Co si myslíte o ZVS?

...aneb podělte se o své zkušenosti, zážitky a poznatky s ostatními.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od Woody Crafty »

Znám vyprávění defacto vrstevníků, jeden byl na vojně cca 1946 a druhý 195x. Nebe a dudy.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Oberstrimpfen
Příspěvky: 43
Registrován: 17.01.2021 21:58
Pohlaví: muž

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od Oberstrimpfen »

Vojnu 9 mesicni, aby vojak presel vsemi klimatickymi podminkami. Ale razantni. Aby prvni dny samponci zvraceli, srali Maggi v kostkach...
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od Woody Crafty »

A co takhle chinin, klystýr a dvakrát denně výplach žaludku dle předpisu Dr.Grünsteina? Ten tam nebude ?
:D
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od Tomáš »

Nezažil jsem jí (už), ale jsem pro ní.
A hezky pro všechny, jak ženy, tak muži - máme přece tu , no... jak se to jmenuje, rovnoprávnost pohlaví! :mrgreen:

Ne vážně, myslím, že kdyby to bylo orientované hlavně na survival a zacházení ze zbraněmi tak to by bylo fajn pro všechny a celkově to zlepšilo odolnost národa proti různým negativním vlivům.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od Rafael »

Ftípek aneb Historické okénko trochu související s ZVS:


Po noční směně jsme byli kdysi zastaveni v OV hlídkou VB.
V zimě, v době třeskutých mrazů.
"Soudruhu řidiči, proč nemáte řádně očištěné přední sklo. Jak tak můžete takhle jezdit?!!!!"

Řidič se na žádnou odpověď nezmohl a já taky ne protože jsem seděl vzadu a celkem mi do toho nic nebylo.
Ale kolega, sedící na místě spolujezdce řekl:

"On za to nemůže, to sklo jsem nedoškrábal já. Ten blbec má Modrou knížku, já byl na vojně řidič tanku a tak jsem mu chtěl trochu osvětlit jak se takový stroj řídí a jaký je z něj výhled".
*
Zasmáli jsme se všichni, ale nejvíc asi Příslušníci....
(Možná taky měli kdysi nějakou zkušenost s tanky).
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od Germanik1 »

Život nevymyslíš. 😆 Jel jsem kdysi trolejbusem v Brně po ul. Merhautova. Docela nacvaknutý trolejbus asi tak 6.30 ráno. Na zastávce u VAAZ/VOJENSKÁ AKADEMIE ANTONÍNA ZAPOTOCKEHO / dnes Univerzita Obrany, dobihal důstojník v uniformě a naskočil na druhý schod. Než získal stabilitu, jakýsi mladší dělník v monterkach ho plochou dlaní zlehka plácl na čelo se slovy"jeď tankem, pi.o",. Gravitace důstojníka vytáhla zpět na chodník, dveře se přesně v tom okamžiku zavřely a odjeli jsme. Trolejbus zatleskal. Bez násilí, spontánní, lidský naprosto upřímné.
Udělám co musím
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od bivoj »

Je zajímavý, jak se tahle hláška ("...Jeď tankem...") z jednoho starýho českýho filmu (tuším Láska z pasáže, scéna z metra, 1984) stala Urband legend a co chvíli se vždy objeví někdo, kdo to "skutečně viděl"... :D (Jo, viděl, ale ve filmu...)
Naposledy upravil(a) bivoj dne 26.01.2021 12:04, celkem upraveno 1 x.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od Rafael »

Já jsem jen seděl vzadu a měl strach aby mi neujeel vlak.
Nebyla to žádná inspirace filmem...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od bivoj »

Však to taky nebyla reakce na tebe ale na Germanikovu urban legend "Jeď tankem"...

Jinak pamatoval jsem si to kupodivu dobře, je to z filmu Láska z pasáže:
https://prehraj.to/laska-z-pasaze-czdab ... e8a43bc245
Konkrétně scéna v 6:10
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od Germanik1 »

Já jel do práce, mohlo to být kolem promítání toho filmu. Jestli se dělňas inspiroval, nevím. Ale tehdy mi to přišlo fajn. U tankistu jsem nebyl
Udělám co musím
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od Rafael »

Tank, mimo toho na podstavci při vjezdu do OV směrem od Haviřova jsem nikdy neviděl.

Vlastně ano a v reálu asi i s posádkou. Stal na silnici a hlavni mířil někam mezi budovu obecné školy a kostel.

