Wu-chanská blokáda

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
TomSmith
Příspěvky: 1273
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Wu-chanská blokáda

Příspěvek od TomSmith »

Aby te pak ne zavřeli za šíření poplašné zprávy ;)
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Wu-chanská blokáda

Příspěvek od Matěj »

Pročetl jsem celé vlákno, které za víkend hodně narostlo.
No, hlavně jsem zvědavý, co u nás ve městě, když prý je tu to podezření...
Když to shrnu, roušky sice lepší než nic, ale pokud hrozí přesnos i skrz sítnici, tak teoreticky je lepší gasmaska? Ale nejsem si moc jistý, jak zadržuje viry, spíš ne. No, chodil v tom do práce nakupovat je zajímavá predstava.
Když jsou zmíněny přenosy pres bavilonosiče, u kterých příznaky vidět nejsou, tak je můžeme identifikovat? Nijak hádám... A jak eventuálně můžu poznat, jestli nejsem bacilonosič já sám? Jde to vůbec? Chřipku jsem neměl hodně let a to i když"padla" několikrát celá rodina a byl jsem s nimi samozřejmě v kontaktu...
Když čtu, co jste tu sdíleli všechno možné i nemožné o městě Wu-chan, tak jen čekám, kdy zmizí z mapy a na jeho místě se objeví kaňon.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Wu-chanská blokáda

Příspěvek od devlop »

Virus není zatím považován za zvláště nebezpečný, takže případnou nákazu mohou řešit i infekční oddělení jiných nemocnic v republice.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/nemo ... omaci_lesa

to jako vážně nějaký písálek může napsat?
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Wu-chanská blokáda

Příspěvek od viktor »

ase to pokusim nejak shrnout at se v tom vyzname, drobne nepresnosti bud opravte, doplnte ci ignorujte

casovy prubeh :
st. 22.1.2020 beru jako bod nula, vim ze se uz něco delo ale bylo to hodne na okraji
ct. 23.1.2020 zalozeni vlakna na rozpad a první info ze se něco zajímavého deje, izolace wuchanu se rozsiruje, na další města, info z mista silne rozporuplne atd..
pá.24.1.2020 26 mrtvych a celkem 10 mest v izolaci, zacinaji stavet nouzovou nemocnici, první videa s padajícími lidmi na ulicích a karanetena se rozsiruje na cca 13 - 14 mest cca necelých 50 mil obyvatel..prvni info o 14 denní inkubacni době, podle mens. nam nic nehrozi riziko zanedbatelne, ale vylezlo to z ciny, první dva ve francii atd...
so.25.1. 2020 oficialne 26 mrtvych, jsou zprávy z " ruznych " zdroju o daleko vyssim poctu mrtvych a nakazenych,ofic mortalita 3,6 % a inkubacni doba cca 14 dni, podle mens. se u nas nic nedeje riziko male, ve wuchamu zacinaji stavet nemocnici č. II. ve meste zakaz automobilove dopravy
ne. 26.1.2020 ofic. 56 mrtvych a první podezreni ve vidni, Babis vydava doporuceni jak se chovat z hlediska rizika nakazy, mens. rozporuplne zprávy, na jedne strane se nic nedej na druhé je nejake riziko, v cr dochahazeji respiratory a atd.. v cine zakaz komerčních letu, demuluji silnice mezi mesty ( neofic. zprava )
tiskovka v CT s ministrem zdravotnictvi a prislusenstvim, jako je per letiste ruzine, na pondělí je svolano mimoradne zasedani rady bezpecnosti státu, Mongolsko vyhlasuje dlouhodobe prázdniny na všech typech skol, tj, od jesli po vejsky ....
po. 27.1.2020 první cech na uzemi CR s podezrenim na koronavirus....( kromeriz )

fascinujici je ta rychlost a rozsah opatreni cca 50 - 60 mil obyvatel v izolaci, umrtevny komercni letadlovy provoz, kontroly na letištích alespoň nejake ve vetsine evropských letist atd.... za cca 5 dni je prakticky z okrajove zprávy pruser č. 1 a vše ostatnmí jde stranou ..

zname info o virech :

-leky na to nejsou, viry jak je znamo silne mutujou, (proto bych z toho nepodeziral ani armadu, je mozne ze jim něco uteklo ale ze to vyrobili je skoro nemozne, bakterie jo ale viry ne ) tamiflu napáchalo snad vxce skod nez vlastní nemoc a bylo také stazeno, vedlejsi ucinky katastrofa, v pripade viru na něco jako leky ( mimo tvz, podpurne lecby ) proste zapomente
- virove epidemie konci ( napr, chripky ) az když vir zmutuje do neskodne formy...

