SOUMRAK ZÁPADU

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Fabulous »

OT
tom384
Příspěvky: 467
Registrován: 10.05.2020 14:05

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od tom384 »

Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Maric »

Podle zprávy ECB ze září je v deflaci 0,3% celá Eurozóna. A to při kvantitativním uvolňování rychlostí 20 miliard Eur měsíčně. Ekonomika EU je na kapačkách už několik let a letos nás čeká prudký pokles HDP. Základní úrokové sazby ECB se už velmi dlouho drží na nule, nebo lehce v mínusu. Růst ekonomiky EU (předpovídaný ECB) příští rok o 5%, a návrat na inflační cíl 1,3% za dva roky považuju za nezřízený optimismus, či spíš víru v zázrak. Aneb jak kdysi řekl ožrala Juncker: “Když je to už vážné, musíte lhát.”
tom384
Příspěvky: 467
Registrován: 10.05.2020 14:05

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od tom384 »

Takze centralni banka leje penize do ekonomiky, ale lide neuraci. Duvody jsopu podle me dva. 1) Neni moc za co 2) Maji strach co bude v budoucnu a tak radsi vytvareji rezervy. Obem penez v ekonomice roste, ale mnozstvi veci za co je muzete utratit klesa. Docela dobre do toho zapada zvyseny zajem o hypoteky. Proste neni nic lepsiho, za co by se vyplatilo utracet. Az lide zjisti ze za to co nasporili nemuzou kloudne nic koupit, tak nastane velka inflace, uspory v bankach a na duchodovych uctech pujdou do haje. Jsem zvedavy jak tohle Evropa ustoji a budu doufat ze se podari inflaci udrzet na urovni ktera nezpusobi run na banky.
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Maric »

Tady je situace, která nemá bezbolestné východisko. Vzhledem k tomu, že ceny zboží klesají, spotřebitelé mají tendenci odkládat nákupy a spotřebu, dokud budou klesat ceny, což má za následek pokles celkové ekonomické aktivity. Protože to má za následek nevyužité výrobní kapacity, investice rovněž klesají, což vede k dalšímu poklesu poptávky (Poptávka po automobilech v Evropě klesla o 30%, a to ještě nemáme Green Deal). A zároveň dojde ke snižování platů a propouštění, a tím zatížení sociálního systému (státních pokladen). A lidé budou mít ještě méně k utrácení. Tomu se říká deflační spirála. Proti deflaci se dá bojovat snížením úrokových sazeb na nulu. Jenže ona byla nula dřív než k deflaci došlo.
Mínusové sazby znamenají, že bankám, a následně i lidem se nevyplatí mít úspory někde uložené, protože se jim díky mínusovým úrokům znehodnocují, a nebo díky nulovým nezhodnocují (proto extrémní růst akcií, a kovů, tam je aspoň nějaká šance na výdělek). ECB pumpuje do ekonomik extrémní množství peněz tak, že skupuje dluhopisy předlužených států, které jsou v mnoha případech naprosto bezcenné, protože i díky Covidu zadlužení států prudce roste. (Itálie za rok z 134,8% na 161,8%, Španělsko z 95,4% na 123,0%, Francie z 98,1 na 118,7%, Řecko z 180,9% na 205,2%, atd.)
U hypoték se málo zmiňuje jeden parametr, a to že počet hypoték neroste tak, jako roste objem půjčených peněz (jednotlivci si půjčují více protože nemovitosti jsou extrémně drahé) A tady se zadělává na další problém, kdy se jednou úrokové sazby vrátí do normálu, tím se zvýší splátka hypotéky (momentálně už bude splátka vždy jen vyšší), ale hodnota majetku, kterým se ručí razantně klesne. Lidé nebudou mít na splácení, a máme tu jako bonus hypoteční krizi jako byla v USA.
Jakékoliv zvýšení úroků navíc tvrdě dopadne na zadlužené firmy (Zombie firem neschopných generovat zisk je přibližně 17%), kterým se také zdraží půjčky, a mnohdy to povede k bankrotu (nebudou mít na obsluhu dluhu) - ekonomika Eurozóny v době předCovidové konjunktury nerostla ani zdaleka tak, jak si ECB plánovala, Německo se dokonce propadlo do technické recese.
Mimochodem, od roku 2015 ECB napumpovala do ekonomiky více než 2,7 bilionu Eur kvantitativním uvolňováním, Dalších 750 miliard se připravuje formou Nouzového pandemického programu (v podstatě přejmenované kvantitativní uvolňování, které se přestalo líbit Německému ústavnímu soudu), a následně formou tolik diskutovaného Fondu obnovy EU dalších 750 miliard Eur. Až se toto všechno sesype, tak to bude pořádný fičák.
Ještě jsem narazil na zajímavou teorii, že díky Lockdownu státy ždímají ze svých občanů nasyslené úspory, aby se peníze vrátily do oběhu (utrácí se dávno vydělané peníze, taková miniaturní variace na kvantitativní uvolňování). Jenže smysl tohoto (pokud to je pravda) mi poněkud uniká.
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Maric »

