Jak se snažím chránit své soukromí v moderním světě

...aneb podělte se o své zkušenosti, zážitky a poznatky s ostatními.
Uživatelský avatar
jbem
Příspěvky: 23
Registrován: 07.02.2016 15:19
Pohlaví: muž

Jak se snažím chránit své soukromí v moderním světě

Příspěvek od jbem »

Zkusím zde popsat pár služeb, které používám ve snaze zachovat si v dnešním světě co nejvíce soukromí a zároveň i nějaké pohodlí. Nepoužívat většinu moderní elektroniky, platit pouze keš a další věci jsou pro mě stále nepřijatelný extrém. Stále tedy používám počítač, moderní telefon, platím kartou, používám navigaci a mám bankovní účet. Zkusím zde popsat nějaké alternativy, které používám. Hodně z vás je jistě zná, případně je dál a na své soukromí dbá ještě více, ale věřím, že alespoň někomu to k užitku přijde. Dodám, že jistotu u cizí služby nemůžete mít nikdy. Dokud nebudete mít vlastní mobilní a internetovou síť, vždy o vás někdo další něco ví. Zejména mobilní operátor a jeho Telco Score

Tento příspěvek nemá sloužit jako test, či recenze, spíše jako seznam s krátkým popisem. Více informací se dá dohledat na stránkách služeb, případně na internetu, k čemuž používám vyhledávač DuckDuckGo a prohlížeč Brave.

Začnu službou, kterou pravděpodobně musel alespoň jednou použít každý člen fóra.

Mail
Používám službu Tutanota. Chlubí se end-to-end šifrováním a z různých vyjádření provozovatelů mám dojem, že jim na soukromí opravdu záleží. Samozřejmě pokud pošlete mail někomu na gmail, tak přicházíte o část soukromí, ale vaše schránka by měla být skutečně jen vaše. Nevýhoda je nutnost používat jejich nativní aplikace, s běžnýma mailovýma klientama služba spojit nelze. Platba služby kryptoměnou je v plánu, zatím bohužel možná není. Odpovědi na nejčastější otázky mají zde FAQ. Před tím jsem využíval švýcarský ProtonMail, ale přestal mi být sympatický v momentě, kdy se chlubili že jsou nezávislí a zároveň tím, že přijali od EU 2 miliony eur dotaci.

Telefon
Místo iPhone jsem koupil použitý OnePlus 6 a nainstaloval na něj /e/ android. Měl by být okleštěný o všechny trackery a fízlovací služby, zejména tedy o Google. Není tam gmail, není tam google play store, není tam nic google. Vše jde ovšem doinstalovat, ale pak to ztrácí smysl. Je přítomen vlastní obchod s aplikacemi a téměř u každé aplikace je vidět i Privacy score, tedy číslo na stupnici 0 až 10 vypočtené podle toho, jak aplikace nakládá s vašimi daty. Například u aplikace Facebook je uvedeno score 0/10 a seznam použitých trackerů (je jich 7).

Systém funguje stabilně, rychle, oproti iPhone 8 nepozoruji žádnou negativní změnu v tomto ohledu. Po nainstalování obchod Aurora Store máte přístup ke všem aplikacím z google play store, zejména tedy k bankovním aplikacím, které se jinde buď nevyskytují, nebo není radno je stahovat z jiných zdrojů.

Cloud
Pro zálohování dat, fotografií a dalších dokumentů jsem se rozhodl používat službu MEGA.
Splňuje vše co od takový služby očekávám. Sdílené složky na PC/mobilu, automatické zálohování fotografií z telefonu, šifrování, platbu kryptoměnou. Podle různých testů jsou lepší služby, ale jsou i dražší.

