Jak se "odpojit" od systému

...aneb podělte se o své zkušenosti, zážitky a poznatky s ostatními.
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: Jak se "odpojit" od systému

Příspěvek od vlk972 »

Neberte to tak, že se chci od systému odpojit. Neříkám, že to tak bude vždy, ale v současné době jen sbírám informace. Protože co kdyby?
Čím víc tu přibývají příspěvky, tím víc si uvědomuju, že to může být hodně sebedestruktivní řešení a protože pořád ještě žijeme celkem blahobytně a v klidu, byl by to nesmysl. Teď ano.
Co mi ale dělá starosti, je elektronická stopa. Té je asi skoro nemožné se zbavit, zvlášť až budou zavedeny pouze doklady s biometrickými údaji. Šanci má snad jen opravdu dobrý "ajťák". Mimochodem se v posledních letech stali podstatnou částí seznamu lidí, co zmizí beze stopy.
Pokud se kdokoli rozhodne systému zmizet a přitom si uchovat nějakou životní úroveň, bude se muset zařídit (aspoň podle mého) k postupu, který popsal Urban. Ale asi jen člověk, který žil spořádaně, nikde po něm nejdou za nějaké porušení zákona, dluhy a podobně, má slušnou šanci na úspěch. V opačném případě ho budou hledat a je celkem šance, že najdou. Pak snad jedině únik do nějaké banánové republiky, ale ne přímou cestou, která se dá celkem snadno sledovat.
Praliene, budovat nezávislou domácnost je fajn, ale není to jednoduché. Dnes musíš mít povolení skoro na všechno, lecos se nesmí - třeba instalace ostrovních systémů z hlediska elektřiny. A pokud se ti to povede zlegalizovat, staneš se snadným cílem různých poplatků, povinných dodávek, různých kontrol. A bohužel se může stát, že abys dodávky splnil, budeš muset kupovat - máma mi vyprávěla, jak dědovi po válce nařídili dodávat měsíčně 600 vajec měsíčně, přestože na statku neměl víc jak 10 slepic. Takže musel nakupovat, aby dodávky splnil.
Takže můj osobní postup pro opuštění systému, pokud to bude potřeba, by byl asi na ten šedý způsob. Vlastně hodně běžných věcí tak mám už teď, takže by největší problém byl přestup na šedou ekonomiku. Tam se totiž dostaneš za hranici zákona a stačí malá chyba a jdou po tobě, viz třeba boj státu proti tzv. schvarc systému. Vlastně stačí jeden vesnický závistivec a udavač a ten se všude asi najde.
Lidi děkuju Vám všem za vaše názory a nápady, věřím, že ještě nějaké přibydou. Nikdo z nás neví, kdy takový padák bude potřebovat, je dobře mít takové znalosti a ještě lepší je nikdy je nepotřebovat :-)
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak se "odpojit" od systému

Příspěvek od Fabulous »

Já osobně se nechci odpojit, protože to, při zachování životní úrovně a náplně, dost dobře nejde, ale chci omezit závislost na systému a ostatních lidech obecně. Ale je to běh na dlouhou trať...
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: Jak se "odpojit" od systému

Příspěvek od vlk972 »

Máš pravdu, prostě maraton v Himaláji.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Jak se "odpojit" od systému

Příspěvek od Kapo »

Na slovači, a určite aj v čechoch platí jedno pravidlo. Že čím žiješ dalej od okolitého sveta, čiže niekde f pérdeli, tým platíš menšie dane za nehnutelnosť, a služby s tým spojené a tým si aj menej sledovaný z iných finančných úradov. ;)
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: Jak se "odpojit" od systému

Příspěvek od vlk972 »

No ano, poměrně nízké daně z nemovitosti se na vesnicích platí i tady v ČR. Ale to se možná brzy změní, protože obce mají pravomoc s výší daně hýbat v určitém rozmezí.
Ale to rozhodně neznamená, že by lidi z vesnic byli méně sledováni FÚ, než lidé z měst.
Spíš to funguje tak, že v čím větší daňové zlodějně jedeš, tím míň po tobě jdou. I přes zatýkání v různých úplatkářských aferách z poslední doby, které je podle mně dost účelové a politicky objednané.
Uživatelský avatar
gravedigger
Příspěvky: 449
Registrován: 22.01.2011 20:40

Re: Jak se "odpojit" od systému

Příspěvek od gravedigger »

DSC_0299.jpg
DSC_0300.jpg
Rozpadlík v praxi - odpojený od systému, všechen majetek u sebe
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Jak se "odpojit" od systému

Příspěvek od felix5 »

jééé murphis :-D co já se tam nachlastal . ale toho místního nějak neznám .
Izarah
Příspěvky: 41
Registrován: 31.05.2013 21:23
Pohlaví: muž
Bydliště: Xi'an, ČLR

Re: Jak se "odpojit" od systému

Příspěvek od Izarah »

Nechce se mi zbytečně zakládat nové téma, a tohle má přiměřeně vhodný název.

