První tři věci v případě náhlého průšvihu

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

První tři věci v případě náhlého průšvihu

Příspěvek od Fabulous »

Jaké úplně první tři zásadní věci byste udělali v případě náhlého kiksu?
pepa_z_brna
Příspěvky: 339
Registrován: 01.07.2013 21:38

Re: První tři věci v případě náhlého průšvihu

Příspěvek od pepa_z_brna »

1 Seskupeni rodiny a vytvoreni planu (opustit město, setrvat)
2 Doplneni zasob (voda, jidlo, strelivo atd.)
3 Odjezd ( odchod :evil: ) bych dal jako treti místo, při setrvani ve meste asi zabezpeceni bytu

Zatím vždy premyslim o odjezdu. Odchod by ale hodne věci zmenil (nosnost rodiny), proto se ted pripravuji i na tuhle variantu. Setrvani by zase znamenalo napr. problém s vodou, kterou nehromadim.
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: První tři věci v případě náhlého průšvihu

Příspěvek od Desouza »

Ahoj ,

já přeskočím první a logický krok tedy seskupení rodiny a získání co nejvíce možných informací , ještě k tomu přidám pokus o informovaní skupiny a koordinaci dalších postupů .. A rozvedu body další .

2) Doplnění zásob
Ve skupině ( 5 skalních rodin a další přátelé a kamarádi co se přidají ) má každý svoji oblast o kterou se stará .
Například doktorka má na starosti doplnění zásob léků a zdravotnického materiálu ( vzhledem k tomu že se dobře známe ví o všech nemocných a o tom jaké léky potřebují např . diabetik - inzulín atd ... ) . Další důležité oblasti jako obrana , technika , pohonné hmoty a zemědělství , máme rozloženy podle možností skupiny .

3) Obrana / zajištění potřeb / ústup
Další bod bude záviset na situaci . V každém případě jsou nejdůležitější pravdivé informace o tom co se děje ..
Obranu a zajištění potřeb se budeme snažit koordinovat s místní samosprávou , AČR a PČR . Pokud všechno selže a nastane nejčernější scénář . Ústup je plánován zatím čistě teoreticky , pokud bude možno přesun auty k moři a od tud lodí do Jižní Ameriky ( nebo kamkoli jinam kde bude bezpečno) . K moři lépe řečeno přístavu se rozhodně pojede né půjde . Pokud nepojedou auta , z jaké koliv příčiny , pojede se na koních . Koně jsou až ta před poslední možnost , poslední možnost je ta , že půjdeme po svých na tu doufám nedojde , protože umřít hladoví a bezbranní na půli cesty se nám moc nechce .. Další z možností je využití nějakého starého veterána kterého by se nám podařilo rozchodit .
Radek07
Příspěvky: 1186
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: První tři věci v případě náhlého průšvihu

Příspěvek od Radek07 »

1. Posbírat maximum informací a vybrat stupeň ohrožení (válka, přírodní katastrofa, blackout, terorist. útok atd...)
2. domluvit se s rodinou a s dobrými známými
3. uskutečnit plán (zásoby, zakopat se, zmizet, zůstat)

Je zde spousta proměnných.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: První tři věci v případě náhlého průšvihu

Příspěvek od Maximus »

1. Zabezpečení rodiny, varování přátel a sousedů (kryt, zbraně, evakuační zavazadlo, ochranné pomůcky (masky, atombordely, balistické ochranné prostředky,...) a dle situace zabezpečení majetku (automobilů, zvířectva,....)
2. Získávání dostatečného množství aktuálních informací (ovšem nikoliv za cenu ohrožení zdraví či života)
3. Zaktuálnění nouzových plánů na základě konkrétní situace (samozřejmě žádný sebepropracovanější plán nebude na 100% odpovídat reálné "šlamastyce")
hipik86
VIP
Příspěvky: 143
Registrován: 30.08.2013 11:39
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha + Střední Čechy (vysloveně trvalé bydliště nemám)

Re: První tři věci v případě náhlého průšvihu

Příspěvek od hipik86 »

1. změním stav na FB z "naštvaný" na "mírně podrážděný"
2. najdu tu starou skotskou a zajdu ke kámošovi, kde začneme na balkóně grilovat (má super výhled na Prahu)
3. snad se druhé sluníčko objeví brzo, protože zásoby na grilování určitě rychle dojdou

Omlouvám se. A teď vážně!!

