Pravděpodobnost rozpadu?

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Uživatelský avatar
cajgalamo
Příspěvky: 124
Registrován: 18.02.2012 16:41
Bydliště: Bratislava

Re: Pravděpodobnost rozpadu?

Příspěvek od cajgalamo »

Veď toto. V ČR aj v SR ide na armádu čoraz menej peňazí. Stroje dožívajú, vojakov ubúda... Veď máme NATO! :puke

Osobne si myslím, že pokiaľ sa dostaneme do konfliktu s kýmkoľvek, NATO nad nami veľmi rýchlo urobí krížik. V tom lepšom prípade. V tom horšom tu budeme mať zase nejaké bombardovanie, ktoré bude mať "povahu ryze humanitární", ako sa vyjadril jeden nedávno zosnulý.
Uživatelský avatar
cajgalamo
Příspěvky: 124
Registrován: 18.02.2012 16:41
Bydliště: Bratislava

Re: Pravděpodobnost rozpadu?

Příspěvek od cajgalamo »

Ešte to trošku rozviniem. Samozrejme v teoretickej rovine - možno trošku prestrelím :) Jagavá ukážková spolupráca jednotlivých štátov v rámci nato sa môže veľmi rýchlo ukázať krehká ako nafúknutý rybý mechúr - puk! a je po nej. Medzi najpravdepodobnejšie možné dôvody pokladám to, že každý z štátov bude mať dosť svojich problémov, ako zachraňovať ritiská spojencov. Napr. kvôli imigrantom - taký francúzi, briti, - počítam že budú dosť stískať zadky, aby ich neumlátili čapicami. Keď budeme mať v tej dobe čisto náhodou konflikt s napr. Maďarmi, kým vôbec stačíme prosíkať o pomoc, a dovolávať sa neviem čoho, Maďarom na rodrvenie našej "hŕstky" - armády bude stačiť jedna tanková brigáda z Tatabánye (+ podpora). Viacerí sa nebudú musieť obťažovať, to úplne stačí. :clap

Nechcem do toho pliesť politiku, čítal som bod 12 v pravidlách fóra. Spomeniem to iba ako dobrý fór: Istý slovenský politik zo Žiliny sa preslávil najmä borovičkou a výrokom: "my pojdeme do tankoch, pojdeme a zrovnáme Budapešť!" Človek, čo má aspoň aký-taký prehľad sa musel smiať až plakal. :lol:
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Pravděpodobnost rozpadu?

Příspěvek od alibaba »

Ve Spanelsku jasne ma praci asi tak 50 % v soukromem sektoru a zamestnanci vlady uz vidi ze se Euro hrouti a tak si chteji ukryt sve penize a ukryvaji do anglickych liber ,ale stale to neni moc i kdyz pres noc se to muze zmenit mnohe banky ve Spanelsku zavrely ,nebot banky nemaji penize dosly jim Eura a tak vytahovani kont se trochu zpomalilo lide maji v bance penize ,ale banka je zavrena ......jakmile vytisknou pesetu tak ta okamzite druhy den klesne o 40% o proti Euru a kolik je Spanelu 60 milionu ......
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Pravděpodobnost rozpadu?

Příspěvek od alibaba »

Pardon maji 47 milionu lidi prave jsem se dival....
lib
Příspěvky: 5
Registrován: 05.09.2012 18:31

Re: Pravděpodobnost rozpadu?

Příspěvek od lib »

Som tu nový, a som tu práve kvôli teme, ktorú chcem trochu aktualizovať.
Som na 95 % istý, že k nejakej forme rozpadu dôjde. Zrejme k pádu eurozony, eura, EU. A nasledne prídu dôsledky - znefunkčnenie terajších praktík štatu :
- hyperinflácia eura , možno jeho zrušenie
- zníženie (obrovské) dôchodkov, detských prídavkov. soc. dávok, .......
- obrovská nezamestnanosť,
- pad živ.urovne na uroven prosteho prežitia (pod tuto uroven ?)
Že k tomu dôjde, to skoro nepochybujem. Verejne zname ekonomické data to jasne hovoria. Tie dlhy furt rastu , a raz to musí padnuť.
Neviem kedy. Typujem - možno do roka 40% pravdepodobnosť
do troch rokov 80% pr.
do 8 rokov 95% pravdepod.

Ďalšia otazka, čo ma zaujima :
AKo to bude vypadať tesne po PA
ako to bude po roku od PA
ako to bude po troch rokoch ???

