S jakým přístupem uvažujete o Rozpadu?

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.

S jakým přístupem uvažujete o Rozpadu?

Opatrný zhýčkanec (nejraději bych žil jako doteď, ale je moudré se připravit na scénáře zejména částečného a lokálního rozpadu/úpadku)
97
41%
Civilizovaný pesimista (rozpad bych nerad, ale 100% přijde během pár let a bude tvrdý a globální)
97
41%
Kulturní pesimista (rozpad bude zlý, ale je to lepší alternativa než to, co by přišlo jinak)
16
7%
Postapo-Romantik (rozpad nebude příjemný, ale melancholická postapo scenérie bude mít něco do sebe)
9
4%
Darwinista (hrozně se těším na rozpad, protože jsem silný a dostanu příležitost se prosadit)
3
1%
Eugenik (rozpad je žádoucí, protože vymřením "slabých" umožní další evoluci lidského druhu)
10
4%
Římský klub (průmyslová společnost je skvrna na tváři Země, doufám že se vrátíme do roku 1700)
1
0%
Princ Charles (lidstvo je ten největší škůdce, doufám že přijde Rozpad a většina lidí vymře)
6
3%
 
Celkem hlasů: 239
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: S jakým přístupem uvažujete o Rozpadu?

Příspěvek od Kocour »

viktor píše:...protoze jsem jako dite videl pristani na mesici a tesil jsem se ze mozna zaziju pristani na marsu...
Existuje taková pěkná titulní stránka vydání nějakého vědeckého časopisu, kde je fotka Edwina Aldrina jako starého muže s nápisem: "Slibovali jste mi kolonie na Marsu a místo toho jsem dostal Facebook!"
JenDAG
Příspěvky: 582
Registrován: 05.02.2015 23:24
Bydliště: Galactic Sector ZZ9 Plural Z Alpha

Re: S jakým přístupem uvažujete o Rozpadu?

Příspěvek od JenDAG »

"Slibovali jste mi kolonie na Marsu a místo toho jsem dostal Facebook!"
http://67.media.tumblr.com/7a3765ba310f ... 1_1280.jpg
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: S jakým přístupem uvažujete o Rozpadu?

Příspěvek od viktor »

jo je to bohuzel smutne, ale je to tak. Obavam se ze jsme silne ztratili tempo a technicke vzdelani je silne na utlumu. Jako lidstvo jsme ztratili hodne ze svych dovednosti co se taky technilogii a nahrazujeme je jimyn placebem. Problem je v tom ze se bez jistych technologii a dovednosti neobejdeme a az ty stare doslouzi neni mnoho lidi co je dokazou postavit znova. Ano jiste veci jako treba parni lokomotiva asi nebudou nutne ale je zde hodne veci co maji smysl ci jsou nenehraditelne. Napr. jaderna elektrarna. Nemecko se slavou je vyplo, presneji receno polilistka merkl je odstavila. V dusledku toho rozjelo tepelne elektrarna na plne pecky o tom se uz nemluvi. To neni jen nemecko, dalsi atomky dosluhuji, stavama e se obsluhou uz bez znalosti jak je zas postavit. atd.. Vesmirny program take nastartoval pokrok v sirokem spektru moznych aplikaci. Ted nejsou schopni amici na isis rozchodit zachod.. a to byli na mesici. To jsou jen castecne priznaky rozpadu respektive upadku cele spolecnosti...
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
r.dexter
Příspěvky: 16
Registrován: 15.11.2012 10:43

Re: S jakým přístupem uvažujete o Rozpadu?

Příspěvek od r.dexter »

Jsem tak trosku blazen co rozpadu a obecne nejakyho apokalyptickyho scenare tyce, ale uz dlouho bych docela chtel videt, jak se svet a civilizace rozpadne. Zajima me to hlavne jako historika - archeologa, protoze z minulosti mame zachyceny nejruznejsi rozpady spolecnosti. Ale abych pravdu rekl, nikdy me nenapadlo ze to bude vypadat tak, jak to vypada ted. A ze jsme ted svedky ukazkovyho rozpadu spolecnosti. U nas je zatim klid, ale zapadni evropa je uz slusne v haji, to uz nejspis nikdo neda dohromady.
Radek07
Příspěvky: 1186
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: S jakým přístupem uvažujete o Rozpadu?

