Ukrajina x Russko 2022-2024

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Russáci jsou:

Svině
5
7%
Zloději a vrazi
2
3%
Obojí
60
90%
 
Celkem hlasů: 67
PeFi
Příspěvky: 2714
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od PeFi »

jerry.mysak píše: 11.03.2022 11:59 Co říkáte na obvinění ruska že ukři s amíkama na Ukrajině testovali biologický zbraně? Ty dokumenty vypají reálně , i když se dá zfalšovat vše. Ale soudružka Nulandová tyhle spekulace spíše potvrdila.
Každá trochu větší nezaostalá země samozřejmě má svůj virologický bakteriologický, chemický a jaderný výzkum.
Všechno váše uvedené existuje i v ČR. Ukrajina má 4x víc obyvatelstva než my, takže je poměrně jasné, že nějaký takový výzkum mají. Byla by ostuda, kdyby to tam neměli.
Nechtěj vědět jaký všechen výzkum je u nás - on Zeman mluvil pravdu, když potvrdil, že u nás umíme vyrobit "Novičok" a dokonce ho i nějaký (v malinkatém) množství máme k dispozici. Nemůžeš vyvíjet a testovat detektory chemických zbraní a nemít vzorky těchto látek.
Ruská propaganda to pak samozřemě formuluje jak potřebuje.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od Hohepa »

Takhle to dává smysl
Ukrajinská vojenská rozvědka tvrdí, že ruský prezident Vladimir Putin nařídil přípravu teroristického útoku na odstavenou jadernou elektrárnu v Černobylu a chce z něj obvinit Ukrajinu.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od Ivana »

16:32 glavcom.ua
Ruská letadla zaútočila na běloruské území na hranici s Ukrajinou 11. března ve 14:40, hlásí velitelství ozbrojených sil.
„Dnes ve 14:30 přijala státní dopravní policie informaci, že ruská letadla vzlétla z letiště Dubrovycja (Bělorusko), vstoupila na území Ukrajiny a otočila naše. Horodychi a Tumen, načež způsobili požár osadě Kopani (Bělorusko).
https://glavcom.ua/news/litaki-rashisti ... 28884.html
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od mart0 »

A k tomu pak různé varianty:
- Mají pravdu a útok Rusové chystají
- Nemají pravdu a Rusové jej nechystají
- Chystají jej sami Ukrajinci a chtějí to na Rusy hodit
- Připravují si půdu pro případ, že k poškození dojde omylem, ale budou potom moci snadno říci, že to nepřítel udělal schválně
Analogicky platí když něco podobného tvrdí Rusové. Jelikož to nejsem schopen vyhodnotit, tak tomu nepřikládám v podstatě žádnou váhu a to ani pokud se to stane, protože každá strana bude říkat, že to byl ten druhý.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od proforma »

@Ivana, @Hohepa: viz muj prispevek na str. 137. Ale je pravda, ze tech prispevku je tu denne tolik... :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Radeq
Příspěvky: 428
Registrován: 08.04.2020 16:08
Pohlaví: muž

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od Radeq »

PeFi píše: 11.03.2022 16:50 ...
Každá trochu větší nezaostalá země samozřejmě má svůj virologický bakteriologický, chemický a jaderný výzkum.
...
Pro USA?
Na čínském genomu ve Wu-Chanu, na slovanském na Ukrajině ..
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od Ivana »

Minsk popřel tvrzení Kyjeva, že ruské letadlo zaútočilo z Ukrajiny na Bělorusko
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/minsk ... ko/2176020
Radeq
Příspěvky: 428
Registrován: 08.04.2020 16:08
Pohlaví: muž

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od Radeq »

Štváč jeden americký kremelský .. https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... zne-695492
Uživatelský avatar
bear_grylls
Příspěvky: 131
Registrován: 26.08.2015 21:15
Pohlaví: muž

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od bear_grylls »

Nad Rumunskom krúži nejaký zabudnutý eurofigter z RAF.
Přílohy
Screenshot_2022-03-11-20-16-47-845_com.android.chrome.jpg
Ludstvo je virus ktory napadol Zem.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od Ivana »

Zajímavé. Asi před dvěma hodinama tam kroužily zhruba čtyři velký letadla NATO. Nad Rzeszovem je hawk, taky toho tam bylo víc. A byly i v Pobaltí.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od Ivana »

Nad Rzesowem je ještě teď i tento krasavec.
Rzesow.jpg
Uzivatelské Jméno
Příspěvky: 292
Registrován: 01.07.2018 14:26
Pohlaví: muž

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od Uzivatelské Jméno »

Tak ukrajincům tam momentálně lítá padesát kalibrů denně. V podstatě je to průzkumnej dron s půltunou výbušniny. Rusově to vyráběj už skoro třicet let a tak je otázka kterej ročník už "narazili" a případně jak dokáže držet krok výroba se spotřebou. Tady v tom Ukraině nepomůže ani bezletová zona hlídaná NATO + ultimátní výtěztví pozemních sil. Odhaduju že se jim odpařuje tak tisíc neohrožených hrdinů denně jen tímto mechanismem a sami už ani nedokážou sledovat kam jim to spadlo.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od Ivana »

11 Mar, 18:28
MOSKVA, 11. března /TASS/. Členské země Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO) schválily účast na společných cvičeních nové společné formace radiační, chemické a biologické obrany a lékařské podpory CSTO, řekl v pátek agentuře TASS společný štáb CSTO.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od Ulfhednar »