Od odpovedí na tieto otazky zavisí, ako sa pripraviť, čo si nachystať, kedy to začať chystať. Nebudem predsa kupovať konzervy, ak to bude o tri roky !
Mate konkretne fakty, ktore daju odpoved ?
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Pravděpodobnost rozpadu?

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

lib> dobre informovany pristup, ale nechapu ten pozadavek na vesteckou "kristalovou kouli" presne po letech?
ted se hraje jen o to jak podrzet ten melky pozvolny rozpad za kazdou cenu v radu let-desetileti (tzv. "permanentni krize") a oddalit prekotny hard reset se vsim co jste popsal co po nem pak do cca max 10 let nutne nastane..
Stoural by namitnul, ze se zije na podstatu uz nekdy od roku 1971, takze se to muze zhroutit opravdu kdykoliv a pres noc..

osobne razim scenar-rozbor a uz jsem jej nekolikrat opakoval, ze pokud nedojde v Evrope k masivnimu konvencnimu konfliktu ala WWII a horsi, tak se zasadne ridime za a/ situaci u vlastniku CR-SR (banky, pojistovny, montovny), tj. podle DE/AUT a do urcite miry take za b/ vnitrni situaci CR-SR ve smyslu pripadne realizace autenticke-samostatne politiky, zjednodusene ala Island.

V bode a/take historicky plati ze v pripade rozpadu jejich spolkoveho statu/germanske federace (vlivem rozpadove decentralizace) i mensi fragment jako napr. Bavorsko, bude schopne "veterinarnich" zasahu na "nasem" uzemi tj. vcetne potvrzeni prav loajalnim post statnim frakcim, pozdeji warlordum apod. Mimochodem, hlavni domaci vojensky ujezd je myslim na saskych hranicich v Krusnych horach, aneb na podobnych mistech lze ocekavat pivoty moci v hlubsim scenari, tito hosi se pak jiz s bavoraky, sasiky ci rakusaky domluvi jak za servisni provizi nadale strihat ty v PA zbyvsi ceske ovecky..

V bode b/ obyvatele CR (ucebnicovy prototyp ovvcana) nejsou schopni Islandskeho scenare i kdyby meli zrat hlinu, poslednich nekolik generaci je echt ci spise patologicky individualistickych-egoistickych, neschopnych tahnout za jeden provaz, max. dojde na kratkozivou vzpouru nemajetnych v chudsich regionech, ktera bude drive ci pozdeji i za pomoci a/ smetena a nainst. poradek. O SR tolik info nemam, opet je vyrazny moment determinace maleho statecku uprostred mocnosti, jinak madar je mnohem slabsi, nez pred Trianonem (polaci a rusove vas neohrozuji), myslim ze Slovaci jsou uvnitr kapanek silnejsi a mene zlomene plemeno nez cesi - tj. zkuste to!

ps chceto cist historii, urcite to prijde ve "vlnach", pokud chcete tip a je vam kolem 20ti, tak si nabalte skandinavku a navzdy sbohem meteoriticky kratere zvany ceska kotlina, 10mil. nesvepravnych na strese stredni Evropy z hlediska hydrologie, to nemuze dopadnout pro soucasne obyvatele nijak dobre..
Uživatelský avatar
EBE
Příspěvky: 639
Registrován: 08.08.2012 16:14
Bydliště: Slovensko východ

Re: Pravděpodobnost rozpadu?

Příspěvek od EBE »

Dlhy us sa vyšplhali cez 16 bil.usd. to pokiaľ viem mala byť hranica za ktorú sa nesmie prekročiť a pri 14 bil. sa sľubovalo, že sa to otočí k "svetlejším zajtrajškom" sú v :moon
Ak nevymyslia skoro nejakú superakciu, masívnejší vojenský konflikt..zhabanie ropných rezerv v iných štátoch, stavebný boom a pod. Obama asi skončí..asi končí aj tak.
Čo sa týka ČR-SR sme národ ktorý si poriadne pokričal asi v 1968..odvtedy sme sa veľmi nebúrili..nežnú nepočítam, to bola myslím dohoda s tajtrlíkmi o nás bez nás! že to nebude krvavé a komanči odtiahnu v mieri..zisťuje sa , že to bola asi chyba a preliezli ako mor a rakovina všade do vrchných pozícii a ovládajú naďalej čo sa dá..aspoň u nás. Postaviť sa na aktívny odpor? Myslím, ýe poslednou kvapkou bude znárodňovanie, branie súkromného majetku formou vyvlastnenia, prikázané odovzdanie zlata a drahých kovov ..odvádzanie nie daní ale hlavne výrobkov a časť produktov priamo od výrobcu, mám zlý pocit, že zas nastúpia komandá, ktoré takto budú od ľudí veci brať a nútiť ich odovzdávať štátu !všetko"..to už by som povedal, že bude posledná kvapka. Aspoň u nás sa súdne konania vlečú hrozne dlho, štát nas nechráni, len naoko, zvyšujú sa dane a buzeruje stále viac, či vodičov novými sadzobníkmi pokút a pod. Politiku bokom, ale kto potom ak nie predstavenstvo štátu za zlú situáciu môže ak nezabránilo, zákonmi alebo okamžitým riešením, zastaviť kolaps a majú nato moc..zdá sa, že ich to vôbec netrápi..pchajú sa do "čokodierky" bruselu a bankstrom..slizko pritakávajú pred kamerami a impotentnú politiku ala OSN normálne vyznávajú ako svoju karmu.. Hnije to a myslím, že ak sa teraz do konca roka neurobí, ten správny rez, otrava postúpi a zasiahne všetkých naokolo.

