Nedostatek jídla

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od jerry.mysak »

na obilí mám známýho seláka, brambory od rodičů holky, se kterou chodí přítelkyně syn, vajíčka vlastní. Maso v jednotě (mají akce za 90 kč kilo, tak koupím vždycky 10 kilo)
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4510
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od Serža »

až v době tvé nepřítomnosti vypadne elektřina a tedy mrazák, tak co bude s masem?
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Del-in
Příspěvky: 233
Registrován: 28.05.2015 1:07
Pohlaví: žena

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od Del-in »

Na Facebooku :kiss
vrb
VIP
Příspěvky: 909
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od vrb »

A je to tady:

České farmy objíždějí kupci ze zahraničí a za rekordní ceny skupují pšenici. Zájem mají o skladové zásoby, i o úrodu, která bude téměř za půl roku. Země má komodity dost, ale pekaři jsou nervózní.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekon ... .seznam.cz
vrb
VIP
Příspěvky: 909
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od vrb »

Zdá se, že Rusko má přeci jenom nějaký plán a jede podle toho:

Jsme připraveni konfrontovat EU v energetickém sektoru, varovalo Rusko.
https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranic ... anicni_knn

Německý kancléř: Ruské dodávky jsou aktuálně nezbytné pro energetickou bezpečnost Evropy
https://oenergetice.cz/plyn/nemecky-kan ... ost-evropy

+ Do toho tohle extrémní jarní sucho - nechci vidět co to udělá s ozimy a jestli to nepřejde, zanedlouho se má vysévat kukuřice.
Vyznáte se někdo v tom, co všechno způsobí jarní sucho a jak se to projevuje na ztrátách úrodě?
Na podzim se asi bohužel dočkáme zajímavých událostí....
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od Ulfhednar »

Hluboké vrstvy jsou na tom po dlouhé době dobře. Mělký horizont je na většině zemědělských ploch pod průměrem. Lesy a hory jsou na tom nejlépe za posledních 5 let.
Óðinn á yðr alla
d-s
Příspěvky: 810
Registrován: 18.10.2015 22:40

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od d-s »

vrb píše: 13.03.2022 16:16 + Do toho tohle extrémní jarní sucho - nechci vidět co to udělá s ozimy a jestli to nepřejde, zanedlouho se má vysévat kukuřice.
Naozaj mate v Cechach extremne sucho?
Lebo prave som co to dorobil a u nas je suchych len vrchnych par mm, zvysok je tak akurat na pracu.
vrb
VIP
Příspěvky: 909
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od vrb »

Já po 3 týdnech COVIDu dneska vylezl ven a na Vysočině mám zahrádku a trávník vyschlý na prach. Jsem zvyklý že takhle na jaře bývá spíš rospustica.
Když jsem kopnul do země tak je 20 cm sucho a pak je viditelná vlhkost.
Jak hluboko koření ozim na jaře?
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5384
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od Rafael »

V mém okolí sucho není. Ale na zahrádkářském československém fóru si na něho hodně stěžují. Skoro všichni. I stromky už někteří teď začínají zalévat. I pitnou vodou kvůli nedostatku dešťovky apod...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
vrb
VIP
Příspěvky: 909
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od vrb »

Nevíte někdo, jestli se na Ukrajině a v Rusku seje hlavně ozim, nebo spíše jarní pšenice?

Je dost rozdíl, jestli už je zaseto a nějak to poroste, nebo kvůli střílení traktoristi nestihnou agrotechnické lhůty.

Oprava: úplně proschlo je 2cm, nějak se mi tam vetřela nula navíc.
d-s
Příspěvky: 810
Registrován: 18.10.2015 22:40

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od d-s »

(Iba nazor)
Ozimna psenica, tu asi maju v zemi len sa o nu nebudu starat.
Dalsia ich velka produkcia je kukurica a ta sa seje na jar (ked uz je relativne teplo).
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od jerry.mysak »

Serža píše: 11.03.2022 13:10 až v době tvé nepřítomnosti vypadne elektřina a tedy mrazák, tak co bude s masem?
tak mi pojede barák na baterky a solár. Případně na centrálu
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od Quido »

Příspěvek transferován z vlákna Krize online.

Původní myšlenka:
Quido píše: 18.03.2022 10:49
[...]
Brancům na frontě asi nezvýší morálku, když se dozví, že strejda se těší dobrému zdraví. Uklidní to Moskvany, kteří se budou prát o cukr v obchodech?
[...]
Následná diskuze:
Quido píše: 18.03.2022 18:38
Nicotinick píše: 18.03.2022 11:23 Jen drobná technická. Rusko je dneska téměř 100% soběstačné v produkci potravin (i podle údajů amerického USDA Foreign Agricultural Service , nebo evropského Agriculture Strategies). Včetně cukru.

[...]
Nepodléhejte panice, neskupujte pohanku a cukr, vyzývá Rusy šéfka horní komory

Předsedkyně Rady federace, horní komory ruského parlamentu, Valentina Matvijenková v pátek vyzvala veřejnost, aby lidé nepodléhali panice a neskupovali pohanku a cukr. Zejména cukr podle tisku mizí z ruských obchodů kvůli nákupům, které si dělají spotřebitelé vystrašení válkou na Ukrajině a dopady západních sankcí. Pohanka patří v Rusku i na Ukrajině k základním potravinám a je neodmyslitelnou součástí jídelníčku, ať už jako příloha, tak samostatně.

