Koronavirus v ČR

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Mám nebo měl jsem potvrzený Covid

Ano
96
39%
Ne
151
61%
 
Celkem hlasů: 247
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od devlop »

filtry pro OM-90 (obecně ty se správným NATO závitem) fungují i proti virům, i když jsou prošlé, jde tam přeci jen o fyzikální vlastnost filtru, jak malé částice jim projdou a které už ne. Včera mi přišla zásoba filtrů MOF-6 od Sigmy, vakuově zabalené za pár stovek. Už jen když se na ně podívám a potěžkám, tak jim věřím daleko víc, než všem moldexům a M3 respirátorům, které doma máme :-) Jen bych dbal na to, aby byly nepoužité, tzn. origo vakuové balení a "pečeť" na uzávěru.
Ale jsme tady OT, od toho je jiné vlákno
Uživatelský avatar
sphinx
Příspěvky: 86
Registrován: 13.09.2016 23:59
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od sphinx »

Ano, celomasku beru jako rezervu pro opravdu spatnou situaci, kdyz uz bude clovek muset ven. Ale je to nejlepší řešení, odolnost, dobre se dezinfikuje, kryje celý oblicej. Pulmaska mi prijde jako nejlepsi zaklad, o respiratorech jsem ani neuvažoval, ale samozřejmě jsem v lednu nejake koupil pro nejbližší. Je taky komfortnější nez respirátor. Jednu dobu jsem v pulmasce i celomasce pracoval dlouhe hodiny a tak mi to nedela takovy problem. Jakmile se zacne objevovat vic lidi s respiratory a jakmile to bude nutné (MHD) tak beru polomasku. O tom napadeni nebo vyhrozovani jsem uz taky premyslel, lidi jsou v tomhle neuskuteční. Sazim ale na to, ze jsem velky chlap, v kapse mam porad tornado a na opasku pistoli. Kdo vi, co nas čeká.
Be brave. Be honest. Be free.
martin951
Příspěvky: 81
Registrován: 09.12.2019 8:11
Pohlaví: malé, zrzavé

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od martin951 »

Sphinx : o sebe obavy nemám, 25 let, 185cm, 95Kg, Hrudník 115cm, paže 42cm, 8 let Krav maga a Systema, u sebe trvale G19 s palebným průměrem dnes cca 100 ran atd.

Ale kdyby se dalo pohledem vraždit tak je po mě už několikrát :D
“Let your plans be dark and impenetrable as night, and when you move, fall like a thunderbolt.” Sun Tzu
steve_michalik
Příspěvky: 219
Registrován: 25.02.2020 15:27

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od steve_michalik »

Dneska ranní nákup v polomasce, brýlích a rukavicích. Holt je třeba dělat osvětu, ať si lidi zvykaj. Zkušenosti podobné. Někdo se mě vyhýbal, někdo z toho měl :moon , ale i celkem dost lidem to bylo celkem fuk. Pokladní nepříjemná. Velmi praktická součást výstroje byly holínky, v Praze prší jak blázen a všude jsou louže.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od viktor »

o sebe také ne... ale každý mame rodice a potomky...
viktor
ps viz napr tohle, na to ti je kravmaga s palebnym průměrem prd platna ...https://www.novinky.cz/zahranicni/koron ... paign=null

tak dnes jdu michat par litru desinfekcniho gelu, dle zdejšího receptu ( diky asi proformo, nevim kdo uz to jsem dal ) mam takovy dojem ze to oceni vice nez bednu 9mm luger
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
gemini
Příspěvky: 74
Registrován: 02.03.2020 12:14

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od gemini »

Roušky mohou být povinné pro všechny:

https://www.lidovky.cz/domov/koncem-tyd ... _domov_ele
martin951
Příspěvky: 81
Registrován: 09.12.2019 8:11
Pohlaví: malé, zrzavé

