Cesta mešťana k osamostatnení sa

...aneb podělte se o své zkušenosti, zážitky a poznatky s ostatními.
prvak
Příspěvky: 85
Registrován: 17.09.2012 15:16
Pohlaví: muž

Cesta mešťana k osamostatnení sa

Příspěvek od prvak »

Zdravím všetkých. Založil som nové téma o mojom sne o opustení mestského života za život rozpadlíka. Popíšem Vám kroky ktoré som zatiaľ vykonal, financie čo som vynaložil. A plány čo som si pripravil.

Kapitola 1 kapital

Nakoľko v našej rodnej zemi je zatiaľ platidlom farebný papier. Rozoberiem postup ako som dokázal ušetriť trochu farby. Je tomu 3 roky čo som si zrátal, že fyzicky vlastním veľké hovno 2 auta, 1 nanič motorka a -10 000 Eur na účte. Presný príklad konzumného mešťana. Mal som 27 rokov. Zo dňa na deň som spravil čiaru a povedal si a dosť. Odísť od konzumnej spoločnosti nebol pre mňa až taký veľký problém, nakoľko som už 5 rokov nekukal TV a nekukám doteraz. Konzumná kultúra sa vytratila sama.

Začal som si spisovať za čo platím a čo kupujem a snažil sa zminimalizovať mesačné náklady. Predal som prvé auto. Terénne s spotrebou 12 benzínu. Týždeň na to mi jeden chlapík zošrotoval to druhé na totálku. A zrazu som mal mesačne o 200 Eur viac každý mesiac. Začal som chodiť MHD a Železnicami. Malo to viacej pozitívnych dopadov. Nákupy jedla som si rozplánoval na 2-3Krát do mesiaca, keď si požičiavam auto. Začal som viac čítať. Denne do práce prečítam 50 strán tak 40 minút. Dostal som sa zatiaľ na mesačnú spotrebu 100 Eur Energie a 300 Eur mesačne jedlo + drogéria pre 2 osoby.

Nákup vecí som rozdelil na viacero kategórii. Veci nevyhnutné s rýchlou spotrebou, veci uľahčujúce život, veci s hodnotou a veci doplnkové. Keďže v momentálnom svete majú podľa môjho názoru veci úplne iné ceny ako ich hodnota a nemienim takú cenu zaplatiť rozhodol som sa si ich vyrábať sám. Nedám 3000 Eur za vstavanú skriňu. Kúpil som si náradie a postavil som su ju sám. Cena 1200 Eur polka materiál a polka náradie ktoré mi ostalo. A viem že tam bude stáť 30 rokov a nie výrobcom stanovených 5 rokov a potom sa to rozpadne.

Pri kúpe každej veci zvažujem jej rozpadlícku hodnotu a či ma zaujíma životnosť. Pri veciach s rýchlo spotrebou ako zubná pasta neriešim. Ale ostatné veci zvažujem či si ich dokážem vyrobiť. Nakupujem často po bazároch a inzerátoch.
Takže po 3 rokoch života som sa dostal na + 7000 Eur na účte, dielňou s rozmanitým náradím, kvantom prečítaných knižiek. A s odhodlaním spraviť ďalšiu úroveň k priblížení sa k zivotu rozpadlíka.

Kapitola 2 zručnosti a skúsenosti.

Nakoľko som vyrástol v veľkej betónovej králikárni zvanej Pertžálka, čo sa týka rozpadlíckych skúseností som sa nenaučil nič. Jediná vec čo bola pozitívna, bývali prázdniny a vidieku u babky. A to silne do poručujem každej rodine čo žije v betónovom hrobe. Dostať deti cez veľké prázdniny na vidiek. Vyrástol som s klávesnicou v ruke. A s nulovými skúsenosťami pre rozpadlícky život. Aspoň som sa naučil využívať mocný nástroj Internet. Odkiaľ sa dajú čerpať skúsenosti, nápady, myšlienky a vedomosti.

Skúsenosti nadobúdam iba od doby, keď som sa odsťahoval z bytu do domu. Ak sa chce niekto pripraviť na rozpadlícky život v paneláku to je podľa mňa nemožné. Preto odporúčam presťahovať sa čo najskôr z bytu do domu. Nakoľko má byt v meste porovnateľnú hodnotu ako starší dom niekde na predmestí nie je to nemožné.

