Jsme na prahu III.WW ?

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
mukl
Příspěvky: 1098
Registrován: 05.10.2016 19:19
Pohlaví: muž

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od mukl »

Také nejsem příznivcem vytahování "démonů minulosti". Měli bychom se reději dívat dopředu a snažit se o to, aby se chyby, prohry a křivdy v naší historii, co nejmíň opakovaly. Jenže....Bohužel žijeme v reálném světě a tak například Němcům není trapné po nás chtít omluvy a nejlépe ještě nějaké majetkové kompenzace. Za příkoří, které jsme jim jako kdysi po jimi započaté a jimi prohrané světové válce měli udělat :idea: . Taky mám takovou svou soukromou spekulaci, které ale věřím. Že v tom "nejtajnějším šuplíku" někde na polském ministerstvu obrany, bude jistě zpracovaný a možná průběžně aktualizovaný plán. Plán, který se bude jmenovat nějak jako: "Povodeň na Olši" , nebo tak něco. Jakože když nastane ta "pravá dějinná chvíle", kdy země typu Německo, Rusko nebo USA budou natolik zaneprázdněny samy sebou nebo svými vztahy, EU už bude "ležet na marách" atp. .... tak, tak si pro to svoje milované a oplakávané "Zaolzie"(Záolší - rozuměj za řekou Olší) zase přijdou! Prostředky, na rozdíl od nás, na to mají. Slyšel jsem v rádiu jak poláci říkají místo Český Těšín - Jižní Těšín. Českému příhraničí tady u nás - tereny Zaolzie. Nenechte se mýlit. Je to v nich a oni nezapomínají. Není rok 1938, kdy jsme mohli s poláky bojovat, protože jsme měli na svou dobu dost solidní armádu. Dneska by se "Praha" zmohla možná akorát na nějaký akt diplomatického protestu. A možná by nám vyhnaným uprchlíkům postavili nějaké stany ve vnitrozemí. Možná... Vášně by se neměly rozdmýchávat, bratři Poláci, mezi kterými mám kamarády, by si toho také měli být vědomi, protože jak se jednou začne hýbat s Polskými hranicemi, tak ..... by taky mohli zase jako tolikrát v dějinách hořce zaplakat.Zkrátka: Přátelé buďme, V4 vpřed! ....ale nezapomínejme a buďme připraveni. Protože historie se bohužel někdy opakuje :cry: .
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od honzasl »

a tak například Němcům není trapné po nás chtít omluvy a nejlépe ještě nějaké majetkové kompenzace.

Nějaký zdroj?

Jinak s tím Polskem, spíš bych dneska koukal třeba na Turow, pro nacionální problémy není potřeba vytahovat historii...
Uživatelský avatar
Teal'c
Příspěvky: 106
Registrován: 21.10.2020 18:25

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od Teal'c »

Tipuji pár členů nějakého nevyznamného spolku sudetských Němců, pokud vůbec
mukl
Příspěvky: 1098
Registrován: 05.10.2016 19:19
Pohlaví: muž

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od mukl »

...hmmm, tak jo! .... :x .
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od honzasl »

Česko - německé vztahy jsou ustavené deklarací z roku 1997, která v principu (jak ji chápu já) říká, že minulost je složitá a nejpůjde ji asi nikdy "vyřešit". A soustředí se na to, že teď nemáme žádný konflikt a teď spolupracujeme.

Srovnatelně dnes třeba Izrael a Emiráty nebo Bahrajn.

Bohužel, s Maďary a Poláky takhle vyřešeno nemáme.
mukl
Příspěvky: 1098
Registrován: 05.10.2016 19:19
Pohlaví: muž

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od mukl »

Myslím, že papírově to vyřešeno je. S Poláky určitě. Po mimořádném napětí mezi našimi státy bezprostředně po skončení II. světové, tam pak přišla někdy koncem snad až padesátých let nějaká smlouva. Jakože: "Všechno dobrý..." Smlouvy a deklarace jsou fajn...do doby, než se rozjedou tanky. Mimochodem Polsko má ve službě asi 500ks T 72 a asi 200ks Leopardů ? ..... Já jim nechci nasazovat "psí hlavu". Jistě jsou nyní mnohem větší hrozby doby. Ale jak říká klasik : "Lidé Bděte!" 8-)
oraj
Příspěvky: 55
Registrován: 13.07.2014 16:11