1. Získání informací o tom co se děje!! To se tu opakuje a je to úplně ten nejdůležitější krok.
2. Výběr vhodného plánu k řešení problému (to záleží na situaci, povětšinou bude řešení spočívat v opuštění současného bydliště a přemístění se do jiných, méně exponovaných oblastí)
3. Realizace plánu
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: První tři věci v případě náhlého průšvihu

Příspěvek od MRAK »

V prvním případě se kouknu na rozpad.cz
A) rozpad funguje - všechno je v cajku a netřeba se plašit
B) rozpad funguje s výpadkama (do toho pomrkává žárovka) - začíná přituhovat a je třeba páskovat zásobníky
C) rozpad nefunguje, ani ta žárovka už nesvítí - je to tady a je třeba sebrat evakuační zavazadlo, všechny kvéry a náboje, jídlo, pití, společenskou hru a mazat za ostatníma rozpadlíkama


jinak vážně samozřejmě to co psali ostatní - informace, informace, informace, a podle nich se zařídit .....
shtf
Příspěvky: 327
Registrován: 22.08.2012 18:17
Bydliště: CR

Re: První tři věci v případě náhlého průšvihu

Příspěvek od shtf »

snazit se ziskat informace je sice dulezite, ale jeste dulezitejsi je ty informace zpracovat a analyzovat
Protoze informace jsou ruzne kvalitni a nektere informace jsou treba dez-informace.
Takze kdyz pisete "1. Získání informací o tom co se děje!!" odkud je ziskate z idnes.cz nebo z rozpad.cz
nebo z televize?
Vzpomente si ze pri kritickych situacich napr. 9/11 proudili informace ruzne zmatene prekroucene atd.
To same i tenkrat pri uniku z mistni chemicky, to byli dost rozporuplne informace.

Takze pokud se k vam dostane informace ze napr na prahu leti ICBM a je to informace kterou nejste schopni overit
co udelate?
V pripade, ze se evakujete spolu s vasemi prateli, a pak se to ukaze jako fama budete za pako.
V pripade, ze budete cekat na overeni informace a ukaze se to jako pravda a nestihnete se evakuovat, budete za pako.
Jak z toho ven?

celym mym prispevkem se snazim naznacit, ze to co je pro vas samozrejmost a bod cislo jedna a zni to jednoduse a logicky, zase tak jednoduche neni.
Mozna by si to zaslouzilo vlastni vlakno "jak nejlepe vyhodnotit informaci v kriticke situaci"
hipik86
VIP
Příspěvky: 143
Registrován: 30.08.2013 11:39
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha + Střední Čechy (vysloveně trvalé bydliště nemám)

Re: První tři věci v případě náhlého průšvihu

Příspěvek od hipik86 »

Míra pravdivosti informace
To je jedna z nejsložitějších problematik. Já osobně plánuji následující vyhodnocení:
1. internet (různě zaměřené zdroje, každý den sleduji minimálně 4 různé informační zdroje a v případě že se jedná o nějakou pro mě zajímavější informaci, tak si ji ověřuji i na zahraničních serverech. Snažím se sledovat servery různých zaměření, myšleno politických, tj jak pravičácké, tak levičácké, pro pobavení server romea atd, záleží na situaci)
2. televize (jednoznačně satelitní, abych měl zprávy ve všech jazycích od AJ, přes NJ, RU až po muslimské, sice mluvím mizerně anglicky, ještě hůř rusky, ale ono většinou stačí jen poslouchat a lecos člověk pochytí)
3. rádio (to mám spíš jako zálohu)
4. radiostanice (myšleno lokálního charakteru, předpokládám, že v případě průseru, si strejcové vzpomenou, že mají v dílně starý CBčko, tak ho půjdou rozchodit, takže odposlouchávání éteru může člověk taky něco pochytit)

Samotnou míru pravdivosti informace posuzuji pocitově (nemám nato žádný algoritmus) a snažím se být spíše skeptický a pesimistický k údajům. Takže pokud dojde k havárii Temelína, tak idnes hlásí 150 mrvých, tn.cz 550 mrvých, romea se směje, novinky 200 a stránky úřadu pro jadernou energetiku budou mít na titulce, že došlo k mírnému úniku radiace. Skutečnost bude taková, že mrtví skutečně jsou a číslo se pohybuje od 1 do 200.

Určitě je důležité se podívat na předpověď počasí a tuto informaci zakalkulovat do únikové strategie. Rozhodně stojí za to se mrknout kam vane vítr, protože to v případě jad. nebezpečí může být dost zásadní parametr.

Občas se snažím nadhodit spíš problém toho, jak identifikovat okamžik, kdy se sebrat a jít. Nemyslím v nějaké triviální situaci jakou jsou třeba záplavy, ale například na počátku občanské války nebo náhlého ekon. kolapsu. Co je ten spouštěcí impulz? A z toho plynoucí otázka, jaké následky bude mít, když svůj plán spustím příliš brzo (byť jen o jeden den)? Otázka toho, když svůj plán spustím příliš pozdě je v celku jednoduchá, velice pravděpodobně bude mít taková chyba fatální důsledek.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: První tři věci v případě náhlého průšvihu

Příspěvek od MRAK »

to, že je důležité získané informace také správně vyhodnotit, je jasné

ale opět a zase závisí na typu a velikosti průseru .... (a to se táhne jak červená niť celým tímhle webem ..... každej si to představuje jinak) .......

