Koronavirus v ČR

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Mám nebo měl jsem potvrzený Covid

Ano
22
14%
Ne
131
86%
 
Celkem hlasů: 153
veve
Příspěvky: 121
Registrován: 27.02.2020 20:22

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od veve »

PeFi píše: 14.03.2020 8:26 případy navrátilců z IT, kteří mají příznaky, ale zdravotní systém je posílá od čerta k ďáblu
Tuším, že tam spekulovali o nějakých +- 20 tisících turistů. Taky bych je netestoval. Jednak to kapacitně není možné, druhak by je otestovali a pořád by zůstali v karanténě. Testy jsou potřeba na potvrzení přenosu mezi lidmi co běhají venku.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 602
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Grunt »

FMJ píše: 14.03.2020 0:49 Ještě jednou děkuji všem dementům, co "museli" přes doporučení a v rozporu se zdravým rozumem (a vědomi si situace v Itálii) trávit v uvedené destinaci dovolenou, a zároveň tento fakt zatajili a rozhodli se ignorovat karanténu.
Ono to nakrásně ukazuje co je u nás prostě priorita. Dodám že karanténa v Číně přišla v době něčeho jako našich Vánoc (prostě pohyb lidí domů za rodinami) a nikdo se s tím moc nesral. U nás si holt tu lyžovačku po těžkém roce v rachotě těžko někdo může odpustit ;) Tak schválně. Letní dovolená v Itálii bude či nebude?
Mrkva píše: 14.03.2020 3:50 A jinak by me docela zajimalo, co se za ten pulden zmenilo - a co je tak urgentniho, ze to museli vyhlasit ve dve rano v noci.
Potvrzené případy šíření i bez spojitost navrátilců z rizikových oblastí? Většinou se to tak dělá.
sphinx píše: 14.03.2020 9:05 Kdy očekáváte plošnou karanténu a zákaz pohybu osob? Logické by ji bylo vyhlásit teď o víkendu, kdyz jsou lidi doma.
Ano, logické by to bylo nicméně jak už avizoval náš premiér, ekonomika musí šlapat i kdyby vše ostatní bylo v karanténě a lidi bylo nutné odvážet do práce v přetlakové komoře. Je to pravděpodobné že za nadlouho se do nějaké formy karantény dostaneme.
Uživatelský avatar
sphinx
Příspěvky: 70
Registrován: 13.09.2016 22:59
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od sphinx »

@Proforma: přečti si první slova svého podpisu :D Uvidíme, samozřejmě, víkend je nejlogičtější, ale pokud to nebude teď, tak další okno je až za pět dní. A to se může stav dramaticky posunout, takže kdo ví :)
Be brave. Be honest. Be free.
veve
Příspěvky: 121
Registrován: 27.02.2020 20:22

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od veve »

tygrsdrakem píše: 14.03.2020 10:04 nevím do jaké výjimky v tom zákazu by se sexshopy vešly
https://koronavirus.mzcr.cz/usneseni-vl ... -opatreni/
maloobchodní prodej a prodej služeb v provozovnách
tzn. v provozovnách, to mi nepřijde jako restrikce na třeba eshop

stejně tak můžou restaurace prodávat z okna nebo donášet/rozvážet
tento zákaz se nevztahuje na prodej mimo provozovnu stravovacích služeb (např. provozovny rychlého občerstvení s výdejovým okénkem nebo prodej jídla s sebou bez vstupu do provozovny)
Reccol
VIP
Příspěvky: 518
Registrován: 19.09.2011 13:43

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Reccol »

proforma píše: 14.03.2020 9:53
@Reccol: Ale mame nouzovej stav, kdy rozhodovaci pravomoci jsou ponekud posunuty, na to nezapominej...
V tomhle ne, to tuším až za SOS.
jahaman

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od jahaman »

Tak tady https://medium.com/@joschabach/flatteni ... a324fe9727
je clanek, bohuzel anglicky, tykajici se zplosteni krivky, jejiz graf se ukazuje vsude jinde.

Je to ovsem pobrano vzhledem k cislum populace, proste a jednoduse matematika.
Pro neanglictinare (ale ono to jde poznat z obrazku): zplosteni krivky neni matematicky mozne, proste na to zrejme nemame kapacity (pocitano pro USA, nevim jak lepe jsme na tom v CR oproti USA).

Resenim je jedine kompletni karantena jako ve Wuhanu.

Doplneni: krivka pocita s temi 6% co potrebuji plicni ventilaci, s poctem plicnich ventilatoru a dobou potrebnou byt na tomto plicnim ventilatoru napojem.
Pokud tuto informaci maji i nasi predni odbornici, maji urcite presnejsi cisla a o tomto vi. Tedy z meho pohledu bude otazka vyhlaseni celoplosne karantety, nehlede na ekonomiku a prohlaseni z dnesniho rana, asi velmi rychla.
Naposledy upravil(a) jahaman dne 14.03.2020 10:43, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 3284
Registrován: 23.09.2014 14:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

OK, muze byt, v tom nemam takovy prehled. ;)
Nikdy neříkejte, že něco nejde. Dříve či později se totiž vždycky najde nějaký blbec, který to neví, a udělá to.
PeFi
Příspěvky: 1221
Registrován: 15.03.2014 13:01

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od PeFi »

veve píše: 14.03.2020 10:17
PeFi píše: 14.03.2020 8:26 případy navrátilců z IT, kteří mají příznaky, ale zdravotní systém je posílá od čerta k ďáblu
Tuším, že tam spekulovali o nějakých +- 20 tisících turistů. Taky bych je netestoval. Jednak to kapacitně není možné, druhak by je otestovali a pořád by zůstali v karanténě. Testy jsou potřeba na potvrzení přenosu mezi lidmi co běhají venku.
Chápu, že systém není zralý na plošné testování. Chápal bych, kdyby jim řekli podle příznaků nejspíš máte Covid-19, léky na to nejsou, zůstaňte doma, testujeme lidi ve vážním stavu. Ale ono to spíš vypadá, že v řetězci - praktik - hygiena - záchranka panuje solidní informační chaos a to je docela blbý.

To, že laboratoř Tilia stále ještě má zakázáno testovat, je naprostá nehoráznost.
Naposledy upravil(a) PeFi dne 14.03.2020 10:50, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 2360
Registrován: 22.09.2014 18:52
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od devlop »

info: Rakovník, prodejna zbraní a střeliva, která je o sobotách vždy otevřena, dnes zavřeno. Předpokládám, že to tak bude i u ostatních, do "domácích potřeb" se to prostě nevešlo :-( Aneb, jak se dá ze dne na den všem zamezit přístup k nákupu střeliva a zbraní (zbývá už jen prodeje mezi sebou)
veve
Příspěvky: 121
Registrován: 27.02.2020 20:22

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od veve »

PeFi píše: 14.03.2020 10:47 v řetězci - praktik - hygiena - záchranka panuje solidní informační chaos
Jo, není možné to uřídit, tolik lidí se prostě mezi sebou nemá šanci domluvit. Proto třeba zásobování centrální. Proto má armáda a firmy nějakou hierarchii vedení.

Potřeba mít na vědomí, že 99% lidí, kteří se teď podílí na opatřeních, jsou běžní lidé, nemají žádný výcvik, řeší věci tak jak dovedou. Stejně tak ministr, premiér, prymula a zbytek sboru, neřešme politiku, ti lidi týden skoro nespí..

To že většina populace ještě nepochopila, že jeden den dají doporučení a druhý den to zavedou, že není možné za pár hodin na poradě vyřešit všechny výjimky (v čem je novináři topí), že není možné zachránit všechny.

Všechno to říkají, ale mezi řádky.

Co by lidi chtěli slyšet? Že není rouška, respirátor, ventilátor, doktor, sestra pro každého? To přece nikdo normální do médií v naší situaci zatím ještě pustit nemůže :F
Naposledy upravil(a) veve dne 14.03.2020 11:10, celkem upraveno 1 x.
PeFi
Příspěvky: 1221
Registrován: 15.03.2014 13:01

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od PeFi »

Článek je dobrý, má pravdu v tom, že k přetížení zdravotnického systému dojde, pokud opatření nebudou radikální, nicméně snaha o zploštění křivky má ještě jeden obrovský benefit - systém neinkasuje tak velký náraz a adaptuje se na nouzový režim - vypracují se nové procesy, postupy, komunikační a zásobovací kanály.

V knize Emergency od Neila Strausse byla zajímavá myšlenka - v případě jakékoliv katastrofy nelze očekávat pomoc ze strany státu dříve, než za 30 dní, protože jejich americká federální krizová agentura FEMA je prostě takto pomalá a rychlejší ani nikdy nebude.

Blbý je, že stát proflákal 6 týdnů. Sice se už přestává kecat a začíná makat, ale stát funguje flexibilně jako byrokratický stát, který si 25+ let usurpoval pravomoce z lokální úrovně směrem vzhůru, což se nám teď krásně vymstí. Například tím, že lidé na vedoucích pozicích nejsou zvyklí rozhodovat o zásadních věcech a navíc jsou z minulých let naučení, že za každou sebemenší chybičku dostanou od nějaké kontroly kartáč. Další průšvih je, že státní a veřejná sféra není zvyklá hospodařit flexibilně, ale plánovaně, ve stylu "co jste si vloni nenaplánovali, letos nemůžete dělat, protože přidělené prostředky jsou účelově vázány".
Uživatelský avatar
uaz469
Příspěvky: 457
Registrován: 13.11.2011 11:08

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od uaz469 »

Aktivizuje se nemocnice v Těchoníně.
Zdroj: uaz469
..no tak řekněme paní Zagorová, je to milá holka, všechno, no ale ona už tři roky po sobě bere šest set tisíc každý rok. A další. Ne šest set, milion, dva miliony berou, Jandové a jiní..
PeFi
Příspěvky: 1221
Registrován: 15.03.2014 13:01

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od PeFi »

veve píše: 14.03.2020 11:03 Potřeba mít na vědomí, že 99% lidí, kteří se teď podílí na opatřeních, jsou běžní lidé, nemají žádný výcvik, řeší věci tak jak dovedou. Stejně tak ministr, premiér, prymula a zbytek sboru, neřešme politiku, ti lidi týden skoro nespí..
Prymula je O.K., premiér je taky O.K. Co není O.K. je ale celý státní aparát pod nimi, který je dlouhodobě cvičený mít nulovou iniciativu a akorát hledat kde kdo udělal chybu.

Pár příkladů pro ty, co nejsou v kontaktu se státní správou: Před nějakou dobou jsme si s dámami s magisterským titulem na jednom ministerstvu dopisoval na téma "jak funguje trojčlenka". V jiném případě jsem se na úřadě ptal jestli jsem pochopil správně že mám postupovat podle dokumentu X, dámy zajásaly, že konečně tuší o čem se s nimi snažím mluvit a odkývaly, že ano že dokument mají vylepený na dveřích. Tak jsem na něj mrkl a poděkoval jsem jim s dodatkem, že to co mají na dveřích je dva roky stará a již neplatná verze.
Setkal jsem se i s kreativitou ve stylu: Otázka: "Jaké podklady ode mě budete potřebovat?"
odpověď od dámy, která to měla vyřizovat: "To já nevím, něco nám pošlete a my vám něco odpovíme a z toho uvidíte co nám ještě chybí". Tohle je státní správa v praxi.
To ale nezavinila tato vláda, to zavinily všechny vlády za posledních 25 let. Ke všemu ještě nyní dominantní politická opozice (zejména TOP09) tak akorát hledá, jak z krize okopáváním vládních kotníků vytřískat popularitu.

Jenom tiše doufám, že armáda je v lepším stavu. Ale když jsem se kdysi dočetl, že jednotky na misích neumí papírově zúřadovat munici spotřebovanou v boji (a tak formálně tak vypisují proběhlá vojenská cvičení) a neumí jednoduše odepsat vybavení zničené nepřítelem (takže rozstřílený šrot tahají na základnu odpisové komisi), tak fakt nevím.
Quest
Příspěvky: 31
Registrován: 13.09.2014 8:54
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Quest »

Divím se,že zde dnes ještě nikdo nedal odkaz na tento článek..... https://vlkovobloguje.wordpress.com/202 ... ch-datech/
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8030
Registrován: 17.09.2011 20:33
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Fabulous »

neviditelny píše: 14.03.2020 10:15 Rozpadlík má přeci zásoby všeho. Nebo ne?
Člověče, análních robertků mám poměrný nedostatek :D

Fuj, OT...
EU delenda est! - Ostatně soudím, že EU musí býti zničena.
Quest
Příspěvky: 31
Registrován: 13.09.2014 8:54
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Quest »

Teď už mohu jenom tlouct hlavou o zeď - tohle jsem vážně prošvihnul :D https://www.auto.cz/lamborghini-prerusu ... iru-133682
honzaH
Příspěvky: 93
Registrován: 18.02.2020 12:46

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od honzaH »

Dneska a včera jsem ještě dokupoval, v obchodech s jidlem tady ve vesnicich je stále všechno, krome jedny věci: sušené droždí. Byl jsem v několika krámech a všude vyprodaný jen tohle...
jahaman

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od jahaman »

Předchozí příspěvek se necituje. Přečti si pravidla.
Udelej si kvasek, ja drozdi nepouzil uz snad 10 let. A kvasek uz mam treti (dva jsem si nechal chcipnout).
Staci smichat 1:1 vodu a zitnou mouku a nechat to v teple.
Davam 100g mouky na 100ml vody a dam to do klasicke omniovky (tedy delal jsem tak 3x pri zakladni kvasku). Az mi to nabude skoro do plne sklenice a vidim jasne bubliny, kvasek je nachystany.
CIm starsi kvasek, tim rychleji pak kyne, aspon moje zkusenost.

Pecu z toho vsechno co se da. Jak rikam, drozdi jsem od te doby na nic nepouzil.
Uživatelský avatar
Émile Durkheim
Příspěvky: 25
Registrován: 07.11.2018 5:52

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Émile Durkheim »

Despite what your momma told you, violence does solve problems ...
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 3284
Registrován: 23.09.2014 14:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

Zajimavej clanek o nemocnici v Techonine.

https://www.info.cz/cesko/skryta-vojens ... -internetu
Nikdy neříkejte, že něco nejde. Dříve či později se totiž vždycky najde nějaký blbec, který to neví, a udělá to.
Odpovědět