Kde si myslím že som, asi zatiaľ na začiatku. Snáď tak za 20 rokov budem už na konci. Teoretických materiálov na prečítanie si je na tony ale osobne si dané veci vyskúšať je iné. Zaberá to kvantum času.

Kapitola 3 vízia a očakávanie

Čo čakám od rozpadlíckeho života? Uživiť sa sám svojou prácou bez závislosti na iných ľuďoch. Dokázať si vyrábať veci, pestovať plodiny. Prestať byť otrokom systému a začať pracovať sám pre seba a mojich blízkych.
Ako by som to chcel docieliť? Kúpim si časť zeme a začnem si ju pretvárať podľa svojich predstáv. Budem vychádzať z vzorca 1 človek 1000 m2. Podarilo sa mi teraz zohnať celkom pekný pozemok za dobrú cenu.

Kapitola 4 projektovanie môjho rozpadlíckeho miesta

Súčasná situácia. Pozemok čo som si zakúpil je pás pola pri potôčiku 15m x145 m. Bonita pôdy je asi najvyššia. Momentálne sa tam nachádza kukurica a žito zasiate od družstevníkov. Počkám pokým si to zozbierajú. Pozemok sa nachádza tesne pri zastavanom území obce. Jediná nevýhoda je, že ku pozemku zatiaľ nevedie komunikácia najbližšia cca 100m.

V prvej fáze projektovania sa pokúsim pretvoriť pole na záhradu. Čas trvania 3-5 rokov. Aký oplotenie postaviť. Prvú najrýchlejšiu možnosť som hneď zavrhol. Pletivo a stĺpiky po vypočítaní ceny za daný materiál vychádza oplotenie dvojnásobnú cenu pozemku. A čo je dôležitejšie pletivu a stĺpikom môžu narásť nohy. Zostali mi ešte tri iné možnosti ktoré ma napadajú. Živý plot čo si sám rozmnožím. Postaviť hlinený múr debnením. Zohnať vinohradnícke betónové stĺpiky a ostnatý drôt. Po okolí v krajine sa ich váľajú stovky. Hlinený múr a stĺpiky môžu mať životnosť tak 10-15 rokov. Živý plot asi oveľa dlhšiu. Čo sa týka povolenia je to zložitejšie. Teta na úrade povedala že asi budem potrebovať stavebné povolenie a blbý plot. Takže asi vyhrá živý plot čo len zasadím a vzrastie tam a nikomu nebudem ohlasovať nič. Čo sa týka prácnosti a náročnosti budovania oplotenia betónové stĺpiky s ostnatým drôtom pôjdu asi najrýchlejšie ale tiež môžu dostať nohy. Pri hlinenom múre to rátam tak 2 metre na jeden plný pracovný deň. Pri 300 metroch to je 150 plných dní takže celý rok tvrdej makačky od nevidím do nevidím. To radšej budem chodiť polievať ten živý plot. Alebo vyrobím závlahu.

Chatka. Nakoľko plánujem pretvárať pole od potoka smerom ďalej. Aj keď by som chcel postaviť zemľanku po vzore Mike Oheler 50$ Underground house. Pri potoku to je nezmysel je tam spodná voda. Postavím hlinenú chatku nad zemou spôsobom utláčania v debnení. Pri chatke o vonkajších rozmerov 5x5M vnútorné 3,6x3,6M spotrebujem tak 23 M kubických zeme a do 0,7 M kubických (40 vriec 25kg) cementu ako spojovacie pojivo. Cena chatky bude tak do 400 Eur. Pre záhradu bude taká chatka stačiť na občasné prespanie.

Z vyťaženej zeme zostane diera na jazierko. Pomocou vodného kolesa by sa dalo čerpať vodu do jazierka a aj na závlahu záhrady.

