Klimatické změny

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
Maximus
Moderátor
Příspěvky: 4194
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Klimatické změny

Příspěvek od Maximus »

Pro uvažovaní o vhodném místě pro usazení nejen v PA době je dobré počítat s případnými klimatickými změnami, které mohou mít za následek další stěhování národů, neúrody, šíření nemocí, etc..

Současné strašení globálním oteplováním je natolik zprofanované či naopak tupě přijímané, že uniká zásadní podstata problémů. Historicky je klima mimořádně dynamický proces a naštěstí, či bohužel klima v poválečném období bylo mimořádně příznivé a stabilní. Proto mnoho lidí je ukolébáno stavem, který dokázali poznat během svého života. Odvolávat se na to, že nějaká přírodní katastofa nepřišla během 20 - 30 - 40 - 50 let života je nesmysl, protože lidský život je příliš krátký na to, aby obsáhl významnější cykly vývoje klimatu.

Zajímavý článek o vývoji klimatu a dalších souvislostech je třeba zde:
http://www.zelenalouka.org/dokumenty/Ce ... lazeni.htm

Jenom krátce s ovlivňováním klimatu člověkem. Člověk se podílí přibližně 10 % na koloběhu CO2, což je pravděpodobně příliš málo, aby to mělo nějaký podtatný vliv na vývoj klimatu (100 % jistotu však nikdo mít nemůže). Druhou věcí je, že člověk při produkci CO2 vypouští spoustu dalších škodlivin (polétavý prach, oxidy dusíku a síry, dioxiny, etc.). Tam už je problém jasný - stačí se podívat na hodnoty škodlivin v ovzduší během inverzí nejen na Ostravsku.

Pak je jasné, že morálně je vypouštění škodlivin kamkoliv odsouzeníhodné a civilizovaný člověk by měl udělat maximum pro to, aby těch vypouštěných škodlivin bylo co nejméně. Navíc proč by soukromá fabrika nějakého velkopodnikatele měla ničit zdraví a životní prostředí obecně lidem, kteří s jeho byznysem třeba ani nechtějí mít nic společného.

Mnoho lidí nechápe či se spíše neztotožňuje s faktem, že zatím jediný přirozený ekosystém ve známém vesmíru je naše Země a je více než hloupé a sobecké si srát systematicky do vlastního hnízda bez ohledu na momentální zisk, který z toho konkrétní osobě či spíše osobám plyne.
Radek07
Příspěvky: 898
Registrován: 30.07.2011 10:30

Re: Klimatické změny

Příspěvek od Radek07 »

ano - souvisí to se sluneční aktivitou - dobře je to popsáno na stránkách níže

http://www.euroekonom.cz/analyzy-clanky ... chlazovani

ale nějak bych to nehrotil - za chvíli budeme zase nadávat na horký léto :)
Maximus
Moderátor
Příspěvky: 4194
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Klimatické změny

Příspěvek od Maximus »

Mě šlo spíš o to upozornit na to, že je potřeba počítat z dlouhodobějšího hlediska nejen s dost citelným nárůstem průměrné roční teploty, ale třeba i s jejím poklesem. To samozřejmě se všemi přidanými negativy - sucha, povodně, neúrody, náhlé přívalové deště, zmrznutí ovocných stromů, v případě oteplení posun nejen invazních druhů rostlin a druhů, ale třeba i nemocí . Např. malárie se vyskytovala za první republiky na jížní Moravě a na jížním Slovensku - dnes je jasně patrné šíření komárů rodu Anopheles směrem k severu (na Břeclavsku zcela běžní, až tam nějaký cestovatel či cizinec zavleče původce malárie, tak tam bude docela "veselo", v tomto regionu už máme i původce západonilské horečky a dalo by se tak pokračovat dál).

