Co si myslíte o ZVS?

...aneb podělte se o své zkušenosti, zážitky a poznatky s ostatními.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od Hohepa »

pro všech dvanáct LGBT verzí ? :lol:

Což oto, braná povinost se základním výcvikem (ZVS) jako v Izraeli by byl samozřejmě vysněný ideál....
ale již jen návrat ZVS pro mužskou část populace byť jen na dva měsíce je vzhledem k obecnému podvědomí mladé generace mileniálů vlastně nereálné :head
skagerak
Příspěvky: 444
Registrován: 18.03.2018 14:25

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od skagerak »

Psal jsem o vsech pohlavich, abych se vyhnul nutnosti psat cislo ( vlastne asi ani moc nechci vedet kolik jich je "spravne"), ale pokud zavadet zvs(resp zminovanou formu vycvyku) tak by nemelo byt asi zadne o tuto zalezitost ochuzeno
...
Aco jeste to vztahnout i na vsechny ostatni, i zalozaci by treba potrebovali pripomenout to stare stale aktualni a naucit nove modernejsi.. :twisted:
NoobsRush
Příspěvky: 119
Registrován: 17.01.2021 12:44

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od NoobsRush »

Zdravím, rád bych uvedl jen svůj názor co se týká ZVS v ČR dal jako příklad Finsko kde jsem nějaký pátek působil.
Jsem z generace která měla "jistý", že je ZVS čekat nebude a narovinu řeknu že její absence mě nějak "nepoznamenala" a rozhodně mi ani nechybí. Rozhodně se bez ní necítím "míň chlap" jak tu někteří zmiňují a rozhodně to nemělo vliv na mojí samostatnost. Nadruhou stranu mam osobní dlouholetou zkušenost s lidma kteří si ZVS za těžkýho socíku prošli (a potom setrvali v armádě jako trvalí zaměstnanci) a z první ruky můžu říct, že je to těžce poznamenalo (především mentálně). Vycházet v dnešní době s takhle "zhrzenýma" lidma je opravdu zážitek a umocňuje to akorát předsudky o věčných gumárnách a obecný nechuti ohledně ZVS a AČR jako takový, byť je AČR a ČSLA naprosto diametrálně rozdílná. To co tady někteří z vás píšete za bláboly typu, že je dnešní mládež neschopná, není rozhodně nějakou naprosto zbytečnou absencí ZVS, ale především přístupem doby. Děcka jsou bohužel už od mala vychovávaný v "safe-space" zóně doprovázenou internetovým bombingem který jim říká co je správný "názor" a co ne. Neustále zkuhrající "vzorky", který by jinak v hospodě nikdo neposlouchal kolikrát tyhle bláboly šíří skrze sociální sítě a pak se není čemu divit, že na dětských táborech ruší i stezky odvahy z toho důvodu, že se bojí, aby dítě nemělo náhodou "mentální šok" ze strachu. Asi nejlepší přirovnání toho co se děje je americký přísloví "hard times creates strong men, strong men creates good times, good times creates weak men" a dokola.
Co se týká ZVS, dokážu si představit to, že by to bylo stylem jako ve Finsku, kde je povinná služba něco jako další "škola" na rok. Kluci (a docela vysoký % i holek) mají povinnou službu hned po střední škole (odložení dle doložení studia na univerzitě je dle oboru) na rok, kde si buď sami vyberou útvar kam budou dojíždět a nebo jim bude útvar přidělen podle bydliště = žádný že vás pošlou na konec státu kvůli nějakýmu nesmyslnýmu přerozdělování. První dva měsíce mají obecný výcvik (obdoba našeho vyškova s jejich specifikama) kdy mají pouze a jedině denní režim. V pátek odpoledne se všichni balí a odjíždí na víkend domů (díky čemuž nikdo neskuhrá na opušťáky apod), pokud někdo bydlí blízko útvaru, tak se může domů balit každý den po skončení výcviku a ráno v 7 se musí ustrojený hlásit na dozorčím. Zbylých 10 měsíců na útvaru slouží ve třech směnách, kde mají specifický výcvik pro jejich útvar + dělají s profíkama denní/noční cvičení (nemá cenu rozepisovat, klasická rutina). Pokud není nouzový stav nebo mimořádka, tak mají stále po 5 dnech služby nárok na 2 dny volna.
Světe div se, u nich to funguje a nikdo tam na ZVS nenadává. Stát tu službu prezentuje jednak tím, že si tam kluci něco málo vydělaji do života (třeba základ na hypotéku) a nebo že to je protislužba za bezplatný studium.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od Germanik1 »

