Transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

...aneb podělte se o své zkušenosti, zážitky a poznatky s ostatními.
prvak
Příspěvky: 85
Registrován: 17.09.2012 15:16
Pohlaví: muž

Transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od prvak »

Verzia 1.0
Zdravim Vsetkych clenov a ludi co citaju toto forum.

Chcel by som s Vami prebrat, ktore veci by sa oplatilo nosit stale u seba a ako sa pripravit na tento druh kolapsu v prvotnych pociatkoch.

:idea: Dovod:
V piatok som zazil dopravny lokalny kolaps vyvolany zrazkou dvoch vlakov v Bratislave. Cestou z prace som isel, ako po ine dni na Hlavnu stanicu a mylne som si myslel, ze sa dostanem za 15 minut domov. Namiesto toho my cesta domov trvala 3,5 hodiny. Uvedomil som si vtedy ako som strasne podcenil beznu situaciu ist po praci domov.

Zakladne chyby:
1. Absolutna nevhodnost oblecenia. V praci musime chodit v obleku, takze som mal na sobe oblekove nohavice, koselu a topanky. Pre ten den bola aj vydana vystraha ze pride silny vietor a mozno zacne snezit.
2. Prazdnu penazenku. Mal som u seba tak maximalne 3 eura a bankomatovu kartu. Keby vypadol prud alebo bol system kariet nedostupny nebol by som si schopny kupit ziadne veci. Nemal som u seba ani jednu hodnotnu vec co by sa dala zalozit ani zmenit.
3. Ziadnu tasku ani batoh. Nemal som u seba okrem krabicky cigariet, 2 zapalovacov, prazdnej penazenky a kapesniku, mobilu co mal poslednu palicku baterie nic. Ziadnu vodu ani jedlo ani noz.
4. Ani po 40 minutach som sa nebol schopny rozhodnut ako sa dopravit domov. A nechaval som to na Zeleznice slovenskej republiky. Stym ze ono to nejak dopadne.


Zadanie:
Pre podobnu situaciu, ktora moze nastat minimalne 20 dni v mesiaci.
By som chcel s Vami prebrat ako zmenit tuto situaciu pre niekolko nasobne vacsie sance dopravit sa domov.
Vzialenost z prace domov je cca 20 km.
Co je horsie medzi pracou a domom sa nachadza Dunaj a 500 000 mesto Bratislava.
Predpokladam viacero moznosti kolapsov ako vojensky konflikt, energeticky problem, ekolkogickou havariou, chaos a podobnymi kolapsami

Rozbor:

a) Prva z dvoch vaznych prekazok je rieka Dunaj. Pre mna vydena ako veltok v Europe. Snazit sa prepravit svojpomocne cez takuto silnu rieku vidim ako velmi riskantne. A pre cloveka co sa snazi prezit ako velmi obtiazne s vysokym rizikom nesplnenia cielu dopravit sa domov. Pri zvazovani ak budem menit pracu musim si to dat ako hlavny bod pracovat na opacnej strane. Moje plavecke schomnosti nie su bohvie ake. Splavovanie v kanoe ci v kajaku mam zvladnute. Sice nie taku rieku ako Dunaj iba stare koryto a Vltavu. A pred Gabcikovom je uz taky prud stareho koryta ze ani pri 3 osobach sme neboli schopny plavat hore prudom a to nieje ani hlavy tok. Preto snazit sa sam prepravit sa cez takuto rieku zavrhujem a vidim ako Moznost s mensim percentom uspechu.

