Dovednosti a výbava pro krizové situace

...aneb podělte se o své zkušenosti, zážitky a poznatky s ostatními.
Odpovědět
Leto II.
VIP
Příspěvky: 109
Registrován: 24.02.2011 14:11

Dovednosti a výbava pro krizové situace

Příspěvek od Leto II. »

Zastávám filozofii „vrstev“, tj. od vnitřních dovedností (o které nemohu přijít ani svázaný a nahý) přes EDC, 3 denní BOB, evakuační zavazadla pro rodinu a do auta až po vybavení domácnosti a případného evakuačního cíle (chata, chalupa). V kombinaci s „pravidlem tří“ jsem si pro sebe vyvinul níže uvedené shrnutí (snad někoho inspiruje), které se zabývá tím, co umět, co kde mít a co rozšiřovat za schopnosti/dovednosti/znalosti/vybavení/zásoby. Vždy je to o přístupu – například hladu můžu čelit jednak zkušeností s půstem, nebo dovedností stopovat a lovit zvěř, pěstovat rostliny, znát jedlé plody, nebo konzervami naskládaným sklepem. Nebo kombinací všeho. Uvedené poznatky jsou silně zabarveny mými názory, například nenosím tablety na úpravu vody, protože riziko, že ji neseženu, považuji v našich podmínkách za malé. Je zřejmé, že preferuji napínání sil do oblastí, které člověk má k dispozici častěji (vlastní schopnosti, EDC), protože umožňují čelit nepříznivým podmínkám nezávisle na „startu“. Tím ale nehaním, ani nepodceňuji dobře vybavený sklep s tunou brambor, vzduchotechnikou a zbrojnicí.

Základní pravidlo tří:

Člověk vydrží:
1. 3 minuty bez vzduchu (já tedy asi minutu, ale nikdy jsem nezkoušel extrém)
2. 3 hodiny vystaven živlům (sníh, mráz, vedro)
3. 3 dny bez vody
4. 3 týdny bez jídla
5. 3 měsíce bez společnosti/naděje

Okruhy výbavy:
1. Dovednosti, schopnosti, znalosti (vydržet hlad, zimu, obstarat oheň, vodu, jídlo, ubránit se,...)
2. EDC – věci, které má člověk téměř neustále při sobě, nebo rychle dostupné
3. 3 denní BOB – při náhlé krizi zavazadlo na přežití, něco, co netaháme stále s sebou, ale je to z domova dostupné
4. Evakuační výbava – pokud se krize blíží pozvolna a je čas se vybavit, věci, které člověk dokáže naložit do auta a odjet s nimi
5. Výbava domácnosti – veškeré pozemské statky, které člověk vlastní v domácnosti a které mu ulehčí přežití v krizových situacích (včetně krbu, zásob jídla a podobně) a výbava „druhé“ domácnosti – pokud člověk bydlí v bytě, nebo naopak luxusní vile, která by přitahovala pozornost, může se tam přesunout a „začít znovu“.

Takže následující matice, včetně postřehů. Budu rozšiřovat, uvítám komentáře.

1. Nedostatek vzduchu – může se jednat o topení se, napadení (škrcení), případně zamoření (jedy, viry, radioaktivita).

1.1. Nikdy neuškodí zvyšovat kapacitu plic – aerobní pohyb, plavání, ale i dechová cvičení například v práci u počítače. Správné okysličení usnadní všechno ostatní, zlepší náladu, zlepšuje zdraví. Sem patří i schopnost (fyzická i psychická) bránit se napadení. Rovněž schopnost zajistit tuto nezbytnou životní podmínku ostatním – umělé dýchání, případně tracheotomie.
1.2. Při kontaminaci pomůže nouzově šátek, který mám v EDC (málo kdo asi nosí denně plynovou masku). Při napadení pomohou EDC zbraně (alespoň nůž). Pro pomoc by v EDC neměla chybět rouška, jako obrana proti infekcím, a pro tracheotomii lze využít pero/propisku + nůž (kamarád má praktickou zkušenost, obdivuji to).
1.3. V BOB je vhodné mít lepší vybavením pro první pomoc (větší lékárnička), případně lepší zbraně pro obranu.
1.4. V evakuačním zavazadle už je možné mít plynovou masku.
1.5. Sklep pod domem může být vybaven vzduchotechnikou proti kontaminaci, nebo alespoň mastnou mřížkou pro pohlcení větších částic.

2. Živly – mráz, déšť, sníh. Nepřízeň počasí nás může zastihnout všude, zejména při cestě domů.

