Morální stránka chování v PA době

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Morální stránka chování v PA době

Příspěvek od urbanwarrior »

Naopak, příklad Chorvatska je užitečný tím, že jednak se to stalo za naší generace a navíc kousek za humny. Lidi jsou zběř a žádné řečičky o tom, že jsme my jiní, neberu. Můžeme se dohadovat, jaké bylo pozadí té které události, jací lidé se toho dopustili. Faktem zůstává, že se to dělo a děje pořád. Úchylů a raplů je dost v každé době a v každém systému.
Když se trhalo federální Československo, začínal jugoslávský konflikt. Když jsem poslouchal toho slavného boxera, jak si tahal v médiích (a hlavně na Slovači) triko, ta rétorika byla úplně stejná jako v Jugo. Naše národy jsou vcelku pasivní a jen tak něc je do pohybu nedostane, ale říkal jsem si tenkrát, být tu takové počty národnostních menšin (Maďaři, Němci) jako za války, mela by nastala i tady.
Uživatelský avatar
cover72
VIP
Příspěvky: 751
Registrován: 04.09.2012 19:36

Re: Morální stránka chování v PA době

Příspěvek od cover72 »

Jak to dopadá, když se soucit a morálka stanou "postradatelnými" velice jasně ukazuje 7 let, ve kterých se Evropa zmítala v bojích s nacismem. Ti totiž soucit potlačovali programově. Nikdy v životě nezapomenu na výrok Dr. Gustava Gilberta, psychologa během Norimberského procesu, který nacistické válečné zločince studoval:
"Řekl jsem vám, že jsem pátral po podstatě zla. Myslím, že jsem blízko tomu, abych ji definoval: je to nedostatek empatie. To je charakteristika spojující všechny obviněné - nefalšovaná neschopnost se vcítit do druhých. Mám za to, že zlo je absencí empatie."

Naprostou absenci morálky a soucitu do sebe vtloukala divize SS Totenkopf - ti vrazi z koncentráků. Ti by skutečně některým rozpadlíkům mohli imponovat, protože pro ně morálka i soucit postradatelné byly.
Stejně tak absenci morálky a soucitu propagovala i Čeka/NKVD a jak to končilo víme také.

Spojenci morálku a soucit nepotlačovali; dělali co bylo třeba, ale na morálku si pamatovali a když mohli, soucit projevovali. Proto se také všichni chtěli vzdávat jim: nebyly to nelidské zrůdy.
Uživatelský avatar
EBE
Příspěvky: 639
Registrován: 08.08.2012 16:14
Bydliště: Slovensko východ

Re: Morální stránka chování v PA době

Příspěvek od EBE »

Na západnom fronte v lágroch to ešte šlo, u japoncov v tábore to bol ale iný masaker, tam ľudskosť končila, zajatcami opovrhovali viac ako s potkanmi, morálka a ľudské hodnoty sa zajatým odoberali, nijak raz nevedeli pochopiť ako môže často sa vzdávajúca sa armáda nakoniec vyhrať vojnu..nj paradox, bojová morálka bola u japoncov vysoká, ale ak niet surovín, banzai a rýchly beh nestačí. ;)
Uživatelský avatar
cover72
VIP
Příspěvky: 751
Registrován: 04.09.2012 19:36

Re: Morální stránka chování v PA době

Příspěvek od cover72 »

Ano, Japonci měli přesně samý problém, co náckové - považovali své nepřátele (a zvláště ty, kteří se vzdali) za ne-lidi a proto k nim nebyli schopni soucitu, empatie... A páchali zvěrstva jako v Nankingu nebo bestiální pokusy.
Uživatelský avatar
Foxy
VIP
Příspěvky: 534
Registrován: 13.10.2012 18:39
Bydliště: Jižně od Prahy

Re: Morální stránka chování v PA době

Příspěvek od Foxy »

Dovolil bych si zde připomenout slavný Zimbardův Stanfordský experiment (již byl na těchto stránkách zmíněn).
Odkaz třeba:
http://psychologie.cz/jak-muze-chutnat-moc/
...Zimbardo svým experimentem prokázal výchozí hypotézu, že jednotlivec může snadno odhodit některé osobnostní charakteristiky, pokud je vystaven situaci, v níž je mu přidělena určitá role, v tomto případě role autority. Svou úlohu sehrávají sociální a ideologické faktory, které spoluurčují, že se jedinec bude chovat ve shodě s přidělenou rolí a jejími atributy, nikoli podle vlastní úvahy, nebo vnitřního přesvědčení a sdílených hodnot...