co je znamo o koronaviru z wuchanu
- inkubacni doba cca 14 dni,
- vysoce nakazlivy , udajne az 7 x vice nez chripka
- mortalita je podle me neznama, je to moc cerstve, podle me od 2 do cca 60 %

na prognozy dopadu wuchamu je podle me prilis brzo
Mongolsko do 2. brezna uzavira skoly a rusi akce kde se sejde vice lidi viz napr : https://eurozpravy.cz/zahranicni/asie-a ... =mongolsko koronavirus&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz

podle me datum 2. brezna je zvolen po zrale uvaze a s rezervou
hodne napovi dalších cca 5 - 7 dni. Nevim kolik % lidi respektive odborneho personalu, je nutne z populace vyřadit ( asi to není zrovna vhodna terminologie ) pro vyvolani dalších problemu jako je :
a ) kolaps zdravotnictvi
b ) kolaps dopravy a zasobovaní
c ) rozpad technologických sití ( el. voda, kanalizace )

ps : Babis se nechal slyset ze zrovna není odvazan z jednani rady bezpecnosti státu, na jedne strane je to jiste alibi, kdyby něco a na druhé se mu nedivim... asi bych také nebyl odvazan...
ps : podle me je nutne si uvědomit casovy sled udalosti a tak ho doplnte o věci co si myslite ze jsou dulezite a pripadne zkopírujte a zas poslete dal
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Wu-chanská blokáda

Příspěvek od proforma »

Na Seznamu prave pisou, ze u prazske pacientky na Bulovce se podezreni nepotvrdilo. Dobra zprava. Jenze:
Testy trvaji 48 hodin = jestli ted znaji vysledky, musela tam byt od soboty. Takze 2 dny nikomu nic nerekli, vcera ve zpravach dokonce tiskova mluvci Bulovky tvrdila, jak jsou dobre pripraveni, KDYBY TAKOVY PRIPAD NASTAL.
Kde mame jistotu, ze vlada/media netaji jeste vic informaci?
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
skafloc
Příspěvky: 127
Registrován: 19.08.2014 0:05
Pohlaví: muž

Re: Wu-chanská blokáda

Příspěvek od skafloc »

Má někdo ze zdejších předplacen denikn.cz? Je tam docela slušný (prý slušný, já ho celý bohužel nevidím) článek se shrnutím všeho podstatného ohledně celé té "lapálie" s koronavirem. Bohužel je jen pro předplatitele :sad

Devlop - také patřím k těm spícím členům, chodím si sem skoro denně pro inspiraci, ale málokdy se cítím byt povolán k šíření nějakých svých mouder. Proto přispívám jen tam, kde mohu sdělit něco z vlastní zkušenosti. A myslím, ze takových nás tady bude vice.
Naposledy upravil(a) skafloc dne 27.01.2020 15:42, celkem upraveno 1 x.
Sovy nejsou, čím se zdají být..
jees1234
Příspěvky: 67
Registrován: 26.01.2020 14:09

Re: Wu-chanská blokáda

Příspěvek od jees1234 »

Poznámka: Test na přítomnost viru údajně trvá 6 hodin - viz.
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/onli ... u.B1007419

14:40
Test od provedení na pacientovi po laboratorní ověření přítomnosti koronaviru trvá zhruba šest hodin.
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Wu-chanská blokáda

Příspěvek od pepaf »

Test trvá 6 hodin .
Pokud se indikuje zasažení/nákaza koronavirem, odesílá se krevní vzorek k ověření/potvrzení do referenční laboratoře v Berlíně.
Interval pro vyhodnocení/potvrzení je cca 48 hodin.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Wu-chanská blokáda

Příspěvek od proforma »

Dik za upresneni informaci. Jajsem vychazela z informaci minuly tyden. :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Wu-chanská blokáda

Příspěvek od proforma »

Clanek z Deniku N, ktery jste tu chteli v plnem zneni:

Co všechno potřebujete vědět o viru 2019-nCoV a proč nepropadat panice

Přehledně shrnujeme vše, co byste v tuhle chvíli měli vědět o čínském koronaviru – abyste měli přehled, čeho se nebát, na co si dávat pozor a jak hodnotit záplavu informací přicházejících ze všech stran.

Jak velké starosti si mám dělat kvůli koronaviru 2019-nCoV?


Zatím žádné, pokud se nacházíte kdekoli mimo jihovýchodní Asii (nebo jste odtamtud právě nepřijeli) – navzdory tomu, že média vytvářejí napětí. Malé, pokud jste ve středovýchodní Číně. Velké, pokud se nacházíte v čínské provincii Chu-pej nebo přímo ve Wu-chanu. Ani tam by však vaším hlavním problémem nebylo riziko bezprostřední nákazy, ale nefungující infrastruktura, zmatené zprávy a panika.

