Izotermická fólie

...aneb podělte se o své zkušenosti, zážitky a poznatky s ostatními.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1002
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Izotermická fólie

Příspěvek od Hdm »

Něco informací co jsem zjistil při testovaní izotermické folie. Zkoušel jsem v silném větru při teplotě kolem nuly na troše sněhu.

- Proti větru pomáhá stejně jako jakýkoliv jiný igelit, neprofoukne a tím se zdá, že hřeje.
- V silnějším větru je dost problém ji dobře kolem těla omotat.
- Na volném prostranství ve sněhu překvapivě dobře maskuje. V lese už to není tak dobré.
- Lze ji použít jako provizorní brýle proti sněžné slepotě. Je přes ní dobře vidět a podle intenzity světla stačí skládat vrstvy na sebe vrstvy.(Dobré na pozorování zatmění slunce.)
- Při sedu na folii na sněhu to vůbec nepomáhá/nehřeje, až když ji složíte jako podsedák do hodně vrstev tak to má nějaký efekt. Jako hydroizolace dobrý.
vítr neumožňuje dobře zakrýt tělo
vítr neumožňuje dobře zakrýt tělo
v lese jako maskování na nic
v lese jako maskování na nic
porovnání maskování na volném prostranství
porovnání maskování na volném prostranství
Uživatelský avatar
Leon Chamel
Rozpadlík
Příspěvky: 409
Registrován: 12.03.2012 16:25
Bydliště: Haná

Re: Izotermická fólie

Příspěvek od Leon Chamel »

Díky, že ses se svým testováním podělil. :yes Zajímaly by mne i názory dalších, protože já se na tyhle kosmické fólie dívám se značnou nedůvěrou. Kterou jen posiluje to hype kolem nich v survivalovém byznysu, kdy prostě nějaký takovýto blanket nesmí chybět v žádném správném EDC bagu. Přitom ve většině případů by možná byla lepší podobně skladná, obyčejná igelitová pláštěnka... Jasně, člověk přijde o ten hustej efekt zpětného odrazu vyzařovaného tepla od reflexní vrstvy, zato však může používat ruce, rozumně se pohybovat a ve finále je před živly celkově lépe chráněný. Ale to je jen můj osobní názor, možná jsem příliš kritický, protože mi přijde tak nějak legrační třeba i ta současná mánie s křesadly tahanými v EDC zavazadélcích, velmi rozšířený fetišismus zaměřený na superdrahé nožíky apod. ;)
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Izotermická fólie

Příspěvek od Reccol »

Izo folii beru jako to, k čemu je určená - pomoc při přehřátí/podchlazení. Ne maskování, ne ochrana před živlama. A přijde mi mimo zpochybňovat to co dělá, vzhledem k jejímu rozšíření a používání.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Izotermická fólie

Příspěvek od sigmark »

Leone, tak podle Tvé definice jsem zralý na Chocholouška. moje EDC má k 10 kilům :-)
Krevel
Příspěvky: 127
Registrován: 03.02.2013 11:19

Re: Izotermická fólie

Příspěvek od Krevel »

Fólii jsem naposled použil loni touhle dobou, kdy jsem při spaní pod širákem podcenil počasí a v noci začalo sněžit... mému 3-season spacáku se to úplně nelíbilo, tak sem přes sebe hodil fólii a ten rozdíl v tepelném komfortu byl opravdu znát... jinak ji tahám jako součást svého TCCC vybavení a lékárničky obecně
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Izotermická fólie

Příspěvek od Terminated Account »

S Leonem nesouhlasím. Izo fólie je miniaturní a přitom geniální záležitost, která může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí. K zajištění tepelného komfortu v nouzi ať už zdravého nebo zraněného člověka neexistuje nic lepšího se srovnatelnými parametry.

Jedno z ostrých použití - transport zraněného, improvizovaná nosítka:
Přílohy
záchrana.JPG
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1002
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Izotermická fólie

Příspěvek od Hdm »

MacGyver píše: Izo fólie je miniaturní a přitom geniální záležitost, která může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.
S tímto naprosto souhlasím. Folie zpomalí ztrátu tělesného tepla a je více času na přivolání pomoci nebo transport.
MacGyver píše:K zajištění tepelného komfortu v nouzi ať už zdravého nebo zraněného člověka neexistuje nic lepšího se srovnatelnými parametry.
S tímto souhlasím jen částečně. Folie rozhodně nezajistí tepelný komfort(při nižších teplotách), spíše jen není člověku taková kosa. Kdyby to zajišťovalo tepelný komfort pak už by nikdo netahal spacák a karimámu, ale jen v kapse folii. Je to skvělá věc na nouzovky, ale není to drtič mrazu.

Tady jsem našel nějaké testy
http://download.pelhrimovskypodvecer.cz/7s.3.5.pdf
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Izotermická fólie

Příspěvek od sigmark »

ze folie neni samospasitelna je jasne. ale ono treba jen obalit spacak a zabranit vetru aby strhaval teplo ti posune "tepelny komfort" o 5 - 10 stupnu niz, coz neni od veci
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Izotermická fólie

Příspěvek od Terminated Account »

Vyjádřil jsem se nepřesně. Samotná fólie samozřejmě sama o sobě nezajistí tepelný komfort. Folie slouží ke snížení tepelných ztrát. Záleží na okolních podmínkách a použité další izolaci. Vše je třeba naladit podle aktuální situace nebo dostupných zdrojů.

Na fotce výše si můžete všimnout, že zraněný, má pod sebou několik karimatek a spacák. Na sobě má teplé oblečení a do fólie je zabalen samostatně. K nosítkám je napevno fixován plochým popruhem. V tomto případě slouží fólie především jako ochrana proti větru a dešti, až v druhé řadě jako tepelný izolant. Dotyčný strávil na těchto nosítkách 12ti hodinový transport z divočiny pastevecké vsi kam nevede sjízdná cesta a dalších cca 6 hodin transportu k cestě.

V dnešní době se používají fólie, které mají na jedné straně stříbrnou barvu a na druhé zlatou. Stříbrná patří vždy k tělu.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Izotermická fólie

Příspěvek od goral »

Souhlas s Macem.
Dvakrat jsem se v krizovce ve folii ocitl (zadny uraz) a komfort to neni, ale nemit ji, tak to mohlo byt hodne zly.
Stoji par kacek, takze vam neni lito ji pouzit. Me treba pomohla preckat noc, kdyz jsem mel trosku podlomene zdravi a ja byl totalne mokrej s minimem obleceni kousek od vody. U vody jsme byt museli, vybaveni bylo daleko, tak sem se zakutal do folie, zamaskovali me a ja klepal kosu nez sme dostali povoleni se vratit k baglum. Nemit ji tak mam minimalne zapal plic.
Jeden poznatek - radeji taham dve, protoze jedna je celkem mala, specialne kdyz se do ni chcete sami zabalit. Kdyz vas bali na nositkach, staci to.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Izotermická fólie

Příspěvek od Terminated Account »

Pozor na výběr - prodávají se různé velikosti odlišné kvality. Nejkvalitnější fólie za nejpříjemnější peníze se dají koupit ve specializovaných obchodech se zdravotním materiálem. V sortimentu mívají kvalitní profi fólie od renomovaných firem. S tím co se prodává v různých "skautských" obchodech se to nedá srovnat.
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Izotermická fólie

Příspěvek od FMJ »

to MacGyver:

S termofólií to není až tak jednoznačné. Stříbrná strana patří k tělu v případě, že je vzhledem k nízké okolní teplotě třeba vyzařované tělesné teplo reflektovat zpět (efekt tepelného zrcadla, proto je ta folie stříbrná). Samozřejmě, již její vodonepropustnost a "neprofouknutelnost" se na jejím blahodárném vlivu taky podílí. V případě, že je však třeba naopak zajistit, aby se organismus více nezahříval (v létě), dává se stříbrnou stranou ven (tentýž efekt - odraz tepla).
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Izotermická fólie

Příspěvek od Terminated Account »

Ano, to máš pravdu, ale použití izo fólie se v 99% případů používá pro zajištění tepelného komfortu proti ztrátám tepla proti zamezení podchlazení. V případě přehřátí se používá odlišným způsobem. Tělo se nebalí kompletně, zajišťuje se větrání, je lepší udělat přístřešek atd.
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Izotermická fólie

Příspěvek od Kocour »

Pánové, mně to připadá prašť jak uhoď, jestli se dá ven stříbrná či zlatá strana. Izofólie je především spotřební materiál a řekl bych, že rozhoduje cena při dodržení některých minimálních kvalitativních požadavků - hlavně aby se stříbrný povrch nadměrně nestíral během použití (a jestli se toho docílí lepším pokovením nebo překrytím lakem, je víceméně jedno).

Tohle
http://www.horosvaz.cz/res/data/056/010291.pdf
rozebírá problém poměrně rozumně (je to prezentace k přednášce onoho kolegy, takže trochu hodně stručné, ale podstata srozumitelná).

