SOUMRAK ZÁPADU

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Germanik1 »

Nepotřebujeme žádné studie o pachatelích a účinném působení trestu. Na našem území proběhla 6 letá praktická zkouška a prokázala, že jedině strach z trestu dokáže kriminalitu prakticky vymazat. Testík proběhl v letech 1939 až 1945. Úmyslná kriminalita prakticky 0. Pár zločinů z vášně.
Udělám co musím
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Tazi »

Bohužel se pleteš. Strach z trestu kriminalitu nezastaví ani omylem. Ve středověku byly drakonické tresty, a kriminalita kvetla stále. Trest smrti vraha nezastaví. Pokud někdo vraždí v afektu, strach z trestu ho ani nenapadne. Pokud vraždí s rozmyslem? Už vidím jak si někdo řekne... sice dostanu doživotí, ale i tak se mi to vyplatí. Ne, každý si myslí, že ho nechytnou. To samé platí o krádežích, loupežích, podvodech,... Zloděje zastaví pevné dveře, nikoliv paragraf. A násilníka silnější "oběť".
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od cipis »

To je absolutní nesmysl ... Jediný důvod byla okupace, ne drakonické tresty.
Drakonických trestů bylo ve středověku, ale vlastně po celou dobu existence lidstva až dosud, spousta, ale nikdy nezamezily kriminalitě jako takové. Ani trest smrti nemá žádný efekt. Pachatel totiž počítá s tím, že ho nechytí. A pokud ví o drakonických trestech, tak je to naopak podnět k tomu, aby ho nechytili, aby se bránil vším, co bude mít k dispozici.
Zase moc mírné tresty jsou k smíchu. Je třeba kompromis, ale ten se ladí tisíce let ...

Tazi, trefa, tařka shodné příspěvky máme :D
Paul
Příspěvky: 782
Registrován: 22.10.2017 0:15
Pohlaví: muž

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Paul »

Podle mě teda vysoký tresty kriminalitu snižují už jen tím, že dotyčný nemůže dál páchat trestnou činnost - je mrtvý nebo hnije ve vězení. Tvrdit, že tvrdá ruka nemá vliv na to jak se lidi chovají je podle mě blbost. A čím větší je ten člověk hovado, tím lépe to funguje.
Andy Glock
Příspěvky: 533
Registrován: 18.06.2021 9:34
Pohlaví: žena

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Andy Glock »

Paul píše: 13.07.2021 0:01 Podle mě teda vysoký tresty kriminalitu snižují už jen tím, že dotyčný nemůže dál páchat trestnou činnost - je mrtvý nebo hnije ve vězení. Tvrdit, že tvrdá ruka nemá vliv na to jak se lidi chovají je podle mě blbost. A čím větší je ten člověk hovado, tím lépe to funguje.
Když vzteklého psa utratíš, nebo zavřeš do kotce, tak už samozřejmě nikoho nepokouše :D . Na ostatní psy to ale nemá žádný efekt. A to samé platí i o lidském odpadu. A čím větší je ten člověk hovado, tím naopak méně fungují tvrdé tresty. Jak už tu psal Tazi a Cipis... ve středověku byly velice tvrdé tresty, mnohem tvrdší než jsou teď, a kriminalita určitě nebyla menší než je teď.
Paule uvažuješ jako slušný, zákonadbalý člověk, proto se pleteš. Grázlové uvažují trochu jinak ;)
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Germanik1 »

Vůbec jsem neměl v úmyslu rozpoutat diskusi na pomýlené heslo "represe nic neřeší" které stálo u kořenů dnešního zapojení neziskovek ve všech oblastech výchovy. Chtěl jsem připomenout dobu po Husakově a Havlově amnestiich, kdy politické strany slibovaly najít řešení recidivy. A Tazi, ke snížení ba vymizení kriminality skutečně došlo. Až se vrátím do Prahy, postnu tehdy pečlivě vedené kriminální statistiky. Slovo okupace s vymizením vloupání či loupeží nic společného nemělo. Zato splynutí slova káznice se slovem koncentrační tábor dělalo divy.
Udělám co musím
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od FMJ »