2.1. Neškodí zvyšovat si fyzickou schopnost čelit živlům, otužování posiluje imunitu a zvyšuje sebevědomí. Mezi duševní a fyzickou výbavu určitě patří rozdělat improvizovaně oheň (škrtátkem, třením), zajistit si improvizované přístřeší, při promočení deštěm v něm vyměnit oblečení za suché a podobně.
2.2. V EDC nesmí chybět několikero nástrojů na rozdělání ohně (sirky, škrtátko, zapalovač). Já nosím jedny ponožky z merino vlny navíc. I taková termofolie z auta může být použita jako provizorní pláštěnka, nebo přístřešek.
2.3. Do batohu patří pláštěnka, pončo, nebo celta. Dále vybavení pro stavbu přístřešku a rozdělání ohně, pokud už není v EDC. Dále náhradní oblečení plus vždy něco navíc (jako by mělo být o 10 stupňů měně, než říkala předpověď a jako byste měli venku strávit o den více, než plánujete.
2.4. Do auta samozřejmě patří oblečení, co se ho vejde. Nemusí to být oblek a kravata, ale maximum prádla, ponožek, triček, kalhot, mikin, svetrů a bund. Nesmí chybět stan a lihový vařič.
2.5. Dobrá izolace domu, krb, případně sklep se stálou teplotou. Kvalitní hromosvod. Proti záplavám pomohou jen dobré základy, ale v případě přicházejících přívalových dešťů je vhodné vzít lopatu a ze strany svahu za domem vyhloubit odvodňovací rýhy ve tvaru V špičkou od domu (případně několik řad).
3. Nedostatek vody může být zapřičiněn blouděním, kontaminací a podobně.

3.1 Na rozdíl od dýchání, otužování a držení hladovek, zvyšovat dovednost „přežít bez vody“ nedoporučuji. Následky na ledvinách mohou být velké. Nicméně dovednost vodu nalézt se určitě hodí. Nejedná se o proutkařství, ale o pozorování okolí, kde by se mohl zdroj vody nalézt. Dále je užitečné umět vykopat nouzovou studnu (cca 70 cm v blízkosti řeky, která se naplní vodou), případně sbírat rosu (rozložená termofolie přes noc zatížená ve středu a pod ní lahev). Mezi duševní výbavu patří také schopnost případně požít vlastní moč. Jedná se o sterilní tekutinu (sice jen v močovém měchýři, následně při průchodu močovými cestami už tak sterilní není, ale stále lepší, než voda z kaluže). Někdo urinu dokonce používá k léčení. Nevím, nevím, ale jako osmotický roztok pro prolévání nosní dutiny je to výborný prostředek.
3.2 Někdo má v EDC vodu, nebo tablety. Já, jak už jsem psal, nepovažuji nedostupnost vody v našich podmínkách za tak vážnou, nicméně kdybych se měl dopravovat pěšky z práce domů,tak si půllitrovku vody v automatu v kanceláři koupím (nebo dle scénáře z něj dostanu jiným způsobem).
3.3 Do BOB určitě lahev vody patří, v příslušném vláknu jsem hodnotil různé typy nádob. Také je možné zde mít tablety na úpravu vody, nebo filtrační nádobu.
3.4 Do auta rozhodně beru několik kanystrů vody.
3.5 V případě, že je čas, je vhodné napustit vodou vanu a veškeré dostupné nádoby. Mít vlastní studnu a filtrační zařízení je samozřejmě ideál.

4. Jíme proto, abychom žili, nežijeme proto, abychom jedli

4.1 Na táborech se plnily bobříky hladu, Doporučuji jednodenní, případně třídenní půsty (jen voda), jednak k posílení fyzické a psychické odolnosti, jednak pro pročištění organismu. Kdo nezkusil, nemá jistotu, že se to v případě krize „dá zvládnout“ a bude hlad snášet daleko hůř. Kromě půstu je třeba vědět co nejvíce o jedlých plodech, koříncích, lovu a podobně.
4.2 Leckdo má v EDC čokoládovou tyčinku, nebo hroznový cukr pro rychlou energii. Pak si zkuste akci, kdy ujdete 80 km za 24 hodin a můžete mít u sebe jen 100 gramů jídla.
4.3 Nejsem příznivcem různých vojenských amarounů. Člověk si dokáže sestavit nouzové dávky potravin sám,lépe a chutněji. Samozřejmě se vyplatí mít prostředky k lovu (např. drátek, rybářské háčky) a podobně.
4.4 Podobně, jako v BOBu, jen více.
4.5 Čím více zásob jídla, tím lépe. Je na to tu několik speciálních vláken, důvody jsou zřejmé, rodina je připravenější, navíc se tato investice v důsledku zdražování potravin zhodnocuje. V neposlední řadě tak člověk předbíhá finanční kolotoč, takže nečeká na výplatu, aby vyrovnal kontokorent a nákupem jídla na pár dní dopředu do něj zase spadl.