Když je v některém místě problém s podzemní vodou, tak lze předpokládat, že to může být ještě horší. Stejně tak nemovitost, která při poslední povodni byla kousek nad povodňovou hladinou nemusí mít tolik štěstí při příští "stoleté/tisícleté vodě", která může klidně přijít i napřesrok.
Maximus
Moderátor
Příspěvky: 4194
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Klimatické změny

Příspěvek od Maximus »

Aby toho nebylo málo, tak se můžem těšit na nálety sarančat a v PA době o jejich návratu nemůže být pochyb. Pokud bude ležet dostatečný počet polí ladem v Rumunsku, Maďarsku, Rusku, ... (už nyní toho v Evropě leží ladem až moc) a nebude potenciál sarančata hubit pomocí leteckých postřiků (v PA době asi dost problém), tak kromě hladových zombíků se může objevit obrovské mračno nenasytných "kobylek" které zastíní slunce a v tomto případě jsou nám naše arzenály bohužel k ničemu :evil: .

Hezká práce je zde:
http://www.is.muni.cz/th/269231/prif_b/Bakalarka.doc
maci
Příspěvky: 768
Registrován: 24.06.2012 22:22

Re: Klimatické změny

Příspěvek od maci »

Klimatické změny se asi ovlivnit nedají. Já jsem příznivcem konspiračních teorií. :D :D a proto si myslím, že Havárie ropné plošiny Deepwater Horizon byl uměle vytvořený pokus o ovlivnění klimatu na severní polokouli. Prostě někdo chtěl ovlivnit Golfský proud. :D :D (Berte to s rezervou, ale musel jsem si rýpnout)
Maximus
Moderátor
Příspěvky: 4194
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Klimatické změny

Příspěvek od Maximus »

Klimatické změny se jistě ovlivnit nedají, ale počítat s nimi určitě ano. Je stále spousta "optimistů" mezi lidmi, pro které jsou události staré 10 let zbytečná minulost - pak si třeba klidně koupí dům v Troubkách, který byl už pod vodou v roce 1997 a hrozně se diví, že je jsou vyplaveni v roce 2010.

Klima/počasí je pro mnohé lidí něco nepodstatného, co tak maximálně umí zkazit dovolenou. Pokud by přežití člověka záleželo na tom, jakou bude mít úrodu, tak ho počasí a možné klimatické extrémy budou hodně zajímat.

Lze dělat mnohé - primárně si třeba vybrat lokalitu, která je z hlediska polohy, mikroklimatických podmínek, hydrogeologickýckých podmínek, půdních podmínek,.... lepší nejen z hlediska možného pěstování plodin, ale také z hlediska ochrany nejen samotného domu, ale i úrody před záplavami, přívalovým deštěm, svahovými splachy či dokonce pohyby, ... .

Vybudovat rezervoáry vody a dostatečně dimenzovat zdroj pitné vody. Preferovat vysátbu stomů a keřů, které na daném místě nebudou na hranici svých klimatických nároků, vybrat druhy rezistentní k mrazům i nemocem (často souvisí s klimatem), soustředit se obecně na odolnější druhy/kultivary/odrůdy/plemena/... rostlin a zvířat, etc. .
maci
Příspěvky: 768
Registrován: 24.06.2012 22:22

Re: Klimatické změny

Příspěvek od maci »

primárně si třeba vybrat lokalitu - a kam chcete jít? Hned za Šumavou je to celkem natřískaný až k jihu. Česko má průměrnou hustotu zalidnění jen 133 obyvatel / km². Když nebude jídlo, tak se Všichni někam poženou. Do Německa to nemá cenu, protože tam mají ještě větší hustotu obyvatel / km². Je tam krásně vidět pruh přes celou Evropu od NL až po IT.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... ty_map.PNG
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... ensity.png
Maximus
Moderátor
Příspěvky: 4194
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Klimatické změny

Příspěvek od Maximus »

Rozhodně i v rámci ČR jsou některá místa ohroženější klimatickými změnami/eventy než ostatní části. Proto při výběru domu či pozemků lze nad tím i uvažovat z tohoto hlediska. O konkrétních preventivních opatřeních jsem psal v předchozím příspěvku.