Příspěvek od Radek07 »

hmm, tak já bych to teda vidět nechtěl a raději si užívám klidu rodinného krbu.
Nic se ale nemění na tom, že štěstí přeje připraveným.
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: S jakým přístupem uvažujete o Rozpadu?

Příspěvek od herman »

No, a až po nás vykopou budoucí archeologové nějakou tu hospodu "U nudle" a vyhrabou rozbitý krýgl. Jsem zvědavý, co z toho vyvodí o naší civilizaci.
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: S jakým přístupem uvažujete o Rozpadu?

Příspěvek od viktor »

vyber si, falicky symbol, okultni predmet, :-))
jeeden problem nasi civilizace je uschova dat, je jich sice hodne ale ś malou trvanlivosti.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
MarkusX
Příspěvky: 212
Registrován: 19.03.2016 15:09

Re: S jakým přístupem uvažujete o Rozpadu?

Příspěvek od MarkusX »

Tohle jste viděli? Jako něco na tom je, ale přijde mi to taky extrém...
http://cilichili.cz/2016/10-instantni-s ... pripraven/
Zastřel bobra, zachráníš strom.
Bezhlavy
Příspěvky: 115
Registrován: 22.06.2013 15:13

Re: S jakým přístupem uvažujete o Rozpadu?

Příspěvek od Bezhlavy »

Dobrý den, Rozpade!

Začal bych touhle starší reportáží z liberecké diskuze Neffa s Cílkem na půdě liberecké Technické univerzity: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/mo ... eta-460275

Současností hýbou velká témata, jako byla naposled volba prezidenta v USA, ve veřejném diskurzu, na sociálních sítích a občas i v osobním styku roste konfrontační styl. U některých témat se spojují v jeden šik ideově antagonistické skupiny, které poměrně nedávno stály vůči sobě v nesmiřitelném protikladu. Projevuje se to částečně i zde na Rozpadu v politický zaměřených vláknech, do nichž dnes už vesměs nevstupují ti, jejichž odborné příspěvky patřily k nejobsáhlejším a nejkvalitnějším. (Flejmy, tuším, odsud vyhnaly McGyvera.) Mizí respekt k názorovému oponentu, vlády se ujímá zesměšňování, nálepkování a vzájemné urážky. Trollové vítězí na různých frontách jinde a osobně pravidelně ztrácím chuť pod jejich tlakem a v podobném prostředí debatovat. Ale nejhorší je pro mne to, když tomuto tlaku někdy podlehnu, ztratím trpělivost, a sám reaguju rádoby břitkým ironickým šlehem, na který však s odstupem času nahlédnu jinýma očima. Stydím se a nepoznávám se pak, klesnu-li na úroveň případného blba, s nímž jsem se dobrovolně pustil do křížku. Myslím si, že opravdu jen málo lidí je zlých. Většina, kteří se mi někdy takovými jeví, jsou jen slabí, zamindrákovaní, ješitní, pokrytečtí – prostě tak málo odlišní ode mne samotného. Míním tím teď občany ČR, od těch dalších nás navíc dělí větší, či menší kulturní odlišnosti, historické křivdy, odlišné zájmy atd.

Krize se stala zjevnou přítomností, ačkoli si zde stále žijeme relativně dobře. Všelijakých rozumbradů přibývá a jejich slovník hrubne. Právě v téhle chvíli, v těchhle zajímavých časech záleží doslova na každém z nás, aby krize nesměřovala ke skutečnému Rozpadu. Respektive pokud není v našich silách jej odvrátit, tak dávat nejbližšímu i tomu širšímu okolí pozitivní konkrétní příklady. Ulevit, občas si zanadávat je zdravé. Humor, který není explicitně zlý, je vyloženým balzámem na duši. Hltat negativní zprávy, zaplavovat internet vlastními věšteckými rozumy a pesimismem je čím dál víc jaksi mimo mísu, přesněji řečeno tato mísa je už hovny plná až po okraj, přetéká a všude smrdí.

Píšu tohle vlastně sám sobě, berte to jako sebereflexi.