Súpisná príprava:
V auguste nazbierať veľa výhonkov živého plotu a zakoreniť 600 KS. Cez zimu: kúpiť použitý bicykel a vyrobiť prepravnú káričku preň. Vyrobiť bednenie pre stavbu chatky. Vyrobiť dvere a okná chatky. Vyrobiť vodné koleso na závlahu.

zvyšok neskôr...
Uživatelský avatar
Leon Chamel
Rozpadlík
Příspěvky: 409
Registrován: 12.03.2012 16:25
Bydliště: Haná

Re: Cesta mešťana k osamostatnení sa

Příspěvek od Leon Chamel »

Pěkné :yes Jako víceméně salónní rozpadlík, který si zatím jen brousí drápy a připravuje zadní vrátka, oceňuji, jak ses do toho odhodlaně vrhl. O to víc by mě zajímalo, jak chceš své vize prakticky a konkrétně realizovat, protože tomuto odstavci moc nerozumím:
prvak píše:Čo čakám od rozpadlíckeho života? Uživiť sa sám svojou prácou bez závislosti na iných ľuďoch. Dokázať si vyrábať veci, pestovať plodiny. Prestať byť otrokom systému a začať pracovať sám pre seba a mojich blízkych.
Ako by som to chcel docieliť? Kúpim si časť zeme a začnem si ju pretvárať podľa svojich predstáv. Budem vychádzať z vzorca 1 človek 1000 m2.
Obvykle se totiž uvádí, že 1 ha (10.000 m2) uživí 1 běžně se stravujícího člověka nebo až 7 vegetariánů. Ti, kteří se zemědělskou výrobou v současné době živí, mívají hektarů několik desítek, min. 20 až 30 ha. A to prosím při použití v současné době dostupných hnojiv, postřiků atd., bez kterých by zemědělské výnosy velmi výrazně klesly... Proto si myslím, že 1000 m2 na hlavu toho samo o sobě moc neřeší, a to teď ani PO. Také jsme si pořídili takový pěkný pozemek, ale uvažujeme o něm jen jako o drobném přilepšení a místě, kde si můžeme s dětmi zkoušet (do té doby nepoznaná úskalí) pěstování plodin a především sadaření. Jako užitečná zábava je to skvělé, být na tom ale existenčně závislí, to by byla skutečná noční můra...
prvak
Příspěvky: 85
Registrován: 17.09.2012 15:16
Pohlaví: muž

Re: Cesta mešťana k osamostatnení sa

Příspěvek od prvak »

Leon Chamel : kratka odpoved dlhsia bude v popisana nejakej inej kategorii:

tych 1000 metrov stvorcovyh na hlavu je podla moho nazoru az az. Nechcem sa opevnit 10m murny a uzavret sa tam. existuje v okoli stovky ha ktore lezia ladom. takze ziviny pre zvierata zharvestujes tam. Ba dokonca aj cele plodiny ako napriklad hrozno, maliny, orechy a nie plodiny. v vlastnej zahrade planujem mat ovocne stromy, zeleninu a napriklad zemiaky , hydrofonicku zahradu.

A co sa tyka zarabania farebnych papierov smerujem len k maximalnej nutnosti priklad dan za pozemok, socialne a zdravotne poistenie a mozno ani to nie. A to si myslim ze tesarcinou ci rezbarcinou alebo ako planujem vrhnut sa aj na kovacske remeslo docielim. popripade este rezervou a nutne vydaje, kde barter nepomoze.
miki
Příspěvky: 234
Registrován: 02.01.2012 14:37
Bydliště: Pardubice

Re: Cesta mešťana k osamostatnení sa

Příspěvek od miki »

Zdravím.
Prvak :
Jako začátek tě chválím, jdeš správnou cestou. I když další vize si myslím, má pár neřešených problémů. K velikosti pozemku.... je mnoho názorů minimalisti si myslí, že stačí i těch 1000 m2/hlava, ale ono jich nejni moc. Představa, že budu "žrát" pouze namočenou pšenici a nějakou zeleninu je pro mě nereálná. Spíše bych se přikláněl k těm hektarům. Když měl v minulosti na vesnici chalupník 1- 2-3 ha pole, tak to již stačilo sice k bídnému ale přesto životu rodiny. Souviselo to též s malými znalostmi o hospodaření na půdě. A hnojiva tenkrát nebyla používána.
Oslovení "Sedlák" začínalo tak na 10-12 ha půdy.
Dále z psaného je zřejmé, že pozemek je na výhodném místě u potoka (bonita půdy, vodní kolo,). Mnooo a co povodně ?
Dále bydliště v domku je mimo a nebo souvisí s pozemkem ? Co pak budeš dělat s těmi co jsou velmi opálení když ti přijdou na návštěvu a sklidí místo tebe. Na Slovensku již jsou oblasti kde se nevyplatí něco pěstovat protože se to nedožije sklizně ? Jak se chceš bránit proti rabování kriminálnickými bandami, a nemusí to být nutně v PA době ?