Zajímavé video útoku na ruskou kolonu.
Něco útočící na tank shora (NLAW nebo Javelin asi).
Tank zjevně zůstává pojízdný. Střelec a velitel přežili ve formě (na dalším videu chutě zdrhají). Doprovodná BVP hned zahajují palbu.
https://t.me/milinfolive/78482

Jinak IMHO UA letectvo ani drony ve formě už asi nejsou. Jednak se v pravidelných ruských svodkách téměř přestala objevovat sestřelená UA letadla, a pak ten několikadenní mamutí konvoj u Kyjeva který si říkal o zničení a nic. Letectvo ani drony se na něj (významněji) nedostaly.

Spíše se potvrzuje, co jsem četl už před pár dny, že tam, kde pracuje ruská PVO, UA letectvo neutočí, resp neúspěšně. Komplikacemi s dopravou, koordinací a logistikou se Rusům stávalo, že se jejich kolony ocitaly mimo krytí PVO, což zřejmě často neuniklo americkým JSTARS a Global Hawkům. Ty pak byli schopni na ně navést UA letectvo a drony a ty nezřídka uspěly. Už se to asi děje méně. Letectvo UA už je jednak unavene, a hlavně se Rusové poučili a už z krytu PVO tolik nelezou.

Jinak dnes padla Volnovacha. Zajímalo by mne, jestli UA stáhne a zachrání donbasskou armádu, nebo ji tam nechá. Možná fakt mají i někde kolem Čerkass zašité silné zálohy a ten vstřícný ruský úder, který bude mít slabý Z bok, "přeříznou ". To by byl hezký manévr.
Také se mi zdá, že si RU chystaji nástupní prostory pro druhý obří kotel, spojením na směru KrivojRog - Kyjev.
Nedivil bych se, kdyby ta velká kolona nešla na Kyjev, ale právě na jih.
A přál bych to Kyjevu, aby se o něj naplno nebojovalo. Dtto Charkovu.
Jak jsem psal už před časem, tato šance u Mariupolu bohužel nehrozí. Tam si pujdou pro Azov bez ohledu na město.
Óðinn á yðr alla
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od mart0 »

Varšava a Krakov už nepřijímají další uprchlíky, napsala v pátek večer ukrajinská tisková agentura Unian s odovláním na pohraniční stráž Ukrajiny. Od začátku invaze na Ukrajinu překročilo polské hranice 1,5 milionu uprchlíků a více než 200 z nich dorazilo do Varšavy, přes 100 tisíc jich je v Krakově.
https://www.novinky.cz/zahranicni/clane ... t-40390060

Z toho bude během pár týdnů hodně velká krize. A u nás také nikde nevidím vládu, která by řekla, že okamžitě na to využívá všechny tělocvičny a výstaviště v zemi, začíná budovat uprchlické tábory, eviduje kvalifikaci uprchlíků a dle ní je rovnou rozváží po zemi a zapojuje třeba do jarních prací v zemědělství. Že zajišťuje vzdělávací kapacity, nakupuje zdravotnické vybavení, aby zdravotní personál mezi uprchlíky mohl poskytovat péči svým krajanům... Zároveň uprchlíkům řekne, že péče o ně bude nouzová a ani pro ně to nebude pohodlné a budou bydlet v tělocvičně, nebo po 4 v pokoji. Tohle vyžaduje okamžité krizové řízení, ale to se asi nedá očekávat.

Ale třeba Ukrajina opravdu dosáhla strategického bodu obratu, jak dnes říkal prezident, a za týden je po válce a všichni jsou zpátky na Ukrajině. Všichni, kdo tomu věří, mohou být v klidu, protože se to rychle vyřeší samo.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4510
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od Serža »

deleted
Naposledy upravil(a) Serža dne 12.03.2022 1:26, celkem upraveno 1 x.
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4510
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od Serža »

jj - Mariupol = hotovo, to město přestane existovat, stejně jako Azov
další lokace u Donbasu jsou diskutabilní, ale +/- jim dávám šance jako Azovu
ostatní = dohoda = příměří a po čase klid
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4510
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od Serža »

Ivana píše: 11.03.2022 21:49 11 Mar, 18:28
MOSKVA, 11. března /TASS/. Členské země Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO) schválily účast na společných cvičeních nové společné formace radiační, chemické a biologické obrany a lékařské podpory CSTO, řekl v pátek agentuře TASS společný štáb CSTO.
při tvé angažovanosti....a kdy ty osobně konečně přikročíš od slov k činům a půjdeš si zabít svého Rusa? Nebo jsi na to moc zbabělá?
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Andy Glock
Příspěvky: 533
Registrován: 18.06.2021 9:34
Pohlaví: žena

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od Andy Glock »

Ale copak? Nějak tě ten jiný než Rusofilní postoj irituje.
A nebo je to ta typická obranná reakce "sám mám scvrklé koule, tak z toho obviním jiného".
Taky se té reakci říká "potrefená husa nejvíc kejhá".
Ona ta tvá Jugoslávská hitparáda byla (pokud vůbec byla ;) ) možná pěkná ostuda viď?
Každopádně to byl asi tvůj největší životní úspěch, když se tím ještě po 30.letech chlubíš SERŽO :lol: .
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od proforma »

https://denikn.cz/830023/eli-jste-nas-z ... 66418ad222

Rozhovor Petry Prochazkove s ruskym politologem Dmitrijem Jevstafjevem. Odemceny clanek, nutno se proklikat pres Reddit. Jen pro silne zaludky. Nize kopiruju cely text, kdyby odkaz prestal fungovat.