Co to je virus 2019-nCoV? Co to jsou koronaviry?

Virus, který se v posledních týdnech šíří v Číně, dostal provizorní název 2019-nCoV. Patří do širší skupiny koronavirů. Jejich název je odvozen od toho, že pod mikroskopem vypadají skutečně jako Slunce obklopené koronou. Koronaviry působí různá onemocnění dýchacích cest, lehká i vážnější, a to u zvířat i člověka.

Do skupiny koronavirů patří SARS, který se šířil světem roku 2002 (8000 evidovaných nakažených, 774 mrtvých) a MERS (od roku 2012, kdy byl zaznamenán poprvé, asi 2000 evidovaných případů, přes 700 mrtvých).

Ve srovnání se SARS a MERS se 2019-nCoV zatím šíří o dost rychleji, zato smrtelných případů je v poměru k počtu nakažených méně. Odpovídá to obecné zákonitosti: vysoce nakažlivé viry zpravidla nebývají smrtelné. Kdyby často zabíjely hostitele, nemohly by se šířit rychle.

Kolik osob už onemocnělo virem 2019-nCoV? Kolik zemřelo?

Údaje se samozřejmě mění každým dnem. Ve chvíli vydání tohoto článku je evidováno 2805 nakažených, z toho 2748 v Číně, 44 v dalších zemích jihovýchodní Asie a 13 jinde ve světě.

V Evropě se zatím vyskytly tři případy, všechny ve Francii. Dosud zemřelo 80 lidí, všichni v Číně. Je dobré si uvědomit, že počty úmrtí jsou zpravidla přesné, zatímco reálný počet nakažených může být mnohem větší než oficiální, například proto, že mnoho nemocných se nikde nehlásí.

Reálná úmrtnost je proto nižší, než by vyplývalo z prostého výpočtu. Ten udává 80/2805 = 2,8 %, pravděpodobnější bude zhruba poloviční hodnota. I to je samozřejmě nezanedbatelné číslo. (Je snad zbytečné dodávat, že jde o počet zemřelých z počtu nakažených, tedy z toho neplyne, že postupně vymřou dvě procenta celé světové populace!)

Jak si mám ale vysvětlit videa, která jsou k vidění na sociálních sítích? Lidé na nich zničehonic padají jako podťatí a zůstávají ležet, na ulicích jsou k vidění neodklizené mrtvoly…

Sociální média jsou zaplavena dezinformacemi i za normálních okolností. Napětí kolem viru situaci dále zhoršuje. Rozhodně nevěřte všemu, co vidíte. Vyrobit falešné video je velmi snadné. Žádnou podobnou katastrofickou informaci nepotvrzují ani oficiální čínské zdroje, ani – což je důležitější – seriózní světová média disponující zdroji přímo na místě.
Přečtěte si také
Uzavřené metro, kontrola teploty, vyprodané roušky, panika. Cizinec tweetuje z pustých ulic megapole Šanghaj

Jaké jsou příznaky onemocnění?

Suchý kašel, horečka, únava, dýchací potíže – tedy příznaky víceméně shodné s chřipkou a podobnými nemocemi. U těžkých případů se vyvine zápal plic. Ten může skončit smrtí, zejména u starých, nemocných a jinak oslabených lidí.

V mnoha případech však může mít onemocnění 2019-nCoV mírný průběh a odezní samo.

Dá se spolehlivě testovat, zda je člověk virem 2019-nCoV nakažen?

Do jisté míry. Specifický test na 2019-nCoV zatím neexistuje, ale jsou k dispozici obecnější testy na přítomnost koronavirů, které by měly jeho přítomnost odhalit. Testy se provádějí na základě výtěru z nosu a krku, výsledky nejsou k dispozici okamžitě, hlavně proto, že vyžadují specializovanou laboratoř. I to je jeden z důvodů, proč jsou oficiální počty nemocných v Číně pravděpodobně podceněné.

Existuje účinná léčba?

Virová onemocnění se zpravidla léčí tlumením příznaků – podávají se léky snižující horečku a tekutiny, doporučuje se klid na lůžku. U některých virových onemocnění je k dispozici specifická léčba zacílená na konkrétní virus. 2019-nCoV mezi ně zatím nepatří, už proto, že je zcela nový.

Existuje preventivní očkování?

Ne, z týchž důvodů. Vakcína proti 2019-nCoV se už vyvíjí, ale těžko bude k dispozici dřív než za dva měsíce.

Čím se viry liší od bakterií? Co je podstatou virových onemocnění?