b) Druha vazna prekazka je 500 000 Mesto Bratislava. Pri predpokladu ze dane mesto sa stane nepriatelske alebo v chaosu je to dost vela osob co sa vas snazia okradnut ci zabit. Preto snazit sa prejst krizom cez take mesto vidim ako nerealne. A pripravujem si 2 mozne trasy ako ho obist. Su dve moznosti. Ist cez karpaty alebo cez polia. Prva sa mi vidi ako lepsia sice je tam prevysienie a kopcovy teren a prve prevysenie je fyzicky narocne ale dostanem sa do lesa, kde mam vasiu sancu prezit ako medzi panelakmi. Dany teren dost poznam. Druha moznost je ist po opacej strane cez polia. Vzdialenostne je to 20 km + 10 km obchadzka. Tuto trasu moc nepoznam a cestou sa nachadzaju aj stazene mociarne tereny. Jetu mensia pravdepodobnost niekoho stretnut ale trasa sa zvacsuje o 50%. Je tu mala moznost schovania sa. Do batohu co budem mat neustale zo sebou volim podrobnu mapu prostredia.

c) Doprava z prace domov. Idem od najlasich po najhorsie.
Vlastne vozidlo, momentalne nevlastnim, ak by neboly zaterasene vsetky cesty prechodne. Vlastnil som terenne takze aj cez polia alebo kopce. 45 minut.
Firemne auto ci kolega co ma zobere. Jedine ked nebudu zaterasene cesty. 45 minut.
Hromadna doprava. Ak budu chodit autobusy alebo vlaky. a nebudu zaterasene cesty. 1 hodina.
Bicykel ak sa mi ho podari ukradnut ci kupit. 3 hodiny cez mesto, 4 h cez kopce.
korcule a kolobezku vynechavam.
Peso cez mesto 6h.
Peso cez karpaty 9h.
Peso cez polia 10h.

d) Zbran: nakolko este nevlastnim zbrojak tak by som volil po skusenostiach prak + zelezne loziskove gulicky.

1) Nevhodnost oblecenia. Kedze v praci musim nosit oblek mienim si ho radsej umiestnit v praci v skrynke ako ho mat na sebe do prace. A nosit radsej vhodnejsie bolecenie prisposobene pre prezitie. A v praci sa prezliekat. Oblecenie na prezitie mam zvolene v maskaci digital dezert vhodne do miest, kamenneho terenu a pustneho terenu. Sice to tu bolo rozoberane ze budi pozornost, ale z opacneho hladiska, nikdy nesmiem podcenit ludi podla oblecenia nech vypadaju ako chcu. A preto radsej volim schopnost splyvat v prostredi aj ked v dave ludi skor svietim. . A co si brat este zo sebou budem volit sposob ze musim ratat ze noc stravim vonku.

2) Peniaze. Musim si stanovit sumu ktoru budem nosit neustale pri sebe pre moznost dopravit sa domov. Ci uz taxikom, kupou bicykla. Tak 1000Eur Plus pre pripad Kolapsu penazi vec maleho rozmeru s vysoku hodnotou ale neviem este aku.

4) Rozhodovanie sa. Na tuto vec som dost na seba nasrany ze som podcenil situaciu a neriesil som ju dostatocne vcas. Nemal som u seba ani radio ani internet ani mapu. Idem si nastudovat vsetky moznosti prepravy dromadnou dopravou, stanovistia taxikov. Predajne bicyklov ci kolobezok alebo korculi. Do batohu neustale zo sebou pridavam telefon s internetom a radiom ja tak ho musim mat zo sebou plus sluchatka pre radio a nahradnu bateriu na nabijanie el. veci s tuzkovimi baterkami mam camelion solarnu nabijacku na baterie. Plus zoznam trias dopravnych prostriedkov.

