Jak poznate nastup totality?

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
vrb
VIP
Příspěvky: 895
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Jak poznate nastup totality?

Příspěvek od vrb »

Kdyby mi někdo 10 let po sametu tvrdil, že se doziju tužší totality, než do které jsem se narodil, tak bych se mu vysmal. A ejhle. Opravdu mám problém uvěřit tomu co se aktuálně v naší společnosti děje.

Ale každá revoluce požírá své, tak ti co to zavádějí budou zanedlouho podle svých zákonů souzeni.
Až tento nástroj dostane do ruky, nějaký český Kotleba, budou se teprve dít věci...

Hagen: z COVIDU víme, že hranice mezi dezinformaci a realitou je pár týdnů. A po čase se vládní tvrzení ukáže být samo dezinformaci. Tak můžou spolu sedět podporovatele i odpůrci jedné myšlenky.
Hagen
Příspěvky: 1307
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Jak poznate nastup totality?

Příspěvek od Hagen »

Asi nerozumíš tomu co se tam navrhuje ;)
Tady nejde o nějakou hranici mezi dezinformací a realitou.
Tady se mluví o vědomém šíření lží,...
Nikdo nechce nikoho trestat za názor, ani za omyl kterému věřil, atd.
Pokud někomu prokážou že záměrně šířil lži, a záměrně tím ohrožoval bezpečnost státu, tak nevidím problém ho potrestat.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Jak poznate nastup totality?

Příspěvek od Rafael »

Hranice mezi dezinformaci a realitou či přímo záměrnou lží je pár týdnů.
No, někdy bohužel i déle. Všechno chce svůj čas...
A pravda, i kdyby se mainstrem na hlavu stavěl, nakonec vyjde najevo.

Aneb
"Není nic není staršího než včerejší noviny..."
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Wdog
Příspěvky: 512
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Jak poznate nastup totality?

Příspěvek od Wdog »

Ministerstvo vnitra ČR uvádí: RESIST: příručka pro boj s dezinformacemi:

Šíření dezinformací spočívá v úmyslném vytváření a šíření nepravdivých a/nebo zmanipulovaných informací, které mají příjemce oklamat nebo uvést v omyl. Účelem je buď způsobit škodu, nebo získat nějaký politický, osobní či finanční prospěch. Neúmyslné sdílení nepravdivých informací se označuje jako „misinformace“.

Praktický problém je v tom, že veřejná identifikace dezinformací je často otázkou určitého času.
Státní aparát ale stíhá a trestá retrospektivně, kdy jsou již informace známé. Pak je nutné zodpovědět otázky typu: věděl to tehdy? mohl to vědět? měl to vědět? ... záleží tedy dost na tom, pokud tento buzerační zákon bude schválen, tak přesně v jaké znění bude schválen.

Příklad 1: představitel vlády v pátek tvrdí, že rozhodně nebudou omezovány maloobchody, a v pondělí dojde k jejich uzavření.
Příklad 2: úřad oficiálně prezentuje, že očkování proti (např.) covidu zabraňuje nakažení, což se ukáže být nepravdou.

V příkladech se zjevně jednalo o záměrně šířené nepravdivé/zmanipulované informace, s cílem získat politický prospěch. Ohrožuje to ale demokratický charakter státu či jeho klíčové bezpečností zájmy?

Háček je v tom, že "klíčové bezpečnostní zájmy státu" často přímo samy ohrožují "demokratický charakter státu" :-)
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Jak poznate nastup totality?

Příspěvek od Rafael »

No comment...
S blížícími se prezidentskými volbami se zvyšuje i aktivita dezinformační scény, která útočí na některé z kandidátů. Nejvíce to schytává generál Petr Pavel a nově i Danuše Nerudová.

Vyplývá to z analýzy skupiny Čeští elfové, kteří bojují na internetu proti dezinformacím a monitorují obsahy řetězových e-mailů, témata na dezinformačních webech i narativy, které se šíří v dezinformačních skupinách na Facebooku....
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/doma ... .seznam.cz
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Hagen
Příspěvky: 1307
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Jak poznate nastup totality?