Zdroj: Echo24 18.3.2022, 17:45

:angel
A o týden později:

Cukr na příděl v Rusku

We're getting more reports about rationing of some staple foods in Russia. There has been particular demand for sugar.

In the far eastern Maritime Region, supermarkets have imposed limits of 2kg per customer for sugar, flour, rice, buckwheat, salt and macaroni; 2L of vegetable oil and three jars of baby food. The rationing was reported by Russia’s business daily Kommersant.


Zdroj: BBC 21.3.2022

Volný překlad: Supermakety na východě v Приморский край zavedly omezení 2kg na osobu u položek: cukr, mouka, rýže, pohanka, sůl a těstoviny; dále 2l rostlinného oleje a 3 sklenice dětské výživy. Informaci o přídělovém systému přinesl ruský deník Kommersant.

Komentář ve vlákně o III.WW, ať sem netahám politiku.
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od Nicotinick »

A nepleteš si trochu výrazy "přídělový systém" a "omezení množství nakupovaného zboží na osobu" ?

Tak jo, na dálném východě Ruska, až někde u Japonského moře, ve vzdálenosti nějakých 9000 km od Moskvy a hlavních zemědělských oblastí Ruska, omezily supermarkety množství nakupovaných potravin. Asi ano, co já vím. Když to hlásá Komersant, tak to asi bude pravda.

Lidi podlehli panice a začali si dělat zásoby. Asi tak nějak podobně jako v třeba německém Weidenu při 2. vlně Covidu, co jsem v poslední době zažil. Prostě začali dělat to, co by měl dělat každý rozpadlík průběžně.

Souvisí to nějak s uvalenými sankcemi ? Možná ano. Spíš je to ale místní důsledek přerušení mírových jednání mezi RF a Japonskem, pohotovostí ruského námořnictva a letectva v oblasti, protože Japonci, jaká náhoda, zase vytáhli kartu vrácení Kurilských ostrovů. Začaly si tam rejdit japonské i ruské lodě a letadla a poměřují si pinďoury.


Jak to celé ale souvisí s údaji mezinárodních organizací, že celé Rusko je soběstačné ve výrobě potravin to se přiznám, že fakt netuším. :)
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od jerry.mysak »

taky jsem chtěl koupit cukr do foroty (k těm 20 kilům co mám jsem chtěl koupit ještě 10) a prodali mi 5 kg na osobu. V supermarketech běžná praxe při akcích. Vietnamci jim to skupovali hromadně. Ale Quido z toho má vánoce, jemu nakupuje služebná, ten do krámu nechodí :-)


Přituhuje
ceny vepřového mají vyletět o 80 procent. Takže ještě pár kilo dokoupím.

Německý ministr vyzval občany at zasadí Putinovi ránu a nejí maso. Zjistil totiž, že 60 procent pšenice se zkrmí.
Škoda že mu nikdo neřek, že z krmný pšenice chleba asi neupeče. Ona totiž i potravinářká musí být odležená. pekařům se míchá starší a nová, aby mouka měla požadovaný vlastnosti. Jinak nechce kynout.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od Quido »

Právě proto, abych nemusel posílat služebnou pro nákup strategických zásob, tak si to řeším sám a s dodávkou. Služebná je dorbná dáma a mohla by se ztrhnout ;)

Jinýmy slovy, nákupy nad 50kg přes Rohlík / Košík neřeším. Tyto nákupy jsou v gesci mé paní. A prý jí nemám říkat služebná, že se jí to nelíbí.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od jerry.mysak »

škoda, že jsem ti před tejdnem nevyfotil Jednotu. Prázdný regály s těstovinama (ty nejhorší bezvaječný z Europasty, semolina tam byla všechna) a s jindřichohradeckým rumem (božkov taky zůstal)

Taky by to rusáci mohli použít jako foto, že je v čr bída (ta teprve bude)
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od Quido »

Přirozeně - jsme ve válce a inflace je vysoká, tak se lidé zásobují.
A někdo si prostě nemuže dovolit těstoviny za stovku - dvě či na takovéto domácí popíjení kupovat Diplomatica a Zacapy. Kdo se v rumech vyzná, ví, že to jsou dobré značky, ale normálního spoluobčana je tisícovka - dvě za láhev dobrého rumu k běžné příletosti prostě moc.
Uživatelský avatar
Ludo
Příspěvky: 133
Registrován: 22.07.2012 0:09

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od Ludo »

Podla tohto twitter threadu ta situacia s Ukrajinou nemusi byt az tak kriticka, Jedna sa sice o 25% svetoveho exportu obilia, ale iba 0.9% celkovej svetovej produkcie.

https://twitter.com/SarahTaber_bww/stat ... 6090584065
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od step »

Koukal jsem na conserva.de a aktuálně nemají skladem snad vůbec nic, u všech položek buď dodání 21-28 dnů, nebo vyprodáno.
Odpovědět