Klasifikace SHTF situací - teorie ...

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
xmenm05
Příspěvky: 254
Registrován: 11.09.2012 10:30
Bydliště: Morava

Klasifikace SHTF situací - teorie ...

Příspěvek od xmenm05 »

Omlouvám se bude to delší … možná je to celé ptákovina, možná to bude užitečné
Účelem tohohle pojednání není dát ostatním rozpadlíkům prostor hledat v tom hnidy, spíše zda je něco nastaveno zásadně špatně, něco zcela opomenuto. Pokud budete mít pocit, že by to celé mohl být užitečný nástroj, pojďme ho vyladit, pokud ne, tak to bude zapomenuto.
V zásadě jakékoli diskuse tady na foru se točí okolo „v mém scénáři“ „když to bude rychlé tak …“ a podobně, každý SHTF a následné PA vnímá tak nějak po svém. Variant, co a jak se může vyvrbit, je téměř nespočet. Cílem tohoto příspěvku není řešit příčiny, ale udělat si trochu pořádek ve scénářích.
Co je (podle mě) relevantní a důležité? Ať se stane, co se stane, důležité bude:

A. Jak rychlé to bude?
1. bleskové (sekundy, minuty, hodiny)
2. Dny
3. Týdny
4. Měsíce
5. pozvolné (roky, desetiletí)

B. Jaký geografický rozsah bude?
1. ryze lokální (ulice, vesnice)
2. kraj
3. země
4. Světadíl
5. globální (celý svět)

C. Kolik populace zbude? (Mikro i Makro)
1. Všichni
2. 80%
3. 60%
4. 40%
5. (téměř) nikdo 20% či méně

D. Kolik materiálního zázemí zbude? (Mikro i Makro)
1. Všechno
2. 80%
3. 60%
4. 40%
5. 20% a méně (téměř) nic

E. Kolik zbude armády / silových složek?
1. 100% a jsou připraveny jednat (šikanovat obyvatele, rozjet WWIII, pomáhat …)
2. 80% prvky systému zůstaly zachovány, silová složka je hlavním hráčem na území „státu“, k dispozici těžké vyzbrojení (tank, letectvo, …)
3. 60% Středně – ojedinělé skupiny, středně vyzbrojené (minomet, bvp), aktivně operují, systém narušen a centralizace armády je slabá
4. 40% ojedinělé skupiny, (relativně) slabě vyzbrojené (ruční zbraně), snaží se přežít a stát se Warlordy, centralizace neexistuje
5. 20% silové složky se zcela rozložily, zbraně rozkradeny či neschopny boje.
Každá SHTF a ji následující PA doba se tedy dá zařadit / klasifikovat pětimístným kódem, který umožňuje 3125 kombinací, reálně to ale bude méně. Výše uvedené kategorie (rychlost, rozsah, populace, materiál, armáda) nejsou zcela nezávislé a například kombinace všichni přežijí, ale jsou zcela bez materiálu, je asi obtížně představitelná (Masivní EMP?), téměř nikdo nepřežije a veškeré materiální zázemí zůstává je v podstatě nemožná, protože když lidé zmizí, nebude kdo mít obsluhovat technologie a značnou část z nich ztratíme atd.

K čemu je taková klasifikace (mohla by být) dobrá?