Nedávno v TV dávali ukázku jak farmáři někdo na pastvině zabil krávu (bejčka) a po odříznutí nejlepších částí zbytek nechal na poli. Dodatečně tam byla daná informace, že je to tak 16 ks za rok. Navíc vše nasvědčuje tomu, že to byla skupina kriminálníků.

Na takovéto jednání je již dle mého názoru nutný zbrojní průkaz. Jakpak to budeš řešit ?
Dále jak budeš řešit zásoby aspoň po první dobu v PA, všude se doporučuje mít zásoby aspoň na prvních 1,5-2 roky ? ?
A těch otázek by bylo něúrekom.

Otázky..... kolem rodiny, zdraví (uměl bys například vydesinfikovat a sešít ránu pár stehama, sobě nebo někomu ?), spojení na přátele-skupinu, přesun v případě průseru, zásoby na cestě, dopravní prostředek, místo kde se chceš schovat, uchování technických informací, zabezpečení hodnoty peněz (píšeš, že máš 7 000 JEVRO v bance, proč je nemáš doma, proč máš vůbec ještě účet u banky? ? ) atd. V tomto mě pomohla, Argentýna, Bosna, a v poslední době Řecko a Kypr. Velmi výživné čtení.
Přesto, máš můj obdiv. Jen tak dál.
Miki.
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Cesta mešťana k osamostatnení sa

Příspěvek od Desouza »

Ahoj ,

pěkné ( :hi zdravím kolegu sám se snažím o to co tu popisuješ )

pár postřehů :

naprosto klíčové je vhodný pozemek ( blízkost říčky či potůčka je sice fajn , ale když jsem viděl jak potůček s běžnou výškou hladiny pár cm se za pár hodin změnil v běsnící živel s 3 metry výšky hladiny . Tak bych měl docela strach protože zákon schválnosti pracuje :cry: ) , samozřejmě další důležitý aspekt je obrana pozemku , a to jak proti zlodějům tak případných " zombíků " , další důležitá záležitost je přístup k pitné vodě , tedy vlastní kopaná studna s pitnou vodu je něco jako výhra v loterii .

Co se týče velikosti pozemku 1000m2 je sice málo ,ale i na takovémto pozemku se dá vypěstovat veliké množství kvalitní zeleniny ( nedávno jsem se byl podívat na permakulturní zahradu a dle zahradníka ma na pozemku cca 800m2 zajištěnu kvalitní zeleninu na celí rok pro svou rodinu ) . Ano 100% soběstačnost to není , nicméně je to velice dobrý začátek .
Ještě poznámka k vlastní vypěstované zelenině , zajímavé je že ,asi po dvou letech konzumace vlastní zeleniky se rapidně zlepšil zdravotní stav zejména dětí ( prý měli problémy s alergiemi ) a také co mne zaskočilo je že se zlepšily i výsledky ve škole . Určitě doporučuji návštěvu nějakého rozumného zahradníka - permakulturisty . Rozhodně mají co říct a můžou i pomoci .

Ještě k pozemku , budeš mít možnost přikoupit nebo pronajmout další m2 k tvému pozemku ? Taky důležitý aspekt .

Pokud to nechceš dělat nějak extra tajně tak bych využil tzv . " lidské zdroje " tedy půjčit pípu , koupit soudek pivka a něco k snědku , obvolat kamarády a hybaj do práce holoto :chuckle za pár víkendů bude plot hotov :yes

Dělat všechno sám je dost náročné obzvláště pokud ještě chodíš do práce .