Moje otázka je:
- Je v dnešní době nějaká alternativa pro bankovní služby?
Pro upřesnění, jak nahradit bankovní služby, tak abych na bance neměl závislost; a v případě jejího konce, či úpadku se mohl vyvarovat negativních aspektů s tímto spojených; už při dnešním normálním životě?

http://www.novinky.cz/finance/328303-pr ... bance.html

Jak nahradit a tím se obejít bez bankovních služeb?

Po návratu z Číny bych rád vypustil veškerou závislost na bankovních systémech.
Jako občanovi myslím, že by mi to prošlo. Ale jelikož chci začít podnikat a s tím, jak je to nastavené, tak podnikatel je má určitou závislost na bance a jejich službách.

Trošku jsem uvažoval o nějaké internetové peněžence typu PayPal, a přidávání financí do této služby přes PaySafeCard (Nejedná se mi o reklamu na uvedené služby). Ale nejsem si jistý, že to bude dostatečně pokrývat potřeby.

Máte někdo nějaké zkušenosti nebo možné návrhy na alternativy?


(OT - Nějakým důvodem jsou z Číny tyto webovky zablokované. Jedinou možností je přes ně přistupovat přes svůj pronajatý server v ČR. Čím Rozpadlíci ohrožujete vládu Čínské Lidové Republiky? :rofl )
Uživatelský avatar
Patrixon
Příspěvky: 84
Registrován: 05.11.2013 10:39
Pohlaví: muž

Re: Jak se "odpojit" od systému

Příspěvek od Patrixon »

Zmizet ze systému, bude hodně náročné, ale myslím si, že to je docela dobře možné. Bude to chtít minimálně do začátku nějaké peníze, než se člověk zabydlí na novém místě, kde ho nikdo nezná. Člověk se bude muset vzdát spousty pohodlných věcí, jako je například bankovní účet, auto, atd. Bude také velmi záhodno, se za každou cenu vyhýbat kontaktu s policií, protože nebudu mít vlastní doklady. Bude to jako život na útěku, ale zároveň velmi svobodný, určitě to ale není pro každého.

Upozorňuji, že to nemám v plánu ani k tomu nikoho nenabádám. Úvahy jsou čistě hypotetické !!!

Postupoval bych takto:

1. Začnu chodit na ryby a všude o tom budu vykládat jako o své velké vášni. "Na rybách" budu trávit i víkendy, během kterých si budu moci nenápadně zařizovat vše potřebné.

2. Opatřím si cizí doklady, protože s jejich pomocí lépe seženu případný podnájem nebo zaměstnání. Budu je ale využívat jen v nejnutnějších případech. Když půjde nájem i zaměstnání na černo, bude to jedině dobře.

Vyhlédnu si třeba na plovárně, na tenise nebo v jiném sportovišti osobu, která je mi na první pohled hodně podobná. Výhodou bude, když bude mít třeba plnovous a já si nechám narůst stejný nebo naopak, pokud již vousy mám, vyberu si osobu bez nich a i já se zcela oholím. Tuto proměnu ale provedu později, až se vytratím. Této osobě v převlékací kabince daného sportoviště odcizím doklady. Je jedno, že je osoba nahlásí jako odcizené, já je policii ukazovat nebudu a nikdo jiný nezjistí, že nejsou moje. Až skončí jejich platnost, postup budu opakovat. Případně si takových dokladů mohu opatřit i více najednou, několik identit bude určitě výhodou, jen si člověk musí hlídat, za koho kde vystupuje. Karta pojišťovny se bude hodit v případě nutnosti návštěvy lékaře.

Také si mohu na počítači vytvořit úplně smyšlené doklady s vlastní fotografií a ty pak vytisknout černobíle na obyčejný papír. Spoustu lidí (třeba při domlouvání pronájmu bytu) přesvědčím tím, že jsem pro ně udělal rovnou kopii občanky a že si jí můžou nechat. Většina lidí nebude chtít vidět originál a budou rádi, že už si mojí občanku nemusí kopírovat.