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od martin951 »

viktor : samozřejmě je to vytržené z kontextu. nechtěl jsem tím říct, že jsem vygumovaný mozek který každou situaci řeší zbraní. nejsem ;)

Ale to už je OT

Jinak desinfekční gel jsem vyrábět zkoušel, podle podobného receptu (jen zkoušel, mám dost velkou zásobu) a funguje to OK.
“Let your plans be dark and impenetrable as night, and when you move, fall like a thunderbolt.” Sun Tzu
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Maric »

U nás (vesnice na východu Moravy, cca 2000 obyvatel) 2 rodiny v karanténě, s minimálně jedním členem s příznaky, čekají na výsledky odběru. Jedna rodina byla v Itálii na lyžích, u druhé jeden člen pracovně v Rakousku, v kontaktu s několika Italy. U obou byla sanitka s dobře vybaveným personálem (respirátor, brýle, oblek, rukavice...). Jedna z rodin ale čeká na výsledky již více než 48 hodin!
martin951
Příspěvky: 81
Registrován: 09.12.2019 8:11
Pohlaví: malé, zrzavé

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od martin951 »

Na tom článku z novinek mě celkem zaráží fakt jak rychle se mění myšlení lidí v takové krizové situaci (ne, že by se to nedalo čekat). Dříve, ještě před pár týdny říct něco ve smyslu, že se na "beznadějné" případy vykašleme protože to nemá cenu a nemáme kapacitu a upřednostníme ty kteří se z toho můžou dostat bylo nemyslitelné a nepředstavitelné a dnes je to realita a to může být hůř.

Je až zarážejicí, podle mě ale pozitivní jak rychle dokážou lidé měnit postoje a přesvědčení a přenastavit systém hodnot a priorit pokud to vyžaduje situace.
“Let your plans be dark and impenetrable as night, and when you move, fall like a thunderbolt.” Sun Tzu
Tonda
Příspěvky: 234
Registrován: 11.03.2020 11:48

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Tonda »

Gely na ruce jsou fajn, ale pokud na Vás někdo kýchne, můžete mít viry ve vlasech, na krku, na obličeji (na čele, uších). Řešili jste někdo čím se šetrně "dekontaminovat"?
Našel jsem nějakou metodiku od hasičů
http://metodika.cahd.cz/bojovy%20rad/L. ... olatek.pdf
Je to zajímavé i co se týká ošetření obleků po zásahu - dekontaminace pěnovým činidlem hvězda. Ale to jsou všechno věci použitelné i na bojové látky.

Zmiňuje se tam dezinfekční mýdlo. Něco takového možná hledáme. Něco, čím by se člověk po příchodu domů osprchoval.
Tonda
Příspěvky: 234
Registrován: 11.03.2020 11:48

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Tonda »

martin951 píše: 11.03.2020 13:20 Je až zarážejicí, podle mě ale pozitivní jak rychle dokážou lidé měnit postoje a přesvědčení a přenastavit systém hodnot a priorit pokud to vyžaduje situace.
Díky bohu za to. Měl jsem veliký problém přesvědčit staré rodiče, že obíhat supermarkety kvůli akcím na máslo a chodit do 5 lékáren během dopoledne je v lepším případě hazard se zdravím.
Jsem rád za to, jak se to "rozjelo", protože si konečně uvědomili, že nejsem blázen, když a že jde opravdu do tuhého. Vzhledem k tomu, že mají zásoby všeho a nikam by nemuseli, šílel jsem z té bezmoci, jak se dokonale připravíte, ale členové rodiny Vás potom z nějakého hloupého rozmaru nakazí.
martin951
Příspěvky: 81
Registrován: 09.12.2019 8:11
Pohlaví: malé, zrzavé

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od martin951 »