Příspěvek od Hagen »

Rafael píše: 28.12.2022 16:36 Hranice mezi dezinformaci a realitou či přímo záměrnou lží je pár týdnů.
No, někdy bohužel i déle. Všechno chce svůj čas...
A pravda, i kdyby se mainstrem na hlavu stavěl, nakonec vyjde najevo.

Aneb
"Není nic není staršího než včerejší noviny..."
Já bych "neoperoval" se slovem čas.
Pokud lžu, a vím že lžu, a vím že tím někomu uškodím, a chci tím někomu uškodit,...
tak kecy o svobodě slova, názoru,... jsou jen kecy.
Když tady napíšu že Rafael je agentem BIS, a zde na fóru je proto, aby sledoval a donášel na zdejší diskutéry,...
Jeho záměr je toto fórum zdiskreditovat a zničit, a to vím, protože s ním v té BIS spolupracuji,...
A Rafael kvůli tomu dostane trvalý BAN,... pořád ještě si bude myslet, že mám právo se svobodně vyjádřit?
Nebo budu zasranej lhář, který ho poškodil, a zasluhuje trest?
Já se spíš divím, že se až nyní musí nějaký takový zákon vymýšlet.
Měl jsem za to, že pokud někdo vědomě lže, a někoho tím úmyslně poškodí, tak už na to nějaký paragraf dávno existuje.
Stejně jako je to u křivého obvinění, atp.
Tady se to sice nazývá vznešeně dezinformace, ale u nás doma se tomu říká lež.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Jak poznate nastup totality?

Příspěvek od Rafael »

No, nic. Tak zpátky do reality.

Když Rafael, nebo někdo jiný napíše, že generál P. byl kariérní komunista a kam vítr tam plášť a že rektorka sice kariérní komunistka být nemohla, ale její rodinné prostředí..., a že nás vší silou povede do chřtánu EU a Germanistánu, že ten a ti podporuji zelené šílenství a devastaci vlastního národa, že někdo podporuje x počet pohlaví, atd., atd...
Tak jsem deziformátor a lhář usilující o zničení demokracie a ohrožení národního státu?

Já si myslím úplný opak!
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Hagen
Příspěvky: 1307
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Jak poznate nastup totality?

Příspěvek od Hagen »

Teď jsi to konečně pochopil.
Pokud věříš tomu co píšeš, pak je to v pořádku, a nikdo tě nebude nikde popotahovat.
Protože proč???
Protože nelžeš. Aby jsi lhal, tak bys musel vědět že lžeš. Chápeš ten drobný rozdíl???
Kdo záměrně lže, a záměrně tou lží závažně poškodí,..... ten bude potrestán, a to je v pořádku.
Kdo si co myslí, čemu věří, nebo nevěří, jak moc je zblblej propagandou zleva či zprava tento zákon neřeší.
vrb
VIP
Příspěvky: 895
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Jak poznate nastup totality?

Příspěvek od vrb »

Hagen: Chápu a souhlasím. Záměrné lhaní s úmyslem poškodit je trestuhodne.
Jenže na to tady už několik dostatečně ucinnych paragrafů máme. Netřeba dělat novou agenturu a k tomu zákon, který navíc má v sobě pachuť politických procesů 50. let.

Doporučuji projít si knihu Souostroví Gulag od Slozenicyna. Něco o historii rozkulacovani a politickych procesech v ČSSR za Gottwalda. A asi i čarodějnických procesech v minulosti. Abys měl představu, kam jsou schopni zajít fanaticti dobroserove.
Svět už bohužel přestává být sluníčkový. A temnota nenávisti a totality začíná zase vystrkovat rohy.
Hagen
Příspěvky: 1307
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Jak poznate nastup totality?

