Jsme na prahu III.WW ?

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
Mrkva
Příspěvky: 377
Registrován: 09.03.2013 2:02

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od Mrkva »

Nevím moc, kam to poslat jinam (a přijde mi, že by to alespoň z části mohlo patřit sem), ale narazil jsem na rozhovor s náčelníkem GŠ Karlem Řehkou:
https://video.aktualne.cz/spotlight/mob ... 47ab5f122/. A čekal jsem rozhovor s gumou, ale on překvapivě mluví naprosto rozumně...
vrb
VIP
Příspěvky: 899
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od vrb »

Vnímal jsi kromě klidného výrazu obličeje a příjemného tónu hlasu i ta slova co říká?

pár perliček:
Konflikt s Ruskem očekáváme cca za 5 let.
V současnosti se armáda ČR nepřipravuje na obranu území ČR.
Maximálně jsme nyní schopni nasadit brigádní uskupení - 5000 lidí. Vydrželi by týden až měsíc.
Mobilizace je přirozená věc. Čím více lidí máme k dispozici tím lépe.
Hagen
Příspěvky: 1364
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od Hagen »

Pro někoho kdo tomu nerozumí jsou to možná perličky ;) .
Je to rozumné zhodnocení situace. Bez žádných emocí, populistických výkřiků,...
Za mě palec nahoru. Chytrý chlap, který ví o čem mluví, a rozumí své práci.
Hagen
Příspěvky: 1364
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od Hagen »

Pokud ty "perličky" rozeberu...
1) Konflikt s ruskem očekáváme cca za 5.let...
Je jedno jak dopadne válka na Ukrajině. Pokud se rusko nerozpadne (a to je nepravděpodobné), tak nadále zůstane pro Evropu nepřítelem. Odhad 5.let vychází nejspíš z toho, že rusko se bude muset po Ukrajině "vzpamatovat".
Dozbrojit, docvičit,... A člověk jehož práce je bezpečnost České republiky musí počítat s tím, že pak může nastat konflikt. Kdo chce mír, musí se připravovat na válku. Dost tragické, že se Evropa nechala mírem ukolébat, a teď to musí kvapem dohánět.
2) v současnosti se armáda ČR nepřipravuje na obranu území ČR,...
Není důvod se připravovat, a hlavně to není priorita. Mnohem důležitější je spolupráce s NATO, a společná obrana Evropských hranic. Což znamená i podporovat nadále Ukrajinu. Jediný současný nepřítel je rusák, a ten nemá kapacity ani ambice "přejet" Ukrajinu, pak Slovensko, či Polsko, nebo Maďarsko, a vlítnout do ČR.
3) Maximálně jsme schopni nasadit 5000lidí, a vydrželi by týden až měsíc,...
Myslím, že to je střízlivý odhad, k tomu není co dodávat.
4) Mobilizace je přirozená věc, čím více lidí máme, tím lépe,...
K tomu také není co dodat. Samozřejmě že mobilizace je naprosto přirozená věc, a přistupuje se k ní od počátků věků, a mobilizaci provádějí i zvířata.
Je normální, že při napadení nějaké skupiny živočichů se postaví všichni k obraně.
To, že na to změkčilá sračkovitá společnost pozapoměla, že se naučila od státu jen brát,... to je "normální" pouze posledních pár desítek let.
A to ruskou agresí skončilo.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od Ivana »

Hagen píše: 08.03.2023 13:08 1) Konflikt s ruskem očekáváme cca za 5.let...
Pro nás a ostaní bývalé satelity je primárně nachystán scénář Bělorusko. Byl prioritní i pro Ukrajinu, jenže tam se jim to zvrtlo.
Pokud by Ukrajina prohrála, nejsme další na řadě my, ale Slovensko a Maďarsko. V obou zemích je toho už hodně hotovo a prioritní scénář je opět bez tanků. Teprve pak budeme na řadě, a ještě zbývá otázka, jak to zařídit v Polsku.
vvitty
Příspěvky: 122
Registrován: 26.01.2021 10:18

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od vvitty »

vrb píše: 08.03.2023 10:27 Vnímal jsi kromě klidného výrazu obličeje a příjemného tónu hlasu i ta slova co říká?

pár perliček:
Konflikt s Ruskem očekáváme cca za 5 let.
V současnosti se armáda ČR nepřipravuje na obranu území ČR.
Maximálně jsme nyní schopni nasadit brigádní uskupení - 5000 lidí. Vydrželi by týden až měsíc.
Mobilizace je přirozená věc. Čím více lidí máme k dispozici tím lépe.
Jsme v NATO a zaroven obklopeni spojenci. Priprava na obranu vlastniho uzemi tak opravdu nema prioritu, nebo to lze rict i jinak - obrana vlastni zeme bude probihat v zahranici, namatkou Slovensku, Polsku, Madarsku. Nebo cekas ze v pripade napadeni Polska ze smeru pobaltskych zemi zustanou nasi vojaci cekat na care Javornik - Jablunkov ?

ACR ma 50 tisic zamestnancu vc. civilu - a na jednoho vojaka v akci se pocita 5 - 10 v zazemi. Na rychlost s jakou ubyvaji zdroje se lze podivat na vychode.

Jak bys bez mobilizace chtel v pripade konfliktu na nasich hranicich nebo na uzemi nasich sousedu zajistit zapojeni ACR do obrany a zaroven zajistit nutne podpurne funkce? Mobilizace prece neznamena ze posbiras chlapy na ulici, narves je do nakladaku, vrazis jim kver, zasobnik a vylozis je na fronte. Nesmis tolik koukat na filmy o Stalingradu :D
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od Ivana »

Samozřejmě pokud se cokoliv kdekoliv zvrtne, do těch 5 let to být může.
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od mhi »

Hagen píše: 08.03.2023 13:08 1) Konflikt s ruskem očekáváme cca za 5.let...
Je jedno jak dopadne válka na Ukrajině. Pokud se rusko nerozpadne (a to je nepravděpodobné), tak nadále zůstane pro Evropu nepřítelem. Odhad 5.let vychází nejspíš z toho, že rusko se bude muset po Ukrajině "vzpamatovat".
Dozbrojit, docvičit,...
(Cituji Hagena pro kontext, aby nedoslo k mylce a spatnemu autorstvi zminene "myslenky" ocekavani)

Ani poprve, ani podruhe jsem v tom rozhovoru neslysel myslenku, ze konflikt OCEKAVAME. On tam sice 5 let rekl, ale tuhle myslenku jsem tam nepostrehl. Mate nekdo konkretni cas kde zaznelo OCEKAVANI KONFLIKTU?

Tohle docela dobre vysvetluje neochotu zapadu poskytnout skutecne ucinne zbrane. Pokud tam ta valka bude probihat dalsi rok, dva, tri ... tak se tim RF stale vice a vice zahrabava do vlastni jamy a omezuje to dalsi konflikt.

Ad Ivana: take verim tomu, ze u nas by spousta lidi Rusy privitala a na rozdil od UA by takovy scenar mozna byl i funkcni. Myslim, ze jako jednotlivec s tim muzu malo udelat, ale jsou 2 veci:

- osobni pripravenost na tuto eventualitu
- ukazovat argumentacne svuj "opozicni" postoj k "Rus neni az tak spatny", uz jen aby ti, co jsou nazorove nekde mezi, neprepadli na druhou stranu. Treba jen z duvodu vlastni pohodlnosti.
Hagen
Příspěvky: 1364
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od Hagen »