edit: vzniká oprávnená panika: http://www.aktuality.sk/clanok/213437/e ... uducnosti/
Uživatelský avatar
cover72
VIP
Příspěvky: 751
Registrován: 04.09.2012 19:36

Re: Pravděpodobnost rozpadu?

Příspěvek od cover72 »

Toto bych neviděl zase tak černě. Realisticky vzato byly státní bankroty v novověku naprosto běžná věc, Rakousko-Uhersko defaultovalo snad třikrát. Tehdy byl rozdíl v tom, že "státy" patřily panovnickým rodinám a tedy to mnohem spíše připomínalo "běžný" default komerčního podniku; dnes tu oproti tomu máme spíše decentralizovanou "akciovku", kde jsou ovšem majetkové poměry brutálně propletené.

Totální hardcore rozpad na úroveň afrických warlordů je extrémně nepravděpodobný: tak během posledních 100 let neskončila žádná z Evropských zemí a dokonce, pokud jen vím, ani žádná ze svazových zemí rozpadajícího se SSSR.
Co budeme muset řešit jsou čtyři věci:
1) financování státu a vnitřní dluh -> paralýza státem poskytovaných "služeb"
2) závislost naší ekonomiky na exportu a zahraničí -> aby fachčilo Německo, popř. Rusko
3) turbulence okolo případného rozpadu či transformace EU či jejích "rychlostních zón"
4) částečnou paralýzu globálního obchodu a tím způsobené potíže tam, kde jsme závislí na importu

Nejrealističtější scénář, jakým se můžeme inspirovat, je rozpad SSSR: má všechny shodné znaky, od centrálně plánované, umírající ekonomiky, přes totální ekonomickou vyčerpanost (SSSR se uzbrojil, EU ubyrokratizovala) až po nově vytvářené autonomní celky, místní restarty a vytváření nových struktur.

Bod 1 je velmi dobře vidět ve venkovských oblastech USA. Šerifové tam zcela otevřeně říkají, že s jedním autem prostě nemohou pomoct komukoli mimo centrum a ať si lidé pořídí zbraně, utvoří komunity a brání se sami, oni to jen ex-post přijedou prošetřit. Hasiči jsou na tom ještě hůře, protože jejich náklaďáky chlastají a zločinci, zvláště pokud jde o pošahané mladé revolucionáře, mají ošklivý sklon podpalovat co mohou. Bez hasičů se požáry ošklivě šíří, takže bych požáry považoval za skoro větší hrozbu, než násilnosti/výtržnosti.
Oproti tomu elektrárny jsou na tom lépe: zejména proto, že nepatří státu a ten je nemůže zničit. Jsou vysoce ziskové, jsou bezpodmínečně nutné pro chod státu, a nejsou zcela závislé na místní ekonomice: třeba vývojářská centra zahraničních firem mohou dále působit a dolary si platit energii. Stejně tak má třeba ČEZ finance a patrně i strukturu na to, aby si vlastní ochrankou dokázal zajistit bezpečí elektráren, infrastruktury a pracovníků. Elektřina patrně bude, ale je otázka pro koho a za jakou cenu.
Voda a její čištění - jak kde. Místní čističky patřící malé obci mohou, pokud mají zajištěn zdroj energie, fungovat dál. Budou na to obce mít? Jak dlouho? Ve městech pak téměř jistě ne - kvůli financím -, takže mohou splašky putovat přímo do řek -> hrozba epidemií. Zvláště jelikož se ve městech zvýšila koncentrace obyvatel a jsme citliví na hygienu - nemáme takovou imunitu, jako zemědělci.

