Kvalita výrobků s jakou budeme vstupovat do PA-doby

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Kvalita výrobků s jakou budeme vstupovat do PA-doby

Příspěvek od Josef »

S kvalitou a opravitelností prodávaných výrobků je to poslední dobou čím dál tím horší. Úplně se mi dělá po těle vyrážka, když si představím s jakými výrobky budeme nuceni za čas vstupovat do nějakého VP či PA-doby a jaká se od nich dá očekávat životnost a spolehlivost. Často vůbec nepomáhá koupit dražší věc. Buď lepší kvalita není k dostání vůbec nebo je výrobek sice pro kapsu zákazníka dražší, ale vyrábí ho ten stejný Číňan na stejném stroji, jen pod jinou značkou. :head Dva příklady pro ilustraci:

Povídka první - Kohoutek:
Měl jsem v domě instalovaný 3/4" kulový kohout. Byl italský. Asi po 10 letech používání začal v zavřeném stavu trochu propouštět. Nebylo to moc, ale já ho pro jistotu vyměnil (vědět co bude následovat, snažil bych se ho tam ještě udržet co nejdéle). Měl jsem naštěstí tentýž koupený ještě jeden jako náhradní. Práce to byla děsná protože, aby se člověk ke kohoutu zařazeném v potrubí dostal, musela se ho část zcela rozšroubovat. Jinými slovy, cena práce opravy asi dvacetinásobně překračovala cenu vyměňovaného dílu. Po dalších cca 8 letech druhý kohout dosložil a mě nezbylo nic jiného, než zase koupit nový. Nečekal jsem žádný větší problém. Jenže italský jsem už nesehnal, už se prý nevozí. Všude v okolních obchodech mají jen čínské. Nový kohout stál o sedum korun méně než někdejší italský a už vzhledově vypadal značně odpudivě - nerovný povrch odlitku, otvory obráběné nesouměrně a mimo střed. Po dlouhém přebírání v regále žlezářství jsem vybral ten "nejméně vadný", zakoupil a přinesl domů. Po celodenním rozebírání armatůr jsem ho nainstaloval a mnul si ruce, že to konečně nekape. Radost mi vydržela do dnešního rána - slovy 27 dnů od instalace. Pod kohoutem je louže a bude ho zapotřebí vyměnit. Ale proboha ZA JAKÝ ??? Copak je normální předělávat vodoinstalaci v baráku kvůli výměně kohoutu každý měsíc? Ale asi si na to budu muset zvyknout, obklíčit kohouty snadno rozebíratelnými holendry a zvyknout si kohouty vyměňovat a zahazovat pravidelně, stejně jako teřba vypálené žárovky. Ale to zvykání je hodně bolestivé. Alespoň pro mou náturu, zvláště pokud si uvědomím, že přechod do PA-doby bude umocněn velmi tvrdým poklesem životní úrovně, právě kvůli malé životnosti a neopravitelnosti mnoha a mnoha dnes odfláknutých průmyslových výrobků. Protože čím chcete nahradit neopravitelný kulový kohout? Hadicí se svěrkou nebo snad korkovým špuntem? To nejde. A tak nezadržitelně směřujeme k jedinému nekazícímu se řešení - k okovu a rumpálu. To jsme to s tou globalizací dopadli...