5. Tento bod už není o přežití, ale spíš restartu. Materiálně se na něj připravit nelze (pokud si to BOBu nedáte volejbalový míč s nakresleným obličejem, jako Tom Hanks. Je to věc duševní – zachránit rodinu, blízké, navázat nové vztahy (i když zpočátku asi opatrně). Je hezké být duševně, fyzicky a materiálně připraven na rozpad, ale každý si sám za sebe musí odpovědět na otázku „Proč vlastně“. Pud sebezáchovy je obrovská síla, člověk může mít betonový kryt se zásobou jídla na deset let a zemřít minutu před rozpadem při autonehodě, nebo se probudit v bílém pyžamu po operaci v nemocnici, mít holé ruce a přesto se úspěšně probojovat přes zombie apokalypsu :-). Pokud jde o to, aby přežilo lidstvo, měli bychom si uchovat hlavně to lidství...
Radek07
Příspěvky: 1182
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: Dovednosti a výbava pro krizové situace

Příspěvek od Radek07 »

:yes :yes
Uživatelský avatar
MarkusX
Příspěvky: 209
Registrován: 19.03.2016 15:09

Re: Dovednosti a výbava pro krizové situace

Příspěvek od MarkusX »

Velmi dobře napsáno, není co vytknout, snad jen rozvést některé body ;-)
Zastřel bobra, zachráníš strom.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4240
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Dovednosti a výbava pro krizové situace

Příspěvek od Lyster »

Také se mi to co zde bylo napsáno líbí, více méně s tím souhlasím. A to poslední slovíčko LIDSTVÍ je určitě potřeba.
Ale.........

Slovíčko lidství je velice zajímavý pojem.
Jsem člověk, myslím že velice humanitárně zaměřený. Pracoval jsem ve FOD Klokánek, učil ve školce, teď pracuji na základní škole. (ale již neučím. Ale rád by jsem se k tomu někdy vrátil když to půjde........) A pro ostatní lidi, hlavně tedy pro ty děti, by jsem udělal první poslední. A jelikož se snazím sám sebe (vlastní děti stále nemám,) nějak zabezpečit, aspoň v rámci (materiálově, psych. i fyz.) na horší časy (i přez mizerný finanční rozpočet), i když doufám že nikdy nenastaou. A stále si dokola opakuji, že JÁ, moje RODINA a PŘÍBUZNÍ a velice dobří PŘÁTELÉ jsou pro mě tím hlavním a dokud se nemají dobře oni, jsou mi ostatní ukradení, tak si jsem bohužel v hlouby duše vědom toho, že budu chtít pomáhat i ostatním kolem sebe. Bohužel nemohu ochránit, uživit a zabezpečit lidi na celé planetě (nadsázka), ale Když to vezmu třeba jen na ty děti ze ZŠ (+ personál školy) jako ukázkový případ. Neumim si představit, že by jsem každý den vídal ve škole podviživéné děti na pokraji života. (také krapet nadsázka, ale né moc.) Prostě jsem takovej dobrotivej BLBEC!!!, kterej chce pomoci téměř všem . To že rodiče těchto dětí nechápou, nevidí, nebo nechtějí vidět, co se nedej bože (jsem ateista) může v brzké době stát, je jejich boj a budou mi ukradení. Jsou dospělí a nemuseli žít tím pseudokonzumním životem a trochu se zajímat o věci které mouhou nastat. Ale ty jejich děti za to opravdu nemohou. A těch mi fakt líto bude.

Vemte si teď ty ekonomické migranty. Když tato vlna migrace nastala, řikal jsme si, chudáci ti, co jsou sužovaní válkou a prchají před ní (Sýrie.) Ale po pár masážních článcích jsem vystřízlivěj a vážně nejsem žádný sluníčkácř v tomto směru. Lituji ty děti (to 0,05%) které sem jejich rodiče (převážně zdraví a silní muži, kteří se za ně krejou jak za živé štíty a kteří by měli bojovat za svou vlast a ne pobírat v Německu dávky min. 2x větší, než já mám plat.) Tak těchto ekonomických migrantů a fanatických vyznávačů nekompatibilního náboženství s jakým koliv jiným náboženstvím, nebo způsobem života, mi fakt líto neni. A v případě nějakého napadení, neuposlechnutí pravidel jsem pro, aby se to rázně řešilo deportací, vězením atd......TOHLE BARBARSTVÍ ZVANÉ ISLÁM A PODOBNÉ IDEOLOGIE ZDE NECHCI!!!! A KLIDNĚ JSEM OCHOTEN SVOU KULTŮRU, ZPŮSOB ŽIVOTA A VŠECH KTEŘÍ MI JSOU DRAZÍ BRÁNÍT I SE ZBRANÍ V RUCE'''. Proti těmto "LIDEM".
LIDSKOST NELIDSKOST!!!!!!

Shrnutí: Krapet jsem se do toho zamotal, mám hafo myšlenek v hlavě a nevím co dříve napsat. Hodně jsem mazal, hodně měnil text, omlouvám se za tolik textu v závorkách a případné chyby. Snad to bude dávat větší smysl, než manuál k Japonskému videu.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8781
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Dovednosti a výbava pro krizové situace

Příspěvek od Fabulous »

Tohle sem nepatří
Odpovědět