3. Vyhlédnu si lokalitu mého budoucího bydliště a pronajmu si malý byt nebo chatu na odcizené doklady. Pokud nemám zajištěn jiný příjem a budu nucen pracovat, bylo by dobré si pomalu vytipovat i nějaké zaměstnání v místě nového bydliště.

Do nového bytu si uložím nově nakoupené oblečení a vůbec všechno potřebné vybavení pro nový život. Nevezmu si s sebou žádné osobní věci, které by mě mohli prozradit.

4. Konečně zemřu. Tedy udělám vše pro to, aby to tak vypadalo.
Vyrazím si opět na víkend na ryby na nějakou řeku (nejlépe mírně rozvodněnou) a na večer si půjčím loďku. Někomu blízkému to oznámím již dopředu, zaznamenám si to také do kalendáře a to i s místem pobytu a záměru s půjčením loďky. Na loďce se vyfotím a hned to pošlu na Facebook :-P. Vytvořím tak další falešnou stopu i s časovým údajem. Vyhlédnu si nějaké klidné a ze břehu nepřístupné místo, kde nejsou ostatní rybáři. Svléknu se a v loďce zanechám část svého oblečení, všechny osobní věci a doklady ve vodotěsném pouzdře a připevním je k loďce aby náhodou neuplavaly. V loďce také zanechám napůl vypitou láhev whisky, aby bylo jasné, proč se stala nehoda. Boty hodím rovnou do vody. Rybářskou výbavu naaranžuji tak, jako bych skutečně chytal ryby. Pomalu vlezu do vody a vystoupím na břeh v místě, kde jsem nastupoval do loďky. S vodotěsným vakem, ve kterém budu mít nové suché oblečení a ručník. Od řeky odejdu stejnou cestou, jako jsem přišel, abych zmátl pachovou stopu.

5. Od této chvíle začíná můj nový život. Budu neustále nosit kšiltovku a pokud možno i sluneční brýle, ale tak aby to zas nebylo příliš nápadné. Takto mě nedokážou identifikovat ani kamery. Přesunu se oklikou na nádraží a dále na adresu nového bydliště, po cestě se budu co nejvíce vyhýbat lidem.

Pokud se po pár letech naskytne vhodná příležitost, mohu znovu změnit identitu nebo se přestěhovat.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak se "odpojit" od systému

Příspěvek od Fabulous »

Do týdne tě dostanou :)
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak se "odpojit" od systému

Příspěvek od cipis »

Bych řekl, že se spíš utopí při té simulaci utopení :D

Odjeď do Afriky, tam zmizíš snadno.
Uživatelský avatar
Patrixon
Příspěvky: 84
Registrován: 05.11.2013 10:39
Pohlaví: muž

Re: Jak se "odpojit" od systému

Příspěvek od Patrixon »

Fabulous: Máš na mysli nějaké konkrétní slabé místo ?

Cipis: Fuj, v Africe bych se štítil i dejchat :-P Ale je pravda, že bych se tam ztratil, bohužel ale jiným způsobem, než bych asi chtěl.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Jak se "odpojit" od systému

Příspěvek od kregan »

Vyprávěl mi jeden zaměstnanec našeho velvyslanectví v Indii, že už tam maj několik Čechů s podezřením, že takhle "zmizeli" a pravděpodobně žijou někde v horách (případně leží mrtví v nějakém horském kaňonu).
Jednoho z nich se jim ale podařilo dostat. Udělal tu chybu, že chodil hodně do měst (byť v převleku za svatého muže). Do dnes ho občas potkávám. Je to takovej podivín, co se za svatýho muže považuje. Myslim, že o něm bylo i několik reportáží v televizi.
Annele
Příspěvky: 222
Registrován: 07.04.2013 15:20

Re: Jak se "odpojit" od systému

Příspěvek od Annele »

Zajimalo by me, jak by takovy pokus v podminkach stredni Evropy dopadl.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Jak se "odpojit" od systému

Příspěvek od Karlos »

Kregan: co presne myslis tim "podarilo dostat"? Byl snad na neho vydan mez. zatykac nebo ho hledala indicka policie? Nechapu jak jinak by mohl nekdo nekoho najit v miliardove indii.
hipik86
VIP
Příspěvky: 143
Registrován: 30.08.2013 11:39
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha + Střední Čechy (vysloveně trvalé bydliště nemám)

Re: Jak se "odpojit" od systému

Příspěvek od hipik86 »

Proč by systém měl aktivně vyhledávat jedince, kteří se od něj odpojili?

