SOUMRAK ZÁPADU

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od PeFi »

Jediné nesobecké bydlení je totiž v paneláku na sídlišti, jenomže každý rozpadlík ví, že v případě jakéhokoliv zakolísání státem poskytovaných služeb je panelákový byt past, kde se nedá přežít. A to zakolísání tady zatím vždy minimálně 1x za 100 let bylo.
Ostatně si vůbec neumím představit, jak se dá v panelákovém 2+1 přežít v podobě 2 dospělí mají homeoffice a k tomu ještě dvě školou povinné děti. Nebo jak se tam dá udělat karanténa pro jednoho z členů rodiny. Nebo jak tam v únoru přežít 3 dny trvající blackout ...

Mimochodem, ten nenáviděný domek na předměstí ve zcela idiotsky navržené suburbii je na jednoho obyvatele jen o 20 procent nákladnější, než byt v historickém centru města. A když by se suburbie navrhovaly ne jako podnikatelské urbanistické baroko, ale tak, aby se tam dalo žít, tak to nákladově vyjde zhruba stejně - a pořád to vyjde podstatně levněji, než vilová čtvrt uvnitř města. Vilová čtvrt ve městě je ale přesně to bydlení, které je ze všech nejsobečtější. A právě proto se o tom vůbec nepíše - kde asi tak bydlí vlivní urbanisté a architekti? V paneláku na sídlišti to většinou nebude, ve vyhnanství za městem taky ne ...

Doporučuji Tabulku č. 1:
http://www.regionalnirozvoj.eu/sites/re ... idlova.pdf
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3470
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Hohepa »

Přes padesát let bydlím v panelákovém bytě 2+KK 39m2
No karanténa se moc dělat nedá, to je fakt.... :angel
Dnes už jsme tu jen ve třech, ale svého času jsme tu byli tři dospělí a dvě děti ( Novorozený syn, jeho starší brácha, já, choť a můj táta )
Více méně bez problémů. Jak se říká dobrých lidí se vejde, jen chtít...
Jsou lidé co si lezou na nervy ve dvou v rodinném domku 200m2

S rodiči jsme dávali rodinnou dovolenou bez IT, elektřiny, tekoucí vody(kanystr a chodit k pumpě), jen s plynovým dvouplotínkáčem Meva - nevidím problém.
Co by byl ale byl asi problém tak 14 denní výpad ústředního topení v mrazech. Výměníky, čerpadla teplárenské společnosti, vše na elektřinu :envy
Naposledy upravil(a) Hohepa dne 18.03.2021 19:40, celkem upraveno 4 x.
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od jameson363 »

PeFi píše: 18.03.2021 17:58 Nebo jak tam v únoru přežít 3 dny trvající blackout ...
Kdyby si napsal 3 tydny a vice, tak budiz, ale 3 dny? V cem vidis zasadni problem? Neodstatek skladovaciho prostoru? Pokud je panelak zateplenej, coz dneska velka cast je, tak nevychladne nijak zvlast rychle. Teplota 10-15 stupnu sice neni komfort, ale nic, co by clovek neprezil. Zakladni jidlo a vodu na hygienu ohrejes i na plynovym varici. Pravda, panelak nepokyskytuje moc skladovaciho prostoru, ale kde je vule, tam je cesta. Opady snad chvili fungovat budou...
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od PeFi »

Já jsem bydlel ještě v nezatepleným. Rozpad bych tam zažívat fakt nechtěl. Zateplení dost pomůže, to je fakt, ale i tak tipuji, že třetí den, pokud bude venku velký mráz) už tam bude teplota kolem nuly, ale počítat to fakt nebudu. Určitě to už někdo řešil - a taky že jo:

Pokud prohlásíme zateplený panelák za těžkou nízkoenergetickou stavbu (to je nejspíš přehnaný optimismus), tak podle níže uvedené diplomky (str. 28) bude časová konstanta cca 4 dny.
https://core.ac.uk/download/pdf/151073098.pdf

Pokud bude na začátku blackoutu v interieru +20 stupňů a v exterieru bude -20 stupnů, tak po čtyřech dnech bude v interieru cca -6 stupňů. Takže tipuji, že po třech dnech tam už fakt bude kolem nuly. Mimo jiné v zatepleném paneláku, který znám, okna fakt nejsou zrovna etalonem kvality a neprůvzdušnosti.

