Situace vyžadující rychlou evakuaci

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
Oskeruše
Příspěvky: 47
Registrován: 25.01.2014 21:35

Situace vyžadující rychlou evakuaci

Příspěvek od Oskeruše »

Zamýšlím se nad globálními (celovětovými, celoevropskými, celorepublikovými) příčinami stavů, které by vyžadovaly rychlou evakuaci z města na venkov, do PA komunity, do přírody.
Napadají mě ale jen lokální příčiny nutnosti okamžitého (tj. do několika minut, řekněme max. do 10 minut) opuštění bytu/domu/pracoviště (požár, povodeň, výbuch atp.). Při nich ale zůstane role státu a společnosti zachována.
V případě globální katastrofy (blackout, epidemie atp.) očekávám, že bude k dispozici několik hodin až dní na doladění posledních detailů. Souhlasíte s tímto názorem?
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: Situace vyžadující rychlou evakuaci

Příspěvek od achopsalista »

ak nerátame s výbuchom, pri ktorom už úloha štátu zachovaná nezostane...
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Situace vyžadující rychlou evakuaci

Příspěvek od alive »

Oskeruse: jo, presne tak, myslim.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Situace vyžadující rychlou evakuaci

Příspěvek od Terminated Account »

Toto není téma na jednoduchou odpověď situací vyžadujících okamžité "zdekování" může být velmi, opravdu velmi mnoho. Zcela běžných či exotických scénářů je opravdu hodně. Statisticky je sice nepravděpodobné, že by jsme to museli za náš život řešit, ale rozhodně ne nemožné - od toho jsme tady. Proč tak obecná odpověď? Protože si osobně myslím, že toto téma je hlubší, proto se probírá v hlubších vrstvách přátelských vztahů. Okamžité konání v situaci, kdy ostatní sedí na zadku je jedna z klíčových kompetencí rozpadlíka. Správně vyhodnotit situaci a přijat ty nejvhodnější přiměřená rozhodnutí a podle nich efektivně konat, je podle mě tajemství VEŠKERÉHO úspěchu. V chvíli, kdy si balí raneček Máňa od vedle může být již pozdě.

Popsat možné scénáře by vydalo na knihu. Jednoduší je uvažovat s nadhledem IF/THEN obecně.
Oskeruše
Příspěvky: 47
Registrován: 25.01.2014 21:35

Re: Situace vyžadující rychlou evakuaci

Příspěvek od Oskeruše »

A mohl bys být trochu konkrétnější, třeba i přes SZ? Mě to zajímá z hlediska vhodné strategie, žádná taková příčina mě nenapadá, tak např. nemám sbalený batoh k okamžité evakuaci. Je jasné, že např. u epidemie atp. je klíčové rozpoznat "průser" a jednat rychle. Ale i tak si myslím, že např. hodina nebo dvě nehraje roli.
Uživatelský avatar
Crusader
Příspěvky: 24
Registrován: 19.12.2013 23:51
Bydliště: PRAHA

Re: Situace vyžadující rychlou evakuaci

Příspěvek od Crusader »

Myslím, že dvě hodiny mohou hrát podstatnou roli nejen ve smyslu doprava /ucpané silnice, uzavírky/, ale i v komunikaci pokud většina spoléhá na mobilní síť - ta bývala přetížená na Silvestra, i když operátoři vědí, že většina Čechů ráda přeje "pět minut po dvanácté" .....
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Situace vyžadující rychlou evakuaci

Příspěvek od alive »

V pripade evakuace rizene slozkami IZS (povodne, unik plynu...) dostanete na sbaleni 10 min.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Situace vyžadující rychlou evakuaci

Příspěvek od Terminated Account »

Situací vyžadujících evakuaci v řádu minut je opravdu málo. Mít po ruce evakuační batoh (povodeň, požár, průmyslová havárie, dítě/partner v nemocnici atd.) je rozhodně fajn. V těchto statisticky "běžnějších" situacích nám poskytne lepší startovní metu. Lidé by jej neměli balit podle marketingových survival odborníků, ale podle svých zvyklostí, tím co umí používat. V exotičtějších scénářích je pravděpodobné, že pokud nás potkají, tak je nemusíme přežít a lámat si hlavu s ultimátně sbaleným batohem připraveným k okamžitému použití, díky němuž budeme schopni čelit invazi mimozemšťanů, nemá smysl. Tyto marketingové hrátky jsou pak v praxi životní realizací pro jedince většinou mužského pohlaví, jejichž problémy seznámit se s opačným pohlavím převyšují jen o málo menší problémy s pletí. Tento stav mnohdy přetrvává do důchodového věku.

