Jak se odpojit od systému II.

...aneb podělte se o své zkušenosti, zážitky a poznatky s ostatními.
RAK
Příspěvky: 4
Registrován: 02.08.2018 23:24

Re: Jak se odpojit od systému II.

Příspěvek od RAK »

Kapo píše:Veď existuje. A priamo v česku. Aj sa dá ísť po dohode k nim pozrieť a vyskúšať si ich spôsob života. https://www.expres.cz/dvanact-kmenu-sek ... pravy_beta
Tak to je super beru malího ženu a jedu se podívat.
Uživatelský avatar
pohled venkova
Příspěvky: 12
Registrován: 29.04.2019 21:44
Pohlaví: muž
Bydliště: okr. LT

Re: Jak se odpojit od systému II.

Příspěvek od pohled venkova »

Znal jsem se s panem Mertlíkem. Na první pohled to vypadá romanticky. Na druhý už ne. Mertlík v chalupě vydržel téměř do konce, pak byl převezen do náchodského špitálu, kde 5. 10. 2015 vypustil duši. Detaily neznám, zřejmě ho v bídném stavu našel Leszek, viz dokument. V posledních letech Mertlík platil šesti různým lidem, kteří mu pomáhali s přežitím. Prodavačka v O. Záhoří vyprávěla, jak dříve Mertlík vždycky v zimě dorazil na běžkách nakupovat. Nikdy nedovolil, aby mu kdokoliv pomohl s upevněním obřího nákupu. Později mu v zimním období vše potřebné vozili traktorem. Dnes patří chalupa jeho bratrovi. Třeba ji nějakému zájemci prodá. Odlehlá je od civilizace docela dost. Jistěže to není to pravé odpojení od Systému, ale pro začátek stačí...například pro utřídění priorit. ;)
voron
Příspěvky: 81
Registrován: 15.11.2016 16:49

Re: Jak se odpojit od systému II.

Příspěvek od voron »

Uplne to nesuvisi s temou (i ked trochu ano) ale asi rok dozadu som tu cital clanok, ze tusim nemecky policajti chytili "lesneho muza", ktory bol z cr, byval v lesoch a obcas zobral par veci z chatiek. (Preto ho chytali) Neviem to zial vobec dohladat... neviete ma nasmerovat? Nejaky clanok alebo odkaz... dakujem!
Etericka_bytost
Příspěvky: 17
Registrován: 16.11.2021 18:32
Pohlaví: muž

Re: Jak se odpojit od systému II.

Příspěvek od Etericka_bytost »

Ahoj, odpojit se od systému byla má touha už od dětství. Nikdy jsem nechtěl žít jako "běžný člověk", fakt to není pro mě. A tak jsem již před dovršením dospělosti počal hledání alternativního způsobu života, vyzkoušel jsem squatt, zemljanku, jurtu, život v autonomní komunitě, pěstování, chov,..

Co si budeme povídat, největší problém jsou peníze. Ale taky... především jsem se potřeboval vymanit z okovů zaměstnání na plný úvazek, to byla priorita číslo 1. Tím nemyslím vyměnit fulltime úvazek za "svobodnou" celodenní dřinu na vlastním či jinou, časově náročnou výdělečnou činnost, to by bylo z bláta do sr.... Musel jsem najít způsob, jak mít dostatek peněz a zároveň dost volného času. Řeknu upřímně, byl to boj doslova na život a na smrt, kdy jsem to už pak pojal stylem všechno nebo nic, protože polovičatost stejně k ničemu nevede. Povedlo se, ve 29 letech jsem si zařídil práci, kterou můžu vykonávat odkudkoliv, kde je alespoň 3G, pracovní doba 2h denně 6 dní v týdnu, přičemž výplata asi jako mizerně placená práce na plnej úvazek někde ve fabrice. To už by šlo :)
Získaný volný čas je můj nejcennější majetek - užíván k rozvoji dovedností, zahradničení (mám kousek zahrady, kde pěstuji zeleninu udržitelným a hlavně nenáročným způsobem, přičemž v případě potřeby můžu celou zahradu přeměnit v pěstební plochu), taky mám čas chodit sbírat v přírodě všechno možné a následně to zpracovávat,... Ušetřené peníze za jídlo tak můžu použít jinak (nebo ještě méně pracovat). No a furt mi zbyde čas na rybaření, turistiku a sport.