Typický virus se skládá ze tří složek:

tou hlavní je molekula RNA nesoucí genetickou informaci,
tu chrání bílkovinný plášť
a někdy ještě vnější obálka sestávající z lipidů (nepřesně: z tuků).

Existují biologicko-filozofické diskuse, zda jsou viry vůbec živé, ty si ale můžeme odpustit. Rozhodně však platí, že se viry množí výhradně uvnitř živých organismů: vniknou do buňky a přeprogramují ji na nástroj k výrobě dalších virů, zmocní se tedy její genetické informace uložené v DNA.

Bakterie se naproti tomu množí samy a klidně i mimo tělo hostitele, i když v něm se jim většinou líbí víc.

Proto je tak těžké vyvinout léky proti virovým nákazám: mají-li zabíjet viry, zabíjejí také napadené buňky. Selektivní antivirotika fungují zpravidla tak, že virům předhazují falešné úseky DNA. Virus se takového úseku zmocní, zabuduje ho do své genetické informace a tím pozbude schopnosti množit se. Takhle funguje nejběžnější antivirotikum vůbec, aciclovir používaný pro léčbu oparu (Herpes simplex).

Daleko jednodušší je proti virům očkovat, imunizovat. Organismus, který prodělá virovou nákazu, je proti jejímu opakování zpravidla už imunní, protože jeho imunitní systém si charakteristiky viru zapamatuje a při dalším výskytu ho účinně a včas zlikviduje.

Téhož mechanismu se využívá při očkování, ať už oslabeným živým virem, anebo torzem viru neobsahujícím RNA, jen doprovodnou bílkovinu. Ta je velmi specifická pro každý druh viru, takže stačí, když si imunitní systém zapamatuje ji.

Očkování proti virovým nákazám jsou velmi spolehlivá, výjimkou je chřipka, jejíž virus mutuje tak rychle a v tak velké míře, že předbíhá vývoj nových vakcín. Stejný problém je u nově objevených virů jako 2019-nCoV.

Odkud se berou nové, dosud neznámé viry?

Viry neustále mutují, nejsou geneticky stabilní. Hlavním zdrojem dosud neznámých virových onemocnění je ale přenos ze zvířat na člověka.

Jak moc je 2019-nCoV nakažlivý?

Epidemiologové používají jako ukazatel nakažlivosti tzv. základní reprodukční faktor (můžete na něj narazit také pod označením R0). To je číslo, které udává, kolik lidí se v průměru nakazí od jednoho nemocného. Odhad R0 pro virus 2019-nCoV se zatím pohybuje ve velkém rozpětí od 1,4 po 3,8. Pro srovnání, extrémně nakažlivé jsou spalničky (R0 dvanáct až osmnáct). U běžné chřipky bývá R0 kolem 2,5.

Problém s 2019-nCoV spočívá v tom, že – jak se zatím zdá – nakažená osoba může nemoc šířit už během inkubační doby, aniž má zjevné příznaky. Inkubační doba 2019-nCoV může zřejmě dosáhnout až 10 dnů.

Chrání proti virům textilní roušky?

Ne. Textilní „chirurgické“ roušky (ústenky) chrání proti bakteriím, ne virům (póry roušek jsou příliš velké, než aby mohly virus zachytit), a to přednostně směrem ven, ne dovnitř. Zdravotníci jejich nošením chrání nemocné, ne sebe. V jihovýchodní Asii, kde je nošení roušek běžné, jde také primárně o viditelný projev ohleduplnosti, nikoli o osobní ochranu.

Typický koronavirus má tvar koule o průměru 0,1 mikrometru (mikrometr je tisícina milimetru). Běžnou lékařskou maskou obousměrně projde všechno, co je menší než 0,3 mikrometru. Virus tedy zachytit nemůže. Nezachytí ale ani bakterie zvenčí, protože dostatečně netěsní.

Poslední dobou se na trhu objevují masky z nanovláken, které slibují zachycovat částice až do 0,025 mikrometru. Této informaci můžete důvěřovat, pokud mají certifikaci oficiálního regulačního orgánu, například americké FDA nebo českého SÚKL. Platí však stejná výhrada jako u textilních roušek: aby maska chránila, musí dokonale těsnit na tvářích a všude jinde okolo.

I s kvalitní ústní maskou je potřeba umět zacházet, poměrně často ji měnit a hlavně vědět, jak se nekontaminovat, když si ji sundaváte.

Skutečnou ochranu poskytují respirátory náležité filtrační třídy. Ty se nasazují na ústa i na nos. Mohou být na jedno použití, anebo s výměnnými filtry. Za současné situace není nejmenší důvod shánět je a učit se s nimi zacházet.