Povídka druhá - Lampa:
Kamarád si chtěl pro nouzové situace pořídit tlakovou petrolejovou lampu. Nalezl na internetu různé, včetně recenzí na ně. Ty lehce nahlodaly jeho důvěru v lampy z východní produkce a kvalitu jejich provedení. Protože nepatří k lidem příliš technicky zručným, chtěl něco skutečně kvalitního. Pokukoval po legendě mezi petrolejkami - německém Petromaxu. To jeho pokukování bylo natolik okaté, že se posléze rodina a příbuzenstvo slitovalo a o letošních vánocích na něho pod stromečkem čekala krabice s nádhernou lampou v "pozlaceném" mosazném provedení. Každého ekologa muselo navíc potěšit, že firma využívá na obaly recyklovaný papír a nezatěžuje životní prostředí nadměrně plasty.
Obcházel okolo ní jako okolo oltáře a zdráhal se ji zapálit, aby něco neprovedl špatně. Nakonec se rozhoupal a spojil dobré s užitečným. Chtěl se pochlubit a tak přivezl lampu ke mě, abych mu ji zprovoznil, protože věděl, že podobnou už léta používám. Když jsem se to dozvěděl, jeho výběr jsem pochválil a ocenil. Byl jsem rád, že investoval do značkového výrobku, který mu dává jistotu, že ho v nějaké těžké situaci nezklame. Jenže při demnotáži horního krytu můj pohled upoutalo, že rychlopředehřívací hořák je namířen spíš na horní okraj sklěněného cylindru než na trubici výparníku, kterou má ohřívat. Srovnal jsem to se svou lampou, ale tam hořák mířil správně na výparník. No, asi to tak má být, poloha je stejně daná úhlem navaření nátrubku na nádrži a nic se na tom nedá měnit.
"Němci nejspíš vědí proč to tak dělají. Stejně jak tě znám, budeš lampu nahřívat lihem na misce a ne rychlopředehřívákem", obrátil jsem se na kamaráda. Tlaková pumpa také nebudila dobrý dojem. Přišlo mi to, jako kdyby někdo do 5mm otvoru kvůli úspoře materiálu použil pouze 4mm tyčku. Pumpa se při pumpování viklala do stran a evokovala nepříjemný dojem, že mi při dalším zdvihu nadobro zůstane v ruce. Nasadil jsem značkovou punčošku přibalenou v krabici s lampou, zapálil a počkal až vydoutná. Pak jsme nalili trochu lihu na misku pod výparník a nahřáli hořák. Jakmile hořák naskočil, "rozkvetla" punčoška jako kvítečko a ve spodní části se udělal veliký otvor. Otvorem šlehal ostrý plamen dolů, málem až na nádrž. Okamžitě jsme vypustili z nádrže tlak a lampu uhasili. Ukázalo se, že spodní část punčošky byla špatně sešitá. Stehy se možná vyvlékly. Jenže dno lampy bylo čisté, nikde žádné zbytky. Spíš to vypadalo, jako by žárovou punčošku někdo sešil obyčejnou nití. Nití, která celá shořela. Nasadili jsme jinou punčošku - obyčejnou, lacinou, čínskou, neekologickou, radioaktivní. S tou se už vše zdařilo a lampa se krásně rozzářila. A svítila a svítila...
"...ale proboha, co se to zase děje - vždyť to nejde zhasnout!", vykřikl kamarád. Regulační kolečko se stále točilo dokola, svit lampy se neměnil. Opět jsme zhasli lampu havarijním způsobem (vypuštěním tlaku z nádrže). "Tak tohle je větší průšvih", prohlásil jsem, "netěsní ventil na spodním konci palivové trubice. Jenže je uvnitř nádrže. Buď se to musí celé do šroubku rozebrat a přijdeš o záruku nebo se s tím vrať do prodejny a reklamuj to." Odpověď kamaráda byla překvapivá, nicméně logická: "To s tím mám jet do Prahy? Kašli na záruku a rozeber to, v prodejně mi to vymění za stejný krám se stejnou závadou. Vždyť je to v všechno jednom regále ze stejné série. Já nepotřebuji záruku, já potřebuji, aby to fungovalo!" Během totální demontáže celé lampy (abych se k ventilu dostal), jsem nacházel další a další odfláknutou práci výrobce - otřepy na kranách obráběných součástí, mosazné špóny v difuzéru, přes závit našroubovaný nástavec hořáku. Čistící jehla byla ohnutá. No bodejť by ne, když byla ustřižena tupými nůžkami a ostrý otřep na konci se zachytával o okraj trysky. Kvalita povrchu náběhového kuželu v trysce, který středí jehlu při zasouvání, rozhodně nepatřila k tomu, co by si člověk představoval pod pojmem "jemná mechanika". Postupně jsme odstraňovali jednu závadu za druhou, obrousili jehlu diamantovým brouskem na nože, záhlubníkem odstranili ostré hrany, vymetli špóny.
"Co mi to jen připomíná", přemýšlej jsem nahlas, "vždyť to jsou naprosto stejné závady, co jsem před časem řešil na lampě Mannesmann. To je jako by to dělal jeden a ten samý chlap !?" Nakonec jsme se přeci jen dostali k tomu vadnému ventilku. "Áha, to je příčina!", vítězoslavně jsem ukázal na maličkou gumičku, která vyklouzla ze svého zahloubení na těsnící kuželce. Jenže i když jsme dali gumičku, kde měla být, zase vypadávala. Měla špatný rozměr - byla malá. Museli jsme středový čípek, na kterém byla nasazená, trošku roznýtovat, aby fungoval nejen jako opěra regulační tyče, ale i jako nýtek a přidržel ji. Po dvou hodinách zvýšeného úsilí byla lampa opět složená. Svítila, na povel i zhášela a dokonce i její čistící jehla čistila, jak měla. "Snad už to bude konečně bez poruch", otřeli jsme orosená čela. Kamarád byl spokojen, ale jeho důvěra k výrobku byla otřesena v samotných základech: "...píp..., měl jsme si raději koupit tu nejlevnější lampu a zbylé dva tisíce investovat do její repase. Teď nám místo peněz zbyla akorát ta práce..."
Naposledy upravil(a) Josef dne 23.02.2012 8:59, celkem upraveno 6 x.
Uživatelský avatar
rudde
VIP
Příspěvky: 580
Registrován: 17.03.2011 14:19