Bod 2 souvisí se zaměstnaností. Pokud se stihneme přeorientovat alespoň ze čtvrtiny exportu na Rusko - o což se konečně alespoň pár velkých firem snaží, nebude to tak zlé, páč Rusko má ropu, plyn a tedy i peníze. Stejně tak pokud Německo dokáže expandovat - a může nám být jedno, jestli zbrojením nebo exportem do BRIC -, jsme na tom víceméně OK. V opačném případě padá 70% průmyslových podniků.
Samozřejmé je i masivní propouštění byrokratů a státního aparátu, ale ten se bude držet do poslední chvíle.
Zahraniční fabriky a podniky - outsourcovaný vývoj, IT (==já), účetnictví, administrativa... Budou fungovat tak dlouho, dokud budou jejich zahraniční vlastníci mít peníze a dokud bude fungovat alespoň základní infrastruktura a bezpečnost. Tu si mohou zajistit samy -> růst lokálního korporativismu.

Bod 3 nemusí být zdaleka takový problém, protože upřímně? Evropa a tím spíše ČR je nezajímavá. Nemáme žádné velké přírodní zdroje, o které by stálo za to bojovat. Ostatní státy nebudou mít náladu na vývoj, a krom toho tu máme co? Pár polí. Vojenské výpady jsou nepravděpodobné, pokud tu nebudou tak prosperující podniky, že by se vyplatilo je vydírat o výpalné. A tam zase může překvapit korporativismus, protože proč by si americká firma s 13000 zaměstnanci nepronajala F-16 a Su-27, když je mají civilní kontraktoři? Proč by si radostně neplácla s českým státem, který jí prodá přebytečné T-72? V krizi bude posádek tanků dost, budou rády za každou korunu. Navíc jak vidno z rozpadu SSSR, ty mezistátní turbulence nebyly takový problém.

Bod 4 ovšem problém je, a to velký. Zejména z krátkodobého hlediska. Jsme závislí na importu věcí jako potraviny a léky; na polích místo pšenice pěstujeme řepku a minimálně rok by tam nic jiného pěstovat nešlo - a na vyčerpané půdě déle. Ve spoustě oborů nám doslova vymřeli odborníci a znova je vybudovat by bylo asi jako poválečná obdoba v 50. letech. Hrozí hlad, výpadky životně důležitých věcí, opět - epidemie. Proč? Protože mezinárodní obchod by byl z velké části paralyzovaný. Když se lidé přestanou starat o bankovní převody, BTS, serverovny, infrastrukturu - nebo když na to prostě dojdou peníze, v Číně si nekoupíte součástky a v USA obilí, protože se o tom jednak nedomluvíte, druhak to nezaplatíte a do třetice to nedovezete.


Takže mám-li vyjádřit svůj názor, absolutní anarchie naprosto nehrozí. Na základě historických podobností hrozí v nejhorším případě masivní selhání všech služeb státu občanům (ale nikoli "státu sobě"!), takže prvořadým je zajištění základních životních potřeb na lokální úrovni - self-reliance -, obrany (což nebude takový problém, protože násilnosti nebývají tak velké a Policie existuje, i když nefunguje a místy nabývá spíše mafiozních rozměrů).
Stát i vláda pořád existují, jen jsou naprosto neakceschopné. Policie si dělá co chce, tedy zejména loupí - ale většinou se ani nemusí uchylovat k násilí a zpravidla rychle zjišťuje, že to nesmí přehánět, protože jinak si parazit zabije hostitele. I v těch mongolských republikách Policie "jen" překrucuje právo a dává nemožné pokuty, ale jen zřídkakdy bere vše. Není blbá, aby si pod sebou podřezala větev - a není blbá, aby dohnala lidi do kouta. Ví, že to je risk. Zbytečný.
V rozmezí dvou letu může být problémem potrava, pak už se zemědělství zvládá přeorientovat a pokrývat vnitrostátní spotřebu. Doprava zpočátku funguje setrvačností, pak se zadrhává či zastavuje a pak se zase rozjíždí, jak začínají fungovat zcela nová obchodní spojení. Bezpečnostní situace je horší, ale nikdo si nemůže dovolit moc velké excesy (až na původně vládní složky) - je částečné bezpráví, ale nepadá v úvahu něco na styl "zabarikáduju se a postřílím kohokoli kdo zkusí vybírat tribut", protože minimálně (bývalá) Policie pořád bude mít sílu takové střediska odporu exemplárně zničit a potrestat; nehrozí ale ani přežívání v přírodě, protože civilizace nezanikne, jen bude živořit.