tom384 píše: 16.12.2020 12:12 budu doufat ze se podari inflaci udrzet na urovni ktera nezpusobi run na banky.
Run na Banky může způsobit i deflací snížené úrokové sazby do mínusových hodnot. Proč by lidi měli peníze v bance, když jim tem ubývají. A jelikož jedním ze základních způsobů jak banky vydělávají jsou operace s uloženými penězi, takže když budou úrokové sazby mínusové, lidé nebudou mít chuť si půjčovat kvůli nejistotě a vyberou to co je v bance kvůli ztrátám (a převedou na majetek s trvalejší hodnotou). Proto je teď ten enormní tlak na zrušení hotovosti. Aby lidi neměli na výběr, a peníze v Bankách prostě MUSELI mít.
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Zapadlo »

Silně pochybuju, že třeba konkrétně v ČR se při současném Lockdownu utrácí víc než předtím. Drtivá většina lidí o práci nepřišla a ani mzdy nepoklesly. Nevěřím že by u nás teď docházelo k odlivu nasyslené mrtvé měny do systému. Moje vánoční firemní odměna šla mimo jiné díky covidu do nevídaných výšin.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od cipis »

Nechtěl jsi tam napsat, že "neutrácí" místo toho "utrácí"?
Protože já pozoruji, že se spíš všichni s nakupováním urvali z řetězu, včetně mě (další zbraň, puškohled, ...).
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od vratnikp »

pod to se podepíšu :D, od konce léta nakupuju vše co by se mohlo hodit a co jsem odkládal - od merino prádla, přes noční digitál, stavební materiál a závoz z pálavy :D . Ještě nechám vánoční medvídě na pile a mám vše ze seznamu. Ale asi nejsme reprezentativní vzorky populace. "Normální" lidé v mám okolí fungují v běžném režimu - řeší jarní lyžovačku v Rakousku, nákupy herních konzolí atd...
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Maric »

Tak ona ta deflace 0,3% pro Eurozónu pro lidi nic moc neznamená. To by chtělo zjistit jak to vypadá v Řecku, kde je nejvyšší, kolem dvou procent. U nás je inflace stále vysoká, třetí nejvyšší v EU, tak se to podle našeho trhu moc hodnotit nedá. A taky dopady Covidu na pracovní trh sanují státy ze svých rozpočtů. To taky nepůjde do nekonečna. Nikdo neví jak budou ty vakcíny fungovat. Jestli to budou tři měsíce jako v případě prodělání nemoci, tak potěš koště...
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5348
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Rafael »

Co je vice demokratické a vhodné našeho kdysi bývalého obdivu a následování?
USA - volby, BLM...
EU - to snad nemá smysl komentovat....

Anebo se inspirovat kolébkou evropské demokracie - UK?

Pěkné zamyšlení kde spějí mě zaujala např. tato úvaha, článek:
https://neviditelnypes.lidovky.cz/zahra ... ranici_wag

Snad to aspoň někoho probere k realitě anebo aspoň přiměje k zamyšlení kde ten kuwaaa-západní svět spěje.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Ulfhednar »

Óðinn á yðr alla
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od mart0 »