Pro zajímavost ještě tenhle odkaz (dlouhé, ale dobré):
http://prozitrek.cz/jak-informace-hlida ... ska-stada/
mukl
Příspěvky: 1098
Registrován: 05.10.2016 19:19
Pohlaví: muž

Re: S jakým přístupem uvažujete o Rozpadu?

Příspěvek od mukl »

Pane "Bezhlavy", klobouk dolů, pěkný příspěvek. Navíc jazykově a literárně vybroušený, což už se dnes také moc nevidí...
S jakým přístupem člověk uvažuje o rozpadu? Tak, hlavně já jsem úplně typický "ovčan" a "mudl" a nevím jak ještě zdejší "speciálové" nazývají nás, změkčilé a nepřipravené lehkomyslníky. Já, když mám hlad, tak jdu do obchodu, když někde vyjíždím autem, musím zajet napřed k "benzince" a když jdu na střelnici, tak se stavím koupit krabičku nábojů. Tudíž, jak je mi jasné, bych zemřel hned první den kolapsu systému :| . Nicméně, vždy..už jako dítě, jsem tušil, že tenhle fungující svět a společnost je jenom křehká slupka. Rozpad cz. sleduji už léta a musím říci, že je to hezká názorová platforma, kde se člověk cítí...no, tak nějak mezi svými. Připravit se na opravdu pořádný "rozpad" moc nelze. Dle mého ta příprava spočívá spíš v psychologické rovině. Jako, že člověk nebude tak překvapen, spíš smířen... Romantické předatavy, jak se svojí družinou budu v postapokalyptickém světě z nadupané rozpadlické zbraně kosit zástupy dotěrných mutantů, mě nikdy nebraly. I kdybych byl nejbohatší člověk světa, nějakou "Ptyč", bych rozhodně nestavěl....je to zbytečné....tož tak.
NoWay
Příspěvky: 2
Registrován: 20.06.2017 19:15

Re: Imigrační džihád - zkáza Evropy jak ji známe!

Příspěvek od NoWay »

Zdravím,
Nejde mi založit téma, takže případně poprosím, pokud možno, aby mi administrátor vytvořil nové a tam bychom v diskuzi pokračovali. Jsem tu nový, ale celosvětové změny sleduji již několik měsíců, a to s narůstajícím strachem. Vůbec nevím, co si o tom mám myslet. Na jednu stranu vyspělá společnost, technika, normální život... na tu druhou mi ale přijde, že jsme kousek, maximálně pár let, od kolapsu. Proto bych se rád zeptal - jak to vidíte vy? Jasně, tak do roku 2014 byly celosvětové problémy, ale jako by to poslední tři roky vrcholilo. Nejdřív další studená válka 2.0, rozvracování režimů jiných zemí, imigrantská krize. Jsem teprve mladý, a tak mi na mysl často přichází myšlenky, jak to tu bude vypadat asi za pár let. Jestli budeme žít "rozmařilým" způsobem jako do teď, nebo bude po ulicích téct krev a budeme v ustavičné válce. Nikdo nedokáže předvídat budoucnost, ale jak se k tomu přidala ještě Severní Korea, propaganda od Evropské Unie, co den to dva teroristické útoky, demonstrace, polovina Paříže "no-go" zóny, podle nejnovějších zpráv X desítek milionů migrantů apod. Proto mě zajímá názor znalých - jak vidíte svět například do roku 2025? Nevím jak vám, ale přijde mi, že to graduje. I policie je vůči tomu bezmocná, ale na druhou stranu se setkávám s názory jako: "U nás se nic neděje a dít nebude." "Však ono se to uklidní.", až po: "Vždyť v minulosti to bylo horší." Statisticky bylo nejvíce teroristických útoků v 80. letech, ale jen málokteré nábožensky motivované. A společnost se k tomu podle mého a zdrojů stavěla úplně jinak, než dnes. Snažím se být realista a nechci být naivní, ale samozřejmě doufám, že se to "samo uklidní" a já budu mít bezstarostný život, místo toho abych se o něj bál a bojoval o přežití.