Tak ad´ se daří ! ;)
Naposledy upravil(a) Desouza dne 08.07.2013 0:25, celkem upraveno 1 x.
FarmářJan
Příspěvky: 537
Registrován: 15.04.2013 21:40
Pohlaví: muž
Bydliště: v horách

Re: Cesta mešťana k osamostatnení sa

Příspěvek od FarmářJan »

Mě to přijde zajímavé, i když plánování a realizace máš hodně před sebou. Otázka je to odstřižení od peněz, ale mít pod kontrolou příjmy a výdaje, to máš velký náskok tak nad třema čtvrtinama lidí..
Ty rozměry pozemku jsou dobré na zahradu i sad, pokud bys chtěl pozemek na uživení a větší soběstačnost a nejsi vegetarián, bylo by potřeba víc. Ale základ to je dobrý. Pokud je šance přikoupit kus vedlejších pozemků, udělej to co nejdřív. Nevím jak máte na Slovensku předpisy na ploty, ale píšeš, že to není v zastavěném území. Tady bys mohl mít celkem bez problémů "dočasné oplocení zemědělské půdy", na což i přes rozdílný přístup jednotlivých úřadů bys nepotřeboval nejspíš nic.
Pletivo sežeň tzv. lesní, oborové apod., je levné a udrží ti to proti zvěři, jinak můžeš pěstovat leda krmivo pro srnky a přijdeš i o stromy. Sloupky kup dřevěné kulatiny z pily, nemusí být moc tlusté, je to za pár euro, jeden den navrtáš do země díry, uděláš špice a zarazíš, druhý den natáhneš pletivo, v pohodě ve dvou lidech.
Pokud bys dělal živý plot, je to taky možné, ale dlouhodobé. Ale zalévat nemusíš, když to vysadíš ve správnou dobu na jaře nebo na podzim, roste to pak už samo a pokud bys tam dal jedlé věci - mrkni na knihy o permakultuře jak ti tu radí- máš rozšířenou zahradu i s plotem v jednom. A když tam dáš sice jedlé, ale bodlinaté a pichlavé věci, máš pak tři v jednom.
Z venku to bude vypadat po čase nenápadně jako okraj lesa, remízek apod. Ale pozor na výšku stromů, aby sis časem nestínil plotem pozemek.

Jen bych byl opatrný s těmi zemědělci, můžeš tam mít třeba pětiletou výpovědní lhůtu, ale je to malé, to ti pustí.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Cesta mešťana k osamostatnení sa

Příspěvek od sigmark »

nám se osvědčilo natáhnout pletivo a k němu vysadit plot. ten už pletivem prorostl, a dráty dodatečně zahušťují neprostupnost plotu proti cizím psům apod...
Jirka
Příspěvky: 95
Registrován: 04.01.2012 8:16
Bydliště: Slezsko

Re: Cesta mešťana k osamostatnení sa

Příspěvek od Jirka »

Držím palce na cestě velkého a nekončícího dobrodružství, rozpad/nerozpad!

Pokud to člověk dobře načasuje a nevezme si toho na sebe hodně hned ze začátku, ale postupně přidává, jak poznává, je z toho nakonec totální změna životního stylu.

Např. když jsme začali s chovem oveček, přišlo tolik nových vjemů a zkušeností, o kterých jsem před tím neměl ani potuchy, nejde jen o samotný chov, stříhání, pastvu ... Musel jsem se zdokonalit v košení kosou, naučit se kosu naklepávat, v bazaru jsem natrefil na staré kladívko na naklepávání a tak jsem si uvědomil, že další řemeslo zaniklo (ta kladívka, co se kupují dnes mají k tomu původnímu hodně daleko; dokonce jsem obrázek toho mého na netu nenašel, ačkoliv se dřív průmyslově vyrábělo), používám různé brousky. Při sušení sena jsem závislý na počasí, musím je sledovat a před deštěm nebo bouřkou prožívám příjemné adrenalinové pozdvižení ... a ta vůně. Nakonec i ta hrdost, že jsem naplnil půdu vlasním senem! Mám vlastní hnůj (i když málo, ale můj) a že znova voní u naší chalupy dobytek (ovce nádherně voní a mastí ruce, když se stříhají anebo jen tak chytí). Jak můj nejmladší chlapeček (dva roky) si hraje s jehňátkem anebo psi jak s ovcemi dovádějí; nebo jaká je to legrace, když moji starší kluci utíkají před beranem a pak mu tak tak uniknou skokem přes plot ... A tak bych mohl uvádět další a další oblasti. Kdo je z venkova, tak mu to připadá všechno možná banální, ale já jsem žil do svých 20 v paneláku (ačkoliv jsem hodně jezdil do přírody a měli jsme zahradu), takže Ti i rozumím! Jinak nepopírám, je to i dřina a jsme více uvázaní u chalupy, ale pokud to člověka baví, tak to tak nebere.