Když bude masivní blackout, tak kde bude plyn na vaření a topení brát tlak? A co budfe pohánět čerpadla na vodu, aby byl tlak v rozvodech vody? Nehledě na to, že spousta panelákových bytů má plyn sice zavedený, ale odpojený a vaří na elektrice.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od PeFi »

Hohepa píše: 18.03.2021 19:24 Dnes už jsme tu jen ve třech, ale svého času jsme tu byli tři dospělí a dvě děti ( Novorozený syn, jeho starší brácha, já, choť a můj táta )Více méně bez problémů.
Tak to teda fakt smekám. Mám za sebou 30 m2 ve dvou (byt 1+1) ne že bychom si lezly na nervy, ale když jeden potřeboval ještě něco dělat a ten druhý se potřeboval vyspat, tak to bylo fakt dost náročný. Nedostatek soukromí a klidu byl celkem pekelný. Jako kutil případný "špinavý" koníček můžeš realizovat buď v ložnici, nebo v kuchyni - ani jedno není úplně dobrý nápad. Ostatně můj otec kdysi zmiňoval, že jednou svařoval v panelákovém bytě v kuchyni ...
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od jameson363 »

PeFi píše: 18.03.2021 20:01 Já jsem bydlel ještě v nezatepleným......
....vaří na elektrice.
No nejsem na to odbornik a nechci zpochybnovat odborniky a asi to srovnani nebude idealni, ale ve starym baraku na venkove v sezone/obcasne vytapenejch mistnostech fakt -6 neni. Jasne, nejakej vliv ma to, ze se topi pres chodbu, ale za 4 dny obydli proste tolik nevychladne. Veril bych, ze treba za mesic netopeni, budes na nule, kdyz fakt bude furt pod nulou, ale radove za par dni, mi prijde jako blbost. A samozrejme lidske telo topi a nejaka tvoje cinnost taky bude topit.

Ohrev jsem myslel samozrejme na propan-butanu. Tlak vody nevim, v panelaku tech kanistru asi moc neuskladnis, no. Kazdopadne to zabava nebude, budes vetsinu casu pod dekou s termoforem u nohou si cist knizku, ale prezijes to bez ujmy.
Argonaut
Příspěvky: 916
Registrován: 16.05.2014 15:25
Pohlaví: muž

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Argonaut »

za vraždu je dneska méně, než za řeči na Fakebooku

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... udu-657666
Ortvar
Příspěvky: 288
Registrován: 03.01.2017 18:10
Pohlaví: muž

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Ortvar »

No průměrná městská rodina má zásoby na 1-2 dny. A ten Albert přes cestu nefunguje. Hotovost nemáš, terminály a bankomaty nefungují, nejde výtah, v horních patrech nemají vodu a plyn, v dolních zatím ano, ale zase jim přetékají hajzly sračkama z horních pater, což je ideální situace pro sousedskou výpomoc a sounáležitost.
Nevím jestli 3- 4 dny nebo týden, ale dlouho bych to v paneláku neviděl.
Warriors are not the ones who always win but the ones that always fight.
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od jameson363 »

Tenhle upadek me v jedny diskuzi na jare pri zacatku covidu dost prekvapil. Nekolik lidi tvrdilo, ze jidlo musi byt furt cerstve, ze max 1-2 dny. Nebo ze nemaj misto kde v panelaku to skladovat, ze nebudou mit plnej byt krabic. Taky nejsem buh vi jakej hardcore prepper, co by pocital zasoby mouky na barely, ale logicky spousta potravin ma dlouhou trvanlivost a vetsinou clovek cerstvost nijak zasadne nepozna. Kdyz se vhodne nakombinujou, tak z trvanlivejch potravin, co se bezne kombinujou s cerstvejma, se da pri pul-rocni zasobe splacat jidlo treba na 3-4 tydny. Dycky kdyz nekdo zacne tvrdit, jak moc zije zdrave a ze je bio-raw-vegan, tak si vzpomenu na Steva Jobse, kterej byl frutarian a umrel v 56ti na rakovinu slinivky.