Temně hrůzné je to, jak rychle a jak krutě děsivým způsobem dokázali v krátké době změnit své chování náhodně (losem) vybraní, NAPROSTO SLUŠNÍ A BEZPROBLÉMOVÍ lidé, a jak rychle a plně druhá část stejně náhodného výběru převzala psychologii vězně.
...Během pokusu vykázala třetina dozorců extrémní projevy sadismu a sám Zimbardo byl zčásti celou atmosférou pohlcen a proti krutostem nijak nezasáhl. Velmi záhy museli být z pokusu vyřazeni dva vězni, kteří vykazovali extrémní projevy stresu. Zajímavé bylo, že žádný další vězeň nechtěl ukončit pokus předčasně, všichni se přizpůsobili velmi rychle a akceptovali svou roli...

O tom, co by se stalo v případě skutečného rozvratu, kdy by pro jedny nastala ta správná chvíle zjistit, jak chutná moc a pro jiné nastala ona "hvězdná hodina vrahů"... tak o tom vůbec žádné iluze nemám.

Nic moc hezkého - tak tedy aspoň hezký večer!
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Morální stránka chování v PA době

Příspěvek od Rase »

O tomto pokusu byl v roce 2001 natočen film Das Experiment*. Nejprve jsem viděl tento film a až následně sem zjistil že vychází ze skutečných událostí a že se něco takového opravdu stalo. Po krátkém hledání informací mě opravdu mrazilo v zádech. Vždyť by stačilo jen málo (aby nefungoval státní aparát) a experiment nemusel nikdy skončit. Stačilo aby vězni vyráběli nějaký produkt, který by byl směnitelný za potraviny (pro základní chod). Navíc to že se experiment odehrává ve vězení je jen nejjednodušší kulisa k rozdělení moci. Ono stejná metoda jde naroubovat třeba na továrnu. Stačí jen z jedněch lidí udělat pány a zdruhých sloužící (zezačátku to může být maskováno jen jako zábava a šprým - nechceme přeci účastníky vylekat). Na stejném principu fungují revoluce - uměle se vytvářejí nové elity.
V roce 2010 natočili američané ten samý film The Experiment**

* http://www.csfd.cz/film/39655-experiment/
** http://www.csfd.cz/film/261831-experiment/galerie/
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Morální stránka chování v PA době

Příspěvek od sigmark »

měl jsem tu smůlu, že jsem pracoval pro několik nadnárodních společností... styl výběru vedoucích pracovníků mi silně připomíná výše popsané. čím větší kretén, tím spíš leze nahoru a potom dává svým bývalým kolegům docela sežrat to, že předtím byl výkonově stěží průměrný, a nahoru ho dostaly jiné schopnosti... jsou samozejmě výjimky, ale procento které jsem zažil já bylo docela překvapivě vysoké
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Morální stránka chování v PA době

Příspěvek od Rase »

Už mě napadlo jestli to ty společnosti nedělají účelně. Přeci jen schopní lidé co se vypracují vlastním umem jsou rizikoví v tom, že se budou chtít třebas jednou osamostatnit a odejít (jen co si uvědomí že by to zvládli). Oproti tomu uměle povýšený mamlas podvědomě ví že je jinak nepoužitelný a bude se na postu držet zuby nehty (jinde by musel začít zase od nuly), bude tedy vysoce loajální a nebude chtít ze společnosti odejít. Navíc se dá v názorech tvarovat, neodmlouvá atd. Vznikne tak člověk na špinavou práci, kterou by normální charakterní člověk dělat nemohl. Já v tom tu logiku vidím, sice bezpáteřní, ale je tam. Myslím si že vedení velkých firem dobře ví co dělá.
xmenm05
Příspěvky: 254
Registrován: 11.09.2012 10:30
Bydliště: Morava

Re: Morální stránka chování v PA době

Příspěvek od xmenm05 »

Zajatci ... zajímavé téma ...
Je PA, víte, že máte opravdu problém, přes zimu budete mít (celá skupina) ukrutný hlad.
Vzdá se vám 10 jedinců, jejichž útok jste odrazili.
Co teď?

Víte, trochu mám pocit, že to nebude tak jednoduché. Během WWII bylo "za co" resp "o co" bojovat. USA se válka fakticky nedotkla, Austrálie taky, GB tak nějak částečně ... Takže všichni ti vojáci věděli, že je k čemu se vrátit, až to jednou skončí, že válka skončí a zase bude "normál". Bude tohle vědomí, tahle oáza, k dispozici i v PA? V některých (globálních) variantách nikoli ...

A ti hodní američané neměli problém ještě před pár lety jen tak lovit indiány a jak se chovali k černým otrokům ... . Hodní Britové byli oblíbení skoro všude, třeba v Indii (Dum Dum je odtud, ne?), Australané mají své Aboriginees ...
Nebyl to výsostný problém Němců. Vždycky, když jednu někde byla skupina lidí přesvědčená, že "ti druzí" vlastně ani nejsou plnohodnotní lidé, tak najednou nebyl problém pro kdejaké zvěrstvo, vždyť se to přece neděje lidem, tak co ...

Netuším, co s mými hodnotami a s mojí morálkou udělá vize, že není normál, ke kterému se vrátíme. Že není k čemu se probojovat.
Morálka je pro mne nějaký žebříček hodnot, lidský život je na něm hodně vysoko, snad nejvýš. Jen je problém, že ne život každého. Rodina, známí, blízcí ... ti všichni jsou nejvýš.
Jak vysoko je život toho zfetovaného zlodějíčka, co vysmažený v kradeném autě na ulici zabil ženskou a její dítě? Zbylo druhé dítě a táta. Kdyby nezbylo ani to druhé, celkem by mě nepřekvapilo, kdyby ten táta zpáchal obrovské "zvěrstvo". A já bych mu snad do vězení i poslal dopis.
PA doba bude PA právě proto, že budeme muset řadu věcí přehodnotit. Jste pro trest smrti? A za jaké zločiny? Dnes asi jen za vraždu. V PA době to Merle zkusil nahodit za krávu či za něco snědeného obilí a já když jsem četl Malevil, tak jsem necítil zásadní nesouhlas. Spíš naopak ... .
Že je fajn chovat se k sobě hezky je pravda. Jenže je evolučně lepší "oko za oko" nebo "nastav druhou tvář". Co když si druhá strana nevykládá dobro jako projev morální síly ale jako slabost a jediné, k čemu to využije, je nový atak.
Když dva evropané uzavřou smlouvu a jeden ji poruší, je bezectný. Kousek na východ už je lstiví ...
Ani v dnešním světě neplatí náš evropský pohled na morálku všude, proč by měl platit v PA?
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Morální stránka chování v PA době

Příspěvek od sigmark »

rase: mam pro ne termin "sekernici". prave lide na spinavou praci, buzeraci, aby ti nahore mohli zustat cisti, a pripadne vylifrovat takovehohle moulu, kdyz hodne vykroci z rady. vsude 3 prdele moralnich kodexu, zavazku ke spolecnosti a socialni odpovednosti, ale pravdepodobne budu nekoho parafrazovat, kdyz reknu, ze cim vice se o moralce keca a pise, tim mene se aplikuje v realu. germani nepsali o takovych vecech vubec, a i rimane je vyzdvihovali jako velice ctnostne uvnitr jejich rodove spolecnosti. (a tim se dostavam k druhe casti:-) )

xmen: mimo komunitu, ovsem, fungovali casto jako krveziznivi zabijaci bez spetky urovne -> presne kvuli tomu, co jsi naznacil - vzdyt oni nejsou z nas, nejsou my, takze se na ne nase moralka nevztahuje.
xmenm05
Příspěvky: 254
Registrován: 11.09.2012 10:30
Bydliště: Morava

Re: Morální stránka chování v PA době

Příspěvek od xmenm05 »

Kromě Stanfordského experimentu byl ještě jeden, myslím nám o něm vyprávěl matikář na střední (mimochodem klasicistní člověk, kromě matematiky nás vzdělával i v jiných top disciplínách - etika, slušné chování a tak ... ).

Tuším belgie nebo nizozemí. Dvě skupiny - pokusné osoby a operátoři. Cílem byl zjistit, zda negativní podnět (bolest) stimuluje k lepším výsledkům. Realizace taková, že jedni plnili úkoly a druzí do nich pouštěli elektrický proud, když neplnili správně. Mohli i přidávat a měli viditelně označeno, kdy už pouští nebezpečnou dávku.
Pokusné osoby byly veskutečnosti najatí herci, operátoři byli "průměrní" z ulice. Elektřina tam nebyla, jenom herci hráli, že je ... no a zjistilo se, že když operátoři věří, že to dělají pro dobro vědy, tak skrupule jdou stranou. Prali to do nich, nebezpečná hranice rozhodně nebyla nepřekročitelná. Jeden herec hrál i bezvědomí a stejně dostával dál dávku. Argument byl jasný "Já nic, já to dostal jako úkol a tak je přeci elektrický šok vpořádku ... a navíc v zájmu vědy!" Vzepřel se údajně jeden jedinný člověk. Prošel ve WWII pře koncentrační tábor a tak už nebyl průměrný ...
My dnes vnímáme "léčbu" psychiatrických diagnóz v období 100 až 200 let zpět v podstatě jako čistý sadismus. Vnímali to tak i tehdy nebo byly přesvědčení, že to je pro jejich blaho?

EDIT Překlepy
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Morální stránka chování v PA době

Příspěvek od sigmark »

jo, to je podobne jako ten madarsky patolog, co delal pro mengeleho (po valce napsal knihu...Miklos neco, nepamatuju). zajimavy cteni.
xmenm05
Příspěvky: 254
Registrován: 11.09.2012 10:30
Bydliště: Morava

Re: Morální stránka chování v PA době

Příspěvek od xmenm05 »

Tak kdyžtak nahoď odkazy, je-li to možné ... takhle to lovím někde z paměti a dost nepřesně ...
Uživatelský avatar
cover72
VIP
Příspěvky: 751
Registrován: 04.09.2012 19:36

Re: Morální stránka chování v PA době

Příspěvek od cover72 »

S těmi neschopnými, bezpáteřními šplhouny je to pravda částečně: ti fungují v nepříliš efektivně vedených organizacích, kde nezáleží na výkonu ale jaksi na "stranické příslušnosti". Zrovna čtu "Sledoval jsem Dubčeka" a takoví byli i v StB: vidláci, kteří se dostali k moci a na tom stavěli vědomí vlastní hodnoty.
Podobná individua jsem zažil jen v IT oddělení jedné velké banky, kde nastoupil idiotský reorganizátor (co předním nejméně jednu banku téměř položil - tam jsem na vlastní oči poznal, že jakmile se člověk dostane do vrstvy "top managmentu", skutečně jen dostává zlaté padáky a chodí škodit od firmy k firmě) a začal hodnotit oddělení podle toho, jak moc barevné měly powerpointové grafy. Doslova. Takže se okolo něj promptně vytvořila skupinka rektálních alpinistů, kteří byli "nejdůležitější", zatímco skutečně důležitá oddělení utřela hubu, vyhazovalo se, trochu se to hroutilo atd.
Teď dělám v IT korporaci, která je na efektivitu dost vysazená a takové rektální alpinisty tu nemáme. Tady se povyšuje po dvou větvích: technici (tam jsou jenom velice schopní lidé) a manažeři (tam se povyšuje ten, kdo vykáže největší aktivitu co do organizování a "vylepšování" čehokoli a nejvíce používá a prosazuje trendy "buzzwords" jako "inovace", "cloud" a podobně).

Takže toho bych se v případné PA době nebál, tam je efektivita důležitá a na "stranickou příslušnost" si mohou dovolit hrát jen feudálové a podobná cháska - a když se ta obklopí neschopnými, nemusí to nutně být na škodu :)

K experimentu s elektrickými šoky bych podotkl, že ti lidé nebyli sami: byl u nich "vedoucí lékař" jako "autorita" a hecoval je, ať dají víc proudu, že je to v pořádku a správné.
Ovšem myslím si, že každý kdo někdy zažil odvrácenou tvář lidskosti a jak sviňsky se lidi chovají, když dostanou moc nad druhými, měl by mít schopnost odolat. Tedy pokud by jej psychickým nátlakem nezlomil ten "dozorující lékař".