Má prostá otázka tedy zní - vidíte budoucnost temně? Že do pár let to vyvrcholí a násilí bude každodenní součást života, zatáhne nás to do války a máme se "na co těšit"? Nebo máte podle vývoje spíše pocit, že se to nějak překoná a svým způsobem se nic moc nezmění? Předem děkuji za všechny názory a jak říkám, bylo by fajn, kdyby to bylo samostatné téma. Teorií o rozpadu společnosti, krachu měny a tuny dalších tu bylo napsáno dost, ale tady mi jde spíš o diskuzi "v co se to nejspíš vyvine". Alespoň odhady. Nechci to hrotit nebo tak, ale poslední měsíce reálně uvažuju nad tím, že bych se začal postupně připravovat "co kdyby". Rozpad ze dne na den je nepravděpodobný, stejně tak jako nukleární/atomová válka. Ale když to člověk čte z X různých zdrojů denně, a to třeba i několik případů, je to na pováženou. Pročetl jsem si tady toho dost, ale má otázka zůstává.

Ještě jednou díky a těším se na plodnou diskuzi, pořádně odpovědi, názory a klidně i sáhodlouhé texty! ;)
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3470
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: S jakým přístupem uvažujete o Rozpadu?

Příspěvek od Hohepa »

Nechci rejpat , ale o této otázce je celé toto diskuzní fórum.
Tak nějak nevidím důvod , proč zakládat nové vlákno, když de facto je tu stejných či podobných několik.

P.S.: Nováčci nemohou zakládat témata , právě proto, aby fórum zůstalo alespoň trochu přehledné....
mukl
Příspěvky: 1098
Registrován: 05.10.2016 19:19
Pohlaví: muž

Re: S jakým přístupem uvažujete o Rozpadu?

Příspěvek od mukl »

Hele brácho! ..to neví nikdo! Ani ti co to řídí, neví s jistotou jak to dopadne...Lepší už to v příštích letech asi nebude. Samo od sebe se to "nespraví", spíš to nějak "vykrystalizuje". Ale to my třeba nemusíme přežít....A nebo třeba jo, a pak si vo tom povíme, protože budeme moudřejší..... :ugeek:
NoWay
Příspěvky: 2
Registrován: 20.06.2017 19:15

Re: S jakým přístupem uvažujete o Rozpadu?

Příspěvek od NoWay »

Jak říkáš, jisté není nikdy nic. :D Já si myslím, že se v určitém čase ta situace stabilizuje.
Uživatelský avatar
honzza
Příspěvky: 74
Registrován: 27.01.2016 15:20
Pohlaví: muž

Re: S jakým přístupem uvažujete o Rozpadu?

Příspěvek od honzza »

Hodně hysterie mají na svědomí média. Lidi se nudí, protože se mají dobře, jak prasátka v žitě, a tak chtějí zábavu. A média jim ji poskytují. Servírují jim tragické události, analýzy a neuvěřitelné příběhy. Zvyšují si tím sledovanost a tím příjem do svých kasiček. Lidi z toho pak samozřejmě blbnou. Spíš si myslím, že graduje ta mediální masírka a s tím jsou spojené vedlejší efekty např. teroristické útoky. Ty žijí z "reklamy" v médiích. Jde jim o vyvolání strachu a paniky ve společnosti a média jim jen nahrávají svými "přímýmy přenosy" a pokrytím.
Demokracie je, když dva vlci a jedno jehně hlasují, co bude k večeři. Svoboda je, když dobře ozbrojené jehně odmítá hlasovat.
Kivan
Příspěvky: 109
Registrován: 20.10.2016 19:28

Re: S jakým přístupem uvažujete o Rozpadu?

Příspěvek od Kivan »

honzza takže se máme nechat zabíjet, nebo jak to mam chápat? Podle Vás jsou tedy teroristické útoky v pořádku?
LuVa
Příspěvky: 118
Registrován: 11.08.2013 16:07
Pohlaví: muž

Re: S jakým přístupem uvažujete o Rozpadu?

Příspěvek od LuVa »

To jsi předvedl krásný příklad demagogie, Kivane.
Permonik
Příspěvky: 499
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: S jakým přístupem uvažujete o Rozpadu?

Příspěvek od Permonik »

Pokud média něco servírují, tak spíše obráceně. Teroristický útok muslimem je v médiích "událost" způsobena psychicky labilním jedincem, s islámem to nemá nic společného. Útok opačný je jako teroristický a xenofobní/muslimofobní označen hned. Je sice fakt, že teroristické útoky bez mediální prezentace by byly méně účinné. Jenže zatajovat je, je blbost nejvyšší. To je možná jedině dle jejich plánu zvykněte si, ale ten nebude a nemůže nijak fungovat dlouhodobě. Zaměstnatelnost je nízká, zatížení sociálního systému vysoké, porodnost též problematická. Takhle ten systém nemůže fungovat donekonečna. Kromě tedy varianty zvykněte si je již jen varianta "řešit". Nechávám stranou jak, ale prostě řešit, taková varianta ale potřebuje přijít co nejdříve, protože čím později, tím bude horší. Ubírání mediální pozornosti teroristickým útokům a oddalováním tak reálného řešení (než k tomu závěru voliči/politici dojdou), není vhodný přístup. Ať se to bude řešit jak chce, tak to bude mít velký dopad na Evropu a ekonomiku. Patrně dost věcí půjde do háje a k nějaké formě rozpadu dojde. Kromě vnitřních problémů Evropy tu jsou i vnější - Turecko, Rusko, krize pitné vody, problém €, problém $, ... Plus spousta lidí si myslí, že naše civilizace je (morálně) vyspělejší nežli dřív a že se spousta věcí stát již nemůže. Může. Toto si totiž myslely i starší a ještě starší generace. Přitom, co nám říkala roky zpátky dějepisářka, tak v Evropě žije teď první generace, která za svůj život nezažila žádnou válku. Ještě konec té generace není, ale i pokud to tak vyjde, tak statisticky je to spíš výjimka, než pravidlo. Chtělo by se tedy říct, že dřív nebo později něco přijde, není otázka jestli, ale kdy. Na druhou stranu, to samé si asi lidé říkali v době studené války a nic extra se nestalo. Můj přístup bych parafrázoval Si vis pacem, para bellum. Chceš-li (pře)žít v klidu, chystej se na rozpad.
Kivan
Příspěvky: 109
Registrován: 20.10.2016 19:28

Re: S jakým přístupem uvažujete o Rozpadu?

Příspěvek od Kivan »

LuVa píše:To jsi předvedl krásný příklad demagogie, Kivane.
LuVa, takže ty teroristické útoky nejsou pravdivé?

Demagog je člověk, který hlásá věci, o nichž ví, že nejsou pravda, a to lidem, o nichž ví, že jsou hlupáci.
H. L. Mencken
LuVa
Příspěvky: 118
Registrován: 11.08.2013 16:07
Pohlaví: muž

Re: S jakým přístupem uvažujete o Rozpadu?

Příspěvek od LuVa »

Jenze pravdivost zprav o utocich nikdo nenapadal. Ani nikdo nezminil, ze se mame nechat zabijet. Reagujes od veci a emotivne, odvadis rec jinam a vkladas druhemu do ust vyroky, ktere vubec nepronesl.

Ale k veci tedy:
Rada tech parchantu opravdu vrazdi take proto, ze pak jejich fotka a jmeno obkrouzi svet a mezi svymi budou za hrdiny. S tim by se mohlo neco delat, racionalne vzato. Napriklad o utocich sice detailne informovat, nezamlcovat jejich jasne spojeni s islamem, neomlovat to nejakou psychickou poruchou, ALE soucasne tem mizerum nedat v mediich "tvar" (zadna jmena, zadne jejich debilni selficka s bouchackou) a psat o nich s opovrzenim a napriklad je zesmesnovat. Treba ten mohamedan, ktery vrazdil v USA v gay baru, tam udajne sam casto chodil. Z toho by se dalo vymacnout tolik spiny, ze by si mozna dalsi magor udelal uplne jinou predstavu o tom, jake spinave pradlo se bude propirat po jeho "hrdinske" smrti. Jenze tu mame politicky korektni tisk, ze...
Ustrasene, zhrozene a cely svet obletujici zpravy o kazdem blbovi, ktery se nezmohl na vic nez pobodat par nevinnych neozbrojenych civilu aby ho brzy na to rozstrileli na hadry, dalsi blby proste jen motivuji. Takovy magor zaslouzi posmech, opovrzeni a vecne zapomneni.
Odpovědět