Tonda : Dekontaminace je problém. Člověk má v zásadě 2 možnosti, chránit si oči a ústa a na zbytek se vykašlat tedy i doma, prostě mít ochranu a před jídlem / pitím dekontaminovat plochy, ideálně i vzduch, sundat ochranu, najíst se, napít atd a ochranu nahodit a nebo mít domů vstup řešen přes dekontaminační komoru což je hodně náročná varianta po všech stránkách. I když příjdete domů a hned sundáte kontaminované oblečení a šup s ním do pračky, osprchujete se, vydezinfikujete atd. tak stejně můžete virus někde utrousit odkud ho zase chytnete, není to tak easy.
“Let your plans be dark and impenetrable as night, and when you move, fall like a thunderbolt.” Sun Tzu
Tonda
Příspěvky: 234
Registrován: 11.03.2020 11:48

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Tonda »

Proto jsem tu otázku vznesl.
Jestli ti, kdo mají doma celomasky pro případ průšvihu přemýšleli nad tím, jak se po příchodu třeba z nemocnice doma dekontaminují. Protože pokud půjdeš do totálně zamořeného prostředí, tak pokud si to necháš všude na těle a zatáhneš to až domů, tak ta maska je skoro zbytečná.

Přitom JP-75, nebo atombordel + dva postřikovače v kufru auta by to mohly dobře řešit. Jeden se savem, druhý s vodou na oplach. A dekontaminaci lze provést klidně před barákem.

Jestli je to OT tak se omlouvám, ale ve vlákně se řeší jenom dekontaminace respirátorů, přitom IMHO respirátor je ta nejméně kontaminovaná část v porovnání s plochou celého člověka.
martin951
Příspěvky: 81
Registrován: 09.12.2019 8:11
Pohlaví: malé, zrzavé

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od martin951 »

Hlavní je tu dekontaminaci řešit tak ať se zavřu do prostoru kde dekontaminuji sebe a vše ostatní a z tohoto prostoru vejdu do jiného který je čistý a vcházím tam z už taky čistého takže tam nic nezanesu, jde to řešit třeba v předsíni nebo rozdělit chodbu, provizorně vytvořit nějakou přepážku nebo rovnou místnost ze svařených pevných fólií která jde zaizolovat, jinak to moc nemá cenu. Podobně to plánuji já pokud by fakt šlo do tuhého, ne třeba teď i v budoucnu, už jsem si takovou "skládací" dekontaminační komoru na přechod domů chtěl vytvořit, ale nebude to jednoduché.

Nevím jak je to u tohoto viru, ale obecně nákaza propuká až poté co je člověk zasažen nějakým kritickým množstvím virů /% bakterií, takže každá ochrana je dobrá ikdyby člověk něco málo chytil.
“Let your plans be dark and impenetrable as night, and when you move, fall like a thunderbolt.” Sun Tzu
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Hdm »

Já teď více přemýšlím nad situací, kdy je jeden nebo více členů domácnosti nemocný.
Co jak dělat? Jak rozdělit domácnost?
U mě doma není žádná možnost oddělit nemocné od zdravých tak, aby nedošlo k přenosu. Už jen záchod a sprchování nemám doma 2x.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od vratnikp »

heleď s tou inkubační dobou ještě před příznaky je dle mého na jakoukoliv separaci pozdě. To by každý člen domácnosti musel dlouhodobě žít v nezávislé jednotce. Až tohle nastane, a někdo doma nebude mít lehký průběh, tak jako jedinou pomoc vidím obrátit se na stát (telefonem, dojet do nejbližší nemocnice/checkpoint). Za mne je správným řešením udělat vše pro to, abych se nakazil co nejpozději, kdy by měl být vir opakovaným množením oslabený a méně smrtný.
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Fabulous »

Prakticky neřešitelné. Odstěhovat se...
martin951
Příspěvky: 81
Registrován: 09.12.2019 8:11
Pohlaví: malé, zrzavé

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od martin951 »

Vemte si, že i v nemocnicích když byli pacienti na samotce (ne zrovna v případě této nákazy) tak se to rozneslo. Tohle je asi doma úplné scifi.
“Let your plans be dark and impenetrable as night, and when you move, fall like a thunderbolt.” Sun Tzu
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