Co mám dělat, když pocítím příznaky, které by mohly na virus 2019-nCoV poukazovat?

Zachovejte klid. Téměř jistě máte obyčejnou chřipku, právě teď se naplno rozbíhá chřipková sezona.

Pozor, chřipka není banální onemocnění, může mít právě tak vážný průběh jako exotický čínský virus.

Jděte k lékaři a snažte se přitom nikoho dalšího nenakazit – toto je jedna z mála situací, kdy je nošení roušky opodstatněné, stačí ta úplně běžná, jakou dostanete v každé lékárně. Pak se snažte být v izolaci a léčit symptomy – srážet horečku aspirinem, paracetamolem atd. V žádném případě nechoďte do práce. Jednak je to krajně neohleduplné, jednak přechodit chřipku může být nebezpečné.

Bude rozsáhlá karanténa ve Wu-chanu a okolí účinná?

To se určitě brzy stane předmětem řady epidemiologických studií a do jejich zveřejnění se dá jen hádat. Nikdo v dějinách se ještě nepokusil izolovat v karanténě tak rozsáhlou oblast. Vzhledem k dlouhé inkubační době viru a k tomu, že u řady lidí onemocnění probíhá jen s minimálními příznaky, významný počet nemocných opustil Wu-chan před uzavřením oblasti. Deník South China Morning Post udává, že to mohlo být – v souvislosti s oslavami lunárního nového roku – až pět milionů lidí!

Situace v ohnisku nákazy je komplikovaná dalšími aspekty. Onemocnění se vyskytovalo už v prosinci, tehdy však místní úřady žádná preventivní opatření neprováděly, namísto toho se snažily kriminalizovat každého, kdo se o nákaze veřejně zmínil, například na sociálních sítích. Je možné, že nynější dramatická opatření jsou dodatečným pokusem úředníků zamaskovat a kompenzovat tuto dřívější chybu. Systém zdravotní péče v Číně většinou vyžaduje přímé platby, což si mnozí lidé nemohou dovolit. Zdravotní personál je přetížen.

Jak spolehlivé je měření tělesné teploty na letištích apod.?

Měření infračervenými kamerami, jsou-li kvalitní a správně kalibrovány, je dost spolehlivé na to, aby rozeznalo osobu s horečkou. Potíž je ale v tom, že nemocní virem 2019-nCoV v inkubační době horečku nemají a nemusejí ji mít ani potom, přinejmenším ne výraznou. Měření tedy určitě neodfiltruje přenašeče nákazy.

Kdo to je superpřenašeč?

U jakékoli nakažlivé nemoci platí, že se nemocní mezi sebou liší ve schopnosti nakazit své okolí. Zhruba platí pravidlo 20/80 známé z mnoha jiných oblastí života: 20 % nemocných roznese 80 % další infekce.

Roli v tom hrají jak sociální faktory (cestující lidé s bohatým společenským životem, nebo naopak oslabení lidé, děti apod., o které se pečuje), tak biologické (více nákazy roznese ten, v jehož těle se faktor nákazy vydatně množí, ale přitom jemu samotnému nepůsobí vážné příznaky). Identifikovat superpřenašeče už v průběhu epidemie je těžké.

Pomohl by proti 2019-nCoV lék Tamiflu?

Tamiflu od firmy Roche, jehož účinnou látkou je tzv. oseltamvir, je jedno ze dvou komerčních antivirotik specificky určených pro léčbu chřipky (tím druhým je Relenza od firmy GlaxoSmithKline). 2019-nCoV však není chřipka, chřipkový virus nepatří mezi koronaviry, a tudíž se od 2019-nCoV zásadně liší.

Tamiflu je v tomto případě k ničemu. Máte-li ho někde schovaný z doby paniky kolem ptačí chřipky, je téměř jistě prošlý. Ale i kdyby nebyl, rozhodně ho preventivně neberte, můžete se tím naopak oslabit a přivodit si zbytečné potíže. (Poslední dobou byly zveřejněny studie zpochybňující účinnost Tamiflu i vůči obyčejné chřipce.)

Pomáhají proti virovým nákazám antibiotika?

Ne. Antibiotika nemají na viry žádný účinek. Lékaři je při chřipce a jiných virových onemocněních někdy předepisují jako prevenci či léčbu sekundárních bakteriálních infekcí, které se v oslabeném organismu mohou rozvinout.

Antibiotika nikdy neberte bez lékařského předpisu a zejména ne tehdy, když akutně trpíte jinou nemocí, mohli byste si způsobit vážnou újmu.

Dorazí 2019-nCoV do Česka?

