Fanatický dav a obrana proti němu

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Fanatický dav a obrana proti němu

Příspěvek od Ibex »

máš vůbec představu o tom, jak muž - jakýkoliv borec, sportovec, makarónec - chytne 2 děti o váze 7 - 15kg a běží 2km před nasraným davem nebo loupežnou bandou výrostků?! Mají takového chlapa za 30 kroků...
Osobně se raděj postavím čelem a sypu do nich, co mám v zásobníku. Dětem to dává sice minimální, ale šanci, že sami utečou a schovají se (bylo by dobré je takové situace učit), než se dav dostane přes mě, jelikož na sebe strhnu jejich pozornost a energii. Třeba budu mít kliku a dav zastavím, ale určitě když budu utíkat jsem K.O. já i mé děti.
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Oskeruše
Příspěvky: 47
Registrován: 25.01.2014 21:35

Re: Fanatický dav a obrana proti němu

Příspěvek od Oskeruše »

Hele, tak já nevím, já opravdu nejsem silák, ale unést dvě děti zvládnu. Asi praxe. :lol:
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Fanatický dav a obrana proti němu

Příspěvek od Ibex »

A dokazes s nima utect treba 50m aniz Te nekdo dohonil?? Garantuju Ti, ze i kdyz budes plna adrenalinu, tak nepobezis s detmi nejakou extra dalku, ale do nejblizsiho ukrytu/bezpeci, ale rozhodne ne 2km.
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Fanatický dav a obrana proti němu

Příspěvek od Count »

Kdybych vzal všechny děti, mám na sobě pytel cementu a s tím se, ani jako sportovec, daleko nedostanu. Zkuste si ale jednu věc. Na vycházce se domluvte s dětmi na hře. Jakmile řeknete "Držte se u mě", musí se pohybovat jen těsně kolem vás. Jděte pomalu, zrychlujte, klusejte a zase zpomalujte. Procházejte různým terénem a pozorujte, co dělají děti, jak dlouho jim vydrží pozornost a jak se chovají.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Fanatický dav a obrana proti němu

Příspěvek od Ibex »

Jo presne tak jsem to myslel. Formou hry je ucit
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
guntroll
Příspěvky: 997
Registrován: 26.11.2015 5:27
Pohlaví: muž

Re: Fanatický dav a obrana proti němu

Příspěvek od guntroll »

Já bych téma uchopil opačně a dle hesla - nejlepší obrana je útok, bych se optal jak se nejlépe vypořádat s fanatickým davem, když víme že se má objevit poblíž místa mi milého. Leccos mě napadá, ale to se nehodí ani tady :mrgreen:
Uživatelský avatar
cover72
VIP
Příspěvky: 751
Registrován: 04.09.2012 19:36

Re: Fanatický dav a obrana proti němu

Příspěvek od cover72 »

Velmi zajímavé jsou postřehy z knihy "Crowds and Power" od prof. Eliase Canettiho.
V té knize rozebírá, jak různé typy davů myslí a fungují, koho považují za nepřítele, co je jejich cílem, jak začínají a rozpadají se ad.
Velmi zajímavé.
hanyking
Příspěvky: 4
Registrován: 13.08.2014 23:46

Re: Fanatický dav a obrana proti němu

Příspěvek od hanyking »

Na zastavení davu řekněme 20- 50 barevnejch by se hodil nějaký kapesní plamenomet. Nádobka tak 1 litr okamžitě použitelná a silně natlakovaná. Něco ve stylu kasr na medvědy.
Radek07
Příspěvky: 1186
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: Fanatický dav a obrana proti němu

Příspěvek od Radek07 »

Hodně dětská představa použít něco takového :roll: bez spolupráce s dalšími odhodlanými lidmi a dostatku jiných zbraní. Prostě to párkrát plivne a potom už jen dav trhá a šlape....
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Fanatický dav a obrana proti němu

Příspěvek od Ibex »

hanyking- určitě takový bazmek taháš běžně po kapsách :roll:
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Pepasnek
Příspěvky: 54
Registrován: 03.10.2014 22:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Bílý Újezd