Příspěvek od Hagen »

Dělá se tady z toho bouře ve sklenici vody.
Aby podle tohoto chystaného paragrafu někoho odsoudili, tak by musel splnit dvě podmínky.
Záměrně lhát, a cíleně způsobit státu významnou škodu !!!
Nikdo nechce nikoho trestat za jeho názory, tudíž se to nijak nedotýká svobody slova,...
A to je to co očividně Rafael nechápe. Rafael se obává, že ho budou trestat za to čemu věří, co si myslí, co říká,...
A to není pravda.
Jak to bude fungovat ve skutečnosti je věc druhá, a toho se trochu obávám.
Ale to je už o lidech, zkorumpovanosti soudců,... nikoliv o zákonu jako takovém.
Vše se dá bohužel zneužít.
Kybernetická a informační bezpečnost mě živí, a situace se v tomto směru dost zhoršuje.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Jak poznate nastup totality?

Příspěvek od Rafael »

Historické okénko:
Artur London - Doznání, Solženicyn, Orwell, zachráněný tisk z roku 1968 apod., apod., atd., byla u nás kdysi na průmce velmi rozšířená a půjčovaná četba...

Podobně jako poslech Svobodné Evropy, hlavně relaci K. Kryla, BBC, DW, Hlasu Ameriky, Laxiku a tak.
Jakožto i všelijaké různé šíření všelijaké, byť i primitivní protirežimní hudby.

A oproti tomu stál tehdejší stranický mainstream z kterého jsme v té době měli ještě větší srandu než z komunistického Dikobrazu.
*
A proto mě ty všelijaké nynější a stále stoupající cenzorské snahy přivádějí skoro až k zuřivosti.
A některé názory tady na foru to obhajující.
Proč to kuwaaa musím zažívat znovu?
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Hagen
Příspěvky: 1307
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Jak poznate nastup totality?

Příspěvek od Hagen »

Rafaeli, mě zase rozčiluje, když si někdo myslí, že si může říkat a dělat cokoliv ho napadne bez ohledu na to komu tím ublíží. Obzvlášť někdo kdo nesvobodu zažil by měl vědět, že jeho svoboda končí tam, kde začíná svoboda toho druhého.
Ten pocit, že můžu lhát, a někomu tím ublížit, a mít dobrý pocit že jsem kurva svobodný je fakt k nezaplacení.
To není o cenzuře, to je bezohlednost.
Slušní lidé to nedělají, a na ty neslušné jsou holt nutné zákony.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Jak poznate nastup totality?

Příspěvek od Rafael »

Ještě tohle a už končím.

Něco jako Overtonovo okno. Pomalu, ale jistě se otevírá.
Pro větší názornost to popíšu pozpátku:


- Zažité, už obvyklé, normální. V celém civilizovaném světě už tak mají a jsou spokojení.
- Populární
- Rozumné
- Přijatelné
- Radikální
- Nemyslitelné
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Jak poznate nastup totality?

Příspěvek od Permonik »

Hagen: Kromě toho, že tu už dřív státní žalobce dokázal pracovat s tím, že ví, co autor nějakého textu myslel, po té, co z něj vytrhal několik odstavců a složil v jiném pořadí, tak toto je vážně nebezpečný přístup. Jde to i jednodušeji, viz covid, kdy desinformace/hoax byla později pravdou. Stát něco tvrdí, tak je to fakt, kdo tvrdí opak, nemluví pravdu. Pokud nemluví pravdu i po upozornění, že je to jinak, již to není nepravda, ale je to vědomá lež, bum. Zkrátka tohle je celé špatně. Myšlenka možná dobrá, ale jinak je to nesmysl. Pokud se někdo nepochlubí veřejně, že schválně lže, tak je to v 99 % o tom, zda státní zástupce svým *názorem*, že dotyčný lže přesvědčí soud. Bude to ale právě o tom názoru a ne o faktech. Být hloupý, mít hloupý názor a nezměnit ho ani pod nátlakem, by nemělo být trestné. Respektive maximální trest by měl být posměch okolí o pitomci, ale ne nic z TZ
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1036
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Jak poznate nastup totality?