Zprávy
Na posílání zpráv mám aplikace Signal, Threema a Telegram. Co se soukromí týče, nejvíc víry vkládám ve švýcarskou Threemu. Bohužel Signal ze spojených států a ruský Telegram používá více lidí, takže mám i tyto. Pořád je to ovšem na hony vzdálené Messengeru od facebooku a Whatsappu od facebooku - v otázce soukromí. Nevýhoda Threemy oproti dvoum ostatním jmenovaným je v absenci nativní aplikace na počítač, nabízí pouze webovou aplikaci podobně jako whatsapp.

Banka a peníze
Mám českou banku, to asi každý zná. Vedle ní ovšem ještě používám Revolut. Nabízí platební bezkontaktní kartu, instantní posílání peněz mezi dalšími uživateli Revolutu a rychlé i levné posílání peněz na zahraniční bankovní účty. Není to český účet, takže na něj nedosáhne český berňák, pro někoho to může být výhoda. Minimálně nějaké soukromí před českým aparátem zde tedy je.

Anonymí placení faktur zvládá CryptoPay. Jedodnuché, nahrajete fakturu, pošlete kryptoměnu a oni za vás fakturu zaplatí.

Wirex právě testuji, mělo by to být podobné jako Revolut, ovšem s tím rozdílem, že tato peněženka umí přijímat i kryptoměny a následně je poměrně sympatickým kurzem převádět do fiat. K peněžence je i platební karta, ovšem ne zdarma jako u Revolutu, ale za měsíční poplatek cca $1,50.

Na držení kryptoměň používám mobilní pěněženky Samourai a Monerujo. Dále pak HW peněženku - český Trezor.

VPN
Do internetu přistupuji přes VPN službu Mullvad VPN. Jednoduchá, rychlá, anonymní (platba přes krypto). Funguje stabilně na telefonu i počítači.

Počítač
Po asi patnácti letech jsem konečně shledal linux použitelným systémem a vše výše uvedené, včetně dalších věcí, zvládá poslední verze Ubuntu Linux. Do windows musím jen krz speciální software v práci, který na linuxu nativně není. Pro hráče je tu Steam plný her, můj oblíbený modelovací nástroj Blender tu je také, navíc funguje rychleji, než na windows.

Sociální Sítě
Alternativy k facebooku a twitteru existují, ale moc je nepoužívám, protože obsahu, který by mě zajímal, tam moc není. Nejvíce mě zaujal Mastodon.

Pokud mě něco napadne, nebo objevím zajimavou službu, seznam určitě doplním.
Rád uvítám další rady a doporučení, jak ještě více ve světe internetu a moderních technologií chránit své soukromí.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Jak se snažím chránit své soukromí v moderním světě

Příspěvek od Woody Crafty »

Díky za tip, zvlášť co se placení a kryptoměn týče. To jsem netušil že jsou tu tak zajímavé možnosti. Shledávám čím dál větší nutnost ochránit se před jistým nejmenovaným zahraničním estébákem a jeho zaklekáváním zejména na slušné lidi.
Jen bych si nedělal iluze o tom, že je nějaká služba, společnost či stát tzv. "bezpečný". Ale zajisté je základem ochránit se primárně před českými šmíráky, potom případně evropskými a americkými (v budoucnu možná čínskými).

Největším problémem jsou samozřejmě mobilní telefony a smartfony s Androidem (i-OS) obzvláště. A obrana tam moc není. Pokud ale hodlám důvěřovat nějaké službě, tak bych si především zjistil:
-jestli je používaný software opensource
-kde má ta firma domovskou zemi
-kde má ta firma umístěné servery
-z čeho je placená (to jde někdy těžko zjistit, za neziskovku a crowdfunding se skryje kdeco)
Trochu problematický je právě ten SIGNAL byť je opensource a má šifrování peer to peer. Ale tohle platí skoro pro všechny podobné služby. I přesto je to úplně nekde jinde než fízlmail u Seznamu nebo Centrumu a nebo služby typu Facebook, Whatsapp, Viber apod.