Někdo třeba stále hledá místo, kde se chce výhledově usadit, nebo hodnotí potenciál rodin/přátel žijících na venkově pro případ přesunu k nim v případě PA scénáře. Pak i úvahy o dostupnosti vody, úrodnosti půdy, riziku povodní, riziku splachu z okolních svahů, ... jsou podle mne rozhodně na místě.

Něco málo k tématu:
http://zpravy.idnes.cz/zprava-o-suchu-k ... _domaci_jw
http://hradec.idnes.cz/sucho-hradec-odb ... zpravy_tuu
http://www.meteocentrum.cz/zmeny-klimat ... ovodne.php
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 9:45

Re: Klimatické změny

Příspěvek od big bang »

Za klimatické zmeny môže Slnko a jeho malé kolísanie výkonu a morské prúdy ktoré transportujú teplo z rovníka na sever a k počasiu, buď bude u nás ako v Laponsku alebo o pár stupňov viac ako teraz ako to bolo cirka v 10-11 storočí a na Islande pestovali pšenicu a v Škandinávii pestovali vinič a už som tu niekoľkokrát písal v prípade zmeny počasia na Laponsko sa presťahujú Európania na juh Európy kde bude počasie ako teraz u nás alebo do severnej Afriky kde bude počasie ako na juhu Francúzska a Sahara sa rozzelená, čo bude podľa mňa pozitívum :lol:
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4384
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Klimatické změny

Příspěvek od štaflík »

Dělal jsem klimatologii jen tři roky a můj závěr je, že bych to neřešil. Ty změny nejsou tak náhlé, aby se jim člověk nepřizpůsobil. Inuité i křováci své ekotopy zvládají.
Mimochodem velmi podstatný vliv na klima má tektonika. To, proč v kenozioku nastalo nejstudenější období v dějinách této planety souvisí se spojením Severní a Jižní Ameriky (a tím pádem oddělení Atlantiku a Tichého) a pro náš regionu má extrémní význam cesta Indie na sever od Afriky, následný zánik Tethis a srážka s Asii. Vznik pásemných pohoří (Himaláj, Ťan-Šan... umožnil vznik obří mrazové kotliny (Sibiř a okolí), která má jednu z mále množností jak se spojovat s globálním cirkulačním systém právě přes Evropu. A když se na Skandinávií uhnízní taková výše, jde ten studený vzduch úplně přes nás. To je vysvětlení letošního velmi studeného počátku jara....
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Klimatické změny

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

Vcera reprizovali porad s RNDR. Kalendou? o tom, ze urcita parta astronomu-geofyziku/logu-klimataku razi teorii (prapuvod v Milankovicovo cyklech), podle ktere pohyb/pozice hlavnich 4tezkych planet mixuje svrchnima vrstvama na slunci ala pseudoslapove jevy, coz vede k nekolika cyklum(kratky, stredni, dlouhy,..), v tech kratsich cyklech by kolem 2132? melo nastat citelne ochlazeni, min. mala doba ledova, ale co je zajimave pry podle sedimentu, vzdy tesne pred timto cukem nastava vyrazne ohrati a rust CO2 v amtosfere (tj. konec 20stoleti - dnesek). Takze nejdrive se prehrejeme a vymlatime - nakonec pak vitezne zmrzneme = solidni PAcko :twisted:

edit: http://tvnoe.tbsystem.cz/index.php?cs/v ... 06-kalenda
http://www.blisty.cz/art/33501.html http://stara.suh.sk/obs/slnsem/18css/kalenda.pdf

ps tez rikal ze je to soucast ~6(12)k letych cyklu ta dnesni kraticka meziledova epocha.. tj. -4k BC vetsi civilizace
ps2 davam to sem jen na rychlo, abych nezapomnel az to overime muzeme vedet vic, co to je za hochy zda nejsou na necim ceciku
Naposledy upravil(a) Kolapsnik jr. dne 22.05.2013 15:59, celkem upraveno 1 x.
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Klimatické změny

