Transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

...aneb podělte se o své zkušenosti, zážitky a poznatky s ostatními.
Uživatelský avatar
B89
Rozpadlík
Příspěvky: 217
Registrován: 16.01.2011 13:24
Bydliště: UH

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od B89 »

Josef: aha já měl za to že že policie, záchranka a hasiči se dají na těch frekvencích chytit :oops:
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od Josef »

Chytit jo, ale jejich komunikace bude ve většině případů pro přímý poslech nesrozumitelná (pro přirovnání - asi jako by jsi poslouchal datový přenos), je to zabezpečeno proto, že občas hlásívají i citlivá a zneužitelná data - jména, adresy, rodná čísla... Navíc si s nimi zpětně nepokecáš, zatím co kamióňáků se můžeš docela normálně zeptat na podrobnosti nebo dokonce sám dát do éteru výzvu, aby ti někdo řekl, zda je trasa od někud někam průjezdná. On se už někdo, kdo ji před chvílí zdárně projel, ozve. Mám to vyzkoušené i jako cestující v autobusu*, který se dostal do zácpy a s dobrými informacemi jsme mohli na nejbližším výjezdu použít náhrdaní trasu. To je velká výhoda vysílačky, protože s mobilem žádnou "všeobecnou výzvu" (na předem neznámého volaného) dát nemůžeš. Pokud se rozhodneš, dát do batohu rychlého přesunu" také vysílačku**, pak rozhodně takovou, která CB pásmo umí (pokud bude umět ještě nějaké další rozsahy a nebude kvůli tomu zbytečně těžká, tak jen dobře).

*) vysíláno z ruční radiostanice s nasazenou teleskopickou anténou, držené svisle uvnitř vozu, blízko u okna vozidla
**) pro rozpadlíka, který ještě nemá vůbec žádnou vysílačku, považuji síbíčko za zcela základní radiostanici, od které by měl začít. Za relativně málo peněz mu dává hodně možností - velkou variabilitu (různé externí antény, možnost měření výkonu i stavu a přizpůsobení antény, různé způsoby napájení), dostatek volných kanálů a velké množství protistanic, se kterými může v případě SHTF hovořit. Teprve v druhém kole nakupování může uvažovat o nějaké bojově-koordinační VHF/UHF ručce a úplně nakonec o radiostanici na krativlny (optimálně 3,7MHz SSB) ve funkci štábní, obecní či komunitní základnovky. Ale o tom píšu už ve vlákně "výběr vysílačky", takže to nebudu duplicitně opakovat ani tuto volbu zdůvodňovat.
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od marish »

Narazil jsem na tohle vlákno až teď, a musím uznat, že jste dali dohromady už pěknou řádku nezbytností na cestu do/z práce ;)

Já se na to dívám takhle, jsou dva důvody, pro které dříve či později nepřestanete danou věc nosit. Buďto ji alespoň čas od času použijete, nebo k ní máte nějakej vztah.

Letos jsem zařadil do EDC malou led baterku, a překvapilo mne jak často se hodila, a to ještě nebylo období brzkého stmívání. Takže nehrozí, že bych ji vědomě odmítl nosit.

Největší úskalí nevidím v tom dát si dohromady věci co nosit, bez ohledu jestli v tom bude pár zbytečností nebo bude nějaká drobnost scházet, to se dá vždycky pořešit, ale v tom, mít to pak opravdu vše u sebe, když to bude třeba.

Čím více věcí máte, tím větší je pravděpodobnost že je nebudete mít v kritický okamžik u sebe. Můžete si do zaměstnání nosit celý batoh, ale budete ho mít u sebe když si o polední pauze skočíte o pár ulic dál na něco k obědu?

Jako základ tedy vidím navyknout si vždy nosit rozumně zvolené EDC, ke kterému pak lze přidávat věci dle uvážení.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od bivoj »

Jedna z věcí, na které nedám nikdy dopustit a kterou mám prakticky pořád u sebe (když to jde, např. v letadle moc ne...) je kvalitní zavírací nůž. Už léta nosím v kapse Böker Magnum na klipu. Použil jsem ho už mockrát, naštěstí nikdy nebylo potřeba v boji, vždy jen na běžné řešení různých situací - především, když bylo potřeba něco přeříznout. ;)

Kdybych si měl vybrat jedinou věc, co můžu mít u sebe, (a když vyřadím palné zbraně ;) ) byl by to tento (nebo jiný kvalitní) nůž.
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od vlk972 »