***

Мěli jste nás za šváby, teď uvidíte. Jste pro nás trofej, o kterou se podělíme s Američany, říká ruský politolog
PETRA PROCHÁZKOVÁ

Dmitrij Jevstafjev vysvětluje Rusům smysl války na Ukrajině. Zdroj: archiv D. Jevstafjeva
Dmitrij Jevstafjev vysvětluje Rusům smysl války na Ukrajině. Zdroj: archiv D. Jevstafjeva
Nahlédli jsme do mysli jednoho z těch, kdo prostřednictvím Kremlem řízených médií utvářejí veřejné mínění v Rusku. Dmitrij Jevstafjev, známý politolog, amerikanista a vysokoškolský profesor ekonomické vysoké školy, je na televizní obrazovce velmi často. A promlouval k ruským divákům i v noci po vyhlášení nezávislosti separatistických republik prezidentem Vladimirem Putinem.

Jevstafjev patří mezi skalní zastánce velkého, silného Ruska a je proslulý agresivním vystupováním. „Nejde mi o konfrontaci,“ řekla jsem Dmitriji Gennadijevičovi na úvod. A pokusila se položit první otázku s vědomím, že některá z témat, která by bylo dobré vznést, náš rozhovor ihned z jeho strany ukončí.

Ve snaze získat představu o nejznámějších hlásných troubách kremelské politiky, které se výrazně podílejí na laxním postoji části ruského obyvatelstva k válce na Ukrajině, bylo zapotřebí zaujmout poněkud defenzivní postoj a neukončit rozhovor ani po zjevných urážkách a osočeních.

Ani se neustále nepokoušet opravovat jednoznačné omyly, nepřesnosti a nepravdy, které během téměř dvou hodin hovoru zazněly. Přinášíme ho zcela výjimečně v téměř doslovné podobě, aby nedošlo k žádnému zkreslení odpovědí profesora Jevstafjeva.
Když jsem vás písemně žádala o rozhovor a vy jste chtěl znát otázky, navrhla jsem vám hovořit i o svobodě slova v Rusku, kde nyní Federální služba pro dohled v oblasti spojů, informačních technologií a masové komunikace zablokovala skoro všechna nezávislá média. Vy jste mi odepsal: „Tak to si moc nepopovídáme.“ Zkusíme to přesto?

Už mlčím. Tak pojďme.

Nechybí vám teď jako představiteli ruské inteligence poslech rozhlasové stanice Echo Moskvy, kterou úřady před několika dny zakázaly?

Mně ne. Ale chtěl bych vás poopravit. Nejsem žádný představitel ruské inteligence. Jak říkal Lev Nikolajevič Gumiljov (sovětský vědec a spisovatel, pozn. red.): „Já mám svou profesi i práci. Ruská inteligence nemá ani jedno, ani druhé.“

Promiňte tedy. Ale na svobodu slova názor máte…

Nelituju, že něco zakázali. Echo Moskvy během průběhu speciální vojenské operace s vědomím, že naši vojáci pracují na území cizího státu, zvalo do vysílání představitele propagandistických institucí tohoto státu. A ti šířili propagandu. Promiňte, ale poté se divit zákazu? Dělali to vědomě.

Proč myslíte, že by rozhlasová stanice Echo Moskvy záměrně šířila ukrajinskou propagandu?

Mám svou verzi. Rozhodně to nemusí být z politických důvodů.

Nýbrž?

Nechci to rozvádět. Řeknu vám jen to, že řada dalších médií ukončila činnost, protože se zalekla zákona, který již podepsal prezident, o zákazu šíření fake news. Copak je tak vystrašilo? Že teď nemohou šířit lži o ruské armádě?

A kdo bude určovat, co je a co není fake news?

Za válečného stavu tyto věci řeší válečný tribunál.

Ale zatím u vás válečný stav přece vyhlášen nebyl.

Zatím ne. Také se zatím náš prezident, vrchní velitel ozbrojených sil, chová dost liberálně.

Vám se zdá patnáct let pro novináře za šíření fake news liberálním trestem?

Musí šířit lež úmyslně. A to se dělo opakovaně v jistých médiích, protože na takovou „reklamu“ uzavřela kontrakt. Doposud je nikdo nezakazoval. A vlastně ani teď je nikdo nezakázal. (Po vydání zákona o trestech za šíření nepravdivých zpráv o ruských ozbrojených silách řada mediálních projektů sama oznámila ukončení činnosti v Rusku, pozn. red.)

Zablokovali ve skutečnosti jen Facebook. V posledních dnech byl totiž přeplněn reklamními příspěvky protiruského charakteru. A mezi nimi bylo neuvěřitelné množství fake news.

Upozornili je jednou, podruhé a teď: na shledanou. Přesně podle našich pravidel. Stejně jako s Facebookem. Nejdřív ho jen zpomalili. Nepomohlo to. Tak jej zavřeli. Žádné problémy se svobodou slova v Rusku nevidím. Liberální politologové dále vystupují v řadě médií.

Ale slovo „válka“ používat nesmějí.

Proč by nemohli? Kdo vám to řekl? Já to válkou nazývám. Otevřeně říkám: My vedeme válku s fašismem.

Mohl byste přesněji říct, kdo jsou ti fašisti?

Vy si opravdu myslíte, že na Ukrajině není fašismus? Vám nic neříká, že fašistický prapor pod názvem Azov kontroloval celé půlmilionové město Mariupol? Přitom používá nacistickou symboliku. A vy mi říkáte, že fašismus na Ukrajině není.

A když na pochodech s loučemi v den narození Bandery křičí „Heil Bandera“, to podle vás také není fašismus? Pokud nechcete vidět, co se děje, ani to neuvidíte

Na Ukrajině je lidí s ultrapravicovými názory podle všech nezávislých šetření stejně jako v ostatních evropských zemích. Ne více, ne méně.

Akorát že ne v každé zemi se fašismus stane dominující politickou silou.

Žádné z ultrapravicových hnutí nemá zastoupení v ukrajinském parlamentu, nikdo z ultrapravicových politiků není ve vládě, nevychází tam ultrapravicový tisk, lidé veřejně nevyjadřují těmto tendencím žádnou podporu, prezident Zelenskyj je židovského původu…

To s tím nesouvisí.

Kdy jste byl naposledy na Ukrajině?

Dávno tomu. Ani tam nesmím.

Možná by pro vás bylo zajímavé přesvědčit se na vlastní oči, co se na Ukrajině děje.

Proč? Co bych tam asi viděl?

To, co jsem tam viděla já.

Pořád ještě trváte na tom, že se mnou nechcete vyvolat konfrontaci?

Chtěla bych dialog. Vážím si toho, že jste souhlasil s rozhovorem, i když mne pokládáte za ideového protivníka.

Co to povídáte? Ničeho si nevážíte. My jsme pro vás totiž švábi.

Pro mne určitě ne.

Nepřerušujte mne! Vy mi tady přesně bod po bodě teď citujete pokyny, které vám včera poslali. Už jsou i veřejně dostupné.

Jaké pokyny? A kdo mi je měl poslat?

Centrum psychologických operací ozbrojených sil Ukrajiny.

Aha.

Už „visí“ na Telegramu (sociální síť, pozn. red.).

Já jsem ale opravdu nic nedostala.

Teď mi ale po bodech, přesně jak jdou po sobě ty instrukce, zadáváte otázky a podle jejich pokynů se mnou vedete rozhovor. Tak komu tady lžete? Ani slovo vám nevěřím. Jak mohu věřit člověku, který mi tvrdí, že na Ukrajině neviděl fašismus?

Nemusíte. Já vám nic netvrdím, já se ptám se znalostí situace na Ukrajině, kterou jsem v posledních letech navštívila mnohokrát, kde tam jsou ohniska fašismu. Vy říkáte, že je to fašistický stát. Snažím se zjistit, proč si to myslíte. Já jsem tam fašismus neviděla.

Prostě jste si toho nevšímala.

Dobře. V tomto bodě se asi neshodneme, ostatně není mým úkolem vás o čemkoliv přesvědčovat. Pokud si myslíte, že jsem dostala instrukce, jaké otázky vám mám zadávat, přestanu je klást, a vy mi řekněte, co byste chtěl sdělit našim čtenářům.

Nic. Mne vaši čtenáři vůbec nezajímají. Všichni u vás přece víte, že na Ukrajině není nacismus. Podle vás na Ukrajině žijí jen mírumilovní, milí lidé. A tihle lidé podle vás nekřičeli: „Moskvany pověsit na kandelábr!“

Takže toto je důvod, proč Rusko zahájilo nálety na Kyjev?

Nejen. Osm let vaši milovaní Ukrajinci…

Nejsou žádní „moji milovaní Ukrajinci“. Jsou „moji milovaní“ stejně jako i Rusové.

… osm let vraždili lidi na Donbase. To je podle vás asi normální, že. Asi ano, protože jste mlčeli. Víte, kolik žalob zaslali obyvatelé Donbasu Evropskému soudu pro lidská práva? Nevíte, protože vás to nezajímá. Protože oni pro vás nejsou lidi. Všichni, kdo jsou pro Rusko, nejsou ve vašich očích lidé.

Byla jsem v posledních letech i v Luhansku a mluvila s lidmi, kteří se chtěli stát součástí Ruska. V Česku jsme jejich názory prezentovali.

Přes šest tisíc obyvatel národních republik (takzvané Doněcké a Luhanské lidové republiky, pozn. red.) zaslalo žalobu evropskému soudu, protože přišli o majetek, někdo z jejich blízkých o život, byli mučeni. Kolika z nich podle vás alespoň někdo odpověděl? Kolika lidem vyšli vstříc? Nevíte a ani vás to nezajímá.

Kdyby nás to nezajímalo, nedělali bychom s vámi rozhovor.

Ani jedna žaloba se nesetkala s pozorností soudu. Evropa se v klidu dívala na prapory Ajdar a Azov, jak zabíjejí lidi. Asi je to pro vás normální.