Myslím, že Hipík to popsal správně a můj postoj se velmi blíží jeho ....
shtf
Příspěvky: 327
Registrován: 22.08.2012 18:17
Bydliště: CR

Re: První tři věci v případě náhlého průšvihu

Příspěvek od shtf »

Cele to je o tom jak spravne odhadnout "Turning Point".
Mas pouze jeden jediny pokus, pokud vystrelis moc brzo a udalost neeskaluje tak jsi odsouzen k dozivotnimu posmechu.
V pripade rodiny se to jeste da snest, ale v pripade vetsi skupiny jak popisuje Desouza je to osobni katastrofa :)
protoze lekarka co balila inzulin ti to jen tak nezapomene :)
Nelze rict, "sorry chlapi, splet sem se, ale priste uz to vyjde." Proste FALSE ALARM = dozivotni ztrata kreditu
proto ma kazdy pouze jeden pokus.

Pokud vystrelite moc pozde, prichazite o strategickou vyhodu a toto chybne rozhodnuti muze mit fatalni nasledky pro vas a ty ktere musite chranit.
Takze jak z toho ven?
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: První tři věci v případě náhlého průšvihu

Příspěvek od Terminated Account »

Toto je neřešitelný problém. Respektive nejde udělat žádný univerzální algoritmus, který vždy povede alespoň k uspokojivému výsledku.

Všechno to je o zkušenostech, znalostech, možnostech, zdrojích a dalších faktorech determinujících danou situaci. Proč umění se správně rozhodnout nebo vybrat ze všech možných řešení to nejméně špatné vztahovat pouze na imaginární rozpadlické problémy či otázky? Každý z nás takové situace zažívá denně téměř každou minut. Umět se správně rozhodnout, "bojovat" tady a teď s tím co mám na plno je výsada úspěšných a vědomky či nevědomky se o to v podstatě snaží všichni. Akorát ti kteří si uvědomí proč prohráli nebo vyhráli jsou schopní svůj život směřovat kam by chtěli. Nutno podotknout že "bojovat" naplno twenty for seven jednoduše nejde, páč by člověk velmi rychle narazil na konečnou.
pavel131
Příspěvky: 116
Registrován: 08.05.2013 14:14
Pohlaví: muž

Re: První tři věci v případě náhlého průšvihu

Příspěvek od pavel131 »

Možná je řešení dohodnout se na cvičných evakuacích a pak se člověk nebojí že spustí ústup do obraných pozic příliš brzy.
Fox
Příspěvky: 11
Registrován: 10.02.2014 17:52

Re: První tři věci v případě náhlého průšvihu

Příspěvek od Fox »

Řekl bych že systém dílčích kroků by mohl pomoci. Postupně dělat kroky podle toho jak se to bude rozpadat.
Pokud se to týká větší skupiny musí rozhodnout celá skupina.
Když rozhoduje jeden, hrozí paralýza z obavy před blamáží. Pak to opravdu nemá řešení. Je třeba to nastavit tak aby to řešení mělo.
Pokud by to skupina nechtěla řešit pro mě z toho plyne že jsem v nefunkční (špatné) skupině.
Analýza skupiny a jejich vnitřních problémů před vstupem do ní je další velké téma ale nevím jak ho založit. Poraďte.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: První tři věci v případě náhlého průšvihu

Příspěvek od Maximus »

Myslím, že operovat s nějakou "blamáží" je nesmysl. Buď je varování reálné a je potřeba neodkladně jednat. Pokud se náhodou ukáže, že situace není tak kritická, jak se zpočátku zdálo, tak lze celé "manévry" pojmout jako ostré cvičení a pokud člověk při tom nespáchá nějaký trestný čin, tak celá událost může být jen veselá historka k pivu či vínu ;).
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: První tři věci v případě náhlého průšvihu

Příspěvek od MRAK »

Jak se tu několikrát psalo, hodně je to na intuici každého z nás. Raději budu před rodinou a kámošema za cvoka, než propást ten správnej okamžik. Nicméně mě v tomhle případě trápí ještě něco mnohem víc.