1) Uděláme si v tom pořádek
2) Na každý typ bude platit jiná strategie přežití a tedy jiná příprava (a ještě navíc krátkodobě a dlouhodobě)
3) Kontext – pokud například sledujeme vlákno BOB, je jasné, že se musí jednat o SHTF rychlého rázu a spíše regionální působnosti (musí být před čím utíkat a musí být kam utéct), tedy BOB zřejmě bude mít efekt u událostí typu 11XXX, 21XXX, možná ještě 33XXX či jejich kombinací (13XXX apod.)
4) Plánování, systém – pokud připravuji rodinu na požár domu, je to událost 1, je rychlá, 1 je lokální, 1mikro – doufám, že rodina vyvázne a také 1 makro – všichni okolo nejspíš taky, 3-4 mikro – moje rodina o mnoho přijde, ale 1 makro, okolí je v pohodě (a nastupuje např. pojišťovna, pomoc od přátel a širší rodiny, mám zaměstnání atd. …), 1 policie to maximálně vyšetří nebo mě hasiči evakuují … Tedy požár domu vypadá mýma očima jako 11141, očima společnosti 11111. Správná strategie pro tuto událost bude pojištění, BOB a kooperace s rodinou. Sluneční bouře, která usmaží celosvětově elektroniku by nejspíš byla někde 15244 (část lidí se prostě bude nacházet v letadlech, jedoucích autech apod.) nebo pokud věříme, ženám materiálu zůstane hodně (ten neelektronický) a armádu to moc neovlivní, potom asi 15221, správná strategie krátkodobě může být bug IN a poté komunita (pokud neexistuje silové působení státu) nebo bug IN a čekat na pomoc ze strany státu (pokud armáda přežila).
5) Klasifikace – můžeme se dohádat, zda např zmiňovaná sluneční bouře je 15244 nebo 15221 a tak trochu si vystavět „handbook“ se seznamem událostí (virus, povodeň, bouře SANDY, ekonomický kolaps) a jejich kategorizací a od této kategorizace se odrazit k tomu, jak této události čelit (všechny události, které jsou z hlediska rychlosti v kategorii 1 a z hlediska rozsahu v kategorii 1 budou mít jako úspěšnou strategii nejspíš Bug Out apod.)
Přemýšlím, jestli do toho ještě vtáhnout „Připravitelnost“ – požár jsem schopen řešit dobrou konstrukcí bytu, hlásičem, dvěma hasičáky, napojením na hasiče a následně pojištěním, nový neznámý virus je prostě ruleta, buď a nebo a v zásadě nemám jak se na něj připravit … .
Ale osobně bych se to snažil držet spíše jednoduché … .

Proč to celé … protože když čtu příspěvky ve vlákně BOB a nebo o zbraních, tak je tam velice často „v mém scénáři je to ideální řešení …“ Tak si jenom říkám, že než popisovat celý scénář (objeví se virus, je prudce nakažlivý, očkování neexistuje, smrtelnost je cca 50%, šíří se kapénkově, ale inkubační dobu má 40 dnů, takže než to někomu dojde, tak je na druhé straně planety …) tak je možná lepší tam nasekat 45323 … a v jiném vlákně se dohádat, jestli to bude spíš 45323 nebo 34323 a podobně … .

Pokud se to ujme, asi bych navrhoval, aby nové příspěvky a vlákna byly definovány např. :

Rychlost 4
Geo 5
Populace 3
Materiál 2
Arma 3

A nyní začít rozebírat ten správný arzenál, ten správní Bug In či Bug Out koncept, dopravní prostředek …
(Trochu jsem to vizuélně zpřehlednil. Karlos.)
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Klasifikace SHTF situací - teorie ...

Příspěvek od cipis »

Určitě si nemyslím, že je to ptákovina. Máš rozhodně pravdu v tom, že každý má ten scénář trochu jiný a např. teďka pro mě, co jsem si to začal všechno číst pár dnů zpátky, by to rozhodně pomohlo.
Defacto by to mohl mít každý ve svém podpisu, s čím počítá :)
Asi to bude chtít časem revidovat, určitě se teď nevymyslí všechny varianty, ale to bych neviděl jako problém.
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Klasifikace SHTF situací - teorie ...

Příspěvek od Nobody »

Já čím hlouběji se dostávám, tím víc mám pocit, že ta příprava je v podstatě hodně podobná. Připravuji se na svět s rozsáhlými výpadky elektřiny a pro urychlení reakcí mám předpřipravené scénáře. Používám je i v běžném životě a osvědčilo se mi to, dává to konkurenční výhodu oproti ostatním.

A některé z těch scénářů by dobře pasovaly i do scénáře s virem, jiné na napadení ufony, nebo zombie apokalypsu :). Základ pak zůstává stejný:

- dobrá fyzická a psychická příprava
- zajištěná bojeschopnost
- opatřené zásoby
- předpřipravené lidi, s kterými se v případě kolapsu člověk spojí
- schopnost přežít v přírodě a alespon v základu umět ošetřit zranění a chápat, jak fungují viry a baktérie
- umět ovládat své ego do míry, abych se dle situace mohl stát vůdcem, stejně jako poslouchat zkušenějšího :).
Uživatelský avatar
Leon Chamel
Rozpadlík
Příspěvky: 409
Registrován: 12.03.2012 16:25
Bydliště: Haná

Re: Klasifikace SHTF situací - teorie ...