Dobrý model, ten rok ZVS kompenzovat hrazením nákladů na studium nebo jím podmínit práci ve státním aparátu. Máš vojnu, dostaneš přednost při žádosti o práci.
Udělám co musím
Paul
Příspěvky: 782
Registrován: 22.10.2017 0:15
Pohlaví: muž

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od Paul »

Proč by někdo měl obecně dostat přednost s prací. To přece nikoho nekvalifikuje, že bude lepší úředník. Měl by platit menší daně, celoživotně.
žádný že vás pošlou na konec státu kvůli nějakýmu nesmyslnýmu přerozdělování
Ono to úplně nesmyslný není, mimo dosah rodiny a přátel, tedy různých problémů a živlů, soběstačnost..

Podle mě je jedno z největších úskalí ideolvý koncept ZVS, mělo by to být něco kde jsou lidi, kteří mají společný cíl a jsou tam nějaký standardy. Ne, že pojedeš do nějaký díry, kterou ovládá banda zelených gum, budeš dělat nesmyslný věci, bude tam šikana atd. To v současný době dost naráží, když se většina politických stran ve své podstatě chová protistátně a protinárodně.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od Germanik1 »

Přednost v práci jako státní zaměstnance po vojně proto, že jsi a) prokázal jistou loajalitu b) protože máš po nakladnych prověrkách k osobě
Udělám co musím
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od Woody Crafty »

Pamatuju, že řada kluků šla na vysokou jen proto, aby tu buzeraci měli o rok kratší. A aby nebyli mezi takovou sběří jako když by tam šli bez titulu.

Já jsem spíš pro dobrovolnost a pozitivní motivaci. Aby chlap byl pozitivně motivovaný zvyšovat fyzičku, dovednosti se zbraněmi apod. A aby to byla určitá věc prestiže, absolvovat dejme tomu 2x půlroční výcvik.

Co mi zásadně chybí, je organizace pro mladé typu SVAZARM, byť bez ideologické masírky a více pružný, ne tak zkostnatělý. To zázemí a možnosti velké organizace tak snadno nenahradíš.

A ještě víc mi chybí různé branné aktivity na základkách, ale opět oproštěné od ideologie a zbytečné buzerace.
Pamatuju si že třeba orienťáky ty děcka velice bavily. A taky uvítaly příležitost se ulít z vyučování :)
Zrovna tohle považuju z hlediska survivalu za extrémně užitečnou věc.
Na rozdíl od toho když dnes pobíhají ve městě se sluchátkama na uších jak zrychlení zombíci.
To je vlastně opak, takový dez-orienťák :-D
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
NoobsRush
Příspěvky: 119
Registrován: 17.01.2021 12:44

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od NoobsRush »

Paul: Úplny odtrhnutí od rodiny/holky/přátel rozhodně na soběstačnosti nepřidá. To akorát podporuje ty obecný nálady typu že ZVS je největší zlo, který ti krade vlastní čas a veškerá motivace sloužit je fuč. Sám jsem byl svědkem toho jak několik lidi co znám ze základny utíkalo ve 3 ráno jen proto aby se mohli stopem dostat 250 km domů za rodinou/frajerkou a odpočinout si na pár hodin od gum. Pár z nich chytli, pár z nich ne, ale akorát to potvrzuje tu realitu celýho nesmyslu. Myslim že Finové vědi co dělají a tenhle jejich system tam perfektně funguje už desítky let.