Jediné, čím se podílím na systému je, že platím daně, zacož naoplátku občas využiju služeb lékaře a tak podobně. Kupuju od systému vodu, plyn i elektřinu, ale mám jich tak mizivou spotřebu, že to ani nestojí za řeč. Nepotřebuju ty energie k životu (krom elektřiny k práci). Žil jsem několik let zcela bez plynu, elektřiny i tekoucí vody a vůbec mi to nechybělo. Tyhle věci, jako že otočíš pákou a ono to teče, otočíš knoflíkem ono to hoří, zmáčkneš tlačítko a ono to svítí... Tohle všechno je pro mě příjemný komfort, dá se říci vyložený luxus, tedy nic, bez čeho bych se neobešel. Pitnou vodu stejně tahám na hrbu ze studánky, tu z kohoutku mám jen na mytí a vaření..
Andy Glock
Příspěvky: 533
Registrován: 18.06.2021 9:34
Pohlaví: žena

Re: Jak se odpojit od systému II.

Příspěvek od Andy Glock »

Největší profíci jsou bezdomovci ;) . Pokud kašlou i na dávky, tak už v systému nejsou vůbec :D .
Etericka_bytost
Příspěvky: 17
Registrován: 16.11.2021 18:32
Pohlaví: muž

Re: Jak se odpojit od systému II.

Příspěvek od Etericka_bytost »

Takový taky znám, žijou za městem v boudách co sami vybudovali, maj tam i králíky a slípky. Vydělávají si prací, ne v systému, ale stylem že někomu naštípou dřevo, za to dostanou jídlo, pití, oblečení,... Ale takto fungují mimo systém jen do chvíle, než je chytne zub, slepák, zlomí si nohu,... Pak jak se jim ten nenáviděnej systém hodí :D
Ostatně ta zdravotní péče je tak jedinej důvod, proč se toho systému pořád tak trochu účastním. Když by nebyla, zařídil bych se jinak.
Země se rozevírá, láva všechno živý pohřbívá, všechno konečně hoří, my slavíme za zdmi hřbitova
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Jak se odpojit od systému II.

Příspěvek od Zapadlo »

Kde se vzalo bezdomovcovo oblečení, obuv, a ta flaška okeny co drží v ruce?
Bezdomovci nic nepěstují, neloví, nevyrábí a nesměňují.
Pouze kradou a parazitují na lidech kteří jsou v systému zapojeni.
Jinak by nepřežili ani měsíc.
Etericka_bytost
Příspěvky: 17
Registrován: 16.11.2021 18:32
Pohlaví: muž

Re: Jak se odpojit od systému II.

Příspěvek od Etericka_bytost »

Zas nehaž všechny do jednoho pytle. Část bezdomovců ani nepoznáš, že to jsou bezďáci. Ale chápu, těch vylitejch parazitů je většina a jsou nejvíc vidět... Každopádně jsou i tací, kteří se živí prací, žijou mimo, pomáhaj v lese atd. Ale těch je menšina a spíš než bezdomovce připomínají nějakou malou, alternativně žijící skupinu. Ti u nás dokonce maj i solární panely. Pěstují sice maximálně hulení (což dobrá tráva je super artikl pro směnný obchod), ale aspoň maj slepice a králíky. Jeden z nich dokonce platnou povolenku na ryby, aby měli klid. Dva pruty pro malou skupinu stačí. Nicméně závislost na systému tam furt je. Té se lze jen těžko plně zbavit. Jde to, ale systém, plně vědom nebezpečnosti takového počínání, se bude bránit. Nicméně jde být plně nezávislý, ale v dnešní době je cena taková, že to nemá cenu a radši volím částečnou nezávislost. Pokud se svět a situace změní, bude nutno fungovat jinak a mnohé dnešní problémy už nebudou problémy, bude samozřejmě všechno jinak. A na to je třeba být připraven, mít řešení nezávislého fungování, které je vyzkoušené a funguje, ale dokud je možnost využívat komfortu elektřiny atd, fungovat v systému jen částečně a autonomní mód nahodit až když už nebude možnost využívat výhody systému :)
Přitom neparazituji, naopak, víc přispěju, než stačím v různých formách vybrat zpět.
Země se rozevírá, láva všechno živý pohřbívá, všechno konečně hoří, my slavíme za zdmi hřbitova
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: Jak se odpojit od systému II.

Příspěvek od Tazi »

Mě bohatě stačí, že "systém" neví kde bydlím, a tudíž neví kde mám své hromové hole.
Vlastně to kromě cca 10-12 lidí neví nikdo ;)
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Jak se odpojit od systému II.