Příspěvek od Leon Chamel »

xmenm05: Myslíš to dobře, jdeš na to s analytickým přístupem, po formální stránce je to asi OK. Každý den tu ale vidím, že celá řada novějších uživatelů se zjevně nedokáže zorientovat v naprosto elementárních záležitostech, a ty přijdeš s takhle sofistikovanou klasifikací :D (Nechci srovnávat hrušky s jabkama, v tomhle případě klasifikaci stupňů SHTF se stupni připravenosti, ale srovnej složitost svého návrhu třeba s pětistupňovou americkou stupnicí DEFCON.) Nehledě na to, že reálný svět se dynamicky mění, jedna událost spustí řetězec dalších a momentální stav je vždy aktuálním výsledkem vzájemných kombinací a interakcí celé řady faktorů...
Jinak souhlas s Nobodym, vše prostě nelze samostatně pokrýt, proto je IMHO lepší přípravu spíše zjednodušovat, hledat společné jmenovatele, ono se to totiž všechno dost překrývá. A promyslet si třeba jen několik krizových plánů, pokrývajících ale většinu možných scénářů.
xmenm05
Příspěvky: 254
Registrován: 11.09.2012 10:30
Bydliště: Morava

Re: Klasifikace SHTF situací - teorie ...

Příspěvek od xmenm05 »

To že jsou ty jednotlivé oblasti korelované, to je jasné - ubude lidská síla, ubudou materiály (něco se zkazí, něco spálí, něco nepřiveze ...). Ubudou materiály, ubude síla (pomřeme hlady a pod.)
Jde mi o to, že chceme uspět, přežít. Tedy potřebujeme cestu / návod / strategii / plán jak přežít. A podle toho, co nás může čekat, tak se vyvíjí plán. V krizové situaci bude nejspíš pozdě něco vymýšlet. Celá ta klasifikace sice teoreticky nabízí těch víc než 3000 kombinací, ale reálně to bude nejspíš rozhodování Bug In x Bug Out, pokud Bug In tak jak? Pokud Bug Out tak jak / kam?

Pokud tu zbudou zdroje (relativně neporušené sklady, supermarkety, JZD a pod ...), tak slušná strategie pro prvních pár měsíců / let může být sběrač zbytků a tedy není efektivní se hned zaměřit na zemědělství verze roku 1800 (ale najíždět postupně). Pokud nezbude skoro nic, potom naopak strategie bude hrr na zemědělství ... A samozřejmě asi to nikdy nebudou ty krajní polohy ...
Netuším, jestli je to racionální, ale docela rád bych, pokud to jde, abychom společně vytvořili sadu 5 - 10 plánů či postupů, do kterých lze jednoduše naskočit. Jestli se nemýlím, měli to kosmické lety, manuály na řešení situací. Samozřejmě, že ty manuály pro náš účel nebudou dokonalé, ale snad základní směry a kroky by obsahovat mohly.
Příklad:
Hoří (111X1) Plán - utéct, nezapomenout A, B, C, D, E, F, vyčkat příjezdu hasičů.
Virus, prudce nakažlivý, silně smrtelný (35424 či 35425) - utéct do izolace a vyčkat, nezapomenout A, B,C,D,E,F,G,H.
Povodeň atd ... .
Aby člověk nezazmatkoval a nezačal házet na záda potraviny na 14 dnů, když jde vlastně o přežití v řádu hodin ... Je to trochu těžkopádné, ale právě v tomto vlákně si říkám, že bychom to mohli vybrousit a osekat o zbytečnosti či dodat podstatné ...
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Klasifikace SHTF situací - teorie ...

Příspěvek od Nobody »

Ty plány smysl mají, sám je také dělám. Ale problém je, že záleží na schopnostech a možnostech každého, co podnikne. Jinak se bude rozhodovat 20-letý kluk, jinak 40-letý tatík s rodinou.

Navíc alespon mé plány jsou dost konkrétní a za část z nich je za hranou zákona. To ti přece nikdo nezveřejní.
xmenm05
Příspěvky: 254
Registrován: 11.09.2012 10:30
Bydliště: Morava

Re: Klasifikace SHTF situací - teorie ...

Příspěvek od xmenm05 »

Konkrétnosti asi opravdu na net nepatří ... nicméně to, jaké faktory bude rozpadlík považovat za relevantní z hlediska dalšího postupu, to myslím není až tak horká informace ... .
Z mého pohledu je tedy relevantní rychlost, šíře, dopad na populaci a dopad na existující vybavení (stroje, přístroje, silnice, telefonní sítě ...) a jak bude nebude spoleh na stát ... .
xmenm05
Příspěvky: 254
Registrován: 11.09.2012 10:30
Bydliště: Morava

Re: Klasifikace SHTF situací - teorie ...