S linuxem je to podobné. Už není tak bezpečný jak býval, zvlášť distribuce založené na systemd což je bohužel většina. Ale i tak je o několik řádů lepší než spyware od MIcrosoftu. Třeba takoví Kali linux je dost dobrý co do bezpečnosti.

Docela zajímavou alternativou českého freemailu je ruský yandex.com
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Jak se snažím chránit své soukromí v moderním světě

Příspěvek od Permonik »

Na zprávy můžu doporučit aplikaci Wire. Šifrované vždy (na rozdíl od Telegramu), fungují video a audio hovory. Zaregistrovat se jde s libovolným emailem, netřeba zadávat telefonní číslo.
uid0
Příspěvky: 36
Registrován: 25.03.2020 22:30
Bydliště: /root

Re: Jak se snažím chránit své soukromí v moderním světě

Příspěvek od uid0 »

Osobně bych e-mail bral jako ve všech případech nedůvěryhodný a pro sdělování citlivých informací nevhodný. On je pro tento účel nevhodný od začátku by design. Jsou zde proměnné, které lze jen obtížně ovlivnit, a to i v případě, kdy se rozhodnete nevěřit žádné třetí službě a provozovat vlastní e-mailový server ve vlastní serverovně nebo doma v obýváku.

Protokol SMTP v komunikaci mezi servery sice bývá doplněn šifrováním TLS, problém je v tom, že je se jedná o oportunistic encryption, tedy šifrování preferované, ale nepovinné, pokud se s protistranou nepodaří vyjednat šifrované spojení, komunikace pokračuje nešifrovaně a e-mail je pak čitelný kýmkoliv po cestě. A asi nemusím psát, že není žádný velký problém takové maily sbírat a dále s nimi pracovat.. případně se o nezdar navázání šifrovaného i zasadit, třeba na úrovni tranzitního ISP rozbíjet TLS handshake u SMTP komunikace. (vím, že to řeší MTA-STS, ale zdaleka to není všude samozřejmost)

Jediné spolehlivé řešení je end-to-end šifrování, které ale vždy vyžaduje nějakou předchozí domluvu nebo nastavení mezi odesilatelem a příjemcem. Klasika je asymetrické šifrování pomocí PGP/GPG, ale je to uživatelsky nepřívětivé, než s tím své známé naučíte zacházet a povyměňujete si veřejné klíče, polovina z nich stihne zapomenout, co se s tím dělá. Další možnost je posílat informace v šifrovaných kontejnerech, stačí i třeba zaheslovaný ZIP (pozor, musí být AES-256, ZipCrypto nestačí), ale to opět předpokládá nějakou předešlou domluvu s adresátem a sdělení hesla jiným bezpečným kanálem..
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Jak se snažím chránit své soukromí v moderním světě

Příspěvek od bacil »

Telegram je kritizován za to že má nekryptované zprávy v paměti - nikoli tedy že přenáší nešifrovaně.

https://www.pcmag.com/news/mobile-threa ... t-messages

Poněkud stará zpráva z prvních verzí. navíc je diskutabilní "nemít text v paměti", neboť je potřeba jej nějak zobrazit, že. A to jinak, než tím že je někde v paměti nešifrovaný, neuděláte - musíte ho někam nacpat, aby se jako text zobrazil. Proto si myslím, že celá zráva je účelová, nebo z neznalosti indického programátora.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Jak se snažím chránit své soukromí v moderním světě

Příspěvek od Permonik »

Nešifrovaná je v paměti na jejich serveru. To se týká běžných zpráv. Když někomu píšeš nebo někdo známý tobě. Výhodou je, že zpráva i rozepsaná je přístupná třeba zároveň z mobilu, tabletu, deskropu. Pouze je možnost s daným kontaktem, je-li zrovna online zahájit šifrovaný chat, kde se zpráva neukládá na serveru a je přístupná jen mezi těmi dvěma zařízeními, kde jste si začali psát. Ještě jsem ale neviděl nikoho, kdo by to jen tak sám od sebe použil. Telegram tedy umí šifrovat, jen to běžně nedělá.