Re: Kvalita výrobků s jakou budeme vstupovat do PA-doby

Příspěvek od rudde »

Je to tak. A je to děs.

Z několika zdrojů mám informace, že se firmy aktivně zabývají tím, jak zkrátit životnost svých výrobků.
Čas od času se také pokuším něco opravit a ty tak zvaná "kurvítka" tam jsou !
Schválně zeslabené plastové součástky v místech největšího namáhání.
Plasty se změkčovadly, které zajistí, že se výrobek po záruční době doslova rozpadne.
Poddimenzované kovové součásti, pokud tam vůbec ještě nějaký kov je.

Důvodů je zřejmě více, ale asi hlavní je snaha firem ušetřit a vydělat za každou cenu.
Začíná to tím, že zakladatel/é firmy předají vedení do rukou potomků a nastává problém.

Amíci tomu říkají "Marketing driven" společnost. Už ne technik, ale obchodník řídí a určuje kvalitu výroby.

Je to tak báječný pocit vydělávat a zároveň pod sebou podřezávat větev.

Můžeme buď nadávat, nebo se pokusit koupit těch pár zbylých výrobků, které jsou ještě z tak zvané "staré školy".
Stále ještě se dají koupit, nestojí moc, jsou opravitelné, (existují k nim schémata zapojení, jde li o elektro).
A přežijou nás, pokud jim budeme věnovat náležitou péči.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Kvalita výrobků s jakou budeme vstupovat do PA-doby

Příspěvek od Josef »

U lampy to zjevně nebyla žádná "kurvítka". Materiál je poctivý. Ale celé to kazí nekvalitní řemeslná práce (kterou u nás kvalifikujeme slovy "zavčas mu pracky urazit") a k tomu nulová mezioperační kontrola kvality v průběhu výroby. Já celkem pochopím, že Číňan nemá čas se zabývat takovými "prkotinami" jako je srážení hran, čištění dutin od třísek aj., protože v té mzdě, potažmo času, co má na to vyměřený se to prostě nedá stihnout. Součet jeho výrobních nákladů odpovídá kvalitě a cena takové lampy by se měla pohybovat (respektive v jeho zemi pohybuje) někde okolo pětistovky, možná méně. Nebetyčnou drzost vidím jen a pouze na straně firmy, která si tuto "kooperaci" na východě zadala. A která si troufá prodávat tento výrobek pod honosnou značkou (aniž by zaručila původní kvalitu), využívá (už dobíhající) důvěryhodnosti značky na trhu a prodává ve skutečnosti několikasetprocentně předražený (takřka provozně nebezpečný) šmejd.
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: Kvalita výrobků s jakou budeme vstupovat do PA-doby

Příspěvek od BOGOVIK »

To Josef:

prave si mi usetril penize, sem premyslel jakou potrolejku koupit, a prave dumal kavlita-nizka cena... Takze je jasne, za tu cenu ci koupim 2ks levnejsi.

