SOUMRAK ZÁPADU

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Lyster »

bacil píše:A každý má na autě 4 černé pneumatiky
Proč jsou pneumatiky černé? Může za to jedna součást směsi
https://www.novinky.cz/auto/492405-proc ... smesi.html
mukl
Příspěvky: 1098
Registrován: 05.10.2016 19:19
Pohlaví: muž

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od mukl »

..tak, můj příspěvek by se spíš hodil do tématu "Soumrak východu". Právě takové saze, jakožto plnivo do pneumatik, se totiž kdysi vyráběly v rumunském městě Copsa-Mica. Pamětníci si možná vzpomenou, že to bylo snad nejčernější město ve východním bloku. Továrna "Carbosin" tam fungovala do r. 1992 - 93. Kdo jel vlakem do Bulharska k Černému moři, nemohl tohle černé město minout :mrgreen: Víc na internetu. Pro ty, co si to nepamatují je na netu k vidění spoustu výživných fotek. Dnes je ta fabrika bohužel zbořená a už se to tam v okolí zazelenalo....Jeden motivační snímek, jako památka na staré, dobré, černé časy...
COPSA MICA.jpg
COPSA MICA.jpg (21.58 KiB) Zobrazeno 7725 x
senil
Příspěvky: 118
Registrován: 23.05.2018 17:16

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od senil »

Kanadský imám řekl, že muslimové, kteří blahopřejí křesťanům k vánočním svátkům, se dopouštějí zločinů horších než cizoložství a vražda. Nábženství míru a tolerance!

Kanadský imám řekl, že muslimové, kteří blahopřejí křesťanům k vánočním svátkům, se dopouštějí zločinů horších než cizoložství a vražda.
JOBU
Příspěvky: 1829
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od JOBU »

To povedal dvakrát ?
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5400
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Rafael »

V Anglii se konečně zvedl odpor proti hysterii ohledně příchodu hrstky migrantů
Tohle mě pořád, ten spolek baví. A musím ocenit, že se nenavažejí jen pořád do střední Evropy, Česka apod:
https://blisty.cz/art/93968-v-anglii-se ... rantu.html
Že se snaží dělat pořádky, pomlouvat i multi-kulti v poblázněném UK...
*
Do Dobrých zpráv, byť ironicky, jsem se to dát neodvážil....
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
golem
Příspěvky: 1727
Registrován: 14.01.2011 2:36

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od golem »

Blicí listy nezklamou... :puke
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od JirkaK »

Kulturní obohacení v praxi.

Jak říká Makrela - mi to zvládneme.

Bití, kopance, nadávky. Čtyři azylanti napadali v Ambergu náhodně vybrané lidi.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evrop ... -lidi.html
Radek07
Příspěvky: 1193
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Radek07 »

To je v pořádku. Němcům to nevadí a sami si to přejí. :moon
vilik010
Příspěvky: 108
Registrován: 23.08.2014 13:03
Pohlaví: muž

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od vilik010 »

Na toto téma jsem včera absolvoval diskuzi s buchtou co dostudovala pajďák a je půl roku třídní učitelkou na prvním stupni.Fakt pecka co těm dětem asi cpe do hlavy....
No diskuzi .. resp. její monolog, jak je to krásné a lidi v Čechách jsou omezení,když tu krásu nevidí. Nestále tvrdila, že jí někdo skáče do řeči, pak už jsem se naštval a řekl, že pokud je to diskuze tak také musí nechat ostatní promluvit. Nicméně byla zničena a oplakala to ... když budu říkat kočce pes, neznamená, že začne štěkat..
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Kocour »

senil píše:Kanadský imám řekl, že muslimové, kteří blahopřejí křesťanům k vánočním svátkům, se dopouštějí zločinů horších než cizoložství a vražda.
To mi taky připomíná jeden vtip: "... zkusil jsem to, a nebylo to zdaleka takové." :)
senil
Příspěvky: 118
Registrován: 23.05.2018 17:16

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od senil »

Nová pravidla EU doporučují používat genderově neutrální výrazy.
Mnoho stávajících právních předpisů EU není genderově neutrální a mužské zájmeno "on" atd. se obecně používá také u žen. Jazyk, který je neutrální z hlediska pohlaví, je však v dnešní době preferován.
"V praxi znamená hlavně dvě věci:
- vyhýbání se podstatným jménům, která zřejmě předpokládají, že určitou roli bude mít muž spíše než žena: typickým příkladem je slovo "chairman".
- vyhýbání se genderově specifickým pojmenováním u osob, které mohou být buď muži, nebo ženy."

