Koronavirus / Covid-19 v Evropě

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
Nebojsa
Příspěvky: 375
Registrován: 30.01.2020 15:34
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus / Covid-19 v Evropě

Příspěvek od Nebojsa »

Takže nad 30let klidně 5 a nad 50 i 8 a u 65+ 20 procent...páč decka na to neumírají max sou pak neplodný a podobný chuťovky co se ještě neví. A opakovane nakažení je další jobovka s loterii.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus / Covid-19 v Evropě

Příspěvek od Count »

Jejda, dnes mám měsíční “výročí”. :D
Count píše: 27.01.2020 14:45 Nepíšu ze to průser není, jen že ta skutečná panika začne, až do toho šlápnou média. Do té doby mají lidé 100+1 jiných starostí. To že tady myslíme jinak je věc jiná.
Z čeho jsem ale nejvíc smutný je, že naše česká loď nemá kapitána co by velel a bylo ho slyšet. Zatím to připomíná zmatené pobíhání po palubě a loď pluje kdo ví kam.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus / Covid-19 v Evropě

Příspěvek od Cep »

viktor píše: 27.02.2020 13:48 ...
proste kazdej rok je nova chripka a ockovani funguje na to z minulého roku....
...
viktor
Vakcína na chřipku se nedělá na tu z minulého roku, ale na půl roku staré chřipkové kmeny z jižní polokoule.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus / Covid-19 v Evropě

Příspěvek od Cep »

Ono se taky lépe léčí, když jsou zvládnutelné počty nemocných a ne taková kvanta jako ve Wuhanu. Přetížení a unavení doktoři, velká koncentrace nemocných na jednom místě, nedostatek dýchacích přístrojů...
jipii
Příspěvky: 100
Registrován: 12.01.2019 8:42

Re: Koronavirus / Covid-19 v Evropě

Příspěvek od jipii »

ohledně smrtnosti cituji udaje ze stránky Státního zdravotního ústavu na základě "oficiálních" čínských statistik:
Zatím zůstávají nejasnosti ohledně závažnosti průběhu onemocnění a smrtnosti. Zatím publikovaná data z Číny odhadují smrtnost (case fatality) u hospitalizovaných pacientů na 11 – 14 %, v závislosti na použité metodě a vybrané populaci.
http://www.szu.cz/tema/prevence/epidemi ... vyvolaneho

..takže ne rýmečka. Opravdu by si někdo naordinoval takové ekonomické zamrznutí kdyby o nic nešlo?
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus / Covid-19 v Evropě

Příspěvek od proforma »

Nebojte se zbytecne. Je to 11-14 % z HOSPITALIZOVANYCH, tj.z tezsich pripadu. Stejny zdroj uvadi, ze hodpitalitaci potrebuje asi 24-26 % vsech nakazenych. Takze 0,26 * 0,14 = 0,0364 = 3,6 %. To odpovida dostupnym statistickym udajum. Samozrejme mozna korekce muze nastat, pokud se zmeni vstupni data (tj. zreviduji cinske statistiky).
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Nebojsa
Příspěvky: 375
Registrován: 30.01.2020 15:34
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus / Covid-19 v Evropě

Příspěvek od Nebojsa »

Důvěřuji jen té statistice,kterou jsem si... .
Radek07
Příspěvky: 1186
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: Koronavirus / Covid-19 v Evropě

Příspěvek od Radek07 »

Čína ojebávala x 52 min. počty nemocných - někde na trubce je zdroj
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Koronavirus / Covid-19 v Evropě