Takže
1. evakuace v řádu sekund - jde pouze o holý život, na materiál není čas.
2. evakuace v řádu minut - pokud nebudou zúčastněné osoby vystaveny riziku ohrožení zdraví či života, nastupuje na scénu evakuační zavazadlo.
3. evakuace v řádu hodin - zde již má cenu hlouběji se zamýšlet a plánovat.
4. atd.

Asi jsme si úplně nerozuměli, protože osobně považuji za rychlou evakuaci situaci, ve které se jedná v řádu hodin. Tedy bod 3. Zde je možných scénářů opravdu hodně.

EDIT: Reagoval jsem na Oškeruši. Kluci byli rychlejší. Znovu jsme si přečetl tvůj první příspěvek a musím konstatovat, že jsem ho přelítl kuse. V úvodu píšeš o rychlé evakuaci (viz. moje vysvětlení výše - řády hodin) a dále píšeš o deseti minutách, vůči čemu jsem byl již slepý. Nicméně můj pohled snad tento příspěvek vysvětluje.
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Situace vyžadující rychlou evakuaci

Příspěvek od alive »

jj. Jak ukazuje praxe, nejcastejsi bude zatim porad jeste varianta 2., tzn. sbalit do 10 min.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Situace vyžadující rychlou evakuaci

Příspěvek od Maximus »

K rychlé evakuaci domu v rámci sekund by mě snad mohl donutit pouze požár nebo povodeň biblických rozměrů. Při všech ostatních scénářích je dost času na promyšlení minimálně několika příštích tahů. Je ovšem nutné předvídat a analyzovat aktuální situaci. Např. v případě nějakého vojenského konfliktu s rizikem návštěvy rabovacího komanda či průchodu fronty je jasné, že řada důležitých a cenných věcí i potravin bude preventivně spakovaná v zemljance ukryté v kopcích či minimálně někde dobře zakopaná a rodina připravená se v případě vyhrocení situace se odebrat do úkrytu mimo domov - případně pouze ozbrojená hlídka bude v povzdálí hlídat nemovitost - 308W s optikou toho ohlídá dost i na poměrně velkou vzdálenost a hlídka může sloužit i k spomalení či odlákání případných pronásledovatelů. Proto balit věci v situaci, kdy vojenská kolona je na dohled, je nesmysl.

Otázkou je, co kdo považujeme za rychlou evakuaci - i pro "sysla" samozřejmě platí situace (smaozřejmě podstatně meně než pro běžného "paneláčníka", kdy se "sysel" musí oprostit od svých zásob a nadrilované taktiky a v řádu několika hodin zmizet na vhodnější místo pro přežití - moc jich nevidím, ale patří mezi ně naštěstí dosti "nepravděpodobné" scénáře jako je propočítaný dopad nečekaně objeveného asteroidu/komety na "hlavu" rozpadlíka či nějaký "fašistický" převrat, který by svobodně a opravdu demokraticky smýšlející lidi považoval za nutné naléhavě zlikvidovat - v obou případech je dobré zmizet co nejdál a co nejrychleji. Pak už mě napadá jen nějaká pandemie s vysokou virulencí a mortalitou, kdy bych zvažoval přesun do jiného refugia, kde lze lépe kontrolovat kontakty a provádět karanténu. Vesnice je sice na tom o dost líp než město, ale i tak je hustota populace stále příliš vysoká oproti hájence někde v lesích ;).
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Situace vyžadující rychlou evakuaci

Příspěvek od alive »

Jen k tem evakuacim...to co se tu udalo vloni, se tu nestalo za 200 let, co jsou psane mistni kroniky...a do posledni chvile tomu nikdo (krom me, panz jsem paranoidni a uz jsem nejakou vodu videl) neveril...Takze my jsme meli vyhodu cca hodinu, oproti ostatnim, kteri meli na evakuaci opravdu tech 10 min...od chvile, kdy nabral nas jinak metrovy potucek techto obludnych rozmeru uplynulo asi hodinu a pul...Potok je v prirozenem korytu a vsechny domy tady staveli chytri predkove, takze se jednalo "jen" o odriznute pristupove cesty...
voda.jpg
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Situace vyžadující rychlou evakuaci

Příspěvek od Terminated Account »

Zapomněl jsi na mimozemšťany, zombii, interdimenzonální bránu, či zhmotnění zlounů z Caunter Stike díky nějakému nepodařenému vědeckému experimentu. Kvůli tomu zde přeci máme toto fórum. Jinak mě taky už nic nenapadá.