Až tak ne. Podle článku je důležitý třeba obyčejný pošťák, ale zbytečný manažer pošty. No, když se podíváte na Českou poštu, tak to možná chvíli platí. Ale když se podíváte na to jak umírá Česká pošta a roste posílání emailů (teď nemyslím ta kvanta zbytečných) a různé zásilkovny, tak Vám dojde, že naopak je potřeba člověk s nápady, dobrý manažer, který to zorganizuje, někdo, kdo to odpracuje. Zbytečný je špatný manažer a nakonec i ta spousta pošťáků. Kdyby neexistovali exekutoři, tak se spousta lidí vykašle na placení závazků a myslím, že nakonec by to nebylo milé i mnoha těm, kteří dnes říkají, že jsou úplně zbyteční. Kdyby se zrušili exekutoři a firma jim nezaplatila první výplatu, tak by hned křičeli jak je potřeba zavést vymahače. Když vypadne popelář odvážející popelnici, tak jeho výpadek pocítím dříve než výpadek někoho, kdo plánuje a organizuje svozy, řeší spalovny, nebo dlouhodobé skládky, ale za delší dobu bude více chybět ten druhý. Takže okamžitá viditelnost výpadku ještě neznamená větší problém. Protože když vypadne popelář, tak se hned objeví hromady, ale rychle se to zase vyřeší, když ale vypadne organizace spaloven a skládek, tak se to objeví za rok, ale následné řešení také bude na roky.
Tím neříkám, že spousta pozic není zbytečná, souhlasím, že je. Jen říkám, že práce zmíněných zdravotníků, učitelů a dalších by také vypadala úplně jinak bez spousty "zbytečných" lidí za nimi. A důležitější bude někdo, kdo udělá dobrou reformu školství než učitel, který učí už 30 let špatně. Spousta chytrých a schopných lidí jde bohužel dělat třeba právníky a daňové poradce místo, aby šli dělat něco užitečnějšího, ale za to může z velké části státní regulace. Reklama je díky tomu, že to na lidi funguje...
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Ulfhednar »

Myslím, že jste článek nepochopil. Nebo se nesetkal s popisovaným prostředím, což buďte rád.
Článek není o zbytečnosti manažerů jako takových. Cenný je příměr s truhláři, povinně smažícími ryby a popis stávek popelářů a údržbářů
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od dracekvo »

To je přesně případ Čp. Truhlář smaží ryby. Čp místo toho aby doručovala zásilky, tak nutí pošťák nabízet pojištění.
A plat manažerů čp silně neodpovídá tomu, jak si firma vede.
Exekutor není zbytečný, zbytečný je ten mafiánský cech, co se z nich stal.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Bill Masen »

mart0 píše: 06.01.2021 21:38...naopak je potřeba člověk s nápady, dobrý manažer, který to zorganizuje, někdo, kdo to odpracuje...
Jojo, takovej Vlahoš von Rosret, to by byla posila český pošty.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Woody Crafty »

vratnikp píše: 17.12.2020 8:31 pod to se podepíšu :D, od konce léta nakupuju vše co by se mohlo hodit a co jsem odkládal - od merino prádla, přes noční digitál, stavební materiál a závoz z pálavy :D . Ještě nechám vánoční medvídě na pile a mám vše ze seznamu. Ale asi nejsme reprezentativní vzorky populace. "Normální" lidé v mám okolí fungují v běžném režimu - řeší jarní lyžovačku v Rakousku, nákupy herních konzolí atd...
Na palubě Titanicu taky hrála hudba do poslední chvíle
A o to jde především. Zabavit ten plebs dole co nejdéle, aby si nevšimli, že elita mezitím obsadila všechny záchranné čluny a na ostatní už nezbylo místo.
Se současnou situací to samozřejmě vůbec , ale vůbec nesouvisí, to jsou jen tydlencty ošklivé konspirační teorie.
:D
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Oberstrimpfen
Příspěvky: 43
Registrován: 17.01.2021 21:58
Pohlaví: muž

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Oberstrimpfen »

Nejsem si zcela jist zda je toto spravne vlakno, ale zkusim to sem. Strasny pribeh maleho - stredniho podnikatele dneska :