Aktualizovana data podle https://www.ecdc.europa.eu/en/publicati ... -worldwide

Je videt pekne se nam zvedajici krivka nasich pripadu. Jak graf ukazuje, rust (zatim) odpovida spis Nemecku a Francii nez strmemu rustu v Cine, Koreji nebo Italii. To by byla relativne dobra zprava, zatim. Nasledujici dny rozhodnou - bud se Cesi zacnou chovat odpovedne a rustovou krivku se podari zplostit tak, aby nam to nepretizilo zdravotnicke kapacity, nebo ne. Ovsem ja se obavam te druhe moznosti, protoze:

V r. 2019 bylo vydano nejakych 1 850 tis. neschopenek, tedy v prumeru 5 068 ks denne (/365) resp. 8 410 ks denne, kdyz budeme uvazovat pouze pracovni dny (/220). Vcera ve zpravach Marksova (?) rikala, ze v pondeli bylo vydano 13 tis. nechopenek, tedy. o 4,5 tis. vice nez obvykle. Jenze v Italii bylo tyden predtim na lyzich okolo 16 tis. osob (data mobilnich operatoru), cili nam tu lita nejakych 11,5 tis. osob, ktere se do karanteny neprihlasily. Ano, rekneme, ze 1/3 z toho jsou deti, ktere neschopenku nepotrebuji, cca 10-15 % muze byt ruznych OSVC, kterym je neschopenka na 2 veci, a dalsich cca 10-15 % maminy na materske, ktere take neschopenku nepotrebuji. Ale i tak tu lita nejakych ...
  • 16 tis. vsech osob v Italii
  • - 1/3 deti = 5 tis. osob
  • - 10-15 % OSVC = 2 tis.
  • - 10-15 % maminy na materske = 2 tis.
  • = 7 tis. lidi, kteri meli jit do karanteny a pozadat si o neschopenku
  • - z duvodu karanteny bylo vystaveno cca 4,5 tis. neschopenek
  • ROZDIL = 2,5 tis. lidi


2,5 tisice neschopnych, sobeckych individui, ktera kaslou na vsechno a na vsechny. Jasne, ne kazdy z nich bude nakazen, ale i kdyby to bylo jen 5 % z nich, je to 125 dalsich bacilonosicu, kteri denne prskaji na stovky lidi v tramvaji, krame, na pracovisti, v posilce (protoze ONI se prece nebudou omezovat...).

Uvidime, kam se to zacne splhat koncem tohoto a pristi tyden, ale myslim, ze koncem tohoto tydne budeme nekde na 250-300 pripadu a koncem pristiho tydne 700-1 000 (oficialni cisla dle kapacit laboratori). Jestli, prip. kdy do toho vyhlasi karantenu mest, netusim. Ale i kdyby to udelali hned tento vikend (ale myslim, ze spise az ten pristi), tak s cisly pristiho tydne to nijak nehne, ucinek karanteny se zacne projevovat az tak po 14 dnech od vyhlaseni (podle prisnosti), takze nejdrive koncem brezna.
Clipboard01.jpg
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Biochemist
Příspěvky: 91
Registrován: 02.01.2015 9:15

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Biochemist »

Tonda píše: 11.03.2020 13:56 Jestli je to OT tak se omlouvám, ale ve vlákně se řeší jenom dekontaminace respirátorů, přitom IMHO respirátor je ta nejméně kontaminovaná část v porovnání s plochou celého člověka.
Respirátor je zdaleka ta nejkontaminovanější část člověka, protože se v něm zachycuje všechno co by si jinak vdechl a virus se v něm koncentruje. Nějaká drobná kontaminace na oblečení apod. nemusí vůbec dosahovat infekční dávky viru, zatímco respirátor už bude vysoce infekční materiál.
Odpovědět