Hodně zajímavé vlákno.
Myslím, že úplně základní věci jsou zbraň, komunikace, voda, světlo. Neřeším oblečení, každý z nás se přece obléká podle aktuálního počasí a očekávat v půli léta náhlý příchod tuhých mrazů, během jednoho dopoledne, to je asi už opravdu moc.
Zbytek se liší podle místních podmínek. Já třeba pracuji 9-15 km od domova a po cestě nemám velké město. Prot předpokládám, že využití auta by nemělo být problém ve většině případů.
Samozřejmě a už jsem to zažil, může přijít náhlý zvrat počasí - vichřice, lámání stromů, jejich pády na cesty, náhlé hojné sněžení, které zneprůjezdní cesty. Pak je ale asi nejlepší počkat, až se situace uklidní.
V případě dopravního kolapsu z jiných důvodů vždy domů dojdu a potřebné (třeba vhodné boty) můžu vyzvednout z kufru auta, pokud už moje práce vyžaduje společenský oděv, který je asi pro takové příležitosti hodně oslabující.
V každém případě, to nejnutnější je potřeba mít po kapsách.
Navíc mívám po kapsách pár petard, pro odehnání zvěře, můj přesun by totiž vedl hlavně lesem a mimo cesty, aby byl co nejkratší a nejrychlejší.
Samozřejmě lidé z Prahy, Brna, Bratislavy a jiných velkých měst by čelili úplně jiným problémům a podle nich se musí připravit.
A ještě jedna věc, pokud prostředí dobře znám OK, když ne, neztratí se mapa a aspoň malá busola, nebo kompas.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od sigmark »

už od základky mi pár kamarádů říkalo pašerák. protože jsem pomalu i s košem měl na zádech batoh. je tolik NUTNÝCH věcí, bez kterých se člověk neobejde... a od doby co mám auto se kufr zásadně nevyužívá, protože je ve funkci BOBa - únikového zavazadla II. Tam je všechno pro samovyproštění, náhradní oděvy, obuv, startovací kabely, sekera, rýč, něco jídla tak na dva dny, a prostředky jak to připravit, nějaké nářadí - klíče. noži je samozřejmě vystlané i auto. lékárničku když viděli policajti, tak se jen zasmáli. je to totiž narvaný No 5 medical bag z vietnamu :-) a v něm sloučené 3 standardní lékárničky a doplňkovou de luxe výbavou
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od štaflík »

Fabulous píše:Na dojetí dejme tomu 30 km by to asi stačilo. Ale musel bys jí po zakoupení celou rozebrat a předělat. Oni se k nám dováží většinou hrozné shity (protože jsou levné).

Mě osobně se líbí klasická skládačka. Na ní jsem strávil dětství a vím, že 20-30 km s ní dám kdykoliv. A nebudu odkázán na benzín, olej, atd.
Sorry za OT - ale vidět Fabika jak skáče z Hummera na skládačku a s koleny zabořenými do brady mizí za horizont u Kývalky... to bys nemusel být ani ozbrojen, protože ten, kdo by se smíchy nesložil, tak by se aspoň pos*al :lol: :lol: :yes

Jinak ty vojenský skládačky má za výlohou sigmark, tam už si to představit umím. Ale já furt vidím tu starou skládačku, nejlíp červenou... :D
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od sigmark »

jó, skládačková moderna v military stylu, to vyjde na dost penězhttp://www.militarysklad.cz/horske-kolo ... lene-99190. my máme za výlohou švýcarský vojenský kolo z roku 1945, jako skládačka nepoužitelný (nebo jenom jednou :-) )
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od štaflík »

Hmm, měl jsem pocit, žes tam měl toho Paratroopera. Pocity...
Ale v nabídce to máte:
http://www.militaryrange.com/kola/horsk ... aratrooper
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od sigmark »

jo máme, ale je to brutální paleta, na skládačku
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od Fabulous »

Koupil jsem si pro tyto ucely novou skladacku za cca 3500 kc. Ma vse, co potrebuji. Kola a sedlo :)
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od štaflík »

Foto v akci by nebylo? ;) ;)
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od Fabulous »

No to radsi ne :o
Uživatelský avatar
gabcik
Příspěvky: 45
Registrován: 06.11.2012 17:23
Pohlaví: muž

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od gabcik »

Poznámka k dopravnému prostriedku: treba odolať pokušeniu kúpiť si špičkový armádny skladací bicykel atď.
Ako napísal Josef: je lepšie mať možnosť odhadzovať nepotrebný materiál "ako nosné stupne rakety".

Jednou z možností je zaobstarať si starý, odpudivý, ale funkčný bicykel za pár šupov, a zamknúť ho silným kódovým zámkom do verejného cyklostojanu. Aby tam bol pre zlodeja nevýhodný pomer práca/zisk. Takýchto "približovadiel" môžete mať aj niekoľko, na rôznych častiach mesta, alebo dokonca v rôznych mestách, kde sa pravidelne vyskytujete. Keďže "kľúč" ku kódovému zámku je je informácia, môžeme ho podľa potreby poslať rodine alebo kamarátom v núdzi.