Jinak ve speleologické praxi se v případě neplánovaného uvěznění v podzemí doporučoval následující postup: Člověk si sedl na vak vyplněný materiálem pro izolaci od země. Z izofólie se postavilo cosi kuželového jako týpí s menším otvorem nahoře. Přilba se zapáleným hořákem karbidky se dala na zem mezi pokrčené nohy (pozor s otevřeným plamenem v přítomnosti izofólie), zatímco vyvíječ acetylénu (taky hřeje) do klína nebo na břicho pod overal. Takto vyčkat na záchranu nebo zlepšení podmínek k výstupu. Vyzkoušeno, funguje, akorát běžné rozměry izofólií jsou trochu malé a musí se vpředu držet rukou proti samovolnému rozevírání. Takže když člověk usíná, týpí se rozvalí, dovnitř vnikne zima a tak pořád dokola :(

Izofólie se dokonce nosila přímo v přilbě, aby jí člověk měl u sebe, i když byl jiných zavazadel zbaven. Dnes už se ovšem nesvítí karbidkou a přilby jsou kvůli odlehčení vystlané pěnou, kam se nic neschová, takže je mimořádně důležité nezůstat uvězněn v podzemí...
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Izotermická fólie

Příspěvek od felix5 »

dnes sem na výletu musel vyfotit jeden z dalších způsobů využití izotermické folie . Podpora chlazení zmrzky :
aaa.jpg
Uživatelský avatar
EBE
Příspěvky: 639
Registrován: 08.08.2012 16:14
Bydliště: Slovensko východ

Re: Izotermická fólie

Příspěvek od EBE »

Len v tomto prípade to mal capnúť pred sklo nie zaň, kde sa vytvára teplo ;) lepili sme do kanclu na okná zrkadlové fólie -80% prítmie aj za plného slnka ako pod mrakom a po spriemerovaní klesla aj teplota, ale aby som nebol o.t o tom inde a inokedy. (po súhlase vrchnosti pridám spoľahlivého predajcu, ale až z uk, kde sú aj lacnejšie a posielajú aj na sk)

Směle do toho. Zasloužilí členové nejsou za odkazy nijak postihováni. To snad všichni vědí. MacGyver
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Izotermická fólie

Příspěvek od PeFi »

Izotermickou fólii jsem si vyzkoušel ve stanu, když nás v kopcích zaskočilo studené počasí, silný vítr a velmi mokrá mlha - ve stanu bez sněhového límce jsme měli v interiéru solidní průvan. Trošku se nám stanování zvrhlo v lehký survival.

Moje dojmy (pro ty, co s fólií ještě neměli tu čest):
- folie je zatraceně pevná, není třeba se obávat roztržení
- fólie nepropouští nejen vítr (na to je skvělá), ale ani vodní páru či vodu. Pokud se do ní zabalíte, bude na ní kondenzovat veškerá voda, kterou vypotíte. Ráno byly spacáky či oblečení přiléhající k fólii dost mokré.
- že by to odráželo teplo jsem si nevšiml, subjektivně největší výhodou byla neprofouknutelnost, ale reálnou termoizolační vrstvu to nenahradí ani náznakem. Je to jako se obalit jednou vrstvou alobalu.
-ukrutně to šustí, každé zavrtění se vydává v noci přišerný hluk, takže se pod tím nebo v tom spí dost špatně. V kombinaci s tím, že nám byla zima jsme se moc nevyspali.
Můj spacák používal tu noc někdo jiný. Kombinace alumatka + běžné oblečení + izotermická fólie mi umožnila noc ve stanu při teplotách kolem 5 - 10 stupňů a 100% vlhkosti přežít, ale zopakovat bych si to fakt nechtěl. Od alumatky jsem taky čekal trochu víc, než předvedla. Jediné co tu noc překvapilo pozitivně, bylo bambusové prádlo.
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Izotermická fólie

Příspěvek od Heike »

Možná je to OT, ale osobní postřeh-dával jsem pomoc vážně zraněnému dítěti, na sněhu, cizinci-a neskutečně psychologicky působilo vytažení folie-i když jsme měl spacák a pod, ti lidé se uklidnili, když jsem vytahoval obvazy a kraviny(které byly fakt k ničemu). Děcko s sebou přestalo šít, a hlavně to zabránilo nenechavcům koukat se, jak moc je zrasovaný a zkoušet ho stavět na nohy. Jinak dobré použití je na zabalení jídla, kolem pasu při opravdu zimě pod oblečení. Jak tu zaznělo, nejlepší je skladnost. Tahám jich několik, navíc jsou součást autolékárničky, takže z prošlých. Nechápu, jak mohou lidé mrznout po zapadnutí a nenapadne je dát třeba dětem z lékárničky folii-že prý nevědí co to obsahuje.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Izotermická fólie

Příspěvek od kregan »

A pokud fotíte, dá se použít na přisvícení objektu rozptýlenym světlem.
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Izotermická fólie

Příspěvek od tygrsdrakem »

Jak rika Kocour, izofolie je 've speleologicke praxi elementarni nouzovka, ja ji v prilbe nosim porad. Jinak na tu neprodysnost fakt pozor. Stravil jsem nedávno nekolik noci v podzemi, první noc s izofolii pres spacak kvůli vylepšení tepelného komfortu. Rano byl spacak jak vytazeny z rybníka. Dalsi noci uz byla izoska mezi spacakem a karimatkou..ě
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Odpovědět