Woody: Ono "něco" jako náhrada Svazarmu tu je. Pro mladý je hodně na vzestupu poslední dobou trend Airsoftových kroužků pod záštitou DDM, kde je učí i pracovat s mapou, žít v lese apod. Pro ty děti je to prostě pestřejší než přijít do klubu vojenský historie kde jim vyřazená guma před rozpadlou vejtřaskou mluví hodinu o tom jak úžasnej stroj to je a pak dělají nesmysly typu že se učí nazpaměť morseovku a občas zapalej ohýnek. Že to vypadlo úplně z osnov ZŠ taky nepovažuju za šťastný rozhodnutí. Tam je zázrak že jednou za x let vyzkouší požární cvičení s evakuací.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od Germanik1 »

Nesrovnatelné, Svazarm měl provoz a materiál hrazen státem, Airsoft je celkem nákladná záležitost, zvláště pro děti v růstu. Jinak Airsoftu fandím, ale spousta lidí na to nemá.
Udělám co musím
NoobsRush
Příspěvky: 119
Registrován: 17.01.2021 12:44

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od NoobsRush »

Germanik1 píše: 21.01.2021 11:21 Nesrovnatelné, Svazarm měl provoz a materiál hrazen státem, Airsoft je celkem nákladná záležitost, zvláště pro děti v růstu. Jinak Airsoftu fandím, ale spousta lidí na to nemá.
V kroužkách pod DDM to rozumně hradit jde. Drtivou většinu vybavení půjčují (od replik zbraní po nějaky nosný systémy, ochrany zraku apod) a rodiče v podstatě kupují jen oblečení, boty a munici (+ samozřejmě "kroužkovné"). Semnou samotným kolikrát i rodiče dětí konzultují jestli má smysl kupovato to či ono a sám jim doporučuju nekupovat nic "navíc" krom ochrany zraku a obličeje. Jednak je to jak říkáš, dítě roste strašně rychle a s úderem puberty to drtivou většinu kluků přestane bavit a začnou lítat za holkama (čímž jsem si sám prošel :D )
Paul
Příspěvky: 782
Registrován: 22.10.2017 0:15
Pohlaví: muž

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od Paul »

@NoobsRush: Těch několik lidí bylo kolik z celkového počtu? Navíc ti samí lidé by se mohli vyhýbat službě i kdyby to bylo v rámci dosahu jejich bydliště, vždycky někdo bude utíkat i ze zcela malicherných důvodů. Každopádně tupý postsovětský model tady asi nikdo nechce, rok nepřetržitého výcviku taky zrovna nefrčí. Intenzivní několikaměsíční služba třeba s opakováním nebo doplňováním po x letech a přitom každej druhej víkend volnej atd.

Navíc, že jsi poblíž svého bydliště to je dobrý tak pro domobranu, pokud jsi voják stejně musíš na někam kde je zázemí, technika, uzavřený vojenský prostor.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od Germanik1 »

Re Noob Tak to je super DDM. Máš štěstí na ředitele 👍
Udělám co musím
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od Woody Crafty »

Nešlo mi o šaškování s s "plastovýma flusbrokama" po lese. Ruku na srdce, kolik airsofťáků ovládá survival tak že by se byli schopni v lese o sebe postarat několik dní?
To už mi připadá užitečnější nějaký přírodovědný kroužek kde se učí kde v lese co roste. A v rámci toho se s dětma chodí do lesa, kde je ten základní survival tak nějak přirozeně. Aspoň z dítěte nevyroste blbeček který se rozbrečí když se mu vybije mobil.

Šlo mi o to obrovské zázemí svazarmu, DDM apod, kde byly různé sportovní akce včetně potapěčství a mraky dalších kroužků, elektrotechnických apod.

Dnes mimo Prahu a pár krajských měst jsou neudržitelné triviální kroužky jako keramika, malování a další, kdy za to rodiče vysolí tisíce. Natož mnohem nákladnější aktivity.
To je skoro nemožné provozova komerčně. To nikdo nezaplatí.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1132
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od Haluziak »

Upřednostňování těch co byli na vojně trochu smrdí Hvězdnou pěchotou od Heinleina :) (oblíbené to moje dílo).
Spíš bych to viděl v jiné pozitivní motivaci, buď to studium (viz třeba USA školství pekelně drahý, ale pokud si odkroutíš svoje u ozbrojených složek, tak ti ho proplatí stát), snížení povinných odvodů, bonusové body při žádosti o obecný byt ....