Ke snížení nápadu TČ dochází mimo jiné i v souvislosti se zrušením některých trestných činů - třeba těch politických, nebo v souvislosti se navýšením hodnoty následku pro kvalifikaci protiprávního jednání - způsobené škody - kdysi 2.000,-, pak 5.000,- a dnes už 10.000,- Kč.... To se pak ty statistiky hýbou....
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od dracekvo »

Asi tak.
Tvrdost trestů nikdy nesnížila kriminalitu. Lidé žijí ve své bublině (ne jen v případech trestné činnosti). Každý si myslím, mě se to nestane.
Mě spíš zaráží výše trestů u opakovanné trestné činnosti, kterou občas vidím v novinách (a mám i osobní zkušenost).
X zákazů řízení. Počet trestů v řádech desítek. Já mám například zkušenost s 6x trestanou smažkou ve věku 30 let která byla v podmínce. Stejně páchala trestnou činnost dál, protože tresty jsou směšné.
Měli by mít vzrůstající tendenci.
Andy Glock
Příspěvky: 533
Registrován: 18.06.2021 9:34
Pohlaví: žena

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Andy Glock »

Germanik1 píše: 13.07.2021 6:30 Vůbec jsem neměl v úmyslu rozpoutat diskusi na pomýlené heslo "represe nic neřeší" které stálo u kořenů dnešního zapojení neziskovek ve všech oblastech výchovy. Chtěl jsem připomenout dobu po Husakově a Havlově amnestiich, kdy politické strany slibovaly najít řešení recidivy. A Tazi, ke snížení ba vymizení kriminality skutečně došlo. Až se vrátím do Prahy, postnu tehdy pečlivě vedené kriminální statistiky. Slovo okupace s vymizením vloupání či loupeží nic společného nemělo. Zato splynutí slova káznice se slovem koncentrační tábor dělalo divy.
Statistika věda je má však chybné údaje...tak nějak se to zpívá?
Germaniku, na to stačí selský rozum, a trochu se nad tím zamyslet. Zločin se trestat musí, o tom se nejde přít, ale jako odstrašující příklad to prostě nikdy nefungovalo, a fungovat nebude.
Kdysi dělali v USA průzkum ve věznicích, a zločinci se pramálo obávali soudů a kriminálu. Mnohem větší strach měli z ozbrojených obětí.
Jinak samozřejmě souhlasím s tvrdšími tresty. Ne proto že by se kriminalita snížila, ale aby se ti grázlové nepohybovali v ulicích. Odstranit je ze slušné společnosti.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Germanik1 »

Tak trochu jinak. Slovíčkaříme. Když je člověk duševně nemocný, může být pro své okolí nebezpečný a současně nemusí rozpoznávat a ovládat své chování. Tohle zná každý. Takový jedinec je izolován od společnosti. S tím je každý srozuměn. Jde o to postavit sociálně patologické chování na roveň duševních chorob. A stanovit hranici /dnes možné nápravy a začlenění do spolecnosti/. Nic víc, nic míň. Nejde o trest jako takový, ale o ochranu společnosti. Izolovaný blázen je ok, proč ne izolovaný sociopat?
Udělám co musím
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Zapadlo »

Prevence a represe. Věčná otázka co je lepší. Nezříkal bych se ani jedné cesty.
Ad středověk :
díky filmům tu dobu většina lidí vidí plnou fanatiků, zlodějů a násilníků. S realitou to nemá mnoho společného.
V reálu (úřední záznamy, smolné knihy) měl kat-pohodný často mezi jednotlivými exekucemi NÉKOLIK LET pauzu, kdy ho udržela naživu především povinnost-privilegium zbavovat katastr města mršin s následným právem prodeje jejich kůží. O toto právo také kati mezi sebou vedli nejvíc soudních sporů, popravy a úkony útrpného práva nebyly hlavním zdrojem jejich příjmů.
Diktátorské režimy s tvrdším postihem kriminálníků mají statisticky jednoznačně nižší úroveň obecné kriminality než režimy svobodomyslnější. Platí to i pro Třetí říši, potažmo protektorát. Bohužel v tom není započítán teror státu vůči oponentům nebo "zájmovým skupinám".
Andy Glock
Příspěvky: 533
Registrován: 18.06.2021 9:34
Pohlaví: žena