Jak v tomto světle hodnotíte rusko-čečenskou válku? Tehdy se Čečensko, stejně jako dnes Donbas, dejme tomu, chtělo od Ruska oddělit. A Rusko zasáhlo vojenskou silou. Hájilo svou teritoriální celistvost pomocí tanků a zabilo tisíce Čečenců. Kdybychom přistoupili na vaši argumentaci, Ukrajinci jen dělali totéž co tehdy Rusové – hájili svou teritoriální celistvost, ne?

Každý se někdy mýlí. I já. Ale podívejte se, kdo dnes na Ukrajině bojuje za Rusko nejlépe ze všech – Čečenci! Je to dnes jeden z nejloajálnějších ruských subjektů. A Dagestánci. Upevňují semknutí naší země.

Vystupoval jsem teď v jedné z našich televizí a seznámil se se zajímavých člověkem. Ale on vás také nezajímá.

Zajímá.

Ale nezajímá. Jmenuje se Mechti Logunov. Když ho v Charkově zatkla ukrajinská bezpečnostní služba, bylo mu 82 let. Je to doktor věd, vědec. Týrali ho, mučili, vyrazili mu zuby. Udělali z něj invalidu. On psal dopisy paní Merkelové, Evropskému soudu pro lidská práva, do Evropského parlamentu.

Nemyslíte si, že k excesům, chybám a omylům docházelo na obou stranách?

Podle vás to jsou chybičky? A co se stalo v Oděse, to také byla chybička?

Já jsem neřekla „chybičky“. To mi vkládáte do úst.

Vy se mnou mluvíte jako se švábem.

Nemluvím s vámi jako se švábem. Mám na některé věci jiný názor, ale to neznamená, že si o Rusech myslím, že jsou švábi.

Já jsem pro vás šváb. To vy jste vyzbrojili tu fašistickou bandu. Abyste ji potom poslali na nás. Chcete v tomto rozhovoru pokračovat? Vy mě chcete dál ponižovat?

Nic takového. Ale ano, chci pokračovat a vědět, co a proč si myslíte.

Ne. Vy chcete projít všechny metodické pokyny, které vám dali.

Nedali. Tak prosím mluvte o čemkoliv, o čem chcete mluvit.

Slyšíte mne dobře? Nevěřím vám. A nikdo vám nevěří. Protože pořád a pořád lžete.

My jako Deník N? Vždyť nás nejspíš nečtete.

Vy Evropané neustále lžete. Rozdíl mezi Evropany a Američany je v tom, že Američané alespoň někdy mluví pravdu, ale Evropané lžou pořád.

Okamžitě se přestaňte řídit těmi metodickými pokyny. Úplně tupě a primitivně mi čtete otázky z instrukcí, které včera zveřejnili Ukrajinci na Telegramu. Vy teď máte na té stránce otevřený počítač a bod za bodem mi podle toho kladete otázky. Dokonce se ani neobtěžujete přeházet ty body, abych to nepoznal. Můj názor vás vůbec nezajímá. Pokud toho nenecháte, končím rozhovor.

Co se dá dělat. Dobře. Tak pojďme k úplně jiné otázce. Hovoříme s různými představiteli ruské inteligence, různých názorových proudů. Vy představujete jeden z nich, jste v Rusku velmi populární, poslouchají vás miliony televizních diváků…

Já nejsem představitel ruské inteligence. Já jsem představitel ruského lidu.

Tím lépe. Tak mi prosím řekněte, v čem tkví ta hluboká propast, to neporozumění mezi ruským národem, který tedy reprezentujete, a námi, západoevropskými Slovany, tedy národy blízkými?

Vy nejste žádní Slované. Vy jste spíše Němci než Slované.

Dobře, tak vysvětlete neporozumění mezi Ruskem a Evropou, které nás přivedlo do současné těžké situace.

Ne „nás přivedlo“, ale vy jste nás přivedli. To vy jste se rozhodli vyškrtnout z evropské historie Dostojevského.

Nevyškrtli jsme Dostojevského.

Zakázali jste ho. Víte vůbec, co se tam u vás děje?

Vím, že Dostojevského nikdo nezakázal.

V Itálii zakázali, a dokonce zrušili na školách kurzy ruské literatury.

Myslela jsem si, že Itálii považujete za spřátelenější zemi než nás.

My žádné přátele v Evropě nemáme.

A ve světě?

Máme.

Koho byste jmenoval?

Bělorusko. To se vám nelíbí?

A koho ještě?

Nikaragua, Kuba, Čína. Polovina světa.

Polovina světa? A Severní Korea?

S tou máme složitější vztahy. Víte, co vám řeknu? Vy jste typický český člověk. Z vás mluví ta česká malost.

Možná to je proto, že jsme malá země a nevadí nám to. Byl jste u nás někdy?

Ne. A nezajímáte mne. Vím o vás hodně. Poprvé jsem se dostal do USA v roce 1982. Pak jsem projel celý svět. Naposledy jsem byl v USA v roce 2008. Teď už nemám ani zahraniční pas. Nezajímá mne svět. Každý rok trávím dovolenou na Krymu.

Před rokem 2014 jste tam nejezdil?

Já do své země přes pasovou kontrolu nechodím.

Dobře. Abyste mne opět neobvinil, že jedu podle metodických pokynů, řekněte cokoliv, co máte na srdci. Už se bojím, že se svou otázkou zase strefím do „instrukcí“. Tak třeba: Kdo nyní v Rusku přijímá zásadní rozhodnutí? Sám prezident Putin?

Už pár let do Kremlu nechodím. Takže nevím. Ale vím, kdo nás do této situace dostal. Vy. Já jsem kritický k našemu vedení. Vím ale, že Putin vám dvanáctkrát za poslední rok dal možnost ustoupit od konfrontace. Všechno jste ignorovali. Když už jsme nakonec byli donuceni uznat nezávislost DLR a LLR, ani to jste nepřijali a odmítli jste kompromis.

Počkejte, ale jaká země na světě vám dovolí jen tak ukousnout část jejího území?

Ale oni měli možnost do tohoto bodu vůbec nedospět. Mohli jednat. Vyjednávat s Moskvou. Ještě před uznáním nezávislosti republik. Osm let Moskva přemlouvala Kyjev, aby splnil minské dohody, které fakticky napsali němečtí diplomaté. Ale oni dospěli až do bodu, ve kterém jsme teď.

Tak jsme uznali nezávislost republik. A zase měli možnost jednat. Zkusit dohodnout třeba konfederativní uspořádání. Nějakou formu federalizace Ukrajiny.

Ukrajiny.

Prezident Zelenskyj opakovaně vyzýval prezidenta Putina, aby spolu jednali.

To jsou hlouposti. Zase metodické instrukce. Zelenskyj naopak poslal dvě diverzní skupiny, aby rozpoutaly bojové akce na území Ruska. Aby bojovaly s našimi pohraničníky. A v noci po uznání zkoušel organizovat vpád ukrajinských tanků přes naše hranice.

Vy víte jen to, co vědět chcete. Copak jste neviděla videa, která proběhla všemi našimi televizními kanály?

Pokud něčeho nejsem svědkem nebo to nemám ověřené z hodnověrných zdrojů, nemohu to vnímat jako jednoznačný fakt.

V tom je zakopán pes. Jaké jsou ty vaše správné zdroje? Zelenskyj? Tomu věříte. Ale to, co ukazuje ruská televize, včetně mrtvoly ukrajinského diverzanta, který vstoupil s teroristickými cíli na území Ruska, tomu nevěříte.

Vy totiž nejste novinář. Vy jste bojovník na informačním bitevním poli. Já jsem si o vás informace našel. Nezdá se vám podivné, jak se chováte?
Nevěřím žádným pochybným zdrojům, často ani oficiálním, ať už jsou ukrajinské, či ruské. Snažím se vše prověřovat ze zdrojů nezávislých.

Viděla jste poslední vystoupení Zelenského?

Ano.

Tak chápete, že Vladimir Vladimirovič Putin s ním nemá o čem jednat

Vždyť je to prezident sousední země.

Nezdá se vám, že vést rozhovor s člověkem, který nic nekontroluje, a je to navíc narkoman…

Jak to víte?

Vidíte! Zase konfrontace! Celý svět to ví. A vy tvrdíte, že jste tolikrát byla v Kyjevě. A nevíte, že je to závislý narkoman? Máte mne za blbce?

Nemám.

Víte, v čem je problém? Že mladí Evropané jako vy si myslí o Rusech, že jsme blbci.

Já jsem s vámi přibližně stejného věku. A nemyslím si o Rusech, že jsou blbci.

Podstata není ve věku. Podstata je v tom, že nás pokládáte za debily. A až budete o mně psát sprosťárny…

Nebudu o vás psát nic špatného. Pokud chcete, výjimečně vám rozhovor pošlu k autorizaci.

Nechci to číst. Budete psát hnusárny. Hlavně tam ale prosím napište jednu věc, která je pro vaše čtenáře, pokud vůbec nějaké máte, důležitá: Nikdy jste si nás nevážili. Nikdy.

Proč?

Nechte mne mluvit. Vůbec mne neposloucháte. Jste profesionální propagandista, ne novinář. Pořád mi něco říkáte a nedovolíte mi dokončit ani jednu větu.

Mlčím a poslouchám.

Hlavní problém Evropy je ještě v něčem jiném než v tom, že si nás nevážíte. To tady bylo vždycky. My jsme pro vás nikdy nebyli lidmi druhé či třetí kategorie. Nebyli jsme pro vás lidmi vůbec.

Další hlavní problém dnešní Evropy je v tom, že si myslíte, že proti vám stojí Sověti. Ti hlupáci. Líní dobráci. Takoví blbci, kterým je snadné namluvit cokoliv, protože žijí v iluzích o Západě. Jenže problém je v tom, že za posledních 30 let, kdy jste námi pohrdali, se něco stalo.

Chtěl bych vám připomenout článek českého autora Martina Putny „Rusko na kolenou“. V roce 2007 to napsal. U nás se stal velmi populární. Říká: „Rusko samo musí pokleknout a Evropa se ještě rozmyslí, zda mu odpustí, nebo jej potrestá.“
(Zmíněný text vyšel v únoru 2007 v Lidových novinách s titulkem „Rusko, na kolena!“, publikovaný byl pouze v tisku, pozn. red.)

Zatímco vy jste se nám smáli a pohrdali námi, vzniklo nové Rusko, úplně nesovětské. To nemá s obrázkem sovětského blbečka nic společného. Zrodilo se Rusko, které vám dává jednoznačně najevo, že vás jako Evropu nevnímá jako partnera. Rusko má tři partnery: USA, Čínu a Indii.