Příspěvek od xmenm05 »

Tak bych řekl, že Leto II to vyhmátl ... :)

http://www.rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=23&t=1853
Leto II.
VIP
Příspěvky: 109
Registrován: 24.02.2011 14:11

Re: Klasifikace SHTF situací - teorie ...

Příspěvek od Leto II. »

Tohle téma jsem samozřejmě četl, ale zatímco zde se klasifikují situace, já jsem se pokusil klasifikovat úrovně připravenosti na v podstatě cokoliv. Dobře se to doplňuje.
xmenm05
Příspěvky: 254
Registrován: 11.09.2012 10:30
Bydliště: Morava

Re: Klasifikace SHTF situací - teorie ...

Příspěvek od xmenm05 »

No, já nad tou "klasifikací"přemýšlel stejně jenom z důvodu jak se připravit a připravovat ... :) Zatím se nejvíc bojím plíživé varianty a efektu vařené žáby ... Tam opravdu netuším, co s tím. Jestli si dát nějaké mezníky (stát začne zabavovat zbraně? zabavení majetku? Omezení svobody slova? Omezení pohybu? - ale to už bude pozdě ...), nevím ... .
Uživatelský avatar
EBE
Příspěvky: 639
Registrován: 08.08.2012 16:14
Bydliště: Slovensko východ

Re: Klasifikace SHTF situací - teorie ...

Příspěvek od EBE »

Klasifikovať by sa podľa niečoho dalo, rok 1948 je podľa mňa asi začiatok konca, následný útek za hranice, komu sa to do 1949? nepodarilo skončil v base, v uránových baniach alebo mal zo života peklo. Letce z Anglie..ako sa spieva v tej pesničke ;)
Uživatelský avatar
cover72
VIP
Příspěvky: 751
Registrován: 04.09.2012 19:36

Re: Klasifikace SHTF situací - teorie ...

Příspěvek od cover72 »

xmenm05: proti vaření žáby si musíš stanovit konkrétní kritéria, která jsou jednoznačně daná a nedají se "pomalu uvařit".

Jinak ten tvůj systém se mi líbí, možná to bude tím, že připomíná podobně racionální systém kódů ocelí :chuckle
xmenm05
Příspěvky: 254
Registrován: 11.09.2012 10:30
Bydliště: Morava

Re: Klasifikace SHTF situací - teorie ...

Příspěvek od xmenm05 »

Tak mě napadá ... nestačilo by odhalit nejhorší možnou variantu z hlediska přežití, na kterou se dá připravit (pád meteoru nebo neznámý virus je holt neřešitelná ...) a všechno ostatní už bude ok?


Za mě - nejhorší nejspíš bude průser, kdy to půjde extra rychle (nulová možnost se připravit - vyjma zdejšího fora paranoiků :D ), téměř všichni zůstanou naživu (velká poptávka po zdrojích) a zdroje skoro nebudou nebo budou jen krátce ... tipický by asi byl rozsáhlý blackout ...
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Klasifikace SHTF situací - teorie ...

Příspěvek od Nobody »

Na tohle se připravuji já. A myslím, že má příprava pokryje i většinu ostatních scénářů, včetně ekonomických. Abych přežil, tak teoreticky nemusím přes rok do krámu, nepotřebuji elektřinu, ani pitnou vodu. A otužilý jsem dost, abych přežil i s provizorním přístřeším :). Takže souhlas s tím, že stačí vybrat ten nejhorší přežitelný scénář s nějakou budoucností.
peteres
Příspěvky: 267
Registrován: 13.06.2011 10:06

Re: Klasifikace SHTF situací - teorie ...

Příspěvek od peteres »

Já si situace klasifikuju jako kombinace těchto parametrů:

- možnost a bezpečnost pohybu v prostředí: libovolná / jen lokálně v rámci obce a okolí / jen na dosah domova / nemožná (jen kryt)
- dostupnost vody potravin: všeobecná / lokálně / jen vlastní zdroje
- možnost samozásobení: dobrá / omezená / nemožná
- bezpečné útočiště (domov): je vlastní / je mimo domov / není vůbec (uprchlík apod.)
- rodina: v pořádku / ztráta člena rodiny / ztráta celé rodiny

Z toho nejhorší kombinace je: dostupnost potravin jen z vlastních zásob + nemožnost bezpečného pobytu a pohybu venku + nemožnost samozásobení + není útočiště (domov) + ztráta rodiny
Odpovědět