Nezaznělo tam že očekáváme konflikt s ruskem za 5. let. To mě Vrb trochu mystifikoval ;) .
Znovu jsem si to poslechl, a zaznělo tam něco v tom smyslu, že voják by se měl připravovat na konflikt nejen když hrozí v současnosti, ale i hrozí-li třeba za 5-10 let.
Předjímat kdy vypukne konflikt s ruskem samozřejmě nelze, ale počítat s ním, a připravovat se na něj je nanejvýš rozumné. A ti různí pacifisti a chcimírové by si to měli uvědomit.
Nikdo nechce válku, ale kdo se na ní nepřipravuje, ten jí prohraje.
Jsou to tak jednoduché počty, že se mi ani nechce věřit, že by to někdo nechápal.
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od mhi »

Neobratne jsem se vyjadril, mne slo prave o to, ze v me realite tam nic takoveho nezaznelo; a tim jak jsem Vas citoval Hagene jsem nechtel, aby vznikl pocit, ze to je od Vas (pricemz to zminil Vrb). Jen se mi hodil ten kus textu k citaci.

Tohle je podle meho nazoru modelova situace jak vznikaji ruzne polopravdy. Nechci tim rict, ze Vrb tady vedome lze (mozna to delam ja a opravdu to tam nekde zaznelo?), ale treba to tam sam slysel, vnimal, tim jak je vnitrne nastaveny, pasovalo mu to do struktury vnimani sveta.
Hagen
Příspěvky: 1364
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od Hagen »

V pohodě, vždyť si to na sebe ani nevztahuji ;) .
Ani u Vrba to nepovažuji za úmyslné zkreslení. Člověk něco poslouchá,... v práci i doma mi do toho furt někdo mluví, pak to vnímám jako celek, a drobné (v tomto případě ale důležité) detaily si už nevybavím.
Proto jsem si to poslechl ve větším klidu znovu, a stejně ne celé, jen k těm 5.letům ;) .
Mimochodem s Karlem Řehkou jsem párkrát v minulosti mluvil, a je to vážně rozumnej chlap.
vrb
VIP
Příspěvky: 899
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od vrb »

Ok, abych nebyl nařčen z dezinformací a manipulací, doslovný přepis:

"""""
Ř: My se musíme dívat na i to, jestli to hrozí třeba za 5 nebo za 10 let.
W: A hrozí?
Ř: No to hrozí.
"""""
Jak to teda mám jinak chápat?
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od Ivana »

Značná část občanů je velmi pohodlná, zvykla si na blahobyt a na to, že stát vyřeší všechno za ně, nejlépe bez jejich účasti. Hlavouni v mnoha různých oborech, zejména v politice, si zvykli na metodu strkání hlavy do písku a prosazování přístupu: "Hlavně to nesmíme říkat lidem, ještě by byla panika". A to nebyl jen nedávný covid (a Dušek tajitel), začalo to dávno a dávno před ním, vzpomeňme slavného předpovodňového výroku "Situace je nadmíru výtečná".
A když někdo špitne něco takového jako "Připravuju se na nejhorší, doufám v nejlepší", "Těžko na cvičišti, lehko v boji" nebo "Kdo je připraven není překvapen" tak se na něj spousta lidí vrhne s hysterickým pokřikem "Hlavně nestrašte lidi, ještě by byla panika".
A podle mě musíme mluvit o těch nejhorších scénářích (přijde další silné tornádo, povodně, nová choroba, válka....) a všichni a mnoho, abychom na ně byli (a všichni, nejen armáda) připraveni, kdyby to nedejbože přišlo. No a doufat, že to nepřijde.
mhi píše: 08.03.2023 13:32 Ad Ivana: take verim tomu, ze u nas by spousta lidi Rusy privitala a na rozdil od UA by takovy scenar mozna byl i funkcni.
Myslím, že jsme se od této možnosti začali vzdalovat, nebo přinejmenším jsme dostali velmi dobrou šanci a nějaký čas se vzdálit. Zrovna dnes je k těmto úvahám velmi významný den.
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od mhi »

vrb píše: 08.03.2023 17:12 Ok, abych nebyl nařčen z dezinformací a manipulací, doslovný přepis:

"""""
Ř: My se musíme dívat na i to, jestli to hrozí třeba za 5 nebo za 10 let.
W: A hrozí?
Ř: No to hrozí.
"""""
Jak to teda mám jinak chápat?
Ja ze shora uvedeneho rozhodne neumim vyvodit "Konflikt s Ruskem očekáváme cca za 5 let." :-). Snazil jsem se ted v tom najit nejakou formalni logiku z pohledu matematiky i prava ... a nejde mi to. Chtelo by to mozna delsi prepis.

Ivana: Rad bych byl optimista. Staci se mrknout na to co se delo pred par mesici na hrade, co pred par lety v PS. A protoze jsem zastancem nazoru, ze politik je produktem lidi, nevidim prilis mnoho duvodu k optimismu. Nevidim totiz zadny posun u lidi. Volicu Babise i Zemana je mezi nami stale polovina a nemam pochyb jak by se tito dva zachovali, kdyby pro ne bylo vyhodnejsi "prijmout mirove reseni". Nastesti "problem Zeman" je nejspis uz jen na urovni mentalniho cviceni.
Solo_Kameň
Příspěvky: 59
Registrován: 27.02.2021 12:28
Pohlaví: muž

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od Solo_Kameň »

mhi píše: 08.03.2023 13:32 Ad Ivana: take verim tomu, ze u nas by spousta lidi Rusy privitala a na rozdil od UA by takovy scenar mozna byl i funkcni. Myslim, ze jako jednotlivec s tim muzu malo udelat, ale jsou 2 veci:
Môžeš o tomto povedať viac? Ja nemám ani platný pas pre prípad rýchleho úteku(Česko mám najbližšie) a asi je už teraz najvyšší čas to zmeniť.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od vratnikp »

Budu tezce nekorektni, ale kdyz se tu resi pripadna valka s ruskem musim se zeptat:
Per huba mi to nikdo nikdy nevysvetlil, dotycky vzdy propadl animozite, tak snad tady najdu tolerantnejsi lidi.

Shrnu zobecnely pohled z verejneho prostoru:
a)Rusko je slendrian, co neporazi vojensky slabsi zkorumpovanou diru jako ukrajina
b)rusko je pro nas, nato a cely svobodny svet hrozba

Jako ciste logicka bytost v tomhle vidim proste rozpor a tezkou mentalni akrobacii.

Ma otazka: jak nas slabe rusko muze ohozovat?

Plyne mi z toho nekolik moznosti:
1)Nato je jeste slabsi nez rusko, tedy vyrazne vic nez ukrajina
2)rusko neni tak slabe jak to vypada a jeste nezaclo valcit
3)nato je silne ale v ramci smiru nas obetuje

Nikdo z jedine a vzdycky spravnych rusobijcu mi nedokazal odpovedet.

Za sebe se bojim varianty 3)

Pripadne co jsem prehledl? A ponechme prosim stranou nekonstruktivni blaboly jako ze jsem svab a tak.

Dik
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od Ivana »

mhi: Taky bych byly ráda optimista. Na hradě je momentálně problém s hajzlama a asi se ještě budeme divit. Asi bychom se v mnoha věcech shodli, ale nesouhlasím že politik je produkt lidu, spíš je to naopak. Právě politici vytvářejí "společenskou atmosféru" nebo "normu", určují pro velmi mnoho lidí (nikoliv ovšem pro všechny), co je a co není přijatelné. Je přijatelné krást? Je přijatelné lhát? Je přijatelné urážet kdekoho? Je přijatelné vykašlat se na rozhodnutí soudu? Dělá to náš oblíbený politik? No tak to můžem dělat taky. Nejen voliči tvoří politika, ale i naopak. Jinak osobně taky nemám vůbec žádné pochybnosti, jak by se ti dva zachovali, kdyby jim to přineslo osobní prospěch. A nejsou jediní, bude takových víc.
Hagen
Příspěvky: 1364
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od Hagen »

vratnikp píše: 08.03.2023 19:12 Budu tezce nekorektni, ale kdyz se tu resi pripadna valka s ruskem musim se zeptat:
Per huba mi to nikdo nikdy nevysvetlil, dotycky vzdy propadl animozite, tak snad tady najdu tolerantnejsi lidi.