A to je "worst-case scenario". Reálnější je ekonomické zhoršení, ale nikoli kolaps: tedy velká nezaměstnanost - ale nikoli nad 45%; selhání státních služeb - ale ne úplné, jen se budou věnovat jedině "dostatečně velkým" problémům a'lá zastavení požáru stravujícího celou čtvrť (zastavení šíření, nikoli uhašení), izolace epidemií, likvidace mafií, které si začaly příliš vyskakovat -; výrazné snížení životní úrovně a těžké časy zejména co do energií, tepla v zimě, potravin a podobných základních životních potřeb.
Má to ale i světlé stránky: zmizí většina regulací, takže začne znova fungovat vývoj, obchod, inovace - a lidé jsou velmi přizpůsobiví. A bude svoboda.
Takže pro případ krachu doporučuji sehnat místo i velké korporace, která není závislá na exportu a přežije: elektrárenské giganty, zbrojovky?, poskytovatelé bezpodmínečně nutných IT služeb (bez kterých by padla státy i firmy) apod; stejně tak vojáky a policii si vlády drží až do konce.
Alternativou je přestěhovat se někam na vesnici, která si z vlastních potřeb pokrývá co může: má na jezu malou elektrárnu, tou pohání čističku, vesnické ex-JZD obdělává na polích okolo řeky pšenici a uchytila se tam i místní pekárna. Tam když si člověk najde práci, nebude takový problém; a když bude mít zbraně, může se v případě potíží domluvit se starostou a dají dohromady "dobrovolnickou městskou policii" klidně s CZ858 a výstrojí Vz.85 ze skladů jako stejnokrojem. Protože zákony pořád platí, jen se nedá spolehnout na jejich vymáhání - ale ani na jejich nevymáhání, to pozor.

Alternativní scénář předkládá Petr Hampl a také není vůbec tak nereálným:
http://www.finmag.cz/cs/finmag/ekonomik ... pitalismu/
účetními triky se dá zachovat stávající systém a jen jej transformovat tak, že dojde k odstřižení "sociálních pokusů" a nastolení Policejního státu. Když se podíváte, USA a zejména Velká Británie splňují kritéria elektronického policejního státu:
http://en.wikipedia.org/wiki/Electronic ... lice_state
Pár perliček z Evropy je popsáno na http://cover72.net/zasadni/clanek.php?c=31#FaceRecog
Pak by bylo vhodné zejména mít "já-na-bráchu-stycké" konexe (ale ne moc vysoko), umět řemesla (těmi se dá uživit) a vydělávat dost na uplacení dohližitelů. Zbraně v takovém případě nepadají v úvahu.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Pravděpodobnost rozpadu?

Příspěvek od Terminated Account »

Obávám se, že jsi postihl možnosti "rozpadu" pouze z několika málo úhlů pohledů. Uznávám že reálných a nejpravděpodobnějších, nicméně je to pouze optimistická predikce možného ekonomického, politického a sociologického vývoje. Vzhledem zaměření tvého webu je to logické.

Bohužel, nebo možná spíše naštěstí se zde zabýváme i exotičtějšími a dobrodružnějšími scénáři. Otázka rozpadu, je tak obecná, že bez specifikace příčin, na ni nelze odpovědět.
Uživatelský avatar
cover72
VIP
Příspěvky: 751
Registrován: 04.09.2012 19:36

Re: Pravděpodobnost rozpadu?

Příspěvek od cover72 »

Tak jistě, je i mnoho jiných scénářů, které připadají v úvahu.
Jak vysokou zvolí pojistku, tj. jak náročně se připraví na jaké scénáře, je otázka osobního vkusu každého soudruha :) Já chtěl jen předestřít nějaké přízemní poznámky ohledně toho, co je pravděpodobné a přitom mi přijde, že se o tom málo diskutuje - třeba právě o tom, že požáry mohou být podstatně horší riziko, než kriminalita.