S Telegramem jsem začal, protože to byla v té době slušná varianta, podporovaná Windows, Linux, Android i prohlížeč. Tam jsem ukecal dost známých, je tam dost lidí. Jelikož nechci ale vždy dávat telefonní číslo, tak jsem koukal i na jiné varianty a nejlepší mi pro mě vyšel Wire. Umí text, audio i video hovory, šifruje vždy a k registraci lze použít i email. Kam přesouvám nové kontakty, co nemají telegram
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Jak se snažím chránit své soukromí v moderním světě

Příspěvek od Permonik »

Nejde již editovat. Koukám na ten článek a tam zmiňují tu druhou variantu, moje chyba. Není v něm napsáno příliš dost, co přesně dělali a okolnosti, ale pokud to využívalo kernel exploit, je spíš pravděpodobné, že je to trochu účelovější zpráva.

Jinak ještě k Wire jsem zapomněl jednu věc, když už píšu další zprávu. Pro dost podobných programů je to běžnost, ale spíš pro ty, co nemají s podobnými messengery zkušenosti. Když by někdo zjistil heslo (či útok přes registrační email/telefon a obnova hesla), tak klient má nový klíč a předchozí zprávy jsou pro něj nečitelné.
Uživatelský avatar
mahroch
Příspěvky: 124
Registrován: 20.12.2012 23:52

Re: Jak se snažím chránit své soukromí v moderním světě

Příspěvek od mahroch »

ja jsem sveho casu resil totez, narazil jsem na tenhle dokument: https://docs.google.com/document/d/1ga- ... veTuo/edit je to docela hardcore security, ktera podle mne vede k temer totalni nefunkcnosti jakekoli stranky, ale informace tam jsou zajimave ...
Neříkej, že to nejde, raději řekni, že to zatím neumíš.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Jak se snažím chránit své soukromí v moderním světě

Příspěvek od bacil »

Proto správný rozpadlík používá prohlížeč od člověka, který byl vyhozen ze své společnosti na prohlížeč Firefox za to, že podpořil pro-life organizaci - a tak vznikl https://brave.com/

Neříkám, že je ideální - ale ty otravné věci tam jdou vypnout (včetně těch "odměn brave", ale z něčeho žít musí). Pokud stránka nefunguje, tak na ní je potřeba vypnout štíty, naštěstí je jich málo.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
uid0
Příspěvky: 36
Registrován: 25.03.2020 22:30
Bydliště: /root

Re: Jak se snažím chránit své soukromí v moderním světě

Příspěvek od uid0 »

K tomu prohlížení webu, tam je samozřejmě nanejvýš žádoucí blokovat načítání různých šmírovacích JavaScriptů z podivných domén, tracking cookie a podobného bordelu. Použití méně běžného, bezpečnějšího prohlížeče či specializovaných doplňků (Noscript, Ghostery, adBlock..) toto může usnadnit a vést anonymnějšímu prohlížení, avšak je třeba pamatovat na browser/device fingerprinting (viz 1,2,3). Čím méně běžný prohlížeč, operační systém a jejich nastavení používáte, tím jedinečnější bude váš otisk a tím snáze budete identifikovatelní.

Paradoxně tak může být pro různé citlivější účely vhodnější mít někde ve virtuálu panensky čistou generickou instalaci Windows 10 s těmi nejběžnějšími parametry, udělat v Internet Exploreru co je třeba a následně virtuál obnovit ze snapshotu do stavu "před akcí" :)

Woody Crafty píše: 09.04.2020 20:04 S linuxem je to podobné. Už není tak bezpečný jak býval, zvlášť distribuce založené na systemd což je bohužel většina.
Ještě jsou tu FreeBSD/OpenBSD, které se více drží tradiční UNIXové filosofie, systemd tam nesmí a s bezpečností jsou na tom velmi dobře, mimo jiné se používají jako základ pro různé firewally, routery a security appliance. Akorát při použití na desktopu člověku tak trochu připomenou, co všechno už moderní linuxové distribuce řeší za nás, co dříve bylo nutné řešit ručně. ;)
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Jak se snažím chránit své soukromí v moderním světě