A vy jste pro nás trofej, o kterou se podělíme s Američany. Evropa to ale zatím nepochopila, i když už se k tomu blížíme.

Jak přesně si představujete dělení trofeje?

Teď zatím žádné dělení nebude. Následujících šest měsíců bude pokračovat hysterie, budete počítat ztráty. Možná rok. Pak budete čekat, jako jste čekali po připojení Krymu k Rusku, že se zhroutíme. To zabere další tři roky. A pak, za pět let, se my Rusové dohodneme s Američany, jak dál společně žít.

A Evropa?

Vám ve škole neřekli, co to je Mnichovská dohoda? A jak dopadlo Československo, když se v jedné místnosti sešly velmoci a rozdělily si vás?

Řekli.

Tak to bylo ještě hodně vlídné zacházení.

Evropa svou nafoukaností, přezíravostí, naparováním, rusofobií otevřela pro Rusko a USA cestu k dohodě.

Temná budoucnost pro Evropu. Mohu s ní nesouhlasit, nebo nemohu?

Můžete. My na rozdíl od vás nasloucháme, nezvyšujeme hlas. Což vy neustále děláte, protože nemáte argumenty. Já jsem si jist svou pravdou, a nemusím na vás tedy zvyšovat hlas. Vy musíte. Vy totiž víte, že vás opět obětují.

Vy, hlavně Česká republika, jste se až příliš položili do polohy rusofoba. Ale to se vám nevyplatí. Víte, kdo tehdy ještě ukousl kousek Československa?

Polsko.

Výborně! Tak se podívejte, jak chytře teď Polsko postupuje. Protože se připravuje ke skoku. Zatímco Češi křičeli, Polsko se připravuje na geopolitický skok. A ten změní Polsko v reálného hegemona Evropy. Je to jedna z velmi pravděpodobných perspektiv.

A jakou roli bude hrát Ukrajina?

Prezident Putin, když vystoupil s projevem o uznání republik Donbasu, fakticky dával Ukrajině druhou šanci udržet svou státnost. A dal jí tuto šanci ještě i po zahájení speciální vojenské operace. Protože forma státnosti, kterou Ukrajina získala v roce 1991, vyčpěla, vyhořela. Vy tam nevidíte nacismus, to je vaše právo. Ale ostatní ho tam vidí.

První postsovětský ukrajinský stát shořel. Ztratil teritoriální celistvost, ocitl se po kontrolou band, pravidelná armáda byla kontrolována skupinami nacionalistů. V každé jednotce byli nacionalisti, kteří měli právo nesplnit rozkaz velitele. Ty nejschopnější jednotky byly vytvořeny na základě původních nacionalistických praporů.

Přesto dal Putin Ukrajině právo na státnost. Stačilo se očistit od nacismu, demilitarizovat, přijmout koncepci neutrality. A mohli existovat v původních hranicích. Naši ukrajinští sousedé ale bohužel udělali za poslední dny vše, aby tuto šanci nevyužili.

A kdyby Zelenskyj skutečně chtěl jednat s Putinem a byl samostatnou figurou, v noci, kdy Putin podepsal uznání donbaských republik, by přiletěl do Moskvy. Když tohle neudělal, měl alespoň přiletět osobně na rozhovory do Běloruska. Poslal tam tři vandráky.

Ani Putin neletěl do Běloruska.

Proč by tam jezdil Putin? Zelenskyj se svými současnými kvalitami se musí ještě snažit, aby se znovu stal prezidentem. A využít k jednání kohokoliv a čehokoliv kromě kokainu. Říkám tohle v přímém přenosu ruské televize, takže to není žádné tajemství. Tuhle šanci zůstat státem Ukrajinci propásli.

Nechci vás následující otázkou rozčílit…

To ani nemůžete, protože já jsem si jist svou mravní pravdou a budoucností své země, na rozdíl od vás.

Dobře tedy. Proč by Putin měl dávat suverénnímu státu nějakou šanci na existenci? Proč si osobuje právo o tom rozhodovat? Není tohle povýšený postoj, ze kterého obviňujete nás Evropany? Ukrajina si zkrátka zvolila svou cestu a ta je jiná, než jakou si zvolilo Rusko. Co je vám ale do toho?

O tom, že by nám vadil vstup Ukrajiny do EU, nikdo nemluví. Ta vaše jiná cesta ale počítá s rozmístěním jaderných zbraní. Specialisté z USA už připravovali na Ukrajině základny, kde měly být rozmístěny taktické rakety. Vy to nevíte? Jak to je ve vašem svobodném světě možné, že se k vám dostává tak odfiltrovaná informace? Taková zjevná fakta neznáte.

Můžete mi tedy říci zdroj, ze kterého bych tuto informaci mohla čerpat?

Ruské ministerstvo obrany a nepřímo to potvrdili Američané.

A další věc: jak Západ reagoval na slova Zelenského, že se chce vrátit k jadernému statusu Ukrajiny? Ukrajina předtím už rok nevyvážela do Ruska vyhořelé jaderné palivo. Nevíte to? Vidíte. Ani se mne nezeptáte proč. Buď se bojíte, nebo jste propagandista. A budete mi něco vykládat o svobodě slova a nezávislých zdrojích.