Některé další příklady preferované řeči jsou slova jako:
- "political leader" je upřednostňován před "statesman"
- "artificial" nebo "synthetic" je upřednostňován před "man-made"
- "businessperson" místo "businessman" a "businesswoman"
a "tradesperson" by měli být upřednostňován před "tradeswoman" a "tradesman"
https://www.epshark.cz/clanek/1474/nova ... lni-vyrazy
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od dracekvo »

Chybí jim tam genderově neutrální výrazivo pro Superman a Wonderwoman. :D

Třeba v Čj mě vůbec nenapadá genderově neutrální výraz pro businessperson. Asi jsme silně genderově nevyvážený jazyk. Podle mě nám během deseti let EU některá slova třeba obchodník a obchodnice zakáže a nařídí je nahradit za genderově neutrální obchodčlověk.
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Kocour »

My zase pro změnu v právních dokumentech často používáme termín "osoba", který je zjevně ženského rodu. Skoro to vypadá, že u nás je diskriminace mužů...
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Kocour »

"Obchodčlověk" je v rozporu s podstatou češtiny. Když tak "obchodčí" (jako "průvodčí", "rozhodčí" a pod.). Tahle přípona je mluvnicko-rodově neutrální.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1175
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Patrol »

Můžete přece použít i jen přídavné jméno. Běžně se používá " pokladní" , kde je jedno, zda je to pan, nebo paní. Stejně tak tedy " obchodní". Důležitý je kontext: " ... obchodní říkal, že byly vyšší obraty..." , " ... obchodní mě vyhodila, protože mi tam chyběl podpis..."
Obecně Čeština je už dost komplikovaná, takže nabízí mnoho variant, ale snahy o genderové vyvážení někdy zní jako znásilňování jazyka, takže by to mělo být nelegální. :-)
Dnes mě ráno zaujala zmínka v rádiu, že chtějí ve školství zavádět nějakou podporu prosazování správných ideí formou " Oslovte své okolí, jak mohou všichni přispět k lepšímu životu všech. Nejlepší projekty budou oceňovány."
Trochu mi to zavání ideovými výplachy za totáče. "Nauč se říkat, co chceme slyšet - dostaneš bonbon! Co to říkáš? To přece vůbec nesouhlasí s naší ideologií, ani nepokračuj, dnes máš za pět, do zítřka to předělej a zamysli se nad tím jak špatně jsi smýšlel!"
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od dracekvo »

Tak něco opět ze života. Dám to do tohoto vlákna. Protože to, že se napadená žena nemůže bránit už je jen další level soumraku západu.
Afghánec napadal ženy ve Vídni, jedna mu zlomila nos. Teď ji viní z těžkého ublížení

Ochrana grázlů. Těmito slovy komentují Rakušané na sociálních sítích případ ze silvestrovských oslav před vídeňskou radnicí. Dvacetiletý Afghánec tam sexuálně napadal ženy. Jedna z jeho obětí - 21letá Švýcarka ze Ženevy, zareagovala razantně. Žena se bránila a mladíkovi zlomila nos.
https://www.novinky.cz/zahranicni/evrop ... izeni.html
zedik
Příspěvky: 987
Registrován: 29.03.2016 20:41
Pohlaví: muž

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od zedik »

V Německu by chtěli zakázat zabijácké pepřové spreje - http://zbrojnice.com/2019/01/03/nemecko ... X0R-byiWgI

už i pepřáky jsou zabijácké,možná budou taky brzy útočné :-)
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Kocour »

dracekvo: v některých jurisdikcích může o přiměřenosti obrany rozhodnout pouze soud. Takže to zrovna tak dobře může být jenom formalita. Zachovala se přesně podle návodu - velmi rychle ho udržela na vzdálenost napnuté paže :)
golem
Příspěvky: 1727
Registrován: 14.01.2011 2:36

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od golem »

Pokud vím, tak návod byl pod vlivem nových obohacovacích událostí nedávno novelizován. Nyní si je mají držet na vzdálenost napnuté paže držící nůž. :D
Odpovědět