Jen problém je v tom, že si pak méně rozumím s lidmi v okolí, a to nejen proto,že vedeme odlišný způsob života (žijeme na předměstí většího města, takže ovce, včely a drůbež v naší zahradě je raritou), ale především proto, že člověk najednou začne život jinak vnímat; změní se pořadí hodnot...
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: Cesta mešťana k osamostatnení sa

Příspěvek od vlk972 »

I já ti držím palce.
Ale čeká tě ještě docela těžká a dlouhá cesta. O to lepší pak bude uspokojení, jak píše Jirka.

Jirko, to, že si míň rozumíš s lidmi je dáno asi tím, že tohle provozuješ na předměstí a většina lidí z města tě prostě má za exota (a myslím, že my rozpadlíci exoti opravdu jsme), na vesnici by to tak nebylo. I když ani ta vesnice už není, co byla. U většiny domů navesnici už neběhají ani slepice.........
Uživatelský avatar
cajgalamo
Příspěvky: 124
Registrován: 18.02.2012 16:41
Bydliště: Bratislava

Re: Cesta mešťana k osamostatnení sa

Příspěvek od cajgalamo »

Tiež sa pripájam a držím palce.
Je sympatické, že si vedel všetko naplánovať a nepustil sa do šialených projektov s rozhorúčenou čerstvorozpadlíckoosvietenou hlavou (to býva častý jav) :)
Ono to totiž celé stojí a padá na hlave. Všetko ostatné je potom možné realizovať úspešne. :yes
Uživatelský avatar
snoopee
Příspěvky: 62
Registrován: 16.03.2013 18:18
Pohlaví: muž

Re: Cesta mešťana k osamostatnení sa

Příspěvek od snoopee »

No, som zvedavy a drzim palce!
Dáda
VIP
Příspěvky: 98
Registrován: 13.04.2012 22:42

Re: Cesta mešťana k osamostatnení sa

Příspěvek od Dáda »

Tak tohle vlákno je pohlazením. Ano, jsme exoti. Hromadíme pozemky, snažili jsme se připravit na horší časy své potomky a jejich partnery, vnoučata i pravnoučata. Bráníme své zahrady před zvířecími a lidskými nenechavci - zatím mírnými zákonnými prostředky, ale od dětství většina z nás miluje zbraně. Co můžeme, děláme si sami. Je to dřina, ale stojí za to sebevědomí. Ne všechno se samozřejmě daří. Zatím není tak zle. My jsme ještě nepřistoupili k chovu užitkového zvířectva, protože je to řehole, zvíře se dokáže hlasitěji než rostlina hlásit o svá práva. Ale máme na to podmínky a víme, jak se to v našich rodinách praktikovalo po válce. Prostě: Být připraven, je vše.
P.S.: A nelitujte, že se s vámi lidi nekontaktují. Tlachání o ničem s prázdnými lidmi je jen ztrátou času.
Uživatelský avatar
Seldred
Příspěvky: 117
Registrován: 03.08.2013 2:43
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Cesta mešťana k osamostatnení sa

Příspěvek od Seldred »

Asi před 2 roky jsem oplocoval necelé 2ha sadu a luk. V poměru cena/kvalita to vyhrál betonový vinohradní sloupek z druhé ruky (50kč/ks) a lesnické pletivo, tzv. oplocenka (cca 20kč/m). Stačí to jen zakopat do země a natáhnout. Raději jsem však sloupky obetonoval, což už nebylo zas tak moc práce navíc, ale je jistota že to vydrží. Teď mi v sadu a na loukách pobíhá 10 ovcí a i když nejsem vegetarián tak se nebojím že bych hladověl :twisted:
Jinak než kopat studnu raději vrt, i bez elektřiny se z něj dá dostat voda a rozhodně není tak pracný, nehledě na kvalitu vody.
miki
Příspěvky: 234
Registrován: 02.01.2012 14:37
Bydliště: Pardubice

Re: Cesta mešťana k osamostatnení sa

Příspěvek od miki »

Zdravím.
Prvak :
Tak léto pomalu končí jakpak jsi na tom ? Copak se za ten skoro rok podařilo ? Naše skupina si koupila letos na jaře v zahr. kolonii 3x zahrádku jsou to sice kousky o rozloze tak cca 600 m2 jeden je větší 850 m2. Dva jsou u sebe a jeden je přes další zahrádku. Teď tam kopeme studnu na skruže 2 m v průměru. Na ty jsme si dokonce udělali formu a vesele si je betonujem, mají dokonce i falc (zámky).

Nevěříl bys jakou mají radost a jsou spokojení naši dva členové (kancelářské krysy), že se naučili svářet elektrickým obloukem.

Mnóóóó ono když je potřeba svařit betonářskou ocel do skruže tak můžeš "lepit a lepit" a postupně se to naučíš, zvláště když je tam někdo kdo ty tvoje chyby umí vysvětlit. Když je nejhůř, tak převařit to může ten kdo to umí vždycky. Je to radost, již svařují vše co je na zahradě potřeba.
Dnes "nosí nosy vzhůru" jak jsou pyšní, že navařili všechna oka na sloupky kde bude ostnaný drát. Velká výhoda je, že zahr. kolonie je blízko Labe (500 m) a tak v letošních vedrech nebyl problém si jít zaplavat. Navíc i v té studni bude vždycky voda jsou tady samé naplavené písky a tak je to přes ně krásně přefiltrované. Elektřina je zavedena a tak je to se zaléváním v budoucnu v pohodě.

Celá skupina je dnes překvapená jak to chápou manželky a děti.
Léta nám vyčítaly ty naše PA pohledy na svět a Vysočinu, (plán "B") dnes pohoda, zvláště ty mladší ročníky.
Mnoooo......dnes se jede na Vysočinu spřádat nějaké rozpadlické plány na PA.........již se neprotestuje a děcka mají sami zájem jet s námi. Letos se prakticky nekoupila zelenina v Superhypermagořině,
a to se zatím muselo zalévat konví. A potvrzuji, že i zdravotní stav dětí se zlepšuje. Nedávno to prohlásila v diskuzi u grilování a píva, jedna mladší maminka, ( 30ti letá "kůstka" hlava to rozrůstajícího se dalšího rodu). Nějak již nemusí chodit tak často s dětmi k alergoložce, Pavlík její klučina trpěl snad na všechny alergie.
Dnes je již z nejhoršího venku.
Na podzim na schůzi chceme prosadit obehnání celého obvodu zahr. kolonie keři Rakytníku řešetlákového, jako preventivní ochranu proti budoucím zlodějům a zdrojem vitamínů. Na poli vedle, totiž někdo sklidil český česnek a majitel to nebyl. A pokud to bude jen trochu možné tak bychom chtěli prosadit i chov slepic.
Tak napiš také jak to probíhá u tebe.
Miki.
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: Cesta mešťana k osamostatnení sa

Příspěvek od vlk972 »

Seldred píše: Jinak než kopat studnu raději vrt, i bez elektřiny se z něj dá dostat voda a rozhodně není tak pracný, nehledě na kvalitu vody.
Pokud uvažuješ v podmínkách současnosti, pak je vrt OK - je prakticky hned, vyjde levněji....... protože si nemyslím, že by kvalita vody z vrtu byla lepší, než z kopané studny (či naopak), tak tímto výhody vrtu končí.

Kopaná studna je určitě mnohem pracnější, její realizace je dražší a to celkem výrazně - a tady končí její nevýhody.

Pokud nastane situace, kdy nebude možné využít vymožeností dnešní doby, lze kopanou studnu čistit, desinfikovat, případně prohlubovat i za použití té nejprimitivnější techniky, zatímco vrt prostě končí..........