Každopádně důležitá je dobrovolnost a nevyřazovat kandidáty tak vysokými fyzickými nároky, jak jsem říkal dříve - lehké astma, alergie, rozumná nadváha jsou věci se kterými by si měl ZVS poradit nebo by neměli mít výrazný vliv na hodnotu "vojáka" (viz scéna z BHD kdy má jeden z nich "dejchák").

Ad pakárna - ta asi musí být, kdysi jsem četl, že smyslem buzerace v ZVS je rozložit jednotlivce na součástky a složit z nich jednotku. A druhým smyslem je zabezpečit, že rozkaz se plní a ne že se o něm diskutuje.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
NoobsRush
Příspěvky: 119
Registrován: 17.01.2021 12:44

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od NoobsRush »

Woody: Oni je tam neučí jen sypat plast po lese. Mají to rozvržený v podstatě pul na pul. Ten soft tam mají z drtivý většiny jako takovou "ačknější motivaci". Půlku hodin věnují bushcraftu se vším všudy a pulku orientaci/taktice a hře. Já to zcela chápu že dnešní doba je pro rodiče nahovno v tom, že mít zabavený dítě kvalitním mimoškolním programem stojí raketu. Sám to nechápu, obzvlášť v případě že se tady sypou miliony z dotací na blbosti typu "outdoorový hřiště", který po pár letech slouží jako věšáky pro fetky. Druhy problem ktery docela dost vnímám je taky to, že se postupně likvidují starý tábořiště kam se dřív normálně s dětma jezdilo na samotu. Bylo to ve svý podstatě unikátní zázemí kde se dokázalo naučit ledacos.

Germanik: spíš mají štěstí na učitele který do toho jdou s nadšením, kolikrát to jsou lidi z rozpadlých skautů a reenacteři, který mají k učitelství blízko.

Haluziak: Že do US Army narukují koblížci se seznamen zdravotních komplikací dlouhým jak návod k obsluze gripena je tam běžný už tak 40 let . Oni jsou na to připravení a ví jak i z těhle rekrutů udělat "fyzicky vyhovující" jedince. Ne nadarmo se tam v bootcampu primárně drtí fyzická průprava. Co se týká toho mentálního modelování rekruta, doporučim shlednout kanal Jamesons Travels. Bývalý USMC ranger který tam reaguje na videa z různých bootcampů a porovnáná tam rozdíly s tím čím si prošel. Třeba v USMC je primární cíl drill serži aby ses stal "dronem" co poslouchá bez keců na slovo, což se třeba neděje v USAF kde naopak potřebují aby jim tam přemýšleli a dokázali zhodnontit situaci.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od Woody Crafty »

Hřiště jsou vůbec kapitola sama pro sebe. U nás dělají hodně workoutové mikrohřišťátka, ale tam cvičí lidi 20+
Puberťáci spíš chlastají a fetují. To je zvláštní generační zlom, že lidi mezi 20-30 ještě něco dělají, ale adolescenti jsou jaksi v rozkladu.
Protože rodiče nemají čas a přindou z práce utahaní a jsou rádi že děcko dřepí u počítače.

Je fajn že se najdou nadšenci co dělají různé kroužky a akce pro děti navzdory všemu, hlavně navzdory systému.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od Rafael »

Fact nevím jestli to tak bylo.
Nezkoumal jsem to nikdy. Jen z vyprávění pamětníků a hlavně od mého dědečka to vím.

ZVS za První republiky:
Večerka, dopoledne - cvičení, výcvik apod. museli být všichni v kasárnách.

Ale po odpoledním, denním nástupu, rozkazu, měli volno.
To znamená, nebo aspoň to tak chápu z toho vyprávění, že pokud nebyli ve službě, mohli opustit kasárnu.

Dědeček podle vyprávění se na Hané skamarádil s nějakým kulakem a svůj volný, odpolední a podvečerní čas trávil u něj. Pomáhal mu v hospodářství.

(Na nějaké putyky a nevěstice mu asi nestačil žold, nebo ho nezajímaly, to nevím. Neptal jsem se na nikdy.).