Příspěvek od Germanik1 »

😆Pokud používáš telefon vedený na svoje jméno....
Udělám co musím
Nevinatko
Příspěvky: 45
Registrován: 07.11.2021 20:22

Re: Jak se odpojit od systému II.

Příspěvek od Nevinatko »

...tak te podle hustoty BTS te zameri s presnosti na od stovek do desitek m. Nebo uderi na nekoho koho znas a ver ze nikdo si nebude palit prsty za tebe a rekne vse co vi. Ovsem to by system na tobe musel mit silny individualni zajem. Kdyz pujde hromadne jen o ty zbrane jako takove, tak to bude soucasne znak hrouticiho se systemu a tim se to vyrovna, nebude mit sily pracne hledat tebe jako jednotlivce. Ale dokud funguje beznym zpusobem - nedelej si iluze, pri dostatecnem zajmu o tebe si "mrtvy muz" uz ve chvili kdy se na tebe zameri.
Etericka_bytost
Příspěvky: 17
Registrován: 16.11.2021 18:32
Pohlaví: muž

Re: Jak se odpojit od systému II.

Příspěvek od Etericka_bytost »

Tazi píše: 17.11.2021 12:56 Vlastně to kromě cca 10-12 lidí neví nikdo ;)
Už to bude v případě problému s nadsázkou řečeno, jako by to věděla půlka republiky.

Telefon taky neschováš, chtě nechtě i předplacenou kartu spojíš se svou osobou. Leda bys to vůbec nepoužíval, ale k čemu bys to pak měl.
Jak už zaznělo - systém, dokud funguje, má prsty úplně všude. Sám jsem byl nemile překvapen :?
Země se rozevírá, láva všechno živý pohřbívá, všechno konečně hoří, my slavíme za zdmi hřbitova
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: Jak se odpojit od systému II.

Příspěvek od Tazi »

Germanik1 píše: 17.11.2021 13:01 😆Pokud používáš telefon vedený na svoje jméno....
Nejsem Jason Bourne, aby měl o mě někdo takový zájem ;) .
Pokud mě budou chtít najít, tak mě najdou, neskrývám se.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Jak se odpojit od systému II.

Příspěvek od Patrol »

Znal jsem jednoho chlapíka, kterej byl skoro mimo systém. Bydlel v zahrádkářský kolonii v domku, kterej ani nebyl ofiko domem, elektřinu měl ze solárů a z větrníku, vodu ze studny, teplo z kamen. Neměl občanku asi 40let, nechodil k doktorovi, léčil se bylinkama. Taky doma provozoval solankovej bazén(Jednou jsem to zkusil, je to úžasný) V 75 letech hrál volejbal za veterány a mlaďasům dával čouda. Pěstoval si vše na zahradě, nebo směňoval se zahrádkáři z kolonie. Prodával přebytky a choval slepice a králíky. Taky pálil kořalku pro všechny okolo, na což dojel, protože jeden závistivej zahrádkář ho udal. Policie do novin uvedla, že při zátahu zabavili tři destilační kolony a asi 100l vysoce jakostní kořalky. Byla to skvělá reklama, protože lidi mu pak zdarma přinesli několik komplet kolon, které třeba zdědili a nevyužívali, a zájem o kořalku se zvednul. Bohužel při zátahu mu nechali vystavit novou občanku. Pán už je teda po smrti, ale byl to dobrej samorost.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak se odpojit od systému II.

Příspěvek od Serža »

:yes pro takovýho borce
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: Jak se odpojit od systému II.

Příspěvek od Tazi »

Mám to podobně, ale důvod nebyl zmizet ze systému, ale rostoucí nájmy v Praze, a velmi vřelý vztah k přírodě ;) .
Na pronajatou zahradu v zahrádkářské kolonii (nájem 800kč ročně) jsem si nechal přivézt cca 50m2 mobilheim.
Elektřinu mám nataženou z blízké firmy, pitnou vodu odebírám z nedalekého zámečku, užitkovou ze studny. Vše hromadně v rámci kolonie (studna je jen má), nic není psané na mé jméno. Každá ze zahrádek má svůj vodoměr a elektroměr, a cenu energií a vody (platím jen vodné) si pak rozpočítáváme. Začínal jsem tu před lety bydlet sám, a nyní jsme tu trvale už 4.rodinky :) .
Není tu žádná adresa, takže pro úřední poštu jsem nedosažitelný, jediné co jsem dosud nevymyslel je jakým způsobem bych byl na neschopence pokud bych marodil. Nemohu poskytnout adresu kde se kurýruji.
Ale nemarodil jsem dobrých 15.let :D .
Trochu problém je v zimě, protože pitná voda je tažena po povrchu, a tudíž se na zimu vypíná. Takže pitnou vodu mám v sudech,... a jde to i tak :D .
Zhruba rok jsem si na toto "nepohodlí" zvykal, ale teď už bych neměnil.
Částečně jsem se tedy (aniž bych chtěl) ze systému odpojil. Ale takových lidí je spousta, a přibývají další.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Jak se odpojit od systému II.