Shrnu zobecnely pohled z verejneho prostoru:
a)Rusko je slendrian, co neporazi vojensky slabsi zkorumpovanou diru jako ukrajina
b)rusko je pro nas, nato a cely svobodny svet hrozba

Jako ciste logicka bytost v tomhle vidim proste rozpor a tezkou mentalni akrobacii.

Ma otazka: jak nas slabe rusko muze ohozovat?

Plyne mi z toho nekolik moznosti:
1)Nato je jeste slabsi nez rusko, tedy vyrazne vic nez ukrajina
2)rusko neni tak slabe jak to vypada a jeste nezaclo valcit
3)nato je silne ale v ramci smiru nas obetuje

Nikdo z jedine a vzdycky spravnych rusobijcu mi nedokazal odpovedet.

Za sebe se bojim varianty 3)

Pripadne co jsem prehledl? A ponechme prosim stranou nekonstruktivni blaboly jako ze jsem svab a tak.

Dik
Rusko je šlendrián, a nedokáže konvenčně porazit silnější Ukrajinu podporovanou západem.
Západ je mnohonásobně konvenčně silnější než rusko.
Rusko je nebezpečné svými jadernými zbraněmi. V tom se západu (NATO) vyrovná.
Proto nás rusko může ohrožovat. NATO nás neobětuje.
Stačí taková odpověď od zapřísáhlého rusobijce? ;)
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od vratnikp »

To co pises je logicke a obdivuju tve presvedceni, ze nas spojenci neprodaj.

Zpresnim otazku: obecne platna pravda je takova, ze ukrajina bojuje za nas a kdyz padne, tak se rus zastavi az u ryna.
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od mhi »

vratnikp: neni to otazka, ale neco takoveho vlastne Putin rekl na Mnichovske konferenci 2007

Myslim, ze je potreba pocitat i s variantou, ze "nechceme NATO" (EU, apod.). Cim vetsi problemy budou, tim snaze prijde reseni "vymenim valku za mir a levne energie". Ostatne, v NATO jsou 2 zeme, ktere spoustu veci tak trosku sabotuji. Madarsko (to je myslim primarne model "vitame mir") a Turecko (to se mi zda jako model "nebudeme to sabotovat jen kdyz nam vyjdete vstric a neco z toho ziskame").

Myslim, ze je potreba zvazovat i velmi "hybridni" formu valky, kdy by u nas neco mohlo obcas bouchnout, zapalit se, rozbit se, obcas zmizi data z nejakeho informacniho systemu, apod.

Mentalni cviceni: co by se asi tak delo, kdyby RF zacala obsazovat nejakou NATO-clenskou zemi sousedici s UA, a tahle zeme by se dobrovolne nebranila, protoze by tam byla atmosfera, ze pulka lidi by vlastne vitala Rusy ? Vznikla by tam obcanska valka? Jak by se pak aplikoval "clanek 5" ?

Nechci to temito negativistickymi recmi privolavat, ale je myslim dobre zvazovat i takove moznosti. A Rusa bych v tehle forme nepodcenoval (viz treba ten Bezmenov na YT).

Ivana: Ano, ten smer co je produktem ceho mame opacne. Ja na politiky nahlizim vlastne na lidi, kteri nabizi "psychologicky produkt" (a volic je jeho kupujicim). Myslim, ze volici v CR jsou v pyramide pana Maslowa zejmena v prvnich 2 patrech.
Odpovědět