Jen mi utkvěla v paměti ta volnost, Že vojáci tehdy mimo svých povinností a výcviku nebyli zavření v kasárnách jako v kriminále.
*
Víte někdo o tom něco víc?

Mě to napadlo ve smyslu toho, že tehdy mělo vojsko, policie apod. u lidi velkou vážnost. Čemuž napovídá třeba i ochota bránit republiku před Němci.
Anebo později, což jsem už zažil, jsem se příslušníků VB, vojáků z povolání, členů Lidových milicí apod. přímo štítil a považoval je za absolutní magory.
A že než dělat něco takového, tak raději na šachtě rubat uhlí nebo vyrábět ocel...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od Germanik1 »

To platí o všech oborech tehdejší společnosti. Byla to míra sebekázně, otázka žebříčku hodnot atd. A víra, víra v cokoli. Mezitím se všechno tohle zbortilo. Masové umírání a vraždění mezi lidmi navzájem, vedlo ke stádním manipulacím. A když se stádním chováním dosáhlo současného blahobytu, svět se postavil na hlavu. Kdo si dnes váží společenské úcty, čistého svědomí apod.
Dnes neexistují společenské vzory, každý je zvyklý, když natáhne ruku, že dostane. Dříve by se lidi styděli. S tím souvisí naprostá krize elit. No, řešení je jasné. Válka, bída, epidemie, hrůza. A teprve potom, až někdo z toho ukáže cestu ven, bude svět normální
Udělám co musím
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od honzasl »

Stačí se kouknout do všelijakých dobových ceníků a tarifů, s "vojskem" se tam počítalo jako se zvláštní skupinou zákazníků, která měla slevy - a tudíž bylo asi běžné, že prvorepublikový voják chodil do civilního kina nebo jezdil lanovkou.

Z toho co jsem pochopil tátovu vojnu kolem roku 1980 na Slovensku u nějaké ženijní jednotky, která stavěla silnice po středním Slovensku, jednalo se de facto o pracovní tábor.

Tátova zbraň, jakožto vyučeného truhláře, byl "rozstřikovač živice" na podvozku Š706-RT a v zimě obsluha sněhové frézy D-470.

Podle vyprávění nikdy nestřílel a zbraň obdržel pouze na cestu vlakem na školení kamsi za Prahu (přičemž za nedodržení ústrojové kázně byl v Praze samozřejmě zatčen).

Odloučení od rodiny a známého prostředí bylo podle mého názoru jasný záměr, jak udržet vojáky v poslušnosti proti případné vzpouře, zejména v kombinaci s odebráním dokladů a nulovým žoldem.

Edit: pracovali pouze v týdnu, o víkendu bylo volno. Domů se jet teoreticky mohlo, prakticky to nedávalo smysl. Tak chodili na brigádu stavět nějakému lampasákovi stavět barák.

EDIT2: Celá idea prvorepublikového ČSR byla založená na silné československé propagandě, které 1/3 obyvatel evidentně nevěřila. Přechod na totalitní druhou republiku proběhl hladce, mě ta odhodlanost bojovat přijde spíš jako pozdější omluvný mýtus. Aspoň u nás v rodině nikdo s nostalgií na mobilizaci nevzpomínal. Ale to může být zkreslené....
NoobsRush
Příspěvky: 119
Registrován: 17.01.2021 12:44

Re: Co si myslíte o ZVS?

Příspěvek od NoobsRush »

Tak ono hlavně v době prvorepublikový armády stále platilo to, že služba (i v četnictvu) byla velice prestižním povoláním, což u vyšší společnosti bylo bráno jako šance jak šířit vliv. Co se týká té propagandy: z vyprávění všech možných "stařešin", který jsem v životě potkal, mi bylo řečeno že to mělo efekt jen napůl kvůli silnému % německých obyvatel na našem území. ČR byla geopoloticky prostě kotlem o který se buď všichni hádali a nebo sloužila jako obchodní křižovatka. Je pochopitelný že za jednu generaci (25let) se všechno po I.sv nesrovná do vlasteneckého česka.
Odpovědět