Pro scénáře úplného rozpadu je pěkná, stručná a výživná příručka "Steampunk guide to appocalypse", která jednak předestírá pozitiva a negativa všech možných principielních lokací (město, malá vesnice, izolovaná komunita v horách) a druhak nabízí ilustrované příklady věcí jako jsou home-made vodní filtry apod.
http://www.steampunkmagazine.com/2007/1 ... pocalypse/
Ale jak říkám, já se soustředím spíše na ne-úplné zhroucení společnosti a jedu podle historických precedentů. Jak se říká, "kdo se nepoučí z historie, je odsouzen k tomu si ji zopakovat".
A úplný rozpad nebývá typický - spíše bumerang do existence státu, ale ztráty akceschopnosti co do plnění občanské funkcionality a následná "poptávka" lidí po státu se "silnou rukou".

Jiná věc jsou samozřejmě přírodní katastrofy, ale tam mám zase jakožto IT technik víru ve společnost - že dokud máme dost energie a zásob, není téměř nic, co by nešlo. I naskladněných počítačových komponentů v EMP-odolných obalech je dost ;-)
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Pravděpodobnost rozpadu?

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

kdyz historicke precedenty>
pouceni: kdyz zkolabuje civilizace/civilizacni okruh, coz ten dnesni globalni svet bezesporu je, pak to vetsinou probehne az na dren.. viz. stredni amerika, zapadorimska rise, minojci (kreta), .. xyz dalsich

nikdy nebylo tak malo lidi v zemedelstvi na tolik ve mestech a 7mld. lidi pri vyzranych zdrojich/rudach/fosilech a bezskladovem hospodarstvi se slozitou infrastrukturou na servis, nemluve o erozi a zastaveni urodne pudy..
..
casto tady hovorime o tom, ze ten prubeh bude pripominat cestu dolu po schodech (etapy po desitkach let) do stareho sklepa: nejdriv brnkacka svetylko, zameteno, nova omitka - zachvili pritmi a sut na schodech, najednou tma, schody a zabradli chybi, bum .. TMA. Dobre je si to predstavit, ze na tom dlouhem schodisti budou takova "odpocivaci" mezipatyrka, kde se to vzdy docasne stabilizuje (ale vzdy na primitivnejsi urovni), nez prijde na dalsi sesup..

zapadorimani sli do kopru behem par set let (poslednich 150-250let se vyprdli na soudrzny central a v regionech stabilizovali defacto uz warlordi), dnesni vyvoj je diky fosil otrokum notne akcelerovany v case, nepokryte na exponencialni dluh se na zapade zije od cca 1971(obdoba rizeneho zniceni rimske meny v dusledku imploze imperia), takze to mame tak akorat do 2035-50 stredne tezky rozvrat a do 2100 smytec s technologickou civilizaci mozna i s druhem nahe opice, a to je muj optimisticky harmonogram-scenar..
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 538
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Pravděpodobnost rozpadu?

Příspěvek od Rase »

Cover se přesně trefil do mého pohledu na Rozpad. Ono přeci jen rozpad ve stylu že 99% obyvatel planety zemře během pár dní, je až moc snadné. Přeci jen postupné transformování současného stytému na typ jako z 1984, Equilibrium atd. je mnohem zákeřnější a nemusíme si změny hned tak všimnout (pokud nebudeme mít odstup). Celý proces totiž může trvat několik desítek let (třeba i déle). Změna ze dne na den mi přijde moc jednoduchá, moc Hollywoodská.
Jsem rád že Cover shrnul do hlavních bodů i druhou stranu možného rozpadu světa "tak jak jej známe".
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Pravděpodobnost rozpadu?

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

Ze ktere planety pripadne caso-prostoru jsi prosim priletel?
Styl "1984" zde uz naplno funguje min. od WWII a to jak na zapade tak na vychode..
Byl jsi v posledni dobe na letisti, mas sebou porad ID-bumazky, rikaji ti servisni elity pravdu, nalezas dovolani v "zakone", u voleb to hazis Losnovi nebo Maznakovi, nevali se na tebe vlna statne-korporatni propagandy, porna a zhovadilosti jen co zapnes "masmedia", .. ?

"99% planety zemre pres noc" je evidentne tzv. "galakticky scenar" tj. gamma zablesk, megaerupce na slunci, meteorit apod. a i kdyz se to deje v sirsim vesmiru dnes a denne, tak pravdepodobnost zasahu Zeme v tento moment je dosti miniaturni..

Kdezto imploze civilizace, utek z mest, depopulace, ztrata znalosti.. je naprosto bezna soucast historie pocitano v cyklech set/tisicu let, kterou si ted zrejme zopakujeme v trochu masovejsim a take akcelerovanem meritku, pac sme to diky fosilu v posledni dobe prekotne nacpali do tech +7mld. a mista je tu tak pro 0,2-0,5mld., pote co bylo vsechno globalne sezrano, zplundrovano a otraveno..
Naposledy upravil(a) Kolapsnik jr. dne 07.09.2012 1:56, celkem upraveno 1 x.
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Pravděpodobnost rozpadu?