V České republice se nevyskytl ani jeden případ SARS a MERS. Zavlečení 2019-nCoV je pravděpodobnější kvůli dlouhé inkubační době a možnému průběhu s minimálními příznaky. Připravme se tedy duševně na to, že se u nás případy 2019-nCoV vyskytnout mohou. Spolehlivým zdrojem jsou informace, které zveřejňuje Státní zdravotní ústav.

Bojím se nákazy virem 2019-nCoV. Co mám dělat?

Především dodržujte běžné zásady ochrany proti infekčním chorobám:

Vyhýbejte se místům, kde se schází hodně lidí.
Myjte si ruce častěji a důkladněji než jindy.
Zachovávejte pečlivě hygienu a slušnost při kašlání, kýchání a smrkání.
Nesahejte si na obličej a do očí.
Nepůjčujte si cizí mobilní telefon.
Pokud to jde, necestujte nikam letadlem – uzavřená cirkulace vzduchu a společnost lidí ze všech koutů světa představují rizikový faktor nákazy vším možným vždy a za všech okolností.

Podobné rady uzpůsobené drsnějším podmínkám velmi pěkně shrnuje americká reportérka Laurie Garrettová, která byla v terénu při epidemiiích SARS i MERS. Pokud pracujete v rizikové profesi – zdravotnický personál, letištní odbavení apod. –, pak tyto rady jistě nepotřebujete, dávno máte mnohem důkladnější pokyny. Nepropadejte panice. Může zatemnit vaše uvažování a to pak představuje skutečné nebezpečí.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
axiom
Příspěvky: 67
Registrován: 21.12.2013 22:18
Pohlaví: muž

Re: Wu-chanská blokáda

Příspěvek od axiom »

Fajn, takže vlastně obyčejná, tuctová viróza. Tak proč dělají Číňani takové manévry? Jenom ty ekonomické a sociální dopady musí být už v téhle chvíli extrémní. Že by byli až takoví hlupáci, nebo to dělali z dlouhé chvíle, se mi opravdu nějak nezdá...
Budoucnost má jenom národ, kde muži sází stromy i když ví, že v jejich stínu nebudou sami odpočívat.
skafloc
Příspěvky: 127
Registrován: 19.08.2014 0:05
Pohlaví: muž

Re: Wu-chanská blokáda

Příspěvek od skafloc »

Díky Proformo.
Sovy nejsou, čím se zdají být..
euaqa
Příspěvky: 59
Registrován: 14.03.2016 18:34

Re: Wu-chanská blokáda

Příspěvek od euaqa »

viktor píše:ase to pokusim nejak shrnout at se v tom vyzname, drobne nepresnosti bud opravte, doplnte ci ignorujte

casovy prubeh :
st. 22.1.2020 beru jako bod nula, vim ze se uz něco delo ale bylo to hodne na okraji
ct. 23.1.2020 zalozeni vlakna na rozpad a první info ze se něco zajímavého deje, izolace wuchanu se rozsiruje, na další města, info z mista silne rozporuplne atd..
pá.24.1.2020 26 mrtvych a celkem 10 mest v izolaci, zacinaji stavet nouzovou nemocnici, první videa s padajícími lidmi na ulicích a karanetena se rozsiruje na cca 13 - 14 mest cca necelých 50 mil obyvatel..prvni info o 14 denní inkubacni době, podle mens. nam nic nehrozi riziko zanedbatelne, ale vylezlo to z ciny, první dva ve francii atd...
so.25.1. 2020 oficialne 26 mrtvych, jsou zprávy z " ruznych " zdroju o daleko vyssim poctu mrtvych a nakazenych,ofic mortalita 3,6 % a inkubacni doba cca 14 dni, podle mens. se u nas nic nedeje riziko male, ve wuchamu zacinaji stavet nemocnici č. II. ve meste zakaz automobilove dopravy
ne. 26.1.2020 ofic. 56 mrtvych a první podezreni ve vidni, Babis vydava doporuceni jak se chovat z hlediska rizika nakazy, mens. rozporuplne zprávy, na jedne strane se nic nedej na druhé je nejake riziko, v cr dochahazeji respiratory a atd.. v cine zakaz komerčních letu, demuluji silnice mezi mesty ( neofic. zprava )
tiskovka v CT s ministrem zdravotnictvi a prislusenstvim, jako je per letiste ruzine, na pondělí je svolano mimoradne zasedani rady bezpecnosti státu, Mongolsko vyhlasuje dlouhodobe prázdniny na všech typech skol, tj, od jesli po vejsky ....
po. 27.1.2020 první cech na uzemi CR s podezrenim na koronavirus....( kromeriz )

fascinujici je ta rychlost a rozsah opatreni cca 50 - 60 mil obyvatel v izolaci, umrtevny komercni letadlovy provoz, kontroly na letištích alespoň nejake ve vetsine evropských letist atd.... za cca 5 dni je prakticky z okrajove zprávy pruser č. 1 a vše ostatnmí jde stranou ..

