkávají s rodinnými příslušníky nebo přáteli, kteří zemřeli.

Mnoho lidí také prožívá pocit klidu a míru během zážitku blízkosti smrti, a to i přesto, že se nacházejí v bolesti nebo v intenzivním fyzickém nebo emocionálním stresu. Tyto pocity klidu a míru mohou být pro některé lidi velmi povzbuzující a mohou je vést k pocitu, že smrt není něčím, čeho se mají bát.

Je důležité si uvědomit, že zážitek blízkosti smrti je subjektivní zážitek a může se lišit mezi jednotlivými lidmi. Navíc neexistuje vědecký konsenzus o tom, co zážitek blízkosti smrti způsobuje, a existuje řada různých teorií, které se snaží vysvětlit jeho příčiny.
Mnoho lidi si muze rict, ze to je jen nejaka nahodna aktivita mozku, ale myslim, ze tato hypoteza je mylna - tyto zazitky jsou velmi strukturovane, prubeh ma mnoho spolecnych prvku napric kulturami, je tam prilis mnoho komplexnich veci na to aby to bylo "random neuronal firing". Proto mne to zajima. Podobne prozitky mohou byt i behem meditace (z me zkusenosti ale selektivne, ne "se scenarem NDE"), nebo po poziti nekterych psychoaktivnich latek.

Premyslel jsem kam svoji otazku strcit, no nakonec padla tahle skupina.
Hagen
Příspěvky: 1305
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Zazitek blizkosti smrti - NDE (Near death experience)

Příspěvek od Hagen »

Nevím, jestli se to dá nazvat zážitkem blízké smrti :lol: .
Před cca 15. lety jsem se málem udusil kusem žvance.
Prvních pár vteřin jsem cítil vztek, co jsem to za trotla že neumím žrát, pak začala nastupovat stále větší panika,...
Co mě překvapuje (nevím jak dlouho mi to trvalo, přišlo mi to jako věčnost), najednou mi došlo, že je konec, a necítil jsem strach, ale hlavou mi běželi myšlenky jak debilně zdechnu. Letělo mi hlavou, jak se budou lidi ptát na co že jsem to umřel, a pozůstalí budou vysvětlovat, že jsem se udusil kusem žvance.
A lidi se budou hodně snažit, aby se nezačali smát.
V podstatě mi přestalo vadit že umřu, ale vadilo mi jakým trapným způsobem.
Pak jsem ztratil vědomí.
Stalo se mi to v práci, a když jsem se začal dusit, a nebyl jsem schopnej to ze sebe dostat, tak jsem běžel do kuchyně, že to zkusím zapít (to se mi pochopitelně nepovedlo).
Tam mě našel kolega, který se naštěstí šel podívat co se se mnou děje, a podařilo se mu mě rozdejchat. ;)
Ale mám pocit, že na toto si se zeptat asi nechtěl.
Spíš by tě zajímaly ty světelné tunely, levitace nad vlastním tělem,...
Popravdě jsem přesvědčený, že si jen kolabující mozek s námi hraje, a nic takového jako duše opouštějící tělo neexistuje.
Jsou to jen chemické procesy odehrávající se v umírajícím mozku.
A že jsou si ty "zážitky" všude na světě podobné???
Nejspíš to bude tím, že se mozek všech lidí chová podobně, a taky tím, že každý už o těch "tunelech a levitacích" někdy slyšel, a tak si to prostě vsugeruje.
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Zazitek blizkosti smrti - NDE (Near death experience)

Příspěvek od Joe Azbest »

Zkušenost neurochirurga. Změnilo to jeho názor na věc.
https://www.epochtimes.cz/2022/07/14/le ... -uzdravil/
Hagen
Příspěvky: 1305
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Zazitek blizkosti smrti - NDE (Near death experience)

Příspěvek od Hagen »

To dokazuje, že v terminálním stádiu má zkušený neurochirurg stejný mozek jako africký křovák.
Nezáleží na vzdělání, ani rase či pohlaví.
Spíš mě zaráží, že i vzdělaný, inteligentní člověk si nedokáže ke svému zážitku najít racionální vysvětlení, a uvěří v existenci nebe.
Někde jsem kdesi četl vědecké vysvětlení co způsobuje tu známou cestu za světlem v tunelu.
Mělo se to týkat právě kolabujícího mozku a kolabujícího vidění.
Jak známo, to co vidíme se odehrává v mozku, oko je jen "kamerový vstup". (stejně tak i ostatní smysly)
A jak se různé části mozku "vypínají, přepínají, porouchávají, ...dochází k vizuálním, sluchovým, pocitovým halucinacím, atd.
V podstatě stejný účinek mají různé psychotropní halucinogenní látky ;) .
(ve Woodstoku všichni mluvili s bohem, a lítali ve vesmíru :lol: )
V mládí mi jednou dali něco takového moji "kamarádi" do pivka. Fakt hrozná sranda.
V metru se mnou jeli ovce, vedl jsem hodinové debaty s neexistujícími lidmi,...
Druhý den bych odpřísáhl, že vše co jsem "zažil" byla skutečnost.
Ne, samozřejmě že nic z toho není skutečnost, přestože ty zážitky jsou velmi autentické.
Uživatelský avatar
gravedigger
Příspěvky: 448
Registrován: 22.01.2011 20:40

Re: Zazitek blizkosti smrti - NDE (Near death experience)

Příspěvek od gravedigger »

Trochu z jiného pohledu, co se stalo u nás v rodině.

Před mnoha lety byla žena na operaci v nemocnici asi 150km od nás. Tříletou dceru hlídala babička. V jednu chvílí dcera doběhla k oknu, ukazuje ven a říká babičce - tam je maminka, mává mi.
Bylo to v tu chvíli, kdy žena měla na přístrojích rovnou čáru a byla skoro 2 minuty "mrtvá", pak ji nahodili a doteď je cajk.
Hagen
Příspěvky: 1305
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Zazitek blizkosti smrti - NDE (Near death experience)

Příspěvek od Hagen »

Mám si to vysvětlit tak, že tvá žena byla 2. minuty bez srdečního tepu,
(mrtvá samozřejmě nebyla, neboť smrt není konec tlukotu srdce, ale konec mozkové aktivity)
a její duše (kterou tvá dcera spatřila) přiletěla zamávat tvé dceři???
Nebo jak si to vysvětluješ ty???
Uživatelský avatar
gravedigger
Příspěvky: 448
Registrován: 22.01.2011 20:40

Re: Zazitek blizkosti smrti - NDE (Near death experience)

Příspěvek od gravedigger »

Jo, tak to bylo. Oni to mají v rodině, babička v den smrti taky přišla do baráku se rozloučit.
donovanstangiano
Příspěvky: 293
Registrován: 11.11.2013 9:47
Pohlaví: muž

Re: Zazitek blizkosti smrti - NDE (Near death experience)

Příspěvek od donovanstangiano »

Kamaradky zazitek:
Byla s nejakym zákrokem v nemocnici a neco tam zvorali (uz si nepamatuju co, ale to neni podstatne).

Ale - rikala, ze se ji v te "poslední" chvilce strasne ulevilo, mozek asi prepnul a vyvalil endorfiny, byla takova smirena a pripravena, nic ji nebolelo, atd. Takze teplo, svetlo a nechtělo se zpet.
Pak ji nahodili.
Osobne si myslim, ze se v te rozhodne chvili telo proste samo vypne, nehlede na okolnosti.
"Vždycky se najde někdo, kdo vám zkazí aspoň den, když ne celý život." Ch. Bukowski
mhi
Příspěvky: 448
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Zazitek blizkosti smrti - NDE (Near death experience)

Příspěvek od mhi »

gravedigger píše: 21.02.2023 13:15 Před mnoha lety byla žena na operaci v nemocnici asi 150km od nás. Tříletou dceru hlídala babička. V jednu chvílí dcera doběhla k oknu, ukazuje ven a říká babičce - tam je maminka, mává mi.
Sice to neni NDE, resp. mohl by to byt "sdileny NDE" nebo neco na ten zpusob, ale mohl bych Vas poprosit o to mi to nejak lepe/detailneji popsat? Literatura obcas u deti uvadi to, ze jsou "citlivejsi" na podobne fenomeny nez dospeli.
donovanstangiano píše: 21.02.2023 18:50 Ale - rikala, ze se ji v te "poslední" chvilce strasne ulevilo, mozek asi prepnul a vyvalil endorfiny, byla takova smirena a pripravena, nic ji nebolelo, atd. Takze teplo, svetlo a nechtělo se zpet.
Mela u toho nejaky dalsi fenomen, tunel, svetlo, setkani se zemrelymi, pozorovani sebe sama, atd. ? Pokud ano, byl byste ochoten mne s ni nejak propojit?