3) Veci so sebou.
Prva noz. Pevny lovecky sice ma vaciu vahu ale je nevyhnutny.V mojej zbierke sa nachadzaju noze vselijakych vyrobcov ale volim rucne robeny noz z ocely 440c od madara co som kupil v inchebe na vystave polovnictvo 50eur.
Multifunkcne naradie celkom mam dobre skusenosti s tesco co maju v trampskom regale pouzivam ho uz tak 7 rokov neustale dobra cena vykon a hlavne zivotnost. Vyuzivam velmi casto.
Termoska. Termosku volim pre udrzanie si tepla.A ako nadobu na vodu. Aj ked bude bez vody. S sirokym hrdlom pre pripad varenia si veci. Zohnanie si vody aj teplejv Bratislave nevidim az taky problem. Termoska ziatial bude sluzit ako obal na zvysne veci.
Prsiplast plus emengercy blanket tesco.
Svetlo. Neberem celovku nakolko je uplne neprirodzene pre cloveka chodit s celovkou pribalujem prirucne svetlo s rucnym dynamom a sloarom. Vyrobca Powerplus.
Co mi este chyba: energeticke jedlo; energeticky napoj v prasku; nit a ihla na sitie ran; dezinfekcia v ploskacke.



Sumar veci:

1. Batoh;
2. Lovecky pevny noz; 274g; Madar rucne robeny; 50 Eur
3. Multifunkcne naradie; 306g; Tesco;15 Eur
4. Mapa oblasti;g;;60Eur
5. Termoska s sirokym hrdlom;700g;Quechua; 30 Eur
6. Prsiplast plus hlinikova folia ;104g;Tesco; 3 Eur
7. suchy zips;g;HP;3 Eur
8. Svetlo s dynamom; 176g;Power plus;25 Eur
9. Peniaze v mensiom 1000 Eur; g; 1000 Eur
10. Externa bateria + solarna nabijacka v jednom;270g; Camelion; 30 Eur

celkovo: 1830g 1216 Eur

Vystane otazky:

Ako sa prepravit cez Dunaj bez utopenia sa?
Ako prejst cez Velko mesto bez zraneni?
Aku vec si zobrat zo sebou co by mala hodnotu v case ked peniaze nebudu mat hodnotu?
Co natrenovat pri ceste domov do prace?
Ake veci nosit neustale zo sebou zatial to vychadza na minimalne 2 kg veci?
Ktore chyby ste spravili a ako by sa im dalo predist?

Toto tema chcem este doplnat :)
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od dracekvo »

Ta věc s vysokou hodnotou je jednoznačně nějaký šperk. Zlatý prten, řetízek a tak.
Uživatelský avatar
SharKhan
Příspěvky: 520
Registrován: 28.02.2012 1:10

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od SharKhan »

Nepleťte si cenu s hodnotou!

Súčasná vysoká cena výrobku (šperk) vždy nezaručuje jeho vysokú hodnotu v okamihu VP.

Zaujímavé video:

http://vimeo.com/51978261

:roll:
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od Karlos »

Šperk je dobra volba, stejně tak mít u sebe hotovost min. 10x bezna cena taxikem prvak totiž řeší potřebu dopravit se z práce domů nic víc, nic méně a v prvních chvílích kolapsu bude spousta lidí/taxikářů kteří si situaci nebudou plně uvědomovat a za zlatej prsten ho těch pár kilometrů stále rádi odvezou... Třeba bude potreba hodně přeplatit ale co na tom, důležité bude dostat se domů.

Samozřejmě jak tato přechodná chvíle pomine tak pak uz nezbude než jít pěšky, "pujcit" si někde kolo, auto atd... Velké město pak radeji asi obejít a to i za cenu delší trasy ale to uz bude zaviset co konkretne se prihodi...
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od Fabulous »

Za valky se v Cesku menilo - jeden zlaty prsten - jeden chleba. Hodnota veci je relativni.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od Karlos »

Jasny ale valka trvala nekolik let... Tady se bavime o prvnich 2-3 hodinach... da se predpokladat ze prvak jakozto rozpadlik pozna ze situace zacina byt hodne spatna a je potreba se okamzite presunout domu o něco dříve než průměrný ovčan... a to je právě ta chvíle kdy ten prsten již pro něho mít cenu nebude ale pro potenciálního taxikáře ještě stále ano.

