Cash / hotovost

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.

Postupoval by som tak, že

počkám ešte pár dní a keď budem vnútorne presvedčený že to je SHTF nabehnem do obchodu a kúpim veci ktoré využijem v strednodobom horizonte (balená voda, toaleťák, konzervy, muníciu, ....)
50
72%
nepanikárim, žijem pokojne ďalej, veď mám cash a ostatní ma nezaujímajú.
6
9%
nabieham na "saving" režim. Nekupujem nič čo súrne nepotrebujem, veď hotovosť bude mať čím ďalej väčšiu cenu
13
19%
 
Celkem hlasů: 69
Samotář
Příspěvky: 344
Registrován: 07.07.2016 10:58
Pohlaví: muž

Re: CASH

Příspěvek od Samotář »

Možná jsem v tomto vlákně OT. Ale lepší jsem nenašel.

K 30.6.2022 skončila platnost všech českých bankovek, které mají úzký stříbrný ochranný proužek. Týká se všech bankovek s výjimkou pětitisícovkových. Platí už pouze bankovky se širokým stříbrným ochranným proužkem. V obchodech neplatné bankovky nepřijímají. Do roku 2024 lze na poště a v bankách neplatné bankovky vyměnit za platné v poměru 1:1.

Určitě je dobré mít zásobu hotovosti. Lepší je to mít rozdělené na více částí a v dostupných místech (nezazdívat ve sklepě).
Jen jsem nepomyslel na obměnu bankovek a teď to musím po částech nosit do banky na výměnu.
Liqid
Příspěvky: 606
Registrován: 23.02.2020 15:41
Pohlaví: muž

Re: CASH

Příspěvek od Liqid »

Proč po částech? Já byl před měsícem ve spořce, necelých 30k ve stovkách a obratem jsem dostal nové.
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: CASH

Příspěvek od BiSon »

A hlavne po me nikdo obcanku nechtel a misto podpisu das libovolnej klikyhak.

Ledaze - po castech, pokud potrebujes vymenit 200k+, nebo kolik je ten oficialni limit na platbu hotovosti.
Uživatelský avatar
OldSoldier
Příspěvky: 181
Registrován: 25.02.2014 10:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha a okolí

Re: CASH

Příspěvek od OldSoldier »

Právní okénko k tomu omezení hotovostních transakcí:

Je to podle zákona č. 254/2004 Sb., o omezení plateb v hotovosti (dále jen „ZOPH“), který je platný již od roku 2004, zakazuje provádět hotovostní platby převyšující 270.000 Kč (cca 10.000 EUR). Tato částka je denním limitem.

Za hotovostní platbu ZOPH nepovažuje např. vložení hotovosti na účet u peněžního ústavu (stejně tak výběr hotovosti), výměnu bankovek a mincí za jiné bankovky a mince prostřednictvím peněžního ústavu, a dále některé kroky vůči ČNB, např. předání nestandardně poškozených tuzemských bankovek a mincí a zadržení bankovek a mincí, u kterých existuje důvodné podezření, že jsou padělané a jejich předání ČNB. Mimo výše uvedené se ZOPH nevztahuje na provozování směnárenských služeb, tedy předávání a převádění peněžních prostředků při provádění směnárenských obchodů osobou oprávněnou provozovat směnárenskou činnost, kde je možné denní limit překročit.

Omezení neplatí také pro platby prováděné v době krizového stavu vyhlášeného podle zákona č. 240/2000 Sb., krizový zákon.

Jinými slovy-vyměnit v bance končící bankovky je možné najednou-jediný problém by mohl být, že banka nemusí mít "skladem" dostatečnou hotovost, proto je potřeba se cca 24-72 hodin (podle podmínek banky)) objednat na pobočku.
vvitty
Příspěvky: 122
Registrován: 26.01.2021 10:18

Re: CASH

Příspěvek od vvitty »

V pripade nedostatku hotovosti lze penize vlozit na vlastni ucet a potom si je vytahat kartou z bankomatu. To pro lidi kteri omezuji navstevy bankovnich ustavu na minimum :D
Odpovědět