Z diskuze na mesec.cz
Manželovi zavřeli 4 hospody, přes léto dělával akce typu fesťáky, rauty, svatby
nic z toho se nekoná. Kompenzace dostává 500kč denně což je výsměch, neboť nájem jedné hospody je 80 tisíc měsíčně a ty hospody jsou 4.. nemluvím o energiích, kdy musíte platit zálohy ať už fungujete, či ne. Zaměstnance máme buď na fiktivních neschopenkách nebo jím platí teda stát, dodavatele nám krachují, s pivovary máme smlouvy o plnění a nikdo se s námi nehodlá bavit o tom, že to nejde, takže smůla. hypo splácíme sice "jen 15 tisíc" měsíčně, ale úvěry do začátku podnikání, a podobně činí dohromady nějakých 100 000 měsíčně, takže nesplácíme, není z čeho, do toho zálohy na cos zdrav, daně z příjmu a z přidané hodnot za loňský rok.. neustále nás bombardují úřady s nějakým papírováním, účetní nemáme z čeho platit, sami se v tom nevyznáme, a úřady jak víme tu nejsou pro lidi ale proti nim. Já chodí uklízet, abych aspoň zaplatila školku, manžel se snaží udržet aspoň výdejní okno, před vánoci jak nám otevřeli podniky na týden, jsme nakoupili tankové pivo, následně je zavřeli a zkazilo se nám asi 5 tisíc litrů. nemáme kde brát. Nemáme už rezervy, ty jsme vyčerpali během roku, protože už to je skoro rok co máme střídavě zavřeno, omezeno... pravděpodobně přijdeme o dům, ok, je to jen "věc" auta jsme prodali. Nic víc nemáme. I kdybychom šli do bytu, není z čeho platit. nevíme co bude. Kamarád spáchal sebevraždu před 3 týdny, má konečně klid.
Já nevím, jestli se smát, nebo brečet už kvůli dětem se snažím, ale jako... děsně mě štve, že jsme byli ti blbí poctivci, vše vždy přiznávali a jeli na férovku.. kdybychom si nakradli a dělali na černo, sice bychom se třeba na sebe namohli dívat do zrcadla, ale zbylo by nám aspoň nějaké.
Dostáváme od státu 500 kč denně, jen manžel, protože je jediný jednatel společnosti, takže 15 500kč +-
já - pardon, ale jinak to nešlo- uklízím na černo, vydělá 8 tisíc, + na mě manžel bere peníze "kurzerbait" nebo jak se to sakra jmenuje- mám jakoby k tomu výplatu od státu což nám platí hypo.
Nájmy jsou měsíčně 320 tisíc, ani jeden majitel nemovitosti nám je neodpustí, pouze 3 z nich kývli na to, že můžeme začít platit až po koroně. haha.
Elektřina-zálohy- nešli k nám ani odečíst hodiny, a ZPRŮMĚROVALI to z loňska, ačkoli máme zavřeno, máme všude platit zálohu cca 55 tisíc
a to jsou ejn plivance do moře.
měli jsme našetřeno cca 1 700 000 na horší časy.. vše je v prdeli abychom mohli splácet, kam zavoláme s prosíkem o posečkání, je problém.
Uhodně splátek jsme už v exekuci, ačkoli cca 10 let nemáme problém splácet 100 000 měsíčně jen tak. máme velký dům s lesem, potokem, zvířaty, vybudovali jsme to poctivě. Všeho se klidně vzdáme, sice asi s depresí, ale ok, je blbá doba, jenže to se moc nevyřeší. Přijdeme o domov! jsme tu doma, byli jsme šťastní. Já chápu že je potřeba aby se lidé neshlukovali ( i když nařízení vlády mi přijdou dost na hlavu) ale když něco zavřou, musí přece kompenzovat, ne přivádět lidi k podvodům, v horším případě k sebevraždám..
Já fakt nevím co bude, nevím, jsme úplně v hajzlu.
Valka je vul... To jsou valecne obeti. Druha vec, je ze by jim melo byt umozneno odejit dustojne, bez exekuci, bankrotu, apod. dozivotnich bremen. Jinak je jen otazka casu, nez se nektery nestreli do sve hlavy, ale pujde strilet nekde jinde...
Angelus
Příspěvky: 37
Registrován: 27.05.2017 15:43
Pohlaví: muž

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Angelus »

A to je to o čem neustále mluvím. Aby se zachránil jeden člověk náchylný na covid, tak se ekonomicky "zabije" 10-100 takovýhle rodin. Ale sobci jsou ty co jsou proti opatřením :puke
Královák
Příspěvky: 407
Registrován: 07.07.2017 12:39

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Královák »

Oberstrimpfen - a teď tu "O červené Karkulce"
Odpovědět