Keď už pre niekoho pracujeme ako zamestnanci, máme možnosť využiť pracovisko ako jedno z našich "bezpečných miest". Už tu viacerí spomínali uloženie šiat alebo vody. Na pracovisku však môžeme mať uložené aj zálohy dát (v zašifrovanom tvare), nabíjačku na akumulátory, hygienické potreby atď., prípadne celú evakuačnú batožinu. Pravda, nie je to také romantické ako zakopávanie sudov v lese...

Základným problémom však je energetická efektivita dochádzania do vzdialeného zamestnania. Možno očakávať, že cena ropy bude prudko stúpať, takže dochádzka do vzdialenej práce nás bude stále viac okrádať o zmenšujúce sa zdroje. Súčasťou prípravy na časy nedostatku by teda malo byť aj prehodnocovanie takýchto nestabilít v našom živote. Finančná výhodnosť môže klamať a klame: fyzika neklame nikdy.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od Karlos »

Diskuze o morálce oddělena do vlákna Morální stránka chování v PA době. Karlos.
vlk972 píše:Jinak dopravní kolaps na začátku průšvihu. Já osobně bych se snažil vyhnout městu a možná i silnicím. Je totiž téměř jisté, že na začátku budou silové složky státu ještě funkční a budou mít třeba rozkazy do určitých oblastí nikoho nevpusti. Pak by odkláněli dopravu, zácpy by se ještě stupňovaly. Dost možná by vám dodělávající státní aparát nakonec znemožnil dostat se k vašim blízkým úplně. vit.V takových situacích lidi začnou být nervózní, značně stoupne riziko dopravních nehod, nebo že někomu jen rupnou nervy a začně kolem sebe střílet, následky si umíte představit.
Já to mám v tomhle směru celkem v pohodě, pěšky tak hodinu a půl, pokud se vyhnu běžným komunikacím (obejdu město, nepůjdu po silnici).
Ale pro ty, co to mají dál, nebo musí přes velké město, se mi moc líbí nápad se starými nezajímavými koly, někde poschovávanými. Právě kolo umožňuje celkem rychlý přesun a nepotřebuje zrovna ideální asfalt, takže i ve velkém městě se dá určitě dorazit k cíli mimo hlavní trasy, i když to bude delší a pomalejší, myslím, že rozhodně bezpečnější.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Morální stránka chování v PA době

Příspěvek od dracekvo »

Bohužel staré kolo je ze železa a nespoléhal bych na jeho nezajímavost. Určité lidi bude zajímat hodně.
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: Morální stránka chování v PA době

Příspěvek od vlk972 »

To asi ano. Ale zas pokud má někdo možnost mít ho v práci, proč ne. Během jeho předpokládaného využití by určitě mnohem větší zájem lovců cyklistů budila horská a treková kola.
Pokud ho někdo chce zkusit nechat zamčené na ulici, tak bych zkusil hledat místa, kde na něj bude "koukat" kamera městského kamerového systému. Jasně, že ho kamera před krádeží neochrání, ale snad trochu sníží její riziko. I když bohužel nenchavců je všude spousta teď, jako tomu bude možná i v PA době.
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od vlk972 »

Nevím, jestli si nechávat v práci nějaké větší zásoby. To bude asi hodně individuální. U mně tuhle funkci zastává kufr auta, moje povolání mně zavádí každý den jinam, takže nikde nic nechávat nemůžu.
Na druhou stranu, proč nemít v kanceláři, nebo ve skříňce v šatně nějakou, aspoň malou zásobičku, mimo toho, co nosím u sebe, pokud mám zaměstnání v továrně, na úřadě, prostě na stejném místě.
No a právě třeba v továrnách bývají prostory pro uložení kol a motorek, které zaměstnavatel hlídá a prostory většinou uzamyká. To tam pak nemusím nutně mít starou ukrajinu, ale třeba už něco o trochu lepšího.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od sigmark »

BOB v práci, BOB v autě, BOB doma. když se něco posere, člověk musí být připraven.
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

Příspěvek od vlk972 »

Tak tak a zbraň neustále u sebe.
Někdy to je celkem na obtíž. Třeba předevčírem jsem byl u soudu jako svědek. No a justiční stráž jsem svým arzenálem celkem udivil. A sebe teda dost nas........., měl jsem to nechat doma, připbylo papírování a zas jsem někde v evidenci. Ale jsem připravenej.
Odpovědět