Já mám poměrně velkou obavu, že se něco stane a nebudu mít rodinu pohromadě …

pokud jsou děti a manželka někde poblíž (aspoň v rámci ČR) , ještě to je řešitelné, ale ….

před 14ti dny mi holka (16let) odjela na týdení stáž do anglie …
kluk (12let) mi za měsíc odjíždí na 14 dnů so švédska ….

když jsem si na chvilku představil nějaký hardcore scénář (velký teroristický útok, přírodní katastrofa, rozsáhlý blackout … atd) a uvědomil jsem si tu propastnou vzdálenost …. nebylo mi úplně do skoku. No ale moje paranoia ještě není ve stavu, abych děti nikam nepouštěl, že …..


tady ve městě sednu do auta, objedu pár míst a mám velkou šanci, že je někde seženu, případně dorazej domů, pak můžu začít s nějakým postupným organizováním čehokoliv ….. ale mít děti někde přes tisíc km daleko, zrovna když vypukne chaos, je napalici
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: První tři věci v případě náhlého průšvihu

Příspěvek od Karlos »

Mraku presne toho se taky obavam, abych az me rodina bude potrebovat nebyl nekde 1000km daleko, nedej boze za morem...
Ono uz i tech par desitek km bude v pripade tezsiho pruseru docela problem. Pojedete treba pro rodice a zatim musite nechat vlastni rodinu samotnou... co kdyz se nevratite...
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: První tři věci v případě náhlého průšvihu

Příspěvek od MRAK »

si představ, co se mi chvilkama honilo hlavou, když jsem sledoval situaci na ukrajině a seděl jsem u televize někde v outbacku v austrálii


co se týče rodičů, prarodičů, širší rodiny atd …. máme konkrétní plán s kamarádem a jeho rodinkou, takže i při sebemenších problémech vím, že manželka s dětma sama nezůstane ….

jen je musím dostat dohromady …. jak jsem psal výše
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: První tři věci v případě náhlého průšvihu

Příspěvek od kregan »

MRAK píše:….. ale mít děti někde přes tisíc km daleko, zrovna když vypukne chaos, je napalici
Mi připomíná služby českého velvyslanectví v indii, když sme se nachomejtli k povodním 2010. Jelikož žádná komunikace nefungovala, doma začínali mít strach. nakonec se kamarád probrodil několik kilometrů bahnem k vesnici se satelitnim telefonem, ale údajně šlo volat jen v rámci země. Kontaktoval tedy velvyslanectví v Dillí aby dali vědět našim rodinám. naši mi líčili, že v sobotu dopoledne jim zazvonil telefon a suše oznámil "Dobrý den, tady české zastupitelství v Indii. Máte tu teď někoho? Aha, syna. Tak ten nám dal vědět, že je v pořádku v horách, odřízlej od světa. V současné chvíli pro něj nemůžeme nic udělat. Těšilo nás. Nashledanou." Málem to s nima švihlo.

Navíc se mi v zahraničí nestalo, aby zafungoval DROZD nebo česká tísňová linka. Pokud máte někdo opačné zkušenosti, rád se je dozvim třeba přes SZ.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: První tři věci v případě náhlého průšvihu

Příspěvek od viktor »

Zdary,
tohle je fakt zajimave tema.
no dobre, podle me pripadaji v uvahu dva scenare situace
a) pujde to pomalu
b) pujde to hopem

v pripade a) predpokladam jeste nejak funkcni sytem statu, ale silme emezene zasobovani vsim ostatnim, proste neusporadany prechod na neco co by se dalo nazvat valecnym stavem, snizene dodavky energii, potravin atd..funkcni policie a represivni slozky, snaha udrzet poradek, napr. i stane pravo atd... bude hladd po vsem vcetne zprav.. tak rodinu pohromade uz jen z duvodu snizeni spotreby zdroju a ochrany pred drancovanim, protoze vse se proste neuhlida, zbrane jen pro nutnou osobni ochranu, mozne pytlactvi pro nutnou obzivu, predpokldam ze bude znacne rizikove, unik asi ani nebude kam ani cim,
v pripade b) okamzity chaos, napr. po nasazeni EMP zbrane, tak to bylo vazne zajimave, osobne si to nedokazu moc predstavit, nebude fungovat prakticky nic, nastalou situaci nebude schopen stat zvladnout.
Seskupeni rodiny pokud nebude pohromade bude silne problematicke, zdroje informaci a komunikace zadne, prostredky dopravy prakticky zadne, velice rychle vypukne v prvni rade zizen, v druhe hlad, v dusledku toho sveobecne nasili, zbrani je mezi lidma vice nez dost. Vysoce problematicka bude situace ve mestech, kde dojde velice rychle k eskalaci nasili a pravdepodobne nebude sily ćo by to zastavila.
Reseni v nahromadeni zasob a preziti cca 1 mesice nez se situace uklidi. Evakuace nebude jednoducha. Vcasne vydrancovani nakupaku za ucelem ziskani zasob by mohlo byt reseni ale bude rizikove. Ne z rad policie, ta bude nakonec drancovat take. Pravdepodobne vzniknou organizovane zlocinecke bandy a samozrejme cerny trh.
sance na preziti ve mestech dilem velke nahody, zkusenosti budou mit roli, ale asi ne tu hlavni. Kdo bude dale od mesta bude mit vetsi sanci.
viktor
Odpovědět