Izotermická fólie

...aneb podělte se o své zkušenosti, zážitky a poznatky s ostatními.
miselito
Příspěvky: 192
Registrován: 13.05.2013 14:26
Pohlaví: muž

Re: Izotermická fólie

Příspěvek od miselito »

Ahojte,
co sa tyka izotermickej folie, tak v piatok som ju vyuzil pri rozvoze zakuskov rodine pred svadbou.
Vonku bolo 37 stupnov celzia a rozvoz som robil na starej felicii. Kartony zakuskov som obalil foliou a boli ako z chladnicky od cukrarky. Vozil som ich v aute asi 2,5 hodiny a vydrzali. :)
hachimaki
Příspěvky: 53
Registrován: 12.11.2012 20:38

Re: Izotermická fólie

Příspěvek od hachimaki »

Z doby kdy jeste bylo mozné zažít i -15/20 stupnu i v ramci jihomoravského kraje a ne na horach jsem soukromě testoval izofolii a dospěl jsem k stejnému závěru jako v testu v odkazu - nejlepší je mít folii těsně u těla, mezi dvěma vrstvami oblečení; ne volně přehozenou jako celtu, protože to prostě profoukne a to je větší odběr tepla než kolik se "zachrání" odrazem. Naopak uprostřed jinak docela tenkých vrstev dává izofolie překvapivě dost rozdílu, takže za mě vřele doporučuju.

Druhý extrém - a účel izofolie - je ochrana před přehřátím. Radši budu pod ní než na přímem slunci, to mi stačí jako zdravému jenom pár hodin a mám dost, natož pokud by ze mě něco krve vyteklo.

http://bushcraft.cz/tipy-a-triky/izoter ... elky-test/
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Izotermická fólie

Příspěvek od viktor »

izofolie samozrejme funguje ale je třeba vedet jak a kdy, mimochodem když se kouknete na pristani na mesici tak prave izofolie zajistovala tepelnou izolaci LEM ( lunárního vysadkoveho modulu ) a to jak proti mrazu tak teplu, byla to prakticky jedina ochrana co tepelne chranilo posadku LEM. ( v několika vrstvách )
proste folie je odrazec tepelného zareni. nic vic nic méně. Není to tepelny izolant jako napr. karimatka.
Když ji date mezi sebe a slunce tak budete velice efektivne chraneni před zarem slunce, pokud vam sviti slunce do mistnosti tak povesenim folie do okna vyrazne snizite teplotu ( a zaroven spalite všechny kytky co budou mehzi sklam a folii ) kdz ja date mezi sebe a ohen, ohen vas nebude hrat, ale date ji za sebe a ohen vas bude hrat zepředu a zezadu odrazene teplo od fole. Zavesenim folie napr do srubu na vhodne místo poslete zar a svetlo od ohne do tmavých mist. Zabalit do ni spacak ztraci z hlediska kondenzace vody smysl. Odraz tepla je mensi zisk nez tepelna ztrata zpusobena vlhkym spacakem. Pokud ji k necemu takovemo použijete melo by to byt ve stavu ala mikrostan aby vlhkost mohla odejit a zabránilo se kondenzaci vody ve spacaku..
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Izotermická fólie

Příspěvek od Woody Crafty »

Tak si říkám jestli je lepší si koupit termofólii z jedné strany oranžovou, a nebo naopak khaki. Někdy potřebuje člověk aby byl vidět, by ho snadněji našli a zachránili, zatímco jindy ho zachrání když je schovaný.

V jiných případech poslouží starý turisticky trik s plášťenkou, kterou mastňák použije jen když prší, a ve větrném počasí při nedostatku ostatního oblečení ho nenapadne použít ji jako další vrstvu oblečení zabraňující úniku tepla.

Zajímavé může být izotermická fólie jako částečná ochrana proti dronům s infračervenou kamerou. Ale to musí mít z druhé strany nátěr, aby se neleskla.

A propos, máte někdo praktické zkušenosti s izotermickou fólií ve střihu ponča? Může to být výhoda oproti klasické obdélníkové?
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Izotermická fólie

Příspěvek od jameson363 »

Vzhledem k velikosti a cene si muzes koupit a nosit oboje, jak oranzovou, tak zelenou. Pokud jednu, osobne bych preferoval spis zelenou a k tomu maly signalni panel. Pokud v prirode nechodis barevnej jako kanarek, tak se signalni panel muze hodit celkem casto a folii je co se tyce sbalitelnosti spis na jedno pouziti, nikdy uz ji znovu nesbalis tak kompaktne.

Proti rucni termovizi folie pomuze, ale chtelo by 1) se ji nedotykat 2) zamaskovat aspon trochou suche travy, aby to nebyla jedna velka homogenni plocha. Proti termovizi na dronech dost pochybuju, ty maj udajne citlivost nekde uplne jinde.
Odpovědět