Příspěvek od Chorche »

právě se kochám z balkonu jak mi dole v údolí vzniká nový jezero. Za 35 let co tu bydlim je to už po několikátý. Ale poprvý to bylo v roce 2002. A pak už skoro vobrok.
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Klimatické změny

Příspěvek od Chorche »

Já si myslim že místo voteplování nás čeká doba ledová. Tajdle pár aktuálních fotek vod nás http://4runnerguy.rajce.idnes.cz/Povoden_2013 a leze to nahoru
rosomak
Příspěvky: 119
Registrován: 23.04.2013 23:02
Pohlaví: muž

Re: Klimatické změny

Příspěvek od rosomak »

:star Chorche
Dík za fotky, sem se chystal do Prahy, něco nafotit, ale ty neustálý přehánky mě odradily. Stejně si myslím, že povodně jsou tvořeny schválně (geoingeneering), i když tomu lidi nevěřej. Já kupodivu jo ... :roll:
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Klimatické změny

Příspěvek od Chorche »

no já nemůžu říct že bych tomu úplně věřil, i když to připouštim že možný to je. Spíš si myslim, že klima funguje v cyklech a poslední malá doba ledová byla naposled 300 let naspátek. Takže je už na čase.
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 9:45

Re: Klimatické změny

Příspěvek od big bang »

a aby ste si predstavili aká bola vtedy kosa, tak sa pravidelne na zamrznutej Temži konali v zime trhy a občas zamrzol Doverský kanál :lol: a kamarát čo je v Englande hovoril pred pár rokmi že tam videl sneh len pár krát a sa hneď ten poprašok roztopil a že zimné gumy a zimné bundy nepoznali(šak aj sa túto zimu čo bola moc a moc tešili) :lol:
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Klimatické změny

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

mno a ted si predstavte ty pozemni komunikace tukle po tom prsaku (nerkuli nekde primo povodne) a co to udela zas po zime => dalsi mld. utopene infrast. v zadelce.. a mnohde se to vubec neopravi jen to uspisi zrychlene "rozpad"

ps prichazejici mala doba ledu (ci vetsi bestie) pozitivne se na to divejme, je cas jeste vycouvat z nerealistickych planu, kdo chtel treba zalozit vinici v mirnem pasu, tak si to treba ted rozmysli, podobne velkosad apod.
Michal S.
Sponzor serveru
Příspěvky: 146
Registrován: 12.02.2013 16:28
Bydliště: Zapadákov

Re: Klimatické změny

Příspěvek od Michal S. »

Chorche píše:a poslední malá doba ledová byla naposled 300 let naspátek. Takže je už na čase.
Nevim, jestli se výkyvy klimatu dají přesně časově vymezit. Někteří tvrdí, že poslední malá doba ledová, resp. její dozvuky skončily tuhými zimami v 1.pol.20.stol.
Takže jestli je načase nevim, ale možné to je.
I když posledních x let nás straší oteplováním až upečením a najednou zima...beru to s rezervou.
;)
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Klimatické změny

Příspěvek od Chorche »

to strašení upečením je už dávno vyvrácený, jednalo se o spiknutí za účelem vydělání love. Bohužel i dneska v tom jede furt spousta lidí, od politiků přes vědce po podnikatele, který na tom vařej neskutečnej balík. Realita je taková, že už minimálně 10 let de teplota dolu. A klima se tim mění i způsobem jakej vidíme dneska (povodeň, tornádo, hurikán atd.). Podle tejdle teorie např. může kníknout golfskej proud, coš by znamenalo v našem pásmu asi trvalý zalednění.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 855
Registrován: 01.08.2012 14:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Klimatické změny

Příspěvek od Hdm »

trvalý zalednění asi ne, ale v ostatním máš recht.
Odpovědět