=========================

Pokud jde o vysvetlovani, podle meho nazoru je zbytecne neco psat, protoze by to byly jen dohady toho kdo ma do pr**le diru a diky ni nazor :). Snad bych k tomu jen rekl to, ze jsem uz mnohem pokornejsi nez jsem byval driv a chapu proc jsou treba lide, kteri "veri v nebe". Ja jsem NDE zrejme nikdy nemel, ale zazil jsem selektivne celou radu fenomenu vyskytujicich se v NDE. Opravdu mam problem to ted nekam zaskatulkovat, rozhodne ne skatulkuji nekteri odbornici. Ty zazitky jsou neuveritelne "silne", a meni i cloveka jako takoveho. Ostatne proto mne lide s NDE zajimaji, abych srovnal to co jsem zazil ja s jejich prozivanim.

Chci tim vyse uvedenym spis rict to, ze nebudu nikoho soudit, a klidne se podelim se svymi "zkusenostmi",klidne soukrome, po mailu/SZ/WhatsAppu. Stigmatizace neciho prozivani je myslim cesta do pekel.
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Zazitek blizkosti smrti - NDE (Near death experience)

Příspěvek od Jason »

Ja jsem treba vedel ze umrel tata asi 3 minuty predtim nez mi to zavolala mama. Nevim jak ale proste jsem to vedel..

Jinak mala (okolo cca 2. roku) najednou zaca mavat dedeckovi do "nebicka" ze se na ni diva a mava ji.. No a hlavne kdyz ukaza na fotku na zdi kde je tata (nikdy jsme ji nerikali kdo to je, fotem mame vsude spousta) a sama rikala ze je to deda.

Ja osobne jsem mel jeste jeden velice silnej zazitek a to bylo chvilku potom co muj nej kamarad spachal sebevrazdu. Do te doby jsme byli spolu kazdy den, bylo to chvilku pred moji svatbou (kde mi mel byt za svedka). Potom co se to stalo tak jsem byl x tydnu uplne hotovej, nemohl jsem spat ani normalne fungovat. Az do te doby kdyz za mnou prisel ve snu (nebyl to klasickej sen ale takovy napul bdely stav, do te doby jsem to nikdy nezazil) a vsechno mi vysvetlil. Hlavne jsem vedel ze mluvim primo s nim, proste jsem o tom byl presvedcenej. A naraz se mi uplne ulevilo, zacal jsem normalne spat a zase fungovat... Bylo to vazne otoceni psychickeho stavu o 180° behem jedine chvilky...

Jak bylo receno, nekdo na to vubec neveri, nekdo ano, je to kazdeho vec. Ja na tyto veci verim.
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Hagen
Příspěvky: 1305
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Zazitek blizkosti smrti - NDE (Near death experience)

Příspěvek od Hagen »

Myslím, že jsi se vlastně trefil přesně.
Lidem, kteří tomu věří se tyto věci stávají, a lidem kteří tomu nevěří, těm ne.
O té levitaci-vystoupení z vlastního těla, nebo cestování tunelem na jehož konci je světlo,... už bylo napsáno tolik vědeckých publikací, které dávají smysl, a dají se věrohodně vysvětlit, že tento "fenomén" bych asi vynechal.
Ještě nedávno byla podobná záhada tzv. Deja-vů. Někteří co to zažili, či spíše zažívají byli zmateni, a domnívali se, že jsou to vzpomínky minulých životů,...
Nyní už je tento jev vědecky vysvětlený. Jen drobná oční chybička.
Lidský mozek je neuvěřitelně složitá věc, a pochopit ho se nejspíš nikdy zcela nepodaří, ale časem se další a další záhady dokáží vysvětlit.
Jasone, divil by ses, co dokážou i dvouleté děti pochytit z různých rozhovorů dospělých.
Někdy stačí i kratičká zmínka o něčem v jejich přítomnosti, kdy člověka vůbec nenapadne že si to v tom věku zapamatují,... pak se jim to v hlavě oživí, a všichni jsou v šoku a nechápou kde na to to dítě přišlo.
Tam bych to za důkaz nadpřirozena vůbec nepovažoval. Stávají se i záhadnější věci, a pak se najde vysvětlení.
A tvůj sen o kamarádovi? Byl to asi velmi blízký přítel, a hodně tě to sebralo. Tvá mysl se s tou bolestí vyrovnala pomocí snu.
Před deseti lety mi zemřela sestra. Nejdůležitější a nejmilovanější člověk v mém životě.
S jejím odchodem se nevyrovnám nikdy, a sny o ní mě taky zbavují smutku. Stejně jako se hojí fyzické šrámy, mysl si dokáže poradit i s psychickou bolestí.
Nechci působit jako skeptik, ale téměř vše se dá vysvětlit, a co se vysvětlit nedá nyní, na to si ještě musíme počkat.
Mimochodem, pokud bych měl uvěřit v něco jako je lidská duše, tak stejně tak by musela existovat i duše jiných zvířat. Přeci jen... člověk se od nich tak moc neliší.
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Zazitek blizkosti smrti - NDE (Near death experience)