A co do trestu smrti - s tím je základní problém v tom, že se hrozně rychle zvrtne v hon na čarodejnice. Jen si vzpomeňte: v roce 2002 média hledala "kdo může za povodně", teď v Itálii "kdo může za zemětřesení" atd. Ona ta mentalita "najděte někoho, kdo za to může a NA HRANICI S NÍM" byla v lidech vždycky - čarodejnice se upalovaly už v Římě a u Keltů, když nastoupilo křesťanství tak to Karel "Kladivo" Martel na celém území své říše zakázal jako pohanský zvyk a pak se to vynořilo po staletích v době, kdy se rozvíjely vesnice a tamní obyvatelé se emancipovali a potřebovali najít nějaké viníky za to, že se jim nedaří tak, jak přece mají právo aby se jim dařilo.
Takže já říkám - když se "na hranici s ní/m" mentalita mohla objevit po staletích absence v tom 18. století, stejně dobře se může objevit i dnes a také by se objevila - akorát že ne za čarodějnictví, ale za nějakou jinou formu "viny", ať už jde o "on je Pacient 0, na hranici s ním", "oni můžou za finanční krizi, na hranici s nimi" nebo "oni nepředpověděli povodně/zemětřesení, na hranici s nimi". Mám o tom rozepsané efektní pojednání, možná ho zveřejním :)
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Morální stránka chování v PA době

Příspěvek od Kocour »

Také se domnívám, že kritická situace vyčistí organizace od různých příživníků. Ovšem samozřejmě, to nic nemění na tom, že ten příživník se bude mít stejně líp. Když se totiž nabízí "krev, pot a slzy", tak by to pro něj stejně nebylo a majetný je už od předtím. Ale aspoň nebude těm krvácejícím a potícím se překážet ;)
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Morální stránka chování v PA době

Příspěvek od sigmark »

kdyz se koukneme do historie, tak rodova slechta zacala jako schopni nacelnici, ale jiz v druhe, terti generaci to bylo casto dost jine kafe. Jagellonci se napriklad dostali k moci protoze byli dost slabi na to, aby si slechta udrzela pohusitske pozice, Habsburkove nasledne proto, ze jednoduse zaplatili nejvic. oni se ti degenerati mohou obklopit schopnymi lidmi bez vedoucich schopnosti, to je taky alternativa.. Pak lze jen spolehat na to, ze onen degenerat bude sve schopne lidi brzdit svymi nesmyslnymi napady... priklad muzeme najit ve druhe svetove na nemecke strane. charismaticke pako - vizionar - prevezme veleni armady a nakonec nebyt toho, tak se v pulce evropy mluvi nemecky
Uživatelský avatar
cover72
VIP
Příspěvky: 751
Registrován: 04.09.2012 19:36

Re: Morální stránka chování v PA době

Příspěvek od cover72 »

Ne nadarmo "železný Otto" Bismarck říkal, že "první generace hodnoty vytváří, druhá spravuje, třetí studuje dějiny umění a čtvrtá zpustne docela."
Je fascinující jak platné (a to i doslova) to je i po tak dlouhé době.
xmenm05
Příspěvky: 254
Registrován: 11.09.2012 10:30
Bydliště: Morava

Re: Morální stránka chování v PA době

Příspěvek od xmenm05 »

A hlavně jak je to platné pořád dokola ... Řecko, Řím, USA, Evropa po WWII ... asi je nám tento koloběh předurčen :)
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Morální stránka chování v PA době

Příspěvek od Kocour »

Ne, není předurčen. Dělají ho tyhle defétistické úvahy.
Uživatelský avatar
VonTreskow
Příspěvky: 73
Registrován: 07.11.2011 0:35

Re: Morální stránka chování v PA době

Příspěvek od VonTreskow »

xmen, ten experiment o ktorom hovoríš je Milgramův experiment poslušnosti k autoritám:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Milgram%C5%AFv_experiment
http://psychologie.cz/milgramuv-brutalni-experiment/

Vidno, že človek je pôvodne zviera a naše "vyššie" morálne hodnoty veľmi ľahko podľahnú zvieracej časti mozgu, stádovitému chovaniu, podriaďovaniu sa (aj domnelej) autorite a podobne. Viz práve Zimbardov vezenský a Milgramov experiment a pre zaujímavosť pridám ešte ďalšie dva, ktoré ukazujú aká krehká je morálka. Na druhej strane, je dobré vedieť, že ľudia, ktorý sa dozvedeli o týchto experimentoch a ich výsledkoch, boli do budúcna už menej náchylní k podobnému konaniu.

Efekt přihlížejícího
http://psychologie.cz/efekt-prihlizejiciho/

Aschov experiment sociálnej konformity
http://sk.wikipedia.org/wiki/Aschov_experiment
Odpovědět