Takže já bych jednoznačně hlasoval pro kopanou studnu.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Cesta mešťana k osamostatnení sa

Příspěvek od dracekvo »

Ono také kopanou studnu může více nárazově zatěžovat ne? Slabonký vrt hned vycůcnu. Kdežto v kopané studni je naschromážděno více vody, tak nárazově můžu odebrat více a pak jí nechat zase pomalinku doplnit. Nebo se pletu?
Uživatelský avatar
Seldred
Příspěvky: 117
Registrován: 03.08.2013 2:43
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Cesta mešťana k osamostatnení sa

Příspěvek od Seldred »

Kopaná studna většinou obsahuje pouze povrchovou vodu (kope se v podstatě do prvního pramene, či jakmile se studna začne napouštět, tak se končí), vrty vzhledem k hloubce a pažení zase častěji obsahují spodní vodu (málokterá firma nejde alespoň přes 2 prameny).
vlk972 píše:Pokud nastane situace, kdy nebude možné využít vymožeností dnešní doby, lze kopanou studnu čistit, desinfikovat, případně prohlubovat i za použití té nejprimitivnější techniky, zatímco vrt prostě končí..........
Pokud je vrt dobře udělaný, je minimální riziko, že by byl znečištěn, vydesinfikovat jde i tak. Prohlubovat v PA době nicméně nejde :cry: na druhou stranu dosáhne do větší hloubky než většina kopaných studní už dnes. Při hloubce větší než 8 metrů se stejně musí čerpat ponorkou, nebo tahat provazem. V PA asi jen ten provaz. Nevím o jiném způsobu jak jinak vodu z větší hloubky čerpat. Možná někdo poradí.
Naše debata je však celkem akademická, protože vždy bude záležet na konkrétních podmínkách na konkrétním místě. Proutkař většinou řekne co tam je.
Možná by to chtělo samostatné vlákno čerpání vody
prvak
Příspěvky: 85
Registrován: 17.09.2012 15:16
Pohlaví: muž

Re: Cesta mešťana k osamostatnení sa

Příspěvek od prvak »

Zdravim Miki:
Co sa mi tento rok podarilo.
Zacat konecne nieco riesit. Takze sformulovat toto tema. Pre info ostatnym.
Zakupil som pozemok a uz som aj jeho vlastnikom. Zakupit si kompletne kovacske naradie a postavit si vyhnu. Naprojektovat si hlinennu chatku. Vypestovat si cesnak a zasadi 2 stormy v sucastnom bydlisku. Zohnat si fazulu a paradajky na semena pre dalsie sadenie. Zakupil som si vzduchovku a katadyn filter na vodu.
Momentalne si stavam v sucastnom bydlisku dielnu snad ju do konca mesiaca dokoncim. Potom nebude problem vyrabat si veci s vacsimi rozmermi dielna ma tak cca 20-22 m2. Veci ci uz drevenne alebo zelezne. V rakusku na blsaku som si dokupil hobliky a naradie co uz ma tak 50 rokov za sebou a este dalsich 50 rokov bude sluzit. A ked dostavam dielnu mam uz uz seba 2500 W solarnych panelov a boiler na fotovoltaiku takze to spustim a mozem sa hrat a ucit pre neskorsie vyuzitie. No a nakupil som zasoby jedla tak na rok pre jednu sosobu :).

Ked bude dielna zacnem pracovat na veciach pre pozemok. A pokusim sa rozmozit si zivy plot aby som ho mohol na jar zasadit. Aj ked mozno nabuduci rok nebudem na tom pozemku nic robit, nech plot rastie.

No nic je uz vela hodin idem vyvencit frajerku a psa.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Cesta mešťana k osamostatnení sa

Příspěvek od Kapo »

No čo? Už si dovenčil?
prvak
Příspěvky: 85
Registrován: 17.09.2012 15:16
Pohlaví: muž

Re: Cesta mešťana k osamostatnení sa

Příspěvek od prvak »

Kapo:

Hej hej.

No zial moc nestiham sa venovat pisaniu po forach...
Nastala tvrda realita. :D
Pred 3 tyzdnami mi druztevnici odovzdali pozemok {teda 1. z 3. na ostatne sa dostane neskor}
Je to 2 mesiace skor ako som planoval.

ak cas dovoli popisem blizsiu situaciu
Navhr sadu Sketchup
Navhr sadu Sketchup
foto
foto
Odpovědět