Ale s tim kohoutkem, nevim jestli tomu mam verit, kupoval jsem v globuse baterii do vany a meli tam dve stejne jena oranzova krabice (skarede napisi ala 89 a starsi) a levnejsi o 250kc, ale krasne fotky na boku. Dle prodavace ta drazsi je vyrobena v CR a je fakt, ze kdyz sem ju zapojoval, tak clovek mel pocit, montuju kus kovu a i prepinani budilo dojem robusnosti (menil sem smejd China co tam byl 4roky).
Verim tomu, ze stejnou kvalitu zvladne cinan za 2x drazsi cenu oproti vyrobe v CR. Jenom u nas si nelajzne zadat do vyroby stejny smejdy, asi protoze by prijela TV nova a podnikatel by skoncil, ale kdyz to doveze od cinaku tak ma klid...
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Kvalita výrobků s jakou budeme vstupovat do PA-doby

Příspěvek od Terminated Account »

Neviděl bych to tak černě. Kvalita je na trhu různá a většinou tomu i odpovídá cena. Bohužel trh je velmi komplikovaný a nepřehledný.

Příklad: Mám kamarády dva stolaře, jeden jede linii low cost - nejlevnější lamino, čínské panty, materiál aušus, ale zpracování dobré, životnost krátká, cena nízká - zákazníků má mrtě. Druhý dělá pořádný nábytek značková kování s prověřenou kvalitou a servisem, drahé kvalitní lamino, dýhovačka, masiv, skvělá kvalita materiálu i práce, životnost vás přežije - zákazníků má dost, ale musí se setsakra otáčet. Nicméně kvalita je mu vlastní a než by ustoupil, tak to raději dělat nebude.

Hádejte, kterého podporuju?

EDIT: Kdo jste byli v US tak jistě znáte jejich oblíbené: So fast, so gut!!!
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: Kvalita výrobků s jakou budeme vstupovat do PA-doby

Příspěvek od BOGOVIK »

To McGyver:

Verim, ale jak mam poznat jestli pouzil to kvalitnejsi lamino? Kdyby lidi rikali pravdu , pak by se stacilo poptat starych zakazniku, jenom nikdo nerekne "koupil sem smejd, nekupuj to" misto toho uslysim "jo, mame to 5 let je to perfektni". Takze jak napsal Josef, cena uz dnes nic neukazuje. A u nábytku ani to, že je to masiv :(. Viz. koupil jsem zidlu, vysledek: musel jsem znovu sklížit + dát nový potah. Ale je pravda, slouzi ted dobre :D.

Jinak k te lampe, mam to chapat tak, ze kdyz to bude v te bedne je to jeste stara vyroba nebo je i tam nebezpeci vyroby v Cine?
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Kvalita výrobků s jakou budeme vstupovat do PA-doby

Příspěvek od Terminated Account »

Takových příkladů z praxe zná asi každý spoustu. Kvalita je odjakživa spojena s budováním dobrého jména. Jsou to dvě neoddělitelné věci. Samozřejmě s tím souvisí přístup k zákazníkům, servis, záruka atd. Nicméně zejména v našich končinách to jde s kvalitou rapidně dolů. Lidi spotřebovávají jak šílení, přičemž většinu věcí (zboží, služeb) ani nepotřebují. Co bude zítra je nezajímá a čím víc toho mají, tím jsou nešťastnější a bojí se o to.