Od věci by asi nebylo nechat si v praci nekde ve sklepe/skladu odlozene stare kolo. Tech 20km se da ujet do hodiny...
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od Terminated Account »

Kolo... slovy klasika: Jak prosté! Ale jak geniální! Řešil jsem podobnou záležitost. Vzdálenost kanclu od mého domova je necelých 30 Km. Sice mám pořád k dispozici auto, ale řešil jsem, jak se přes celé Brno dále dostat v případě, že nastane ultra rychlá krize. Auto může být bezcenné. Ve svých úvahách jsem dospěl k zjištění, že jako nejrychlejší, nejskladnější a nejednoduší je moderní koloběžka. Na Jaro si ji hodlám pořídit a mít ji neustále v kanclu po ruce. Je to geniální vychytávka. Navíc ji ve "velkém" městě využiju i k běžným vyřizovacím pochůzkám a nemusím řešit auto nebo MHD.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od Karlos »

Tak já jsem z práce doma za 7 minut chůze nebo 3 minuty běhu, lépe je snad na tom jen ten kdo pracuje přímo z domu ;)
MacGyver píše:Na Jaro si ji hodlám pořídit...
Echt rozpadlík by dodal: jen aby už nebylo pozdě. :twisted:
peteres
Příspěvky: 267
Registrován: 13.06.2011 10:06

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od peteres »

Pochopil jsem, že jsi kuřák, takže zapalovač nebo sirky máš u sebe pořád. Tohle by na takovém základním seznamu nemělo rozhodně chybět (pro nekuřáky).

Já u sebe pořád nosím v batůžku nebo kufříku:
zápalky ve vodotěsné tubě a zapalovač
nůž a multitool
termofolii
baterku
mobil
mapu okolí
nějaké peníze včetně mincí
krabičku kondomů
padákovou šňůru
seznam telefonních čísel do školy, školky a dalších míst kde se často zdržují děti, k sousedům

Ten Dunaj bych přešel po mostě i za cenu dlouhé zacházky, žádné svépomocné překonávání bych neriskoval. Dopravu domů bych řešil předem dohodou s manželkou nebo nějakým dobrým známým z místa bydliště. Tento člověk by měl vědět, kterou trasou přibližně půjdeš domů a měli byste mít domluveno několik míst, kde se můžete setkat nebo kde zanecháš ukrytou zprávu kudy jdeš. Tenhle člověk by pak pro tebe v případě náhlé krize dojel svým autem nebo na motorce.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od Fabulous »

Také jsem přemýšlel jak se např. dostat z Brna, kdyby něco kikslo. Asi bych došel k nejbližší cykloprodejně a pak šlapal a šlapal a šlapal...

V autě jako správný Rozpadlík mám vždy záchovnou tašku, ale přímo u sebe nosím pár nejnutnějších věcí. Vláčet plnou polní, tak z toho jsem asi už vyrostl :-)
Uživatelský avatar
Darth
Příspěvky: 130
Registrován: 16.12.2011 16:53
Bydliště: Sídliště

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od Darth »

Co tak malé Enduro 125ccm?
Pokud máš možnost se vodě vyhnout polníma cestama a možnost to někde zaparkovat.
Nevím jak je to na Slovensku,ale v ČR by řidičák na motorku neměl být od příštího roku na tuto kubaturu potřeba pokud máš na auto.Je to myslím nějaká úprava z unie. :?:
V kufru na motorce můžeš pořád vozit to co bys mohl potřebovat.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od dracekvo »

Do kufru jedině minibike :)
K těm řidičákům. To platí pouze pro motorky 125ccm s aut převodovkou. Takže skůtry. Ale i tak skůtr není špatná volba. Ta stopětadváca už jede slušně. Jen ty ceny :roll:
Uživatelský avatar
Steril
VIP
Příspěvky: 513
Registrován: 08.03.2012 21:49
Bydliště: Praha

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od Steril »