Příspěvek od PeFi »

proforma píše: 27.02.2020 18:39 Nebojte se zbytecne. Je to 11-14 % z HOSPITALIZOVANYCH, tj.z tezsich pripadu. Stejny zdroj uvadi, ze hodpitalitaci potrebuje asi 24-26 % vsech nakazenych. Takze 0,26 * 0,14 = 0,0364 = 3,6 %. To odpovida dostupnym statistickym udajum. Samozrejme mozna korekce muze nastat, pokud se zmeni vstupni data (tj. zreviduji cinske statistiky).
Mimo čínu je smrtnost o dost nižší, ale i tak je k dnešnímu dni ze statistiky ukončených případů - pacient se buď vyléčil (cca 35 000) nebo zemřel (cca 2700) vidět, že cca 8% evidovaných ukončených případů skončilo smrtí. Pak je taky potřeba nezapomínat, že nejspíš nějaké případ úmrtí unikly pozornosti (evidovaná příčina smrti bude zápal plic nebo srdeční selhání, nikoliv covid-19, protože pacoše na covid-19 nikdo neotestoval).
pylorus
Příspěvky: 303
Registrován: 31.10.2016 20:22
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus / Covid-19 v Evropě

Příspěvek od pylorus »

Německo 1000 lidí v karanténě (domácí) 20 nakažených, Francie nárůst z 18 na 38
‐------------‐----------------------------------------------------------------
I'm the light, that shall lead you to darkness... 8-)
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1153
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Koronavirus / Covid-19 v Evropě

Příspěvek od Alstratt »

Malo kterym mediim lze verit. Vyuzivaji toho co se deje, tak siri paniku aby nekdo ty jejich blaboly cetl. Nemyslim si ze to je tak zle, epidemiolog i znama z cdc tvrdi ze to zatim neni tak zle to co tvrdi dost medii. Urcite lepsi zdroj informaci nez vycucane z prstu pohadky co si casto vymysli dost medii ktere se snazi za kazdou cenu na tom prizivit co nejvic. Netvrdim ze to nebude v blizkych mesicich o dost horsi, ale nejak neverim ze to je ted tak zly jak to nekteri siri a to hlavne nektera media apod. Netvrdim ze cast z toho neni treba pravda ale casto jsou to konspirace ze tamhle ten virus unikl odtamtud nebo ze tamti zakryvaji pravdive udaje apod. Malo kterym clankum verim a je mi jedno ze tam melou hlouposti typu ze jedno navazuje na druhe ze to podle nich dava smysl. Takovych pribehu na kde co dokaze kde kdo vymyslet hromady a bude to taky na sebe navazovat. Ono si neco vymyslet je jednoduche. Nehodlam ani nikoho odsuzovat jestli ma malo zasob, zadne nebo je teprv ted nakupuje/dokupuje, lide se casto myli a hodnoti podle toho co na prvni pohled vidi. Ja i kdyz mam dost velike zasoby potravin, vody a kdeceho tak i tak malo kdy nakupuju v malem, kdyz nakupuju tak nakupuji ve velkem jelikoz nemam moc cas a ani me nebavi casto nakupovat po malem. To ten cas vyuzivam lepe nez nakupovanim.

Kazdopadne nebudu zatim vubec kasparit nekde s respiratorem, celomaskou apod., az bude v nasem kraji vetsi pocet nakazenych tak pak zacnu mozna, do te doby na to kaslu. Tento virus me opravdu nerozhodi, jsem zatim uplne v klidu. Vetsi nebezpeci zatim vidim spis v lidech co se zacnou chovat agresivne/i*iotsky a ekonomicke nasledky nez samotneho viru. Jinak dodrzuji dost hygienu, ne od ted ale od mala, takze snad aspon nejake spindiry donuti/nauci to bububu divadlo zvysit hygienu. Nebezpeci neprichazi teprv ted timto virem ale je tu po cele existenci lidi kdy je spousta nemoci. Zasob jinak mame dostatek, mozna nejake ochranne zasoby (respiratory, rousky, kombinezy, rukavice ...) daruji nekterym pratelum nebo zachrannym slozkam z okoli. Budou li mit blbe keci zachranne slozky tak je poslu nekam a nedam jim nic. Asi neni dobry napad to prozrazovat, ale co svet se z toho nesbori. V soucasne dobe mam bryli asi jen 8x jelikoz se daji jednoduse cistit, kombinez kolem 200x, rousek kolem 80x, respiratoru kolem 200x, rukavic kolem 400x kompozitnich a druhych kolem 200x, gumove boty, chemie ... Pak ve verzi CBRN vsechny casti, par malo celomasek, dostatek cbrn filteru, par dychacich pristroju, kombinez, bot, rukavic, cbrn izolacni pasky, dekontaminacni chemii ... V pracovne pod domem na praci pak mam obyc. 2x polomasky + filtery a 2x bryle, par kombinez, rukavic ... Kdyz ale vidim jak ty ceny nesmyslne narustaji tak chtit vsechny tyhle ochranne pomucky prodat tak to by byl dost velky vydelek, byt ta svi*e. Patrim ale k tem co neuznavaji nakupovani a pote prodavani za mnohem vyssi ceny, to radsi cast z toho rozdam pratelum nebo potrebnym zachrannym slozkam v nasem kraji pokud nebudou mit blby keci. Tyhle zasoby ochrannych pomucek tu mam ale uz delsi dobu este nez vypuknul ten virus, jen se jich nedavno par desitek prikoupilo.
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus / Covid-19 v Evropě

Příspěvek od Pez »

Myslím, že málo lidí ví, že se mohou nechat testovat na chřipku.
Pokud bych měl příznaky, vysoká teplota + kašel atd. tedy rozjetá chřipka, tak nejjednodušší mi přijde otestovat se na chřipku. Pokud vyjde pozitivně tak super, pokud negativně tak bych začal řešit koronavir.
Domníval jsem se, že to dělá jen lékař, ale normálně jdou testy koupit a ani nejsou moc drahé oproti testu na koronavir za 15 000,-. Výsledek za 15 min.

To by přece i doktoři mohli testovat jako první.

Tady odkaz na eshop / není to reklama. Pokud Fab. uzná, tak ať to smaže.

https://d-zdravi.cz/cs/domaci-diagnosti ... u-5ks.html

Edit: Asi pravděpodobnost, že bych měl chřipku a současně koronavirus je doufám malá.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus / Covid-19 v Evropě

Příspěvek od devlop »

největší obavy mám z lidí tohoto typu:

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/ ... i-40314907

Jednašedesátiletá Jihokorejka přezdívaná „bláznivá tetka”, která ve městě Tegu nakazila nemocí Covid-19 nejméně 37 lidí, se dvakrát odmítla testovat na nákazu koronavirem. I když měla horečky, šla na mši a dokonce navštívila veřejné lázně.

tzn. lidé s názorem "však je to jen chřipka" a "nebudu na svém způsobu života nic měnit a nijak se omezovat, naserte si všichni"
Vates
Příspěvky: 15
Registrován: 26.02.2020 17:26
Pohlaví: malé, zrzavé

Re: Koronavirus / Covid-19 v Evropě

Příspěvek od Vates »

U nas ve Spanelsku se zda, ze se zacina zvysovat napor na emergency, a to tu mame zhruba 12 potvrzenych pripadu.

Vypada to, ze misty kolabuje 112 a lekari nevi, jak postupovat. Zda se, ze zmenili pristup k pacientum s tim, ze ted jim rikaji, aby zustavali doma a ze k nim nekdo prijde. Nicmene, jak je videt v clanku ze ktereho cerpam, jsou pripady, kdy clovek sel do nemocnice na prijem, tam ho nechali cekat 24 hodin, pak mu rekli at jde domu a ze za nim nekdo prijde a behem 2 dnu nic... V tom vidim dost problem a popravde receno nevim jak by se na to clovek mohl v ramci svych moznosti pripravit, snad krome koupeni nejakych podpurnych latek typu ibuprofen/paracetamol atp.