Příspěvek od Woody Crafty »

To jsem nevěděl že javascripty se dají vypínat selektivně a ne jen en bloc.
Na BSD by to chtělo asi nějaký hodně běžný hardware, kvůli ovladačům. Už i distribuce jako Debian mají problém udělat hardware 100% funkčním, na rozdíl od mainstreamového Ubuntu.

Na textovou komunikaci mě napadá ještě JABBER, kde je snadné si udělat vlastní server. U vlastního mailového serveru bych viděk jako zásadní problém spam.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Jak se snažím chránit své soukromí v moderním světě

Příspěvek od hrd »

Nerad bych nastartoval nějaký flame, různé BSD OS jsem používal cca od 1995, ale pak jsem stejně přešel k Linuxu, ani ne tak kvůli HW, ale hlavně mi vadila potřeba časté aktualizace SW, který není součástí core OS. Byly doby, kdy BSD mělo podstatně lepší třeba IP stack nebo zabezpečení (např. OpenBSD), ale dnes už je situace jiná.
Myslím, že BSD se do routerů apod. dává dnes spíše kvůli licenci, která může být z pohledu výrobce zařízení výhodnější.
Fakt je, že čím obskurnější systém/SW, tím méně se někomu vyplatí se ho snažit prolomit, tedy bude menší šance, že někdo udělá třeba malware pro NetBSD než pro Ubuntu.
Jinak i tak nemůžu Linuxu přijít na chuť, BSD bylo prostě hezčí :-) (třeba /etc/rc místo /etc/init.d/..., o systemd ani nemluvím)
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Jak se snažím chránit své soukromí v moderním světě

Příspěvek od tygrsdrakem »

Ahoj, díky za tipy. Zkusím k tomu doplnit, v pořadí podle důležitosti:

Telefon
Momentálně mám úplně hloupou starou cihlu, ale někdy na podzim jsem objednal Librem 5 (https://puri.sm/products/librem-5/ ). Je to čistě linuxový NEandroidový telefon. Nově nabízí i verzi Librem 5 USA, kde garantují výrobu všech komponent v USA (nikoliv v Číně).

Počítač
Linux, na doporučení tady na Rozpadu jsem kdysi vyzkoušel distro Mageia a už u toho zůstal. Líbí se mi jejich nezávislost na velkých firmách.

Komunikace
Pro citlivější komunikaci ProtonMail, případně teď testujeme Linphone pro VoIP. Jinak F2F u piva. Sociální sítě kromě Rozpadu nepoužívám.

Ty další vychytávky jako bankovnictví, platby a VPN bych ještě rád vychytal.
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Trace
Příspěvky: 768
Registrován: 21.01.2016 22:17

Re: Jak se snažím chránit své soukromí v moderním světě

Příspěvek od Trace »

Určitě je super blokovat scripty, reklamy apod. Nicméně bacha na spoléhání se na různá technická řešení, i ty mají (někdy možná záměrně?) své chyby. Zmíněný NoScript: https://www.netsparker.com/blog/web-sec ... r-browser/
Stačilo nastavit v HTTP hlavičce webu Content-Type: text/html;/json, NoScript už skripty neblokoval, uživatel si myslel, jak je skvěle chráněn a přitom mu web mohl javascriptem vyownovat počítač.