Re: Fanatický dav a obrana proti němu

Příspěvek od Pepasnek »

Můj názor je:když už střílet tak na toho největšího kriklouna,stádo bez vůdce snad vychladne,a když ne tak snad ztuhne alespoň na tak dlouho abych měl nějaký náskok (kdo uteče vyhraje ,nazdar)
Raději litovat toho co jsem udělal než toho co jsem neudělal
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Fanatický dav a obrana proti němu

Příspěvek od kregan »

PČR má opačnou taktiku. Snaží se eliminovat méně radiklální, ale oočetnější část davu (u nás tedy jen vodními ěly, případně obušky). Méně odhodlaní lidé se dají zahnat snadněji a rychleji. Naopak méně početná radikální skupina se bez podpory velkého davu stáhne.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
Wilderness
VIP
Příspěvky: 427
Registrován: 04.04.2014 19:47
Pohlaví: muž

Re: Fanatický dav a obrana proti němu

Příspěvek od Wilderness »

Nechci se ptat jako debil, ale bylo zde jiz vubec zmineno, ze zaklad je se do Fanatickeho davu vubec nedostat?

Pokud svet bude v take prdeli, ze by to potencionalne hrozilo, kam bych ja jako idiot musel lezt, ze bych se do toho mohl dostat?

Fanaticky dav je videt na dalku, slyset na dalku a nekdy i citit..
Tedy prihodnejsi by bylo resit jak se do takoveho pruseru nedostat?

A pokud ano, nedej boze, mejte granaty, dymovnice a macetu.. :devil
........a nebo jeden náboj.


a nebrblejte :D
"Kdybych měl zapomenout na ně, Bože na nebi, zapomeň na mě."
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Fanatický dav a obrana proti němu

Příspěvek od FMJ »

Teorii o davovém chování lze s určitým sebezapřením (čte se to vážně děsně) nastudovat v knize Hromadné psychické jevy - Psychologie hromadného chování od p. Oldřicha Mikšíka. Nemůžu se zbavit dojmu, že ten člověk byl placený za napsaný řádek. Ale ve spoustě věcí má ten pán pravdu. Tedy co se chování davu týče.
Jinak, co se týče "kladení odporu davu" (o boji s davem díky nerovnováze sil hovořit nelze), tak o jeho délce a způsobu rozhodují prostředky. Nejlepší je:

1. se k davu nedostat
2. když už jsme na kontakt, tak od davu uteci, popř. se schovat
3. když to nejde, pokusit se s davem splynout, nevyčnívat, stát se pasivním "proudem vody neseným kusem dřeva" a ve vhodný okamžik (co nejdříve to jde) dav opustit (pro případy, že centrem zájmu nejsem já)
4. když už dojde na fyzický konflikt s agresivním davem, který mě bere jako protivníka, tak pokud nemám u sebe ultimátní prostředek naprosté, ale opravdu naprosté taktické převahy, bohužel je nejlepší se nechat bez odporu "požvýkat a vyplivnout"

Je to v podstatě jako člověk a vodní tok
Uživatelský avatar
cover72
VIP
Příspěvky: 751
Registrován: 04.09.2012 19:36

Re: Fanatický dav a obrana proti němu

Příspěvek od cover72 »

Schovat se před davem moc nejde: Canetti vysvětluje, že dav vnímá živočišnou potřebu růst, a tudíž bere jako nepřítele vše, co brání jiným lidem v tom, aby se stali jeho součástí. Proto davy vymlacují okna a zapalují domy: podvědomně je vnímají jako překážku, která izoluje ostatní, aby se do něj nezapojili. Ditto skrýše.

Zároveň dav potřebuje růst: jakmile se začne rozpadat, nezastavitelně zmizí.

Tudíž je nejlepší se do davu zapojit a nevyčuhovat jak píše FMJ, ale zároveň se snažit nenápadně držet na jeho okrajích, aby člověk nebyl "uvězněný" uvnitř když by se něco semlelo a aby mohl z davu zmizet, jakmile to bdue možné a lidé se z něj začnou trousit ven.
Odpovědět