Nejsvobodněji jsem se cítil, když jsem jako vš student cestoval s batohem po světě. Bez závazků, bez starostí, práce se dala najít všude. Žil jsem v přítomnosti, nádhera...
Uživatelský avatar
rudde
VIP
Příspěvky: 580
Registrován: 17.03.2011 14:19

Re: Kvalita výrobků s jakou budeme vstupovat do PA-doby

Příspěvek od rudde »

úvaha Artura Seibta na téma "Protiklad zájmů mezi prodávajícím a kupujícím"

Většina výrobců (osciloskopů) je nyní "marketing driven", nikoliv už "technology driven", a je na to hrdá.
Pro kupujícího však z toho plyne "let the buyer beware" (zákazníku, dej si pozor), známé již ve starém Římě jako "aveat emtor". Tento pojem upřešňuje v nejstručnější formě rozdíl mezi dřívějším a dnešním trhem.

Původně byly vedoucí firmy zakládány a vedeny inženýry, kteří své první přístroje ještě sami vyvíjeli. Tyto firmy byly technicky věcně orientovány a chtěly dosahovat špičkových technických výkonů a zákazníkovi poskytnout maximální protihodnoutu a flexibilitu. Obchodníci a marketing nehráli žádnou roli, přístroje se prodávaly díky své převaze samy. Tajemství úspěchu spočívalo ve vedení lidí, tyto firmy byly schopny přitáhnout, motivovat a udržet si špičkové pracovníky.

Propagační materiály, prospekty a příručky obsahovaly věcně správné, obsáhlé informace o funkci včetně schémat a kusovníků, a zejména přesného návodu k opravám, testování a kalibraci. Přístroje byly příkladně přístupné a jejich servis byl snadný.

Dnes již jde jen o prodej, ve firmách rozhodují výlučně obchodnící a marketingoví pracovníci. Prospeky, katalogy a příručky sotva obsahují ještě nějaké technické informace a podklady, nýbrž omezují se jen na popis obsluhy.
...
Časy jednoduchých, rychlých a nenákladných oprav jsou pryč, dnes se již jen vyměnují extrémně drahé velké desky.
...
Dnes tedy existuje jasný protikad zájmů prodejce - kupující.

Artur Seibt
( z knihy Osciloskopy od A do Z, 1995)
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Kvalita výrobků s jakou budeme vstupovat do PA-doby

Příspěvek od Karlos »

Diskuze o lampách a svítidlech přesunuta do diskuze Svitidla a lampy
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Kvalita výrobků s jakou budeme vstupovat do PA-doby

Příspěvek od alive »

A proto jsem blazen a na aukru a po bazarech uz hodne dlouho skupuju vsemozne stare veci...Jako radost mi treba udela stary rucni slehac made in DDR...stare poctive kovane naradi...trebas ted jsem sehnal za hubicku sadu naradi z prvni republiky...nadhera :-) Kurvitka montujou do vseho uz nejmin deset let....Proto mam 25 let stary auto...u ktereho mam (pravda, diky kompletni generalce) jistotu ze vzdycky dojede a pripadne ho jsem schopen sam opravit i na ceste s beznymi nastroji...Holt, jina doba...
jaromir
Rozpadlík
Příspěvky: 224
Registrován: 20.01.2012 14:12
Bydliště: podkrkonoší

Re: Kvalita výrobků s jakou budeme vstupovat do PA-doby

Příspěvek od jaromir »

taky přidám ke kvalitě nových certifikovaných věcí:

v práci proběhla výměna zářivek-světel (2x120 trubice) výroba za komančů

za nové bezpečnostní se samo zhášecím plastem do výbušného prostředí atd. (mají atesty) výroba německo
"když se nová zářivka pokazí musí se měnit celá (ne jenom trubice nebo startér protože u starých je tlumivka skoro věčná)"
no a před měsícem se stalo že celá řada zářivek 4ks začla hořet nevyhodila jističe....(ty vypadly až sepli čidla na CO)
od nich kompletně hořel kabelovej žlab v kotelně kterej je přímo pod plynovým potrubím o průměru 20cm

stát se to o 20min díl tak to hasím sám (nebo spíš nehasím a zdrhám do :moon při pohledu na to hořící-ohořelé potrubí)

a tet oázka co chytne příště?? :twisted:
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Kvalita výrobků s jakou budeme vstupovat do PA-doby

Příspěvek od Josef »

Koupil jsem si před časem několik kompaktních zářivek typu DZ9. S jednou z nich však byl notorický problém. Po zapnutí se buď dlouho nedělo nic a pak, třeba po půl hodině naskočila a perfektně svítila, jakoby jen "zapomněla přijít do práce" nebo naopak její start připomínal stroboskopické efekty na diskotéce. Případné cvrnknutí do trubice většinou problém rychle vyřešilo. Jedná se o typ, kde není elektronika, ale klasický doutnavkový startér, bohužel napevno instalovaný v její patici. Smířil jsem se s tím, že se vpodstatě nevysvícená záživka se musí vyměnit za jinou, pokud nechci před rozsvícením věčně sundávat kryt svítidla a prstovými masážemi trubici domlouvat. Nicméně ještě než jsem zářivku vyhodil, tak jsem patici oddělal, abych zjistil, co bylo příčinou. Hle...
odflaknuta-zarivka.jpg
...vidíte to sami! Výrobce vymyslel nový způsob spojování - drátky jen tak prsty zkroutí a má vystaráno. :shock:

Kvalita, kterou by si nedovolil provést nejotrlejší flákač elektrikář, nanejvýš Pat a Mat. Výrobce tomu však říká "inovační technologický postup" a ještě si za to dá zaplatit. Že je tam 230V~? No a co, to je mu fuk. O jiskření ve spojích, VF rušení, možnosti požáru a dalších věcech raději ani nepřemýšlím. Problém je, že pokud si jich koupíte víc (a nestojí zrovna pětikorunu), reklamovat to nejde, protože krom té jedné nejspíš celá ošizená série svítí. Nanejvýš si můžete dát tu práci, že jednu po druhé rozeberete, spoje řádně cínem sletujete a patici opět nasadíte, včetně zaletování kolíčků, které výrobce taky neučinil. Budiž nám to poučením - název firmy na zářivce je snad vidět...
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: Kvalita výrobků s jakou budeme vstupovat do PA-doby

Příspěvek od BOGOVIK »

To Josef:

Si nedovolil ani nejotrlejsi elektrikar :D, nu mozna pred 15 lety. Co vidim dnes. Otevres krabicu a v ni klasika 4 plosky a 4 srouby na pripojeni dratu. A aby to barevne ladilo v modernim svete, tak na kazde plosce upevnena kazda barva, tj. modra, cerna a hneda (coz nevadi, ale asi nekomu vadila fadnost cerne, tak dal nemeckou hnedou), zluto-zelena, a u jedne si rekl, ze cervena taky neni spatna :D.

Jinak ja si koupil lampu kovovou, fakt pekna. ALE byla tam 150W vybojka. Okamzite sem to rozebral z hliniku udelal nove usazeni kde byla vybojka, pripevnil na to LED 20W-1300lm, pripevnil mlecne sklo, vyhodil drat a misto neho dal trafo od stareho notase(12V). Nu vicenaklady 1300kc :(. Ale lampa sviti jak zadna z obchodu :D
PaF
Příspěvky: 1535
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Kvalita výrobků s jakou budeme vstupovat do PA-doby

Příspěvek od PaF »

Taky mam spek:Pred 20 lety nam dodelali panelak. Pred 10 mi zacalo horet v montazni liste dveri. Po demontazi jsem objevil inovaci. Hlinikovy drat se asi pri montazi ulomil, tak byl nastaveny medenym, aby dosahl do svorkovnice. Oba draty byly jen stoceny klestemi k sobe. :roll: Byla klika, ze jsme byli doma, kdyz to zacalo jiskrit a smrdet.
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Kvalita výrobků s jakou budeme vstupovat do PA-doby

Příspěvek od Fjord »