Nic není stoprocentní přátelé.
F-35 je neviditelne letadlo a proto ho cinske, ruske a iranske radary nemohou videt. Kdo tvrdi opak, je dezolat.
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Jak se snažím chránit své soukromí v moderním světě

Příspěvek od tygrsdrakem »

Tak jsem studoval ten Mastodon a rychle mě to přešlo, když jsem nad seznamem použitelných serverů viděl toto:
"Uvádíme pouze servery, které se zavázaly k aktivnímu moderování proti rasismu, sexismu a transfobii."
https://joinmastodon.org/covenant
Nevím jak vám, ale mě termín "aktivní moderování" nahání husí kůži.
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Jak se snažím chránit své soukromí v moderním světě

Příspěvek od tygrsdrakem »

A ještě mě napadá otázka: Jak to máte s dětma? Já jako svéprávnej uživatel si svoje soukromí nějak ošetřím, ale mám doma dvě malý ještěrky a docela se děsím chvíle, kdy přijdou s tím, že taky chtějí ten chytrej telefon, protože to přece má každej...
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 874
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Jak se snažím chránit své soukromí v moderním světě

Příspěvek od Count »

Ještěrky mám taky. A telefon mají jeden, společný, který zůstává doma pro případ potřeby, např. zavolat když přijdou ze školy. Je to starý dotykáč, takže jen pár základních her a až poté, co mají hotovou školu. Ale neváhej a pokud už pobraly rozum, otevřete téma "soukromí vs. internet". Je lepší jim sdělit, že to co tam napíšou / vloží, tam zůstane napořád a někdy jim to může pěkně zkomplikovat život. A taky že ne každá dvanáctiletá holka ve hře je dvanáctiletá i ve skutečnosti. Čekám na sestříhanou verzi "V síti" pro školy. Ta nyní dostupná, je si myslím dost hardcore.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Jak se snažím chránit své soukromí v moderním světě

Příspěvek od hrd »

tygrsdrakem píše: 15.04.2020 9:24 ...
Momentálně mám úplně hloupou starou cihlu, ale někdy na podzim jsem objednal Librem 5 (https://puri.sm/products/librem-5/ ). Je to čistě linuxový NEandroidový telefon. Nově nabízí i verzi Librem 5 USA, kde garantují výrobu všech komponent v USA (nikoliv v Číně).
...
Určitě se pak poděl o dojmy a zkušenosti. Nad tímhle mobilem jsem vážně uvažoval, ale zatím jsem to odložil.
O výrobu komponent v USA mi nejde (přijde mi nastejno, jestli moje data sbírá Čína nebo USA), ale je tam mnoho jiných zajímavých funkcí.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Jak se snažím chránit své soukromí v moderním světě

Příspěvek od Woody Crafty »

Nestojí náhodou ten Librem bezmála 20 000? A nemají náhodou USA nejrozsáhlejší síť tajných služeb šmírující lidi po celém světě? A není USA domovem korporací disponujících softwarem pro rozsáhlý datamining soukromých údajů uživatelů? (Windows, Android, iOS, Facebook, ....)

To už raději PinePhone za cca 4 000. Jen zatím nedoladili power management v tom Ubuntu co tam používají.

Docela mě zaujal projekt kde udělali smartphone z Raspberry Pi. Jen to zatím má svoje mouchy a je to tlusté 3cm. To už je možná lepší mít hloupý telefon a k tomu nějaký tablet na který lze nainstalovat Linux nebo čistý Android bez šmíráckých funkcí.
A taky je řada smartphonů na které lze dát čistý Android. To je určitý kompromis, horší než Linux ale lepší než původný spydroid který vás neustále odposlouchává.
Třeba by na Raspberry Pi šel dát nějaký ten BSD. To by bylo asi nej.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Jak se snažím chránit své soukromí v moderním světě

Příspěvek od hrd »

Záleží, jestli se bavíme o chytrém telefonu anebo jiných zařízeních (hloupý telefon, tablet, malé PC apod.).
Netvrdím, že Libre je bez chyb (ano, cena je dost vysoká a téměř nic to neumí), ale pár dobrých nápadů tam mají (oddělení OS, HW vypínače...). Nijak hlouběji jsem to nezkoumal, zatím mám jen klasický chytrý a hloupý telefon.
Odpovědět