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Andy Glock »

Nevšimla jsem si, že by tu někdo tvrdil, že byl středověk plný fanatiků, zlodějů a násilníků.
Stejně tak "divoký západ" byl oproti dnešku méně zločinný. Ale tresty byly přísné, a zločince to neodradilo. A o tom se tu vedla diskuze. Ne o počtu zločinů.
A statistika diktátorských režimů... V sovětském svazu "neexistovali" sérioví vrazi. To přece byla doména západního světa ;) V krásném komunistickém státě nic takového není :D
Jóó´to jsou ty jednoznačné a věrohodné statistiky.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Kapo »

Pozerám že už ste videli kona grcať aj hada cúvať... :D

Ono s vysokou životnou úrovňou a dobre zaplatenou zamestnanosťou samozrejme aj kriminalita klesne... takže machrujú trochu neprávom.

https://www.noviny.sk/zaujimavosti/1702 ... zahranicia
V mnohých krajinách sveta sú preplnené väznice veľkým problémom. V Holandsku je však všetko inak. Až 19 väzníc museli zavrieť, pretože v nich bolo málo trestancov. Holandsko tvrdí, že recidivistov prevychovávajú alternatívnymi metódami. Do holandských ciel si tak častokrát sadajú odsúdenci z Belgicka, Nórska alebo iných európskych krajín....
https://www.aktuality.sk/clanok/526118/ ... ia-o-azyl/
Slogan „Take a prison break“ na stránke hotela láka turistov z celého sveta.

Rezervovaním ubytovania prispievajú na školenia a pracovné príležitosti pre utečencov, vďaka ktorým sa ľahšie dokážu začleniť do spoločnosti. Bývanie vo väzenských celách, ktoré hotel ponúka, je naozaj exkluzívnym zážitkom.

Ponúka dvojlôžkové izby s raňajkami, bezplatným parkovaním a prístupom na wifi sieť. Hotel riadia utečenci a Centrum pre žiadateľov o azyl.
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od PeFi »

Germanik1 píše: 13.07.2021 7:12 Izolovaný blázen je ok, proč ne izolovaný sociopat?
Protože izolace je pekelně drahá a v mnoha případech existují levnější cesty s potenciálně podobným účinkem na snížení kriminality.

Zvyšování trestů má jen malý vliv na zločinnost. Co má velký vliv je to jak rychle je pachatel dopaden (jak rychle je zahájeno stíhání konkrétní osoby) a následně jak rychle je odsouzen.

Pokud stíhání a potrestání nastane za dlouho, tak je u zločinců, kteří žijí ze dne na den, celkem k ničemu. Dlouhý plánovací horizont mají hlavně slušní lidé, proto taky mají slušní lidé pocit, že zvyšování trestních sazeb bude fungovat.

Dost zajímavé texty na téma prevence kriminality publikoval kriminolog, ekonom a nositel nobelovy ceny Gary Becker. Tady je link na rozhovor s ním:
https://www.chicagomaroon.com/2012/05/2 ... ry-becker/
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Germanik1 »

Nemyslím si, že posledních 40 let jdeme v tomhle oboru správnou cestou. A jsem toho účasten. Toť vše.
Udělám co musím
Paul
Příspěvky: 782
Registrován: 22.10.2017 0:15
Pohlaví: muž

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Paul »

Andy Glock píše: 13.07.2021 6:28Jak už tu psal Tazi a Cipis... ve středověku byly velice tvrdé tresty, mnohem tvrdší než jsou teď, a kriminalita určitě nebyla menší než je teď.
Určitě nebyla? Netuším na základě čeho by se dalo něco takového tvrdit, orpavdu nemáme statistiku ze středověku. Každopádně se to dá i těžko porovnávat, dnešní právní systém a podmínky jsou naprosto odlišné, kromě toho lidé vydrželi daleko více. Klidně mohla být kriminalita daleko menší už jen proto, že se všichni defakto znali na rozdíl od současné anonymní doby. Výhoda tvrdých trestů je ta, že už to nemusíš dál řešit, nemusíš nikoho po sté nahánět a ochrání to společnost. Vzhledem k problematickému dostahu moci a učtité vágnosti práva, to to dříve prostě fungovalo. Taky není velký důvod proč by obdoba nefungovala i dneska (bez krutých fyzických trestů), veřejné zostuzení místo skrývání identity, to si pak dá každý na peněženku bacha, když se u něj ten zjev objeví.