Příspěvek od Joe Azbest »

Pro odlehčení tématu. Přečtěte si knihu Řeka zmrtvýchvstání od Philipa José Farmera (https://www.databazeknih.cz/knihy/svet- ... tani-91452)
Jde o velice dobrou scifi, která má víc dílů. Je to opravdu čistokrevná scifi, ale narozdíl od běžných scifi jsem se k této knize (knihám) už párkrát vrátil. I ostatní serie od tohoto autora jsou dobré k přečtení i když nemají tak vysoké hodnocení jako tato série.
vrb
VIP
Příspěvky: 895
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Zazitek blizkosti smrti - NDE (Near death experience)

Příspěvek od vrb »

Ad NDE a sdílené zážitky.

Co jsem zatím slyšel a zažil, tak mi to čím dál tím více připomíná postuláty z kvantové fyziky.
A začínám si někdy myslet, že lidský mozek dokáže nějakým způsobem fungovat i na kvantové úrovni.
To by hodně vysvětlovalo nějaké ty telepatie, a další " magie " .
Pod technickým vlivem se tahle schopnost vytrácí. Vnímáme zpravidla je ty nejsilnější impulsy.
Člověk musí být nějakým způsobem " otevřený " tomu vnímání a často to zesiluje extrémní stres ( strach o život, dočasná smrt, skutečná smrt atd. ) .
Mozek zaznamená ukončení srdeční činnosti, ví že mu zbývá jen pár minut funkce, tak vyšle kvantový signál na nejdůležitější uzly. Děti, partneři, blízcí přátelé, atd.

Zatím to nedovedeme na technické úrovni měřit, tak to nejde ani dokázat ani vyvrátit.
mhi
Příspěvky: 448
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Zazitek blizkosti smrti - NDE (Near death experience)

Příspěvek od mhi »

Trosku jsme se vzdalili od tematu fenomenologie NDE, ale budiz.

Jsem toho nazoru, ze "skepticka"/"racionalni" veda se bude muset zacit jednou temito vecmi zabyvat. U "reinkarnace" je cela rada popsanych "preneseni znalosti z jineho zivota", a to ve forme pokusu o skutecny dukaz se svedky, kdy dite zacne o necem vypravet, rodice to neberou vazne, a pak je udelan experiment, kdy se necha dite popsat/ukazat sve znalosti o nekom/necem ("tady jsem zil, tady zila maminka, tady mela ...") a je u toho omezena moznost aby ziskalo informace "jinak". A pak jsou takova svedectvi od lidi, kteri mohli informace ziskat jinak, ale kteri maji pramalo motivace lhat.

A pak tu jsou pripady zde uvadene, kdy se treba zda sen pred ziskanim bdele informace o neci smrti (a jsou to i pripady popsane, kdy se dotycny sveril rano o snu partnerovi, zemreleho pritom treba mnoho let nevidel, ani se mu nezdalo o nem...) a za par hodin zazvoni telefon, ze dotycny zemrel.

Nebo lidi v nemocnici po NDE po nehode, kteri zjevne vedi o tom kdo prezil a kdo ne, opet zdokumentovane pripady.

Jak pise vrb o "otevreni se" tomu, je to sice jen souvisejici oblast (lucidni sny), ale mohu potvrdit, ze kdyz zastavim svuj jinak az prilis technicky zivot a tak trochu si vezmu dovolenou a zacnu pres den studovat psychologickou literaturu, tak mi stoupne intenzita lucidnich snu. Treba ted jsem v technickem modu a lucidni sen jsem pres tyden nemel.

===========

Osobne nemam moc dobry pocit, kdyz lide zamotavaji tyto jevy spolu s kvantovou mechanikou. Nic moc o ni nevim, ale to malo co vim, mi rozhodne nedava dost informaci k tomu, abych to chtel srovnavat (na jine urovni nez jahoda i krev jsou cervene, tak mozna v jahode koluje krev). Rozumim te motivaci, ale dle meho nazoru srovnavani spis skodi, skeptika to snadneji odradi. Podobne jako termin energie v psychologii je neco dost jineho nez "schopnost hmoty konat praci", vibrace (kmitani/chveni teles) je taky mysleno jinak; opet to vede snadno k nepochopeni a zaskatulkovani pod "ezo-nesmysl".