Cestou domů jsme s kamarádem, sousedem, snažili na tu železnou potforu vylézt a blíž ji prozkoumat.
Jenže uvnitř něco zarachotilo a.....
tak rychle jsme ze školy a pod máminymi sukněmi nikdy nebyli...
Tuším, že to bylo k podzimu v roce 1968.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od bivoj »

Germanik1 píše: 26.01.2021 14:37 Já jel do práce, mohlo to být kolem promítání toho filmu. Jestli se dělňas inspiroval, nevím. Ale tehdy mi to přišlo fajn. U tankistu jsem nebyl
Kdybych dostal korunu pokaždé, když jsem tuhle historku slyšel, že se "zaručeně stala", tak už jsem dávno milionář... Tož asi tak... (Jo, jsem starej a ten film si celkem dobře pamatuji, páč tenkrát bylo protagonistům jen o pár roků více jak mě...)

Jak toto vzniká - viz přiložená magisterská práce - POSTAVENÍ TÉMATIKY SOUČASNÝCH POVĚSTÍ, FÁM A LEGEND V MEDIÁLNÍCH STUDIÍCH. (Konkrétně o tom "jeď tankem" je na str. 79, i když citací ne úplně přesně - protože ve filmu to nenásleduje žádný vulgarismus...)
Přílohy
DPTX_D880080205.pdf
(1.33 MiB) Staženo 158 x
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od Germanik1 »

Spekuluj si co chceš, tohle jsem viděl . 🤗 Věřím že na té VAAZ by to někdo v dnešních poměrech komentoval a vědecky zdůvodnil stejně jako ty🙂
Udělám co musím
mukl
Příspěvky: 1098
Registrován: 05.10.2016 19:19
Pohlaví: muž

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od mukl »

ZVS jaká tady byla odedávna, až do roku tuším 2004, stejně byla neudržitelná. Mladší kolega z práce, mi teď vyprávěl nějaké své historky z vojny. Byl tam v roce 1999. V té době, už prý dost v kasárnách fičely drogy. Nejenom nějaké hulení "trávy", ale opravdu "natvrdo". A on, takový slušňák, byl jednou dozorčím posádkové věznice. Jeho svěřenci se mu tam zrovna taky něčím nadopovali. V rámci "zaměstnání" měli vykonávat nějaké práce, plení nějakého záhonku, okopávání, či co....A jak byli "naspeedovaní" nějak se toho fakt chytili, jeli jak roboti a udělali strašný kus práce.
Přišel nějaký velitel a jak to viděl, vzal si toho kámoše dozorčího stranou a ptal se ho, jak dokázal ty vězně tak namotivat, přinutit či co? Jak mi vykládal co se tam dělo, tak to fakt už byl úplný rozklad všeho myslitelného, co kdysi dělalo vojnu vojnou. Za nás ještě drogy tak nebyly. Laborovalo se akorát s kombinací chlastu a nějakých tabletek. Ale moc to nezabíralo...... :envy
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od honzasl »

Zeptám se trochu provokativně:

Jaký smysl vlastně měl trest vězení v rámci ZVS, která sama o sobě je podobná výkonu trestu? Bylo v tom vězení míň jídla, byla to samotka, byla tam zima, nebo jak?

A co vlastně bylo cílem vězení? Za co se do něj šlo? Jen za přečiny proti voj. řádu, nebo i za kriminální činy?

Jak to má dneska třeba Izrael?
pekoz
Příspěvky: 251
Registrován: 04.07.2012 8:27

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od pekoz »

Za kriminální činy případně drsná šikana, hrubé porušení strážní služby atd. byl VU 5934 Sabinov.
Odpykávaly se tam tresty do dvou let. Tvrdý vojenský režim dle řádů. (vyšší tresty do civilní věznice nebo opakovaně Sabinov)
Vzdáleně viz film Pahorek. Běhalo se do kopce taky.
Jinak posádková nebo útvarová basa.
Pozdní návrat z vycházky, alkohol, hrubé zanedbání úkolů.
Nějaká neoblíbená práce, tvrdá postel s dekou atd.
3 dny, týden, 14 dní.
Vojna jako basa tak možná v prvním roce. Tam si skoro nic z toho za co se běžně basa dávala ani nešlo dovolit.
Jinak jako maza 2. rok už to bylo docela snesitelné z hlediska umět si zařídit pohodlíčko, pivečko, papáníčko, atd.
Případně vycházku a zásun.
Tam byla ta ztráta pohodlí docela nepříjemná.
Jinak asi nejhorší byl při odchodu do civilu, když odjíždějící na nádraží (na tatře) řvali z radosti a nadsluhující stáli na nádvoří ve formaci s bývalými zobany a probíhal "cikánský den". To i slzička byla vidět.
P.S.
kontrolní otázka: kolik piv se vejde do velké skleněné koule závěsného světla ? :mrgreen:
ZVS 1980 -82.
Naposledy upravil(a) pekoz dne 19.02.2021 11:03, celkem upraveno 1 x.
mukl
Příspěvky: 1098
Registrován: 05.10.2016 19:19
Pohlaví: muž