zname info o virech :

-leky na to nejsou, viry jak je znamo silne mutujou, (proto bych z toho nepodeziral ani armadu, je mozne ze jim něco uteklo ale ze to vyrobili je skoro nemozne, bakterie jo ale viry ne ) tamiflu napáchalo snad vxce skod nez vlastní nemoc a bylo také stazeno, vedlejsi ucinky katastrofa, v pripade viru na něco jako leky ( mimo tvz, podpurne lecby ) proste zapomente
- virove epidemie konci ( napr, chripky ) az když vir zmutuje do neskodne formy...

co je znamo o koronaviru z wuchanu
- inkubacni doba cca 14 dni,
- vysoce nakazlivy , udajne az 7 x vice nez chripka
- mortalita je podle me neznama, je to moc cerstve, podle me od 2 do cca 60 %

na prognozy dopadu wuchamu je podle me prilis brzo
Mongolsko do 2. brezna uzavira skoly a rusi akce kde se sejde vice lidi viz napr : https://eurozpravy.cz/zahranicni/asie-a ... =mongolsko koronavirus&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz

podle me datum 2. brezna je zvolen po zrale uvaze a s rezervou
hodne napovi dalších cca 5 - 7 dni. Nevim kolik % lidi respektive odborneho personalu, je nutne z populace vyřadit ( asi to není zrovna vhodna terminologie ) pro vyvolani dalších problemu jako je :
a ) kolaps zdravotnictvi
b ) kolaps dopravy a zasobovaní
c ) rozpad technologických sití ( el. voda, kanalizace )

ps : Babis se nechal slyset ze zrovna není odvazan z jednani rady bezpecnosti státu, na jedne strane je to jiste alibi, kdyby něco a na druhé se mu nedivim... asi bych také nebyl odvazan...
ps : podle me je nutne si uvědomit casovy sled udalosti a tak ho doplnte o věci co si myslite ze jsou dulezite a pripadne zkopírujte a zas poslete dal
viktor
Babiš říkal..., babiš se nechal slyšet... atd. Víš ono je úplně jedno co říká nějaký babiš. On totiž babiš lže jak se mu to hodí, a mění názory několikrát do týdne. Všechny úspěchy jsou jeho zásluha a na neúspěchy se hned najde nějaký obětní beránek. Takový lidé jako jsi ty mají babiše prostě rádi. (Chápu že s ním sympatizuješ, máš proruské názory, a mám tě ve škatulce komunista. Což je můj subjektivní názor. Před pár lety jsem fórum přečetl skoro celé, na základě toho jsem si tě zaškatulkoval. )

Ale když se podíváš co babiš ohledně viru dělá, tak zjistíš že vůbec nic, na letiště nechal dát 10 informačních cedulí. Důležitá místa ve státní správě obsadil lidmi z agrofertu a bezpáteřními úředníky kde jdou schopnosti stranou, důležitá je jen loajalita ke kradení dotací, a přehlížení babišovo průserů. Jedním z takových lidí je i ministr zdravotnictví, 34 letý loajální právník kterého si babiš přivedl z ministerstva financí, který o zdravotnictví vůbec nic neví... Jako tohle je ministr zdravotnictví? https://www.youtube.com/watch?v=tlq4OLPYI4o

Ale jednu věc vlastně babiš dělá, už se připravuje že až bude průser, tak svalí vinu na jiné. A bude se tvářit že šlo všechno okolo něho a on nic nemohl ovlivnit. Což je vidět z jeho vyjádření, kde už teď dává odpovědnost ostatním... Přitom on ovládá všechno, a všichni ho poslouchají....
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Wu-chanská blokáda

Příspěvek od Fabulous »

Užitečné info o přežití virů mimo tělo:

Persistence virů
Většina tzv. respiračních virů, jako corona-, coxsackie-, influenzaviry, SARS či rhinoviry přežívá na suchém povrchu jen několik dnů. Viry postihující gastro- intestinální trakt, jako astrovirus, HAV, poliovirus, rotavirus, jsou schopny persistovat na suchém povrchu zhruba dva měsíce. Viry přenášené krví, např. HBV či HIV, mohou přežít i víc jak týden. Herpesviry, jako CMV či HSV typu 1 a 2, přežívaly v pokusech několik hodin až 7 dnů.
Vliv vlhkosti na dobu přežití nebyl soustavně sledován. U enterovirů a rhinovirů vedla vysoká vlhkost k jejich delší persistenci. Naopak HSV a HAV mohou déle přežívat při nízké vlhkosti. Rozporné údaje existují pro adenoviry, rotaviry a polioviry.
U většiny virů, jako astroviry, adenoviry, polioviry, HSV a HAV, podporuje nízká teplota delší přežívání.
Nejednotné jsou údaje o vlivu materiálu povrchu. Někteří autoři uvedli, že typ materiálu neovlivnil přežití echo-, adeno-, rota-, polio-, norovirů, parainfluenza virů či RSV. Jiní autoři zjistili, že neporézní povrchy zvyšují dobu přežití viru chřipky, tvrzené plasty a rukavice RS-viru, a telefonní sluchátka kočičího kaliciviru FCV.
Další popsané parametry delšího přežití virů jsou přítomnost suspense stolice a větší inokulum.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Wu-chanská blokáda

Příspěvek od devlop »

pravděpodobně další případ, Moravskoslezský kraj
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/po ... paign=null

žena před 11 dny přiletěla z Číny...
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Wu-chanská blokáda

Příspěvek od viktor »

nechci zasirat vlakno jen kratce
pro euaqa : ses vedle jak ta jedle, uvadim babise jako reakci vlády nic vic nic nin
diky Fabiku za info, preziti wuchankeho viru zatím není znamo ?
diky
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Wu-chanská blokáda

Příspěvek od Rafael »

euaqa:
Nepatří to tady, ale reagovat musím a napadlo mě přejmenovat funkci Ministr na funkci Mluvčí ministerstva.
Už delší dobu pozoruji, že nějaká odborná erudace, znalosti, životní zkušenosti z oboru jsou to poslední co tito ministři mají.
Ale Babišovi, i když ho fact nemusím, bych to přímo za osobní vinu nedával. Je to tak nějak celosvětový trend.
Něco ve smyslu, čím větší......., tím lepší......
(Tečky nechť si každý nahradí čím chce).
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Wu-chanská blokáda

Příspěvek od PeFi »

euaqa píše:Ale když se podíváš co babiš ohledně viru dělá, tak zjistíš že vůbec nic, na letiště nechal dát 10 informačních cedulí.
... právník kterého si babiš přivedl z ministerstva financí, který o zdravotnictví vůbec nic neví... Jako tohle je ministr zdravotnictví?
Když čtu podobné názory, tak si vždycky říkám, proč nikdo nenapíše co by teda "babiš" konkrétně měl dělat za opatření? Takže co bys ty dělal na babišově místě jako opatření kvůli coronaviru ?

Já docela oceňuji, že nedělá nic, protože ono se fakticky asi nic moc dělat ani nedá. Taky oceňuji, že místo aby zbytečný specializovaný špitál v Těchoníně zavřeli, tak "babiš" v loni rozhodl, že se Těchonín rušit nebude, ale bude se dál rozvíjet.

Proč by nemohl být ministr zdravotnictví právník ? Podle tebe by asi měl být lékař, že? Ideálně třeba gynekolog, aby poznal jestli je to v p... nebo p...

Ředitel nebo ministr musí hlavně umět řídit lidi a pracovat s lidmi a je úplně jedno, jestli vystudoval medecínu, matfyz,pajdák, nebo práva. Ministr tam taky není proto, aby poskytoval první pomoc premiérovi, ale proto, aby řídil resort. Proč by to měl být lékař?

Naše špitály často řídí lékaři a kvalita péče prakticky vůbec nesouvisí s tím, jak dobrý lékař ten ředitel je, ale hodně souvisí s tím jak dobrý manažer je. Co jsem viděl špitály u nás, tak hodně tragická je tam hlavně organizace práce.

V případě epidemie taky nepůjde o to jak správně provádět léčbu, ale jak organizačně uchopit související kalamitu a minimalizovat chaos, takže ideálním ministrem zdravotnictví by v tu chvíli možná byl spíš nějaký armádní logistik nebo třeba krizový manažer.
degen
Příspěvky: 14
Registrován: 09.01.2020 17:27

Re: Wu-chanská blokáda

Příspěvek od degen »

Výstavba nemocnice ve Wuhan online.
https://www.youtube.com/watch?v=BDmwWSjaTro

Mám to od rána puštěné na druhém monitoru a je to takové uklidňující.

Aneb pod motem: "Práce mě vždy fascinovala, dokážu se na ni dívat celý den"
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Wu-chanská blokáda

Příspěvek od Maric »

Článek Mariana Kechlibara k tématu:
Toto není chřipka
https://kechlibar.net/2020/01/27/toto-neni-chripka/
Odpovědět