Příspěvek od vratnikp »

video mluvící o tom, co jsem tu zmiňoval už několikrát. Eu a její záměr zrušit soukromé vlastnictví nemovitostí. Informace nemám ověřené!

"budovy, které po roce 2030 nebudou splňovat energetický štítek, nebudou smět být obývány a pronajímány"
loni, když se toto téma přetřásalo, to byl myslím rok 2050, po roce 30 musí být všechny kolaudované nemovitosti klimaneutrální

https://www.youtube.com/watch?v=AMv26K8BASE

zvažuju, jestli by to nestálo za speciální vlákno, kde bychom skladovali ověřené informace (ne toto 3 minutové video malinkého kanálu) o tomhle počinu klimacírkve a hledali skulinky, jak se z toho dostat. Co myslíte? Stojí to za založení vlákna "Snahy EU o omezení vlastnictví nemovitostí"?
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Jak poznate nastup totality?

Příspěvek od Ibex »

jsme na rozpadu, takže za mě ano. Lépe zbytečné debaty a přípravy, než mávnutí ruky, že to není možné a pak ...
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Jak poznate nastup totality?

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Mně by takové téma taky zajímalo. Psalo se o tom u nás na konci roku i v některých médiích. Na Rozpadu se ale jede už přes rok jen téma Russssssssssssssssko a Covidové vofce, většina fajn lidí byla vyhozena, tak se obávám, že budeš za dezoláta, který jen straší a šíří dezinfo.

/Začátek sarkasmu/ Živě si to představuji: "Tohle přece EU nemůže. Je to konspirace. Máš seriozní zdroj? Máme vládu, na kterou můžeme být hrdí. Žijeme si jak prasata v žitě. Bez EU bychom chcípli. Patříme na Západ. Atd. atd, atd." ;) :lol: Je to tady už jak v diskuzích na soc.sítích. /Konec sarkasmu/

https://echo24.cz/a/SVxxu/eu-chysta-zak ... cky-stitek

https://www.dezeen.com/2021/12/07/eu-energy-standards/

https://najdipravnika.online/obsah/zele ... ydlenim-2/

https://m.magazinplus.cz/zpravy/3178-eu ... budov.html
Kdo je připraven, není překvapen.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Jak poznate nastup totality?

Příspěvek od Matěj »

vratnikp píše: 30.01.2023 10:40
Pokud mě neklame "dětská paměť", tak si vzpomínám na podnikový zájezd z konce 80. let do SSSR (někdy 88/89) s rodiči, jedna ruská průvodkyně se tehdy velice divila, když jí máti vysvětlovala, že u nás skutečně je možné vlastnit nemovitost. Tam to prý tehdy možné nebylo. Neověřoval jsem to, ale tak nějak mi to zůstalo v paměti. Možná někdo doplní, jak to tam tehdy bylo.
Nějak mi ta paralela přišla na mysl, když jsem to teď četl. Bude-li tedy na tom něco pravdy.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1036
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Jak poznate nastup totality?

Příspěvek od vratnikp »

J-e-n-n-y píše: 30.01.2023 13:29 Mně by takové téma taky zajímalo. Psalo se o tom u nás na konci roku i v některých médiích. Na Rozpadu se ale jede už přes rok jen téma Russssssssssssssssko a Covidové vofce, většina fajn lidí byla vyhozena, tak se obávám, že budeš za dezoláta, který jen straší a šíří dezinfo.
v 2. kole sem volil bureše, sem kluk z vesnice, co jezdí starym offroadem, sedí na hromadě zbraní, chová králíky, slepice, má na gauči "bojový" plemeno a nadevše si váží svobody a soukromého vlastnictví, se mnou se nikdo nebude obtěžovat, aby mi naložil do dobytčáku, mě najdou pohozenýho někde ve škarpě :D

ve volný chvíli projedu to smetiště, na kterym europarlament komunikuje s poddanými a nějakým způsobem založím téma
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Jak poznate nastup totality?

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Kdo je připraven, není překvapen.
Odpovědět