Josef:
- název firmy na zářivce je snad vidět...
To je Rendl? :rofl to se pak nediv-s Hopkirkem je těžký se domlouvat :rofl
Uživatelský avatar
rudde
VIP
Příspěvky: 580
Registrován: 17.03.2011 14:19

Re: Kvalita výrobků s jakou budeme vstupovat do PA-doby

Příspěvek od rudde »

Z diskuse na fóru elektrobastlířů:
....
No nakonec uz byla jediná součástka. A ... Vakeliho
věc. Ale co!!! Kurva napájecí konektor . Normálně se někde v
pronejtovaní náhodně mžikově zkratovava!!! Kdyby se odpojoval ale tohle!!!
Prostě na chvilku šlusl napájení.
...
Tak si říkám, který soudruh udělal chybu.
a) Číňan který to vyrábí
b)obchodník který do k nám dováží nebo
c)spotřebitel který to v dobré víře kupuje ?

d) je správně. Akcionáři firmy, kteří aby zvětšili zisky převodou výrobu někam, kde je levnější.

Ale vždyť Čína létá do kosmu. To si sama pro sebe vyrábí ty součástky kvalitní , na jiné lince ?
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Kvalita výrobků s jakou budeme vstupovat do PA-doby

Příspěvek od Josef »

Ale vždyť Čína létá do kosmu. To si sama pro sebe vyrábí ty součástky kvalitní , na jiné lince ?
...na kvalitě součástek pro jejich kosmonautiku přece nezáleží. Je to početný národ. :rofl
mr_tricoder
Příspěvky: 76
Registrován: 25.02.2012 8:26

Re: Kvalita výrobků s jakou budeme vstupovat do PA-doby

Příspěvek od mr_tricoder »

S tatou sme se prestehovali na vesnici, koupili stary barak. Nasli sme tam letlamu podle oka cca 50let starou. lezela v regale cca 5let a jak dlouho pred tim to fakt netusim. Nalili sme benzin (neb nam dve novejsi nefunguji). Pumpicka pumpuje (kuze klidne 50 let vydrzi - potvora), Korkovy tesneni pod vickem si taky sedlo jen co nasaklo benzin a netece (taky naka podivnost) Chytla a maka jak diva - nic ji neni. Je to nejaka svedska vyroba podle napisu. Tomu rikakm vyrobek :)
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Kvalita výrobků s jakou budeme vstupovat do PA-doby

Příspěvek od Josef »

Zakoupil jsem v papírnictví obyčejnou tužku... (konkrétně jde o typ "Evolution" France)
tuzka.jpg
tuzka.jpg (11.16 KiB) Zobrazeno 16044 x
...zdálo by se, že je to úplně obyčejná tužka. Píše i gumuje. Ale po několikerém jejím ořezání jsem zjistil, že obyčejná není. Neprozřetelně jsem vysypal hoblinky z vydatně naplněného ořezovátka do ohně. A když se na mne ze dvířek kamen vyvalil černočerný dým a šílený smrad, uvědomil jsem si tu strašlivou skutečnost - tužka není dřevěná, ale je z "plastového" dřeva a dokonce s "plastovou" tuhou. Opravdu. To není vtip. To co vypadá jako narůžovělé olšové dřevo a taky se tak chová v ořezovátku, je jakýsi druh mikropórézního polystyrénu. "Tuha" je obdobný umělý materiál, ale vydatně zamíchaný s grafitem. Když tužku řádně nahřejete, možná ji dokážete natrvalo ohnout do oblouku a snad bude i psát. V podstatě jde o výborný PA-výrobek - hoblinky z ořezovátka jsou vysoce hořlavé a tak je můžete v nouzi použít na rozdělání ohně místo březové kůry, celou tužku pak jako pochodeň, či alternativu tavného lepidla. Ale jste-li správní ekologové, nevystačíte už od nynějška v domácnosti s jedním ořezovátkem. Jedno budete mít na ty klasické dřevěné a druhé na palstové. Jako občani jste povinni odpad přece řádně třídit...
:lol:
Odpovědět