Příspěvek od Germanik1 »

Krásně minimalizované náklady na život. V tom vidím souvislost života mimo systém. Upřímně řečeno, takhle je to při troše skromnosti v půlce venkova. Taky jsem se tak zařídil. Pokud vypnou elektřinu, zbývá mi jen domovní daň v řádu 100 Kč měsíčně. Skromnost je pro ášram rozhodující.
Udělám co musím
Uživatelský avatar
Montezuma
Příspěvky: 378
Registrován: 08.06.2021 19:14
Pohlaví: muž

Re: Jak se odpojit od systému II.

Příspěvek od Montezuma »

No, přiznám se, že o "odpojení" jsem už dlouho přemýšlel taky. Hlavně nějak se mi nechce dřepět pět dní v týdnu v kanclu a žít takovej ten život ve velký firmě - mě se to prostě protiví. Večírky s dresscodem, všemožné porady o hovně, ploché myšlení 99% kolegů... Prostě zjišťuju, že mě čím dál víc lidi serou :D .

Úplné odpojení se mi asi nepodaří, s malým děckem to jde blbě (ale neříkám, že to nejde). Naštěstí v práci mám příjem slušný, takže lze našetřit celkem dost peněz. Žijeme teď v podnájmu ve městě a naším cílem je pořídit si dům se zahradou, velkou dílnou s dalšími věcmi. Nabízí se nám chalupa po babičce, která je v oblasti, kde fakt nic zajímavého není.

Každopádně, jak píše Germanik, velmi slušné odpojení od systému se dá zařídit skromným přístupem k životu. A v našem případě i ve městě.
- TV a rádio nemáme, což nám samo o sobě šetří jak peníze, tak čas. A i nervy ze sledování zpráv si ušetříme.
- nemusíme jezdit v zimě lyžovat, na kole sice jezdíme, ale když staré funguje, proč kupovat nové za 30k.
- netrávíme sobotní a nedělní odpoledne v obchoďácích, kde bychom utráceli peníze za blbosti.
- naše dovolené se do doby narození dcerky rozpočtově vešly do 10k - krosna a rumunské hory stačí a užijem si to daleko víc, než penzion v Harrachově. V pondělí třeba jsem byl darovat krev a vzal si volno - místo toho, co bych coural někde po obchoďácích nebo po památkách, vzal jsem dva vuřty a pivko a šel do hradeckých lesů si udělat hezký den bez lidí.
- nepotřebuju voňavky, košile, drahý jídlo v hospodě (tatarák si umím umíchat sám :) )
- a co musím říct, že mi dá hoooodně velkou práci - říct si doma, že novej kvér teď nepotřebuju :D .
- a přemejšlím, že se vrátím k hloupému telefonu. Chytrej už používám prakticky jen na navigaci.

A vono najednou člověk zjistí, že když tohle si je schopen odříct, zbyde mu spoustu času jak na rodinu, tak i na zdokonalování svých znalostí a dovedností. A za pár let je schopen našetřit taky celkem dost peněz (jo, s tou inflací to je poněkud problém, ale to se řeší ve vedlejším vlákně). Úplný odpojení je asi nereálný, pokud člověk má rodinu, ale částečné odpojení se dá zařídit celkem snadno jak na vsi, tak ve městě.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Jak se odpojit od systému II.

Příspěvek od Germanik1 »

Ve městě je problém s nevyžádanými kontakty. Zase po dobu studia dětí obrovská časová i finanční úspora. Optimální je si to ve 35 začít chystat a odplout před státnicemi dětí, jen jim předat klíče od bytu s tím, že za rok si platí všechno sami.
Udělám co musím
Uživatelský avatar
Montezuma
Příspěvky: 378
Registrován: 08.06.2021 19:14
Pohlaví: muž

Re: Jak se odpojit od systému II.

Příspěvek od Montezuma »

Dá se i těm kontaktům vyhnout - nemáme zvonek a člověk, který fakt neví, že v tom baráku je ještě jeden byt v podkroví, nás nemá šanci navštívit :) .
Odpovědět