Pracuju v centru Phy a počítám s autem, v případě nutnosti doufám že s to SUV dokážu vzít chodnících nebo přes parky, nedovedu si představit že by byly ulice tak neprůjezdné, že bych se přes ně nedokázal s trochou kreativity a drzosti dostat, abych těch 20km domů nepřekonal.
Pro katastrofický scénáře by ale bylo ideální Quadski :) Bydlím blízko Vltavy, pocestě je do kanceláře ale mám pár plavebních komor, které bych potřeboval kvůli úspoře času objet po souši http://www.youtube.com/watch?v=giFfPtgO3V0 a nebylo by to asi špatný na překonání Dunaje. Je blbý, že je bude Quadski pravděpodobně kvalifikovaný jako vodní skůtr takže se s ním nebude dát po Vltavě legálně jezdit :(
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od Fabulous »

Zrovna dnes jsem koukal na záběry z Havaje. Ve chvíli, kdy byl vyhlášen tsunami poplach, se zcela zablokovaly ulice a byly naprosto neprůjezdné. Ne ne, z centra to autem nepůjde :)
Uživatelský avatar
Steril
VIP
Příspěvky: 513
Registrován: 08.03.2012 21:49
Bydliště: Praha

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od Steril »

Nenenenene Fabiku tohle mi nepiš páč takhle se do kanceláře už nepřinutim ani 2x týdně :D
Každopádně z toho plyne ponaučení - nejlepší je práce z domova!
Uživatelský avatar
miculas
Rozpadlík
Příspěvky: 271
Registrován: 22.07.2012 19:15
Bydliště: Hanácké Athény

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od miculas »

MacGyver píše:...Ve svých úvahách jsem dospěl k zjištění, že jako nejrychlejší, nejskladnější a nejednoduší je moderní koloběžka...
Na malou skladnou zapomeň - to není dopravní prostředek na překonání 30 km vzdálenosti. Pokud nemáš na kolobce natrénováno tak na velkou zapomeň taky, protože ji zahodíš po 10 km ať máš fyzičku jakou chceš a půjdeš pěšky. Navíc na kolobce ti překáží jakékoli zavazadlo, které máš na sobě pověšené a vzhledem k nízkému profilu musíš dávat bacha na nerovnosti. V případě dopravního prostředku na vlastní pohon jednoznačně kolo. Za rok najedu na kolobce cca 700 km, na kole 3-4000 km, takže vím o čem mluvím.
Uživatelský avatar
EBE
Příspěvky: 639
Registrován: 08.08.2012 16:14
Bydliště: Slovensko východ

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od EBE »

Tak riešil by som niečo podobné ako bola záplava na Morave v 1997..tam Vám koleso nepomôže ;) chce to niečo obojživelné. :D koňa
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od Terminated Account »

TO Miculas: Jasný je to o výběru konkrétního modelu. Malá skládací je na nic. Mám kolem sebe pár lidí, kteří jezdi na koloběžce i na těžko a podnikají expedice. Městská freestylová koloběžka je můj favorit. Budu pro ni mít i využití. Jezdit autem po Brně, když nepotřebuješ nic převážet je peklo.
Uživatelský avatar
Ježura
VIP
Příspěvky: 1154
Registrován: 19.04.2011 22:19
Bydliště: Štatl

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od Ježura »

A co třeba benzínová motokoloběžka? Dokáže to docela hrnout a projedete kdekoliv :lol: Do auta se taky myslím v pohodě poskládá(tady nevím zatím jen sbírám info...ale moc se mi líbí). A jako nouzovka na to dostat se domů asi taky v pohodě.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od Fabulous »

Na dojetí dejme tomu 30 km by to asi stačilo. Ale musel bys jí po zakoupení celou rozebrat a předělat. Oni se k nám dováží většinou hrozné shity (protože jsou levné).

Mě osobně se líbí klasická skládačka. Na ní jsem strávil dětství a vím, že 20-30 km s ní dám kdykoliv. A nebudu odkázán na benzín, olej, atd.
Odpovědět