PS: Osobně mám největší strach ze Zombii, protože za barákem mám hřbitov :mrgreen:
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Situace vyžadující rychlou evakuaci

Příspěvek od cipis »

No, jestli máš strach, tak už bys měl tajně po nocích vykopávat, posolit a spálit těla, ať máš náskok :D
Koniáš
Příspěvky: 705
Registrován: 27.11.2012 21:28
Pohlaví: muž

Re: Situace vyžadující rychlou evakuaci

Příspěvek od Koniáš »

Není lepší zjistit jak se zombií ovládají? Pak máš po ruce za barákem spoustu strážných bez nároku na žold, jidlo, dovolenou nebo povýšení. Pouze jim jednou za čas někoho dodáš jako potravu a zábavu. :D ;)

Koniáš
Annele
Příspěvky: 222
Registrován: 07.04.2013 15:20

Re: Situace vyžadující rychlou evakuaci

Příspěvek od Annele »

No fuj, to jsou napady :shock:
Jako situaci vyzadujici evakuaci v ramci sekud bych povazovala i chvili, kdy se ke mne nekdo vloupava do domu. Pokud je to samozrejme technicky mozne.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Situace vyžadující rychlou evakuaci

Příspěvek od cipis »

V téhle situaci bych spíš počítal sekundy, které mám ke zbraním ;-)
Annele
Příspěvky: 222
Registrován: 07.04.2013 15:20

Re: Situace vyžadující rychlou evakuaci

Příspěvek od Annele »

A já bych raději kvůli majetku neriskovala, že dojde k souboji a ani to, že pokud ho zastřelím, půjdu do vazby a mnou chráněný majetek použiji na placení právníka.
To ať mně raději doma nadělají bordel a odnesou si věci za pár tisíc. že by mi kradli oblečení, hračky, vestavěnou lednici apod. totiž neočekávám.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Situace vyžadující rychlou evakuaci

Příspěvek od Terminated Account »

S tím se dá více než souhlasit. Pro majetek nemá cenu riskovat život. Nicméně v takové situaci může být daleko více proměnných než pouhý majetek. Co když se "lupič" nechytá loupit materiální hodnoty v první řadě? Singls si můžou dovolit uvažovat neustále v první osobě jednotného čísla. Dobře fungující rodina to má nastavené trochu jinak.

Nicméně, myslím, že to každý pochopí, takže není potřeba rozvíjet stokrát probrané téma v jiných vláknech a upustit od OT, které pohřbí zajímavé vlákno.
drigon
VIP
Příspěvky: 2951
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Situace vyžadující rychlou evakuaci

Příspěvek od drigon »

Tornádo. V Čechách se vyskytují sice poměrně málo, ale občas přeci jenom zavítají do města, či vesnice. A vidět tornádo, jak se řítí na barák, tak to už může být důvod k rychlé evakuaci. Jaký na to máte názor?
S pozdravem M.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Situace vyžadující rychlou evakuaci

Příspěvek od Maximus »

Pokus člověk bydlí v solidním zděném domě se sklepem, tak bych před tornádem, které vidím z okna nikam neprchal, ale zalezl do sklepa a u "papundeklových" domů má mít rozpadlík alespoň vykopaný sklípek/kryt ;).

Když jsem viděl, co dokázalo udělat menší tornádo v jednom lese ma Moravě, tak to byl spolu s ještě jednou nemilou událostí důvod, proč jsem ideu lehké dřevostavby zavrhl a pokorně se vrátil ke klasické zděné konstrukci a betonu.

Osobně mezi nejpravděpodobnějších důvody evakuace vidím v lokálních katastofách typu povodeň či požár. Když se náhodou sejde několik málo pravděpodobných událostí, tak tyto pohromy mohou postihnout místa, která jsou považována obecně za velmi bezpečná.

Z kategorie pohrom, která mohou jinak ohrozit dobře vybrané "refugium", tak mě napadají už jen velmi nepravděpodobné scénáře:
- centrum nějaké válečné operace
- astroonomové spočítají, že blížící se meteorit dopadne do míst s koordináty blízkými refugiu (pravděpodobnost je naštěstí menší, než že vyhrajete první cenu ve sportce :))
- pandemie natolik infekční nemoci, že nebudou moci být provedeny dostatečné preventivní opatření ve vybraném místě (příliš velká koncentrace obyvatel, nemožnost zaručit dostatečnou karanténu příchozích do komunity či vůbec zaručit nějaké uzavření komunity,...)
Odpovědět