Pokud máš např. přísného a zároveň schopného učitele, naučí tě toho nejvíce a víš na čem jsi. Úplně stejně to funguje někde v pasťáku co jsem tak slyšel. Nepodařilo se mi najít míru recidivity, ale jestli to třeba 50%, je to největší problém co zbytečně zatěžuje celý systém.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Patrol »

Já jsem zastáncem tvrdých trestů s převýchovou. Práce šlechtí, takže mi přijde naprosto nesmysl nevyužívat nucené práce. Dát jako nejtvrdší tresty těžkou práci a za dobré chování postupovat k lehčím pracem, tak by si mnozí trestanci zlepšili pracovní návyky, naučili se něco, co by mohli uplatnit i v civilu, a ještě uhradili náklady na jejich převýchovu.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Andy Glock
Příspěvky: 533
Registrován: 18.06.2021 9:34
Pohlaví: žena

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Andy Glock »

Paule... je celkem jedno jak vysoká byla ve středověku kriminalita. Nehodlám tu slovíčkařit, ani rozpatlávat nepodstatné drobnosti. Základní myšlenka je stále stejná. Tresty byly mnohem brutálnější, a přesto ke kriminalitě docházelo. Existuje spousta studií, které dokazují že na kriminalitu má výše trestu malý vliv. Tečka.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Cep »

Co se rozsahu kriminality ve středověku týče, tak zkuste vzít v úvahu, před jak dlouhou dobou nebylo zvykem zamykat, v daleko větší míře se dávalou 'na sekeru' (mezi sousedy, samozřejmě). Netvrdím, že to bylo zrovna právem útrpným a tvrdými tresty, stejně tak bych bral v úvahu, že pokažená pověst člověka dokázala odepsat. Plus další mechanismy sešněrované společnosti (viz třeba Neruda: Jak si nakouřil pan Vorel pěnovku).
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od mart0 »

Takže by někteří byli zastánci pokusu, že třeba na půl roku se tresty za krádež či neplacení daní sníží na pokutu 500 korun a uvidíme jestli výše trestů má jen malý vliv a počet činů nevzroste? Věřte tomu, že do půl roku by stát zkolaboval. Ano, platí, že ani vysoké tresty neodstraní veškerou kriminalitu. Ano, platí, že velmi důležitá je také pravděpodobnost a rychlost chycení pachatele. Dokonce platí, že někdy tresty mohou více škodit, například chybně nastavená alkoholová prohibice. Ale neplatí tvrzení, že výše trestů má jen malý vliv. Mnoho lidí výše trestu odradí a u odsouzených zase brání opakování, protože nejsou na svobodě. Pokud je trest příliš mírný, tak se zvětší počet pachatelů a rychlost chycení se tím naopak ještě zhorší, protože když přestanou například daně platit téměř všichni, nebo začne krást 3x více lidí, tak nebude dost těch, co by je z toho mohli usvědčit a udělit i ten mírný trest.

Mimochodem proč se zaváděl bodovací systém pro řidiče, když výše sankce nemá vliv a stačila pokuta pár stovek a netřeba hrozit odebráním řidičáku? Protože na výši trestu záleží, část řidičů tato hrozba odradí od páchání přestupků když nízká pokuta nestačila. A ano, jsou tací, na které to nestačí a pak je chyba v tom, že má 5 zákazů a stále jezdí, místo aby seděl v táboře nucených prací.

Srovnávat středověkou kriminalitu s dnešní není tak jednoduché, například nemáme data. Nebo máme dnes obrovský systém státních sociálních transférů, které také snižují kriminalitu.
Odpovědět