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od oraj »

JOBU neber to v zlom, ale dobrá 1/3 slovákov je proti maďarská.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od bacil »

K tomu zaříznutí WW2 v počátku - kdysi jsem se o to zajímal a našel, že nám bylo zakázáno se bránit (angličani a spol), že jinak budeme bráni jako viník války a že oni budou bojovat na straně Německa proti nám.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od honzasl »

Papírové spojenectví je samozřejmě k ničemu a stejně tak je k ničemu spojenectví, kde je spojenec logisticky neshopný pomáhat (Jugoslávile, Malá dohoda), nebo má tu drzost svoje spojenectví podmiňovat (SSSR, když pomůže Francie, pomůžeme taky).

Británie nebyla pokud vím ani papírovým spojencem ČSR a navíc se cítila od Masaryka a Beneše podvedená (počty němců v Sudetech byly při vyjednávání o vzniku ČSR záměrně zkreslené).

Spojenectví tedy funguje, pokud je smysluplné, pokud mají spojenci společné zájmy, pokud jsou dohody uskutečnitelné a živé. (Společná cvičení, kulturní výměna, obchodní zájmy).

Můj názor je ten, že ČSR měla pragmaticky spolupracovat s Rakouskem, protože oba státy měly promíchané obyvatelstvo, znalost obou jazyků, společnou kulturu, propojené hospodářství a hlavně společný zájem proti Německu. Bohužel, vzájemná uraženost asi nevolila...
Radeq
Příspěvky: 428
Registrován: 08.04.2020 16:08
Pohlaví: muž

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od Radeq »

mukl - nedávno jednotka polské armády pronikla na naše území, obsadila pár metrů čtvetečních a několik týdnů je držela.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od Maximus »

Cesta jak přežít zajímavé časy s kolapsem západní civilizace je V4+další staty se zkusenosti s komunistickou totalitou. Pokud nebudeme v houfu pri obraně pred marasmem ze zapadu a vychodu, tak nemáme sanci. Verim, že nakonec zvítězí pragmatismus a svoboda narodnich statu.

Souhlasim s nazorem, že Rakousko bude za dve dekady stejně v haji jako Nemci či Švedi. Muslimska komunita je tam uz ted velmi silna a nadpoloviční vetsina techto obyvatel si uz teď myslí, že pravo šaria by melo být součástí rakouské legislativy :puke
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od Maximus »

To polské obsazení kaplicky mě také vadilo, ale nedelal bych z toho dalekosahle zavery. Nicméně vlastní funkční armada a odhodlání občané jsou zaklad, na kterem lze teprve stavět spojenectví.

Dokud AČR bude mit podobu protektoratniho "Vladniho vojska", tak to bude vzdy ponoukat sousedy k asertivite.

Jinak Poláky jsme tradičně povazovani za jim nejbližší zemi a v Polsku jsem se s nejakou nevrazovosti nikdy nesetkal, spis tedy s presnym opakem.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od dracekvo »

Já bych řekl, že obsazení kapličky byl nějaký komunikační šum a stalo se to omylem.
Nicméně mi trošku vadila liknavost naší vlády. Neposílal bych tam hned vojáky, ale prostě vznést diplomatickou nótu a žádat okamžité stažení.
Uživatelský avatar
MartinSk
Příspěvky: 193
Registrován: 18.09.2016 11:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Ještě mám...