Předchozí příspěvek se necituje, přečti si pravidla.
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od mart0 »

Jsme mimo téma, ale pokud jde o vychladnutí bytu, tak rychlý výpočet pro byt 50m2 plochy - nosné zdi tloušťka 0,5m, délka 35 metrů, výška 2,5m, to dává 44 kubíků zdiva, hustota 700kg/m3, tedy hmotnost 31 tun, měrná tepelná kapacita 1000J/kg.K (neboli Ws/kg.K) při teplotní rozdílu 20 stupňů dává 172 kWh. Obdobně dejme tomu příčky 20m délky a 0,15m tloušťky vede k 29kWh, strop o ploše 50m2 a tloušťce 0,4m a hustotě 2400kg/m3 dá 267kWh. Vzduch a polystyren můžeme zanedbat, protože díky malé hustotě dají tak 2kWh. Dostaneme se někam k 84 tunám materiálu a 470kWh. Tepelná ztráta bytu dejme tomu 3kW. A máme 6,5 dne k poklesu o 20 stupňů, tedy na nulu. Snad jsem někde neudělal velkou chybu, samozřejmě zanedbal jsem x věcí a parametry nastřelil.

Bydlet v malém bytě se dá, ale zakazovat lidem domy je nesmysl.
Ortvar
Příspěvky: 288
Registrován: 03.01.2017 18:10
Pohlaví: muž

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Ortvar »

Já mám cca 3O konzerv. Ty postupně měním, žeru starý a kupuju nový. S těstovinama a co dům dal to je cca měsíc pro dva lidi. Potom se to buď spraví, nebo hardcore rozpad, a pak nikdo neví co bude.
Warriors are not the ones who always win but the ones that always fight.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od bivoj »

Já teda nevím... V paneláku jsem vyrostl a tuším, že všechny paneláky postavený v 70 a 80 letech měly vždy něco jako spížku. Což byl prostor zhruba 80x80cm čtverečních od podlahy ke stropu, většinou se dvěma sekcemi a tak 7-8 policemi. Dále byla tato spížka propojena úzkými větracími (uzaviratelnými) šachtami dole a nahoře s venkem.

Tudíž cca celých 4-5m2 (!!!) skladovacího prostoru! Moji rodiče, bydlíc stále právě v paneláku ze sedmdesátých let, mají zmiňovanou spížku narvanou trvanlivými potravinami a určitě by z nich v nouzi vyžili minimálně měsíc...

Ještě jinej level byli prarodiče, kteří měli velkou spíž (ve starém činžovním domě, honosný byt 3+1) o půdorysu cca 1,5x3m, a s policovým systémem co v ní byl to bylo určitě takových 10-15m2 skladovací plochy, kde měli "zásoby kdyby přišla válka"...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Liqid
Příspěvky: 606
Registrován: 23.02.2020 15:41
Pohlaví: muž

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Liqid »

Tak hlavně když bude nedostatek, tak většina lidí může znatelně omezit příjem potravy, na sezení doma moc energie netřeba. Pytlik rejže s kečupem a trocha čokolády a na den je vystaráno. A zásoba na 1-2 dny je nesmysl, spousta věcí nejde koupit v malém a vydrží, třeba uherák, suchary... a ještě tukové zásoby, tam má spousta lidí uloženo na několik týdnů. Největší problém bych viděl v pitné vodě, pokud by šla, tak v paneláku klidně několik týdnů lidé přežijí. Pár svíček se doma určitě najde a když si rodinka v malém bytě zacvičí, tak to taky trochu přihřeje.
Koniáš
Příspěvky: 705
Registrován: 27.11.2012 21:28
Pohlaví: muž

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Koniáš »

PeFi píše: 18.03.2021 20:01
Když bude masivní blackout, tak kde bude plyn na vaření a topení brát tlak? A co budfe pohánět čerpadla na vodu, aby byl tlak v rozvodech vody? Nehledě na to, že spousta panelákových bytů má plyn sice zavedený, ale odpojený a vaří na elektrice.
Vodárny vždy tečou samospádem. Čerpadla pouze podle plováků dopouštějí vodo do vodáren. To jsou ty vodojemy na kopcích. A před lety byly zálohovány myslím na 10 nebo 14 dní provozu. Malá zabudovaná elektrocentrála.