Zdroj: https://elpais.com/sociedad/2020-02-27/ ... amado.html
Koniáš
Příspěvky: 705
Registrován: 27.11.2012 21:28
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus / Covid-19 v Evropě

Příspěvek od Koniáš »

Alstratt
Jo. Ono se stejně nyní nedá nic lepšího dělat, než čekat a dávat si pozor na lidi.
Ostatně soudím, že Evropská unie musí být zrušena.
Koniáš
Everthinggotothehell
Příspěvky: 31
Registrován: 30.01.2020 13:15

Re: Koronavirus / Covid-19 v Evropě

Příspěvek od Everthinggotothehell »

Alstratt - souhlasim

Bavil jsem se s tetou Mudr. rekla ze to je jak chripka.

Kamarad z Italie bydli primo v Milane a podle jeho slov, o nicem nevi, vse funguje, jediny důvod proc mají narozdil od jinych státu takovy vyskyt, protože to testuji a kontroluji všechny co mají příznaky chripky apod. Každý kdo zatím v Italii umrel, by umrel i tak, protože mel vysoky vek a další komplikace - Dle jeho slov primo z centra a ne-e přes media.

Jinak klasicke fungovani medii, kdy to tu probehlo před par dnema, kdy z normálních lidi udelali blazny a donutili je nakoupit zasoby na xx dni.

Myslim si, ze Media udelaji z Ovci cokoliv, je videt i jinde.

Ale samozrejme, jako každý PREPPER jsem radci pripraven a nechci byt prekvapen.. :rock
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Koronavirus / Covid-19 v Evropě

Příspěvek od PeFi »

Normální lidi uvěřili ve stát a to, že stát se postará. Teď jsou zaskočeni, protože zjišťují, že stát se stará hlavně o výběr daní. Za mě by bylo normální mít doma zásoby aspoň na pár dní, ale dobře vím, že v malém bytě to je šílený problém. Stát taky lidem nakukal, že normální je bydlet v malých králikárnách, které jsou v případě jakéhokoliv většího průšvihu celkem smrtící pastí. Stát taky lidi nutí se do těchto pastí stěhovat. Stát je posledních 20 let pěkná svině, ale to ovcím nedojde. Jelikož i bundesvehr musel cvičit s násadami od košťat, protože neměl kvéry, tak očekávám, že se celá evropa na tom bude podoběn blbě, což se snad nyní ukáže v celé nahotě. Ale tak nějak se obávám, že se to zase nějak obkecá a nic se nezmění, protože se nakonec řekne "kdo to mohl tušit" a "na něco takového se nešlo připravit".
Vates
Příspěvky: 15
Registrován: 26.02.2020 17:26
Pohlaví: malé, zrzavé

Re: Koronavirus / Covid-19 v Evropě

Příspěvek od Vates »

PeFi píše: 28.02.2020 15:32 Normální lidi uvěřili ve stát a to, že stát se postará. Teď jsou zaskočeni, protože zjišťují, že stát se stará hlavně o výběr daní. Za mě by bylo normální mít doma zásoby aspoň na pár dní, ale dobře vím, že v malém bytě to je šílený problém. Stát taky lidem nakukal, že normální je bydlet v malých králikárnách, které jsou v případě jakéhokoliv většího průšvihu celkem smrtící pastí. Stát taky lidi nutí se do těchto pastí stěhovat. Stát je posledních 20 let pěkná svině, ale to ovcím nedojde. Jelikož i bundesvehr musel cvičit s násadami od košťat, protože neměl kvéry, tak očekávám, že se celá evropa na tom bude podoběn blbě, což se snad nyní ukáže v celé nahotě. Ale tak nějak se obávám, že se to zase nějak obkecá a nic se nezmění, protože se nakonec řekne "kdo to mohl tušit" a "na něco takového se nešlo připravit".
Ano vzdy zalezi na % dopadu a % pravdepodobnosti a k tomu vynalozenych prostredku. Rekneme ze by napriklad stat drzel infrastrukturu za X miliard KC na pripadnou epidemii jakehokoliv viru ci jine environmentalni katastrofy. V klidovem stavu to procento pravdepodobnosti je nizke a pritom to zere neskutecne mnozstvi penez, ktere by bylo osinou v oku ostatnim lidem, kteri by se snazili to investovam jinam - skolstvi, vyvoj, hasici, korupce, cokoliv...

Bohuzel lide jsou kratkozraci a v tomhle ohledu se jedna o neco podobneho jako kdyz jste "prepper" a mate doma kompletni vybaveni za tisice, na ktere se prasi a mozna ho nikdy nepouzijete. Ale mozna taky ano, ale mozna ho budete mit a prejede vas autobus cestou domu a stejne bude k prdu :lol:
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus / Covid-19 v Evropě

Příspěvek od Count »

Pokud máš doma vybavení za tisíce a práší se ti na něj, tak jsi skutečně "prepper". Podstatou připravenosti není jen syslit materiál, ale věděj jak s ním pracovat, používat ho, opravovat, doplňovat a seznámit s tím i své okolí. Když mě přejede autobus, manželka ví co máme a ví si rady. Dá se to vztáhnout jak na rodinu, tak na stát. Nemusíš mít nemocnice pro případ pandemie nastartované 24/7 s plným personálem. Můžeš je mít zakonzervované, ale s lidmi kteří ví o co jde a v případě potřeby nastoupí. A dalo by se pokračovat dál, ale to už jsem off topic.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Koronavirus / Covid-19 v Evropě

Příspěvek od PeFi »

Já nemám doma trvale velké zásoby, ale na rozdíl od "expertů" jsem těžce znervózněl již v posledním lednovém týdnu a hlavní zásoby jsem si pořídil v prvních únorových dnech s tím, že ve druhé půlce února jsem dokupoval jen zbytky. V době kdy já jsme měl dávno nakoupeno, stát začal uvažovat, že vypíše výběrové řízení ...

(Jediný, čím jsme se vypekl je, že už se nevyrábí desinfekce Desam Solid. To mě fakt mrzelo, že jsem ho nenakoupil, když to ještě šlo.)

Stát má správu hmotných rezerv a další organizace, které každoročně stojí hromadu peněz. Správa hmotných rezerv má procesy na to, aby měla zásoby a ty točila, tzn nakupovala a se zpožděním prodávala tak, aby celkově prodělávala málo a přitom držela zásoby všeho co může být potřeba a to poměrně velké. Správa hmotných rezerv tohle opravdu umí, takže kdysi dávno nakoupila za hromadu peněz Tamiflu a ještě před expirací ho prodala :yes Takže to jde a umí se to, nemusí to stát moc peněz, jen k tomu musí být vůle.
(Mimochodem Tamiflu nakupovalo ve velkém i ministerstvo zdravotnictví, to ho nechalo expirovat a nakonec ho poslalo spalovny :ne )

Stát na tohle má experty a když se podíváš do pandemického plánu ČR, tak je tam napsáno, že je pouze otázkou času, kdy pandemie přijde. A je tam taky to, co by stát měl dělat. A totální průser je, že zatímco já, poučený laik, jsem potenciální pandemii odhalil už v lednu, tak nyní, kdy jsme už několik dní dle našeho vlastního pandemického plánu ve stádiu 5A, tak mám dost silný pocit, že se teprve realizují opatření odpovídající stádiím 1 až 3.

Pandemický plán počítá pouze s chřipkou, ale to z pohledu krizového řízení vůbec nevadí, je totiž podstatné že vůbec existuje a je tím pádem co adaptovat.

Jednou z důležitých oblastí krizového řízení je neztratit důvěru veřejnosti. Pokud pominu, že stát mou důvěru ztratil už dávno, tak nákupní horečka naznačuje, že tohle se státu moc nedaří a pokud to někdo zvládl, tak to zatím nebyl stát, ale obchodníci, kteří zvládají potraviny naskladňovat.
Odpovědět