Příspěvek od alibaba »

Rozpad neni pravdepodobnost ,ale 100% jistota .....
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Pravděpodobnost rozpadu?

Příspěvek od Terminated Account »

TO: Cover 72
Rozumím tomu tak, že ve scénářích, které jsi popsal a kterým rozumíš se spoléháš na oportunistickou strategii. Přizpůsobit se, splynout, držet ústa a krok a vytřískat pro sebe z dané situace maximum.

Pokud rozměr rozpadu přesáhne tvůj scénář a tedy tvé schopnosti reakce. Tak se spoléháš na to, že systém pomůže a dá věci do pořádku.

Pochopil jsem to správně?
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Pravděpodobnost rozpadu?

Příspěvek od DeadMan »

No osobně se taky trochu obávám te varianty impérium ve stylu STAR WARS prostě sociopati se svého nebudou chtít vzdát ani za cenu zbídačeni ostatních (silou) :( ono total reset by možná byl i lepší než tohle :?
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Pravděpodobnost rozpadu?

Příspěvek od Desouza »

Zdravím ,

podle mého názoru je nejpravděpodobnější je :

1) Blackout - výpadek dodávky el.energie ( velmi vysoká pravděpodobnost obzvláště v zimě )


2) Ekonomický kolaps - zdražení základních surovin , nebo jejich nedostatek ( vysoká pravděpodobnost )


3) Válka - vzhledem k startegické nedůležitosti ČR ( málá pravděpodobnost )
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Pravděpodobnost rozpadu?

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

hehe, mikrokosmos rozpadu dnes v primem TV prenosu ve snemovne, ..
(nikoliv expost vystrihany vycuc co z toho vecer udelaji "zpravy")
Uživatelský avatar
cover72
VIP
Příspěvky: 751
Registrován: 04.09.2012 19:36

Re: Pravděpodobnost rozpadu?

Příspěvek od cover72 »

MacGyver: ne. Na systém nespoléhám, ale přijde mi poměrně nereálná představa, že všechno ze dne na den zmizí. Právě naopak: zákony pořád platí a někdo je vymáhá, jak se mu zlíbí. Tzn. scénář, že konec civilizace bude oznámen na "za týden" a Survivalisté se budou bez problémů a nikým nepovšimnuti potloukat po lesích, žít v komunitách a beztrestně střílet rabující davy považuji za rizikový, protože to je moc nápadné a přitáhne pozornost přežívajících zbytků Systému, kterým se takové jednání nelíbí a které za ideál považují narvat davy lidí bez jídla do vládních táborů.
Jednou větou - zatímco většina survivalistických scénářů počítá s tím, že systém zmizí z cesty a oni "někde" začnou s komunitou na zelené louce a jakmile se vypořádají s rabujícími davy, nikdo je nebude rušit, já počítám s tím, že kolabující systém bude velmi otravně a intenzivně "rušit" (a to v obou významech toho slova) všechny, co se o sebe dovedou postarat, protože ty bude vnímat jako zvláštní hrozbu a otravné elementy.
Ergo je stěžejní být self-reliant, to plný souhlas, ale zároveň počítat s tím, že bude potřeba buď
a) zmizet z dosahu systému do pustin a tam být schopen začít budovat, jsa mimo dosah Autorit (což je můj osobní Bug-Out scénář - jít spolu s utužováním nesvobody a kolapsů na Sever po linii států dovolujících držení zbraní == svobodu, tzn. Pobaltí -> Finsko -> Tajga či Sibiř, protože do pustin Sibiře nedosáhly ani pařáty Stalina), nebo
b) dovést žít "undercover" a když už se bránit nebo budovat, tak pouze tak, aby nezbyly žádné stopy a Systém to neregistroval - "under the radar", zhruba tak jako žijí Squatteři nebo jak hospodařili dezertéři z americké občanské války, když zázemí projížděli "lovci lidí" a hledali, kdo neposlouchá vládu a není tam kde by měl být.