Za předpokladu, že jedinec nespáchal žádný trestný čin, a jedinec se odpojil pouze pro pocit nezávislosti. Tak jej systém může hledat snad jen proto, že neplatí sociální a zdravotní pojištění a neodvádí daně. Nebo existuje jiný zákonný důvod proč by systém měl takové jedince chtít zajistit?
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Jak se "odpojit" od systému

Příspěvek od kregan »

Karlos píše:Kregan: co presne myslis tim "podarilo dostat"? Byl snad na neho vydan mez. zatykac nebo ho hledala indicka policie? Nechapu jak jinak by mohl nekdo nekoho najit v miliardove indii.
Místní policii se zdál na Inda moc světlej, tak ho jednoho dne sebrali a našli u něj propadlej českej pas s propadlym vízem.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Jak se "odpojit" od systému

Příspěvek od Karlos »

Tak to udelal chybu hned na zacatku, spatne zvolil zemi. To je jako bych se rozhodl zmizet v africe...
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Jak se "odpojit" od systému

Příspěvek od Terminated Account »

Předpokládám, správně že se potuloval na Paharganji? Myslím si, že srovnávat cestovatele, baťůžkáře, světoběžníky a různé alternativce, kteří se potulují z místa na místo po celém světě nejde se zmizením ze systému, tak jak je chápe "normální" člověk žijící obyčejný stereotypní život nejde srovnávat. Člověk se musí v této různorodé "cestovatelské" komunitě pohybovat delší dobu, aby aspoň trochu pochopil filozofii a motivy jednotlivých lidí, se kterými se setká. Myslím si, že na opravdové zmizení ze systému má ve skutečnosti málokdo. Pár lidí co to zcela legálně zkusilo znám velmi dobře a všechny dobrodružné příběhy o vlastní cestě do "divočiny" mají stejného jmenovatele, což je po určité době pochopení, že není třeba vzdávat se výdobytků naší společnosti, ale s rozumem a mírou je využívat.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak se "odpojit" od systému

Příspěvek od Fabulous »

Patrixon píše:Fabulous: Máš na mysli nějaké konkrétní slabé místo ?
Slabých míst tam máš celou řadu. Tak jen pár poznámek, které zdaleka nevyčerpají celou šíři problému:

První chyba - to, že jsi to napsal sem a ze svého PC. Digitální stopa nezmizí a je to jedna z prvních stop, po které vyšetřovatel půjde.
Píšeš "život na útěku - vyhýbat se policii". To zkrátka nejde dlouhodobě, aniž bys nežil jako zvíře v lese.
Náhlá změna zvyků - další podezřelý faktor. Musel by ses připravovat roky dopředu.
Cizí doklady - přímá cesta do vazby :) Lepší je nemít nic, jen nějaký rodný list v kapse a nahlášenou ztrátu OP. V dnešní digitální době by tě prozradilo první použití kradené OP. To samé s falešnými doklady.
Budeš odsouzen k práci načerno. Nesmíš použít žádné vymoženosti tohoto světa. Nesmíš do nemocnice na operaci. Nesmíš skoro nic...
Ta tvoje "smrt" jako z učebnice? První věc, která vyšetřovatele zarazí je ta učebnicovitost a prvoplánové nastražení důkazů. :) Většina utopenců se navíc nalezne...
Kšiltovka a sluneční brýle? Každý pumpař nebo obchodník si tě automaticky všimne. Pumpy se přepadávají výhradně s čepicí :) Jinak správná sestava bezpečnostních kamer sestává z přehledových a k tomu detailních kamer zaměřených do výše obličeje.
Přesuneš se na nádraží? V okruhu 50 km od řeky se bude pátrat. Nádraží, zastávky, pumpy, kamery obcí, kamery na silnici, atd. Všude jsou rybáři, čundráci, důchodci, zvědaví nádražáci, autobusáci...
Navíc jsi jistě udělal během příprav řadu chyb. Jel jsi do cílové oblasti svým autem, v kapse svůj telefon, info tahal ze svého PC, atd.

V Česku se zkrátka neschováš. Ovšem, pokud nejsi zájmová osoba, tak vyšetřovatel nebude samozřejmě tak důsledný a dostaneš šanci na pár let živoření. Ovšem pokud nabude podezření a bude to aktivní blb, který chce rychle frčku, tak to půjde rychle...

Poslední poznámka - stojí to za to, aby jsi přišel o celou rodinu a nechal je trápit tím, co se ti stalo? Za mě píčovina...
Odpovědět