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od MartinSk »

Já si to inkriminované území obsazené loni Poláky byl cca před měsícem projít. Tam skutečně není možné udělat chybu - hranici tvoří potok. Přes něj vede mostek. Kilometry daleko je jediný. Naše cesta vede až za "obsazenou" kapličkou, která je na naší straně mezi potokem a naší cestou. Na odbočení naší cesty ke kapličce a k mostu přes potok navíc Poláci udělali zátaras. Tohle fakt nemohl být omyl. O to víc mě zaráží nedořešení incidentu z české strany...
Docela by mně zajímala situace, kdyby někdo se zbrojákem a patřičným vybavením se tehdy moc neštval, polehal ty Poláky k zemi a volal 158...
Generálmajor Carl von Clausewitz: "Laikové studují strategii, stratégové studují logistiku..."
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od dracekvo »

Za co prosimtě?
Bejt tebou tak si nastuduji pravidla NO/KN a nešířím tu takové bláboly o držitelích ZP.
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od Quido »

Nechi přilívat olej do ohně, ale taky bych se přiklonil k názoru o příspěvek výše. Když někde uvidím uniformy spojenců, tak to neznamená, že musím hned po vzoru majora Winterse zahájit útok na pevné postavení.

Jiná situace by byla, kdyby naši krásnou a relativně skvělou zemi chtěl opět někdo bratrsky osvobodit, ideálně během dovolené a bez insignií, zatímco by se 'internety' předháněly v tom, kdo první napíše clickbaitovější článek na téma "O nás bez nás 2.0 - Už je to tu zase: RIP CZ!"
Uživatelský avatar
MartinSk
Příspěvky: 193
Registrován: 18.09.2016 11:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Ještě mám...

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od MartinSk »

Z našeho území Poláci vyháněli naše lidi - poutníky ke kapličce. Vám to přijde normální? A navíc tehdy se kaplička opravovala, tak vyhnali i architekta, nebo stavbyvedoucího to fakt nevím přesně... Takže tohle nejsou žádné bludy a bláboly - takže kdyby to někdo vyhodnotil jako napadení, tak bych se skutečně nedivil. Bohužel to nedořešení a ticho po tom incidentu mně na klidu nepřidá.. A jak říkal Masaryk - "O hranice se nejedná - o hranice se střílí..."
Generálmajor Carl von Clausewitz: "Laikové studují strategii, stratégové studují logistiku..."
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od Quido »

Naprosto v pohodě. Je to přešlap v mezinárodních vztazích, který se řeší diplomaticky u stolu, nebo mailem mezi ambasádami. Jistě je to nad míru trapné a formálně je to průser jako prase, mít cizí vojáky na svém území, kde komandují naše civilisty - ale zase nic moc vážného se nestalo (ne jako když omylem při cvičení omylem narušíte cizí vzdušný prostor a sestřelíte cizí dopravní letadlo plné babiček a koťátek, které dopadne z části na jadernou elektrárnu a z části na sirotčinec. :lol: )

Pokud mi někdo bezdůvodně vynadá v mhd, zabere mi rezervovaný stůl v restauraci nebo si nevybíravě uleví v mé blízkosti, taky mu za to taky hned nezlomím ruku, ale pomyslím si něco o vychování.
Uživatelský avatar
MartinSk
Příspěvky: 193
Registrován: 18.09.2016 11:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Ještě mám...

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od MartinSk »

Tohle je klasická ukázka vymezování hranic. Nejen těch na mapě, ale i obecně mezi státy. Byť toto zajisté vzniklo omylem - na polské straně k utáboření skutečně moc míst není, tak neochota stáhnout vojáky hned po upozornění a naše diplomatické nedořešení může poznamenat vztahy do budoucna.
Generálmajor Carl von Clausewitz: "Laikové studují strategii, stratégové studují logistiku..."
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Jsme na prahu III.WW ?

Příspěvek od Quido »

Naprosto souhlasím, že to bylo nešťasné, pro poutníky ponižující a pro zachování dobrých sousedský vztahů by se to nemělo opakovat. Často zde ve vlákně o možných příčinách a důsledcích dalšího ozbrojeného konfliktu globálního významu zaznívá, že země Visegrádu by měly tahat za jeden provaz.

I z toho důvodu jsem přesvědčen, že střílet na sousedovy uniformy je vždy až poslední řešení. I kdyby tam byla dojela česká posádka v bvpčku a vysvětlila Polákům, že jejich rozkazy jsou špátné a mají se presto začít dekovat, bývalo by to mohlo být vyhodnoceno jako zbytečná eskalace situace.

Takže fakt v pohodě; Nikdo nám neodpálil most, nezajal civilisty, nevystřílel vesnici nebo nevypálil lesy a pole.
Odpovědět