Já se snažím vás nepřerušovat, jak jste požadoval. Mám teď málo možností zjistit, co si myslí ruská elita, ruští politici, lidé blízcí Kremlu. Nechtějí mluvit, nebo se bojí, nebo to mají zakázané, nebo prostě neexistují kanály, přes které bychom navázali spojení. Proto se snažím mluvit s vámi.

Já myslím, že byste radši napsala článek o tom, jak ruský národ povstal v boji s Putinovým režimem.

Jsou tedy Rusové spokojeni se svým vedením? Souhlasí s válkou, nebojí se sankcí?

Jezdím metrem. Po Moskvě. Po městě, které je druhé v Rusku co do síly liberálních nálad. A věřte mi, že zdrcující většina lidí je soustředěna, tváří se velmi vážně a chápe, že jsme nastoupili těžkou a složitou cestu.

Hodně čtu kanály na Telegramu. A mnohé dříve liberální kanály zastavily kritiku Kremlu a napsaly: „Moje vlast bojuje s nacismem. A jestli někde někdo chyboval, budeme to řešit pak. Teď musíme být jednotní a rozdrtit nacismus na Ukrajině.“ Rusové chápou, že to bude těžké.

Víte, jaký je rozdíl mezi Rusy a Čechy? Češi suverenitu nechápou jako hodnotu. Pořád jste pod někým. Pod fašisty, pod SSSR, pod USA. Nikdy jste nebyli suverénní.

Pro Rusa je suverenita, právo řídit svou budoucnost, nejvyšší hodnotou. Neexistuje žádné sebekomfortnější zboží, které by stálo za obětování suverenity a nezávislosti.

Když se rozhlédnete po Praze i jiných velkých světových velkoměstech, nejdražší byty patří Rusům. Tak se mi nezdá, že by jim byl přepych cizí. Včetně vašich ministrů a jejich příbuzných.

Včera byl ministr, dnes není.

My jsme se teď vlastně zbavili toho nejhoršího komponentu, který přešel k vám! My jsme vám tam nasadili pátou kolonu. Všichni jsou u vás.

Váš problém je, že vy se stýkáte jen mezi sebou. V úzkém kruhu lidí. Vy posloucháte jen Echo Moskvy, protože se vám líbí, co říkají. A nevíte, že takových lidí, jako jsem já, je strašně moc. Jenže vy nás neposloucháte.

Právě to teď dělám.

Ne ne. Vás uspokojovala média, která hovořila o liberální opozici v Rusku. Ale pak se zjistilo, že neexistuje. A tak jste teď nepochopili, s kým a čím jste se pustili do křížku. Myslíte si, že bojujete se střípkem SSSR. Jenže to se mýlíte. My jsme úplně jinou zemí. Jsme sebejistí, klidní a v něčem více zlí, než byl Sovětský svaz.

Protože se cítíte být námi ponížení?

Zase, zase, zase. Na koho máme být naštváni? Tak akorát na sebe za 91. rok. Za to, že jsme nezachránili Sovětský svaz. Jak říká náš vrchní velitel ozbrojených sil: „Kdo nelituje rozpadu SSSR, nemá srdce. A kdo se ho snaží obnovit, nemá mozek.“

Nepřinesl SSSR ale také mnoho lidského utrpení? Nám i vám.

Asi by vám bylo lépe pod fašisty? Vy jste si mysleli, že SSSR se rozpadl a Rusko nic neznamená. Teď se bojíte. Protože v hloubi duše chápete, že jste vyslovili mnoho zbytečných slov. Hlavně za poslední rok. A nakonec vám Američané ukážou prostředníček, jako to udělali Zelenskému.

Co máte na mysli?

Řeknou vám: „Držte se.“

Chcete říct, že nám nepomohou, ani kdybyste nás napadli? Že žádná třetí světová válka nebude?

Samozřejmě, že nebude. Vy si opravdu myslíte, že by Chicago vyměnili za Prahu?

Ale víte co, nebojte se. My nemáme plány obnovovat SSSR. Tím spíš socialistické společenství. My jdeme na východ a jihovýchod. Vy nás moc nezajímáte. Vlastně vůbec. Rusko teď zajišťuje výhradně svou bezpečnost.

Kam na jihovýchod míříte? Tam máte Čínu.

Ne. Tam máme Kaspické moře, Perský záliv, Indický oceán. Ale proč bychom tam měli jet na tancích?

Na čem se tam kromě tanků chystáte pronikat?

Vy ani nevíte, co se v naší ekonomice děje. Máme všechno.

Pokud vím, nevyrábíte elektroniku, telefony, počítače – to vše dovážíte. Exportujete ropu a plyn a dovážíte spotřební zboží. Podíl příjmů z vývozu energetických surovin do státního rozpočtu je zásadní.

To není pravda. Žijete v mýtech, které nemají s realitou nic společného. Máme například vlastní počítačové čipy. I vlastní počítače. A co vy vyrábíte? Auta? Ta u vás dělají Němci. Ti Němci, kteří vás řídili v době protektorátu Čechy a Morava.

Nyní ale nejsme protektorát.

Umřu smíchy. Vy o Rusku nevíte nic, ale chcete s ním válčit. Nezdá se vám, že vypadáte jako idioti?

Už to není rozhovor, ale polemika. Tak stačí. Už to pro mne není zajímavé.

*****
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Odpovědět