============

Vzhledem k tomu, ze v populaci se rika je mezi 3-15% lidmi s NDE, uz by tu statisticky mel nekdo pomalu ozvat, ale asi nechce. Skoda.
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Zazitek blizkosti smrti - NDE (Near death experience)

Příspěvek od Joe Azbest »

Tak mě napadla ještě jedna důležitá kniha k tomuto tématu, která v mě zanechala stopu, Jack London - Tulák po hvězdách (https://www.databazeknih.cz/knihy/tulak ... ach-436166) Myslím, že něco musel zažít aby takovou knihu mohl napsat.
Hagen
Příspěvky: 1305
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Zazitek blizkosti smrti - NDE (Near death experience)

Příspěvek od Hagen »

Ano, zažil.
A stává se to lidem, kteří prožívají příliš velké fyzické, či psychické trauma. (nebo obojí)
Je to obranná reakce mozku aby člověk nezkolaboval, nezešílel, nebo neumřel. Je to docela známý a vysvětlený jev.
Nejde o NDE, ale o přežití. Mozek je zkrátka velice výkonný stroj.
mhi
Příspěvky: 448
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Zazitek blizkosti smrti - NDE (Near death experience)

Příspěvek od mhi »

Hagene, umite si predstavit treba to, ze spoustu tech zazitku jsem mel mimo ohrozeni sveho zivota, naopak v pocitu bezpeci sve postele?

Toho Jacka Londona (Tulak) mam spis spojeneho s terminem "Astralni cestovani", coz je asi obecne jiny fenomen nez ty co jsou v NDE.

Pro mne asi nejzajimavejsi knizka o NDE byla https://www.databazeknih.cz/knihy/hleda ... rti-162715 - editor tam dava prostor cele rade lidi, takze je tam spousta ruznych nazoru na tu samou vec.

Treba v pojmu out of body experience panuje neskutecny zmatek, nekteri lide (i vedci) tim nazyvaji pouze to, ze maji pocit ze opousti sve telo (ale nemaji u toho zadne dalsi pocity), nekteri k tomu pripojuji pocit zavrate, nekteri tam maji vizualni pohled na sebe sama a pak vjem ze "odletaji" (to muze byt i prulet tunelem, atd.). Je to hodne pestre, casto muze jit i o naprosto nesouvisejici fenomeny. Casto v odbornych textech vidam jen to, ze autor studie/monografie je v zaujeti sveho videni daneho fenomenu a nedokaze si ani predstavit, ze to muze byt jinak.
vrb
VIP
Příspěvky: 895
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Zazitek blizkosti smrti - NDE (Near death experience)

Příspěvek od vrb »

Mhi
Jediný fyzikální jev, který se vlastnostmi podobá NDE, magii, OOBE atd o kterém vím, je kvantová teorie. Proto mi to přijde podobné. Ale kvantová praxe je teprve v plenkách. Tak uvidíme.

Astrální cestování je celkem běžná praktika u moderních " mágů ".
Hagen
Příspěvky: 1305
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Zazitek blizkosti smrti - NDE (Near death experience)

Příspěvek od Hagen »

mhi píše: 22.02.2023 14:36 Hagene, umite si predstavit treba to, ze spoustu tech zazitku jsem mel mimo ohrozeni sveho zivota, naopak v pocitu bezpeci sve postele?
Netuším o jakých zážitcích mluvíte , takže nemohu říct, zda si to umím představit.
Uživatelský avatar
Foxy
VIP
Příspěvky: 534
Registrován: 13.10.2012 18:39
Bydliště: Jižně od Prahy

Re: Zazitek blizkosti smrti - NDE (Near death experience)

Příspěvek od Foxy »

Do téměř již historické diskuse bych si dovolil hodit kámen, který snad ospale klidnou hladinu alespoň malilinko rozvlní:
https://necyklopedie.org/wiki/Pro%C5%BE ... 3%A9_smrti
Nezalekněte se netypického (necyklopedického) umístění článku. I tam se dá čas od času najít relevantní informace.
Enjoy it!
Když je zle, je to vlastně fajn, protože by mohlo být i hůře.
Když už je tak zle, že horší už to být nemůže, je to vlastně fajn, protože pak už může být jen lépe.
Odpovědět