Plyn je na tom obdobně. Jsou zálohovány velké komprosorové stanice na vysokotlakém úseku. A zbytek se řídí pouze snižováním tlaku. Z vysokotlaku na středotlak a posléze na nízkotlak, který je v panelových rozvodech.
Dobu zálohy neznám, ale je to obdobné jako vodárny. Je to jen komplexněji chráněno. Přece jen plyn hoří a bouchá.
V případě blackoutu to pojede dokud bude nafta do centrál, případně dokud někdo neurve potrubí.
Ostatně soudím, že Evropská unie musí být zrušena.
Koniáš
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3470
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Hohepa »

Koniáš píše: 18.03.2021 22:01 Přece jen plyn hoří a bouchá.
V případě blackoutu to pojede dokud bude nafta do centrál, případně dokud někdo neurve potrubí.
Jen drobná myšlenka. Nemají ty elektrocentrály na zemní plyn? Jako že by jeli na "vlastní" palivo :rofl
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od PeFi »

jameson363 píše: 18.03.2021 20:29 ve starym baraku na venkove v sezone/obcasne vytapenejch mistnostech fakt -6 neni. Jasne, nejakej vliv ma to, ze se topi pres chodbu, ale za 4 dny obydli proste tolik nevychladne.
Ve starém nezatepleným baráku ti nevychladnou přízemní místnosti, protože ze země "leze teplo". Ale když nebudeš topit, tak ti začnou poměrně rychle vymrzat nadzemní patra. Bohužel máme v rodině něco jako chalupu - přežít se tam dá rozumně od jara do podzimu. Když jsou déletrvající mrazy, tak po pár dnech teplota v prvním patře klesá pod nulu, přízemí vymrzá až když venku silné mrazy trvají déle než cca 10 dní.
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od mart0 »

Hohepa: Ano, používají se i turbíny na plyn, takže na "vlastní" palivo. V bilanci plynárenské soustavy je také uváděn plyn spotřebovaný na pohon kompresních stanic. Myslím, že ve velkých kompresních stanicích se používá obé, jak elektrická, tak na plyn.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3470
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Hohepa »

IMHO nafta nedojde a plyn bude, dokud někdo na začátku nezavře kohoutek.

Tak v tom maj výhodu staré činžáky s vafkama a karmou
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od Ray »

Koniáš píše: 18.03.2021 22:01 Vodárny vždy tečou samospádem....
To sice ano, ale v určitých lokalitách je u panelových domů skutečně potřeba od určitého patra vodu popohnat (vyšší tlakové pásmo) a k tomu slouží tzv. hydroforové stanice (nebo taky automatické tlakové stanice), protože v té výšce by samospád neměl potřebný tlak. Ty budou v případě blackoutu KO s nutností zapojení NZ.
Nehledě na to že pokud se bavíme o masivním blackoutu, tak má najednou problém i distributor vody a úpravna - všichni mají pro nouzový provoz omezené zdroje. Ta snaha o zachování alespoň trochu schopného provozu, by ty zdroje žrala extrémně rychle. No ale samozřejmě na zdroje by měl blackout vliv taky (čerpání PHM->jeho doprava) celé by se to v návaznosti a chaosu postupně zpomalovalo a zpomalovalo až....
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
Uživatelský avatar
MartinSk
Příspěvky: 193
Registrován: 18.09.2016 11:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Ještě mám...

Re: SOUMRAK ZÁPADU

Příspěvek od MartinSk »

Mé zkušenosti - patrový dům z roku 1909, podsklepený. Cihlové šedesátky zdi. Topíme v patře. V přízemí teplota prakticky nikdy neklesne pod tři, čtyři stupně. Zatápím tam až skutečně při celodenních mrazech pod cca 10 stupňů. A při výpočtech kdy dům promrzne bych zohlednil ještě jednu věc. Uprostřed domu máme i jednu šedesátkovou nosnou zeď a kamenné schodiště do oblouku - takže tam má zeď na šířku metr - a v tom místě vedou komíny. Takže akumulační systém. Když se ty vnitřní zdi pořádně ohřejou, tak pár dní to pak vydrží. Navíc klíčová jižní strana - kde máme koupelny a ve zdech rozvody vody. Pokud při mrazech svítí slunce - tak systém skleník funguje naprosto dokonale. Jo předci to vymysleli docela dokonale a já nemám odvahu to nějak "vylepšovat"... :-)
Generálmajor Carl von Clausewitz: "Laikové studují strategii, stratégové studují logistiku..."
Odpovědět