Kolapsnik jr.: Římská říše se nerozpadla zevnitř, ale zvenku - pod tlakem Barbarů, kteří se tam cpali a měli zájem. Sama sice nastoupila na cestu k rozpadu, ale na rozpad zevnitř neměla pořádně čas - byla to ta "prohnilá vrata, do kterých stačilo kopnout". Ditto Jižní Amerika: jsa oslabena kmenovými genocidami podlehla vnějšímu tlaku Conquestadorů.
Dnes v Evropě takové proudy nejsou, protože jak píši - jsme zcela nezajímaví. Navíc žijeme v diametrálně jiné kultuře a civilizaci vč. skladby obyvatelstva. A tedy jsou historickými precedenty Výmarská republika a rozpad SSSR.
Ty, narozdíl od starověkých a novověkých scénářů bortících se říší a kmenů, vykazují s naší civilizací podobnost limitují k 1:
-svazové republiky SSSR, Výmarská republika ani EU nikoho nezajímají: je to zplundrované území, kam není proč jít.
-svazové republiky SSSR, Výmarská republika ani EU nemají vnějšího nepřítele, který by na ně tlačil.
-svazové republiky SSSR, Výmarská republika i EU mají převážně industriální skladbu - lidi ve městech a venkov.
-svazové republiky SSSR, Výmarská republika i EU jsou zvyklé na post-industriální životní standard.
-svazové republiky SSSR, Výmarská republika i EU mají obyvatelstvo navyklé na centralizovaný stát a jeho "služby".
-svazové republiky SSSR, Výmarská republika i EU dojíždí na ekonomické vyhoření dané zadlužením Státu
-svazové republiky SSSR, Výmarská republika i EU mají ekonomiku zplundrovanou stupidními státními zásahy do řízení firem a nedostatkem poptávky
-svazové republiky SSSR, Výmarská republika i EU mají vnitřní třenice, kdy jsou etnické či náboženské spory drženy "pod pokličkou" státním aparátem a když Systém kolabuje, extremisté táhnou ulicemi
-svazové republiky SSSR, Výmarská republika i EU mají extrémně silné Policie, které jsou v případě kolapsu přechází do semi-samostatného režimu a jsou náchylné k mafióznění na ten způsob, že "kreativně" vymáhají stávající zákony - tedy se omezují v amplitudě, ale nikoli frekvenci a mají dobrou záminku a pořád autoritu Uniforem, čímž dohromady krotí tendence obyvatel k násilnému odporu. Doporučená četba ze sociologického hlediska reakce lidí na mafiozní policii: Solženicyn: Gulag.
-svazové republiky SSSR, Výmarská republika i EU jsou prolezlé udavači, konfidenty a podobnými existencemi, které se přidají k tomu kdo se zdá být vítězem
-svazové republiky SSSR, Výmarská republika i EU mají přebujelý byrokratický aparát, který se najednou ocitá bez peněz a generuje nezaměstnané a nezaměstnatelné, kteří potřebují nový centrálně řízený stát aby se uchytili
-svazové republiky SSSR, Výmarská republika i EU měly masmédia, která omezeně přežívala a citelně formovala vývoj kolabující společnosti - viz souboj Hitlerovců a Antinacistické opozice o tiskárny novin
-svazové republiky SSSR, Výmarská republika i EU zachovala "společenskou kulturu", jen extrémně devalvovala životní úroveň v boj o přežití - leč v kulisách a zákonech stávající civilizace


A tak dále. Když se chce člověk poučit z historie, musí hledat podobnosti - a to nikoli podle zadání "chci hardcore precedent katastrofy", ale podle zadání "které události vykazují největší společný jmenovatel se současností?"

Jinak styl "1984" funguje pořádně až od začátku 80. let, předtím bylo možné bez problémů systému unikat. První revoluce přišla s masovou digitalizací, když státní správa přešla na sálové počítače a komputerizované zpracování dat a zejména analýzy konformnosti, druhá revoluce s nástupem levných kamer a technologií počítačového zpracování obrazu a třetí revoluce s miniaturizací vysílačů (sledování mobilů a RFID).
Teprve teď dochází ke skutečnému budování "Orwellistánu" - sledování mobilem má samo o sobě přesnost 50-stovky metrů a "vylepšuje se" podobně, jako GPS navigace v autech: předpokládají, že jedete po silnici a ne polem, a tak korigují signál aby koreloval s mapou ulic; kamery v bytech teprve zavádí v Británii - viz odkaz výše -, což je v rámci Západu nejtvrdší totalita a co není tam, není téměř jistě ani jinde (Británie je tedy taková varovná vlaječka, která s předstihem ukazuje co se chystá) a kamerové systémy s plošnou analýzou mají problémy s financemi - na to dojel projekt kamerového šmírování metra.
Odpovědět