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od mukl »

Do basy na vojně se chodí za přestupky proti vojenským řádům, jako je nevracení se včas z opušťáku, nepovolená vycházka, alkohol na rotě, nějaké přestupky ve službě atp.. Nejsou to žádné trestné činy, nebo hrůzostrašné zločiny.
Takový voják, kdyby něco vážného provedl, soudil by ho vojenský prokurátor a šel by do skutečného vězení.
Za starých časů bylo v Československu nechvalně známé vojenské vězení ve slovenském Sabinově. Po návratu z vězení musel trestanec ještě dokončit zbývající část vojenské služby. Režim "vězení" za ty méně vážné přestupky, které si vojáci odpykávají v útvarových, posádkových věznicích je o tom, že přes den by vězni měli dělat nějaké práce, většinou podřadné a nepříjemné. Na celách jsou tvrdé pryčny bez matrací, které se přes den zamykají ke stěně a "odsouzenci" si na ně tak nemůžou byť jen sednout. Po večerce se odemknou pryčny, vězni si na ně můžou lehnout, ale nesmí se jim zhasnout světlo. Takže tam mají spát na holé dřevěné pryčně bez polštáře, přikrytí jenom kopřivákovou dekou se svítící zářivkou do ksichtu. Před večerkou kontroly všeho, dokonce kontrola osobní hygieny.
Největším problémem a trestem vojenské basy je to, že si ty dny, které v ní setrváš. Ať už jsou to tři dny nebo dva týdny, musíš po skončení ZVS nadsluhovat. Takže ten trest je blbý v tom, že i když nadsluhuješ třeba jen jeden den, že neodcházíš s kámošema, se kterýma jsi byl celu vojnu společně do civilu. Což je jak známo největší sláva a na to se celou dobu na vojně těšíš, až půjdeš konečně do civilu a s kámošema to pořádně oslavíš. Za hodně starých časů ten trest mohl mít i nějaký morální rozměr. Jakože hanba, že jsi nedostal odznak vzorného vojáka, ale místo toho jsi seděl "v base". Později už se spíš říkalo, že kdo nebyl v base a kdo neošukal cigánku, nebyl na vojně.
Ten tvdý režim v těch posádkových vězeních, kde byli dozorčími vojáci základní služby, byl také relativní.
Záleželo na "čísle". Když byli vězni mladí "myšáci", dostali "kartáč". Když to bylo "tvoje číslo", měli odemčené bidla pořád a v noci zhasnuto. Když byli vězni "staří" a dozorci "mladí", mohlo se i stát, že vězni šikanovali dozorčího.
Co vím, tak kdysi za totáče byli dozorčí i ozbrojení.
Naposledy upravil(a) mukl dne 19.02.2021 11:08, celkem upraveno 3 x.
mukl
Příspěvky: 1098
Registrován: 05.10.2016 19:19
Pohlaví: muž

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od mukl »

...tak pekoz už to mezitím než jsem to sesmolil, napsal za mě. Já tam byl tak o deset let později ;) .
pekoz
Příspěvky: 251
Registrován: 04.07.2012 8:27

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od pekoz »

No v Sabinově jsem nebyl. Ale strašili nás pořád. Zažil jsem jako zobák vyšetřování drsné šikany na našem ročníku a tam jeden idiot - "mazák" ten Sabinov na půl roku vyfasoval.
JJ vojna to je na dlouhé povídání. Nepěkné zážitky, Krásné vzpomínky.
mukl
Příspěvky: 1098
Registrován: 05.10.2016 19:19
Pohlaví: muž

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od mukl »

jo,jo...přesně tak. Jsem si teď vzpoměl, když jsem byl jednou dozorčí věznice, našel jsem tam ve stole starou "knihu vězňů" z osmdesátých let. 90% z nich se tam dostalo za přestupky související s alkoholem. Opilost, pašování chlastu do kasína, pozdní opilecké návraty...a tak pořád dokola :beer .
Odpovědět