Koronavirus v ČR

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Mám nebo měl jsem potvrzený Covid

Ano
21
14%
Ne
130
86%
 
Celkem hlasů: 151
TomSmith
Příspěvky: 926
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od TomSmith »

Indy píše: 17.03.2020 6:38 Chemik o koronaviru: http://petr-kubac.blog.cz/
Četli jste, je super jako vždy. Dobré postřehy např. o použití zim.tekutiny do ostřikovačů apod ...
Uživatelský avatar
Fraktál
Příspěvky: 192
Registrován: 25.04.2013 16:56
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Fraktál »

Včerejší Globus (večer před zavíračkou): Lidí málo, cca 60 % mělo něco na hlavě (z toho asi 10 % respirátory, 10 % co bylo po ruce, 40 % roušky), zbytek nic. Co mě překvapilo, tak u personálu to bylo taky 50/50 - třeba u masa a lahůdek bych to zavedl povinně a divím se, že to ještě takhle zavedené nemají.

Jinak nechápu, jak je to tedy s tím baleným pečivem. V tom Globusu měli pečivo normálně v otevřených koších jako vždy, jen ty koše byly rozestavěny po jednom v odstupech a nebyly zarovnané v řadách vedle sebe, jako obvykle. Mezi koši postával sekuriťák, který má asi dohlížet na to, jestli si zákazníci nasazují sáčkové rukavice. Zajímavý výklad toho nařízení.

Lidl: Veškerý personál něco měl, ale nepodařilo se mi identifikovat, jestli je to homemade nebo nějaké "stylové" barevné roušky od jednoho výrobce.

Všeho bylo dost, já šel hlavně doplnit droždí a některé druhy mouky, je na čase provětrat domácí pekárnu a možná i šunkovar.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 2338
Registrován: 22.09.2014 18:52
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od devlop »

v Bille vyřešili prodej baleného pečiva tak, že ho předem "nasáčkovali"po určitém počtu kusů, tzn. lidi se v tom nehrabou a jen vezmou pytlík s např. 5ti, nebo 10 kusy rohlíků, to stejné u sladkého - koláčky po jednom nebo dvou. U donutů velká cedule, že je pouze na vyžádání u personálu. :D Je jen otázka, kdo a v jakých podmínkách pečivo předem sáčkoval...
Nebojsa
Příspěvky: 366
Registrován: 30.01.2020 15:34
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Nebojsa »

Fraktál píše: 17.03.2020 9:11 Všeho bylo dost, já šel hlavně doplnit droždí a některé druhy mouky, je na čase provětrat domácí pekárnu a možná i šunkovar.
Peču chleba teprve od soboty kdy jsem stáhl domácí pekárnu a dneska mi přivezou oboustrannou pizza pec na 400 stupnu, takže mlsná bude asi na tejden až dva dle stavu sejra uspokojena. A až dojdou suroviny tak plánuji ze sousední vesnice vyslat na lov švagra, ten je mladej a pořád ještě nofear.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 2338
Registrován: 22.09.2014 18:52
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od devlop »

zkušenost mé tchýně ze včerejší jízdy metrem:
v metru babka asi 70+ s vnukem kolem 5ti let. Bába bez roušky, kluk dělal skopičiny, šahal na madla, na dveřní tlačítko, pak do pusy, babka jej nenapomínala. I když v intervalech ve vozech hlásí, že se lidé mají madel dotýkat co nejméně a na tlačítko dveří nešahat vůbec, protože se otevírají nyní všechny automaticky. Babka tomu dodala korunu, když se kluk zadíval na lidi s rouškami a respirátory - bába prohlásila "ti teda vypadají co!" a s nechápajícím kroucením hlavy s vnoučkem vystoupila. :head

mé poslední zbytky optimismu o skladbě naší společnosti, mne opouštějí každý den
Batoo
Příspěvky: 17
Registrován: 03.09.2018 21:08
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Batoo »

V tomhle to příroda řeší bohužel nekompromisně.
Nepřízpůsobíš se?
Lehneš

Buďto si to paní uvědomí a nebo bohužel ne.
cipis
Sponzor serveru
Příspěvky: 3337
Registrován: 26.10.2012 12:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od cipis »

devlope, jen si ty zbytky nech, dnes máti povídala, že ve městě už naprostá většina lidí měla něco přes hubu ... :)
Když už ne respík či roušku, tak alespoň šátek.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 3205
Registrován: 23.09.2014 14:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

euaqa píše: 17.03.2020 8:45 Proforma moc prosím o plné články, a děkuji ;)
Myslim, ze uvedene clanky nejsou z hlediska zamereni tohoto fora uplne podstatne. Rozebiraji spis politickou situaci, neni v ni moc novych "technickych" informaci. Rada sem postnu nejake rozhovory s odborniky, analyzy apod., ale tohle sem, myslim, uplne nepatri.

Tady https://denikn.cz/tag/odemceno-o-koronaviru/?ref=menu najdete vsechny podstatne clanky Deniku N ke koronaviru, redakce je kvuli situaci odemkla. Myslim, ze by bylo slusne ji za to nejak podekovat a ocenit ty slusne novinare - maji treba i jen mesicni predplatne za 195 Kc (pli platbe na rok za 165/mes.).
Nikdy neříkejte, že něco nejde. Dříve či později se totiž vždycky najde nějaký blbec, který to neví, a udělá to.
pepaf
Příspěvky: 190
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od pepaf »

Mají být vyčleněné dvě nemocnice v ČR - Praha Na Homolce a Brno FN U sv. Anny.
Na Homolce aktuálně mají 58 ventilátorů
FN U sv. Anny mají 50 ventilátorů + 23 má Transplantační kardio centrum umístěné v areálu nemocnice. Je umístěno v sevřené zástavbě v centru města. Nemá infekční oddělení
Tj., tomu odpovídá i počet zdravotních pracovníků co pracují, umí pracovat s tímto typem techniky
V Brně je i druhá FN Bohunice která má aktuálně k dispozici 306 ventilátorů...umístění oddělení i v samostatných pavilonech v areálu nemocnice. Pravděpodobně tomu odpovídá i počet znalých zdravotníků pro práci s ventilátory, rozvody kyslíku atd.. Infekční oddělení umístěné v samostatném pavilonu.
Před chvílí mluvčí FN U sv. Anny : bude to složité provést tuto změnu,potřeba hooodně dalších ventilátorů a pracovníku z jiných nemocnic...
Quest
Příspěvky: 31
Registrován: 13.09.2014 8:54
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Quest »

Občas se ještě blýskne na časy,kdy platilo jak "zlaté české ručičky" :D tak to,že v nouzových situacích se u nás najdou lidé,kteří umí přijít s (překvapivým) řešením neřešitelného problému :-) https://www.novinky.cz/zahranicni/koron ... paign=null
Hanks
Příspěvky: 12
Registrován: 04.03.2020 15:52
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Hanks »

Info z Hradce Králové - dnes dopoledne jsem jel z Rychnovska do HK a zpět k doktorovi. Proti běžné situaci je to téměř mrtvé město, provoz aut jako o víkendu v noci, lidí v centru na ulici málo, když se rozhlédnete, tak jich uvidíte tak 10 - 15, a v 80% mají něco přes pusu a nos (roušky, šály, šátky, respirátory); míst k parkování tolik, že si můžete vybrat, u lékaře specialisty na objednávku jednotlivci, měření teploty a dotazy před vstupem do čekárny. I u nás na malém městě na Rychnovsku proti pátku minulého týdne výrazné změny - lékárna otevřeno okénko, lékárníci roušky, odstupy lidí cca 2 metry, v potravinách všichni roušky nebo respirátory (prodavačky i zákazníci). Dokonce i dost řidičů v osobních autech má nasazenou roušku..
Mírně mě to posiluje v optimismu.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 3205
Registrován: 23.09.2014 14:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

Tahle zenska mi je cim dal sympatictejsi. Ve spolupraci s AVCR a univerzitami navrhla, jak testovat tisice lidi denne a tim umoznit lepe podchytit existujici pripady. Stava se z ni pekna "ves v kozichu", ktera dnes a denne dokazuje statu jeho vlastni neschopnost. Doporucuju, aby vecer nechodila temnymi ulickami :D

https://www.novinky.cz/zahranicni/koron ... paign=null
Nikdy neříkejte, že něco nejde. Dříve či později se totiž vždycky najde nějaký blbec, který to neví, a udělá to.
pepaf
Příspěvky: 190
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od pepaf »

Moc jí držím palce...tím i nám všem!!!
czech_t3xan
Příspěvky: 7
Registrován: 16.03.2020 9:04
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od czech_t3xan »

Tak i já se konečně po delším čtení zaregistroval :)

Jak vypadá situace u nás:

V Ostravě - ulice téměř liduprázdné, děvucha zůstává doma - krajský úřad kde pracuje ji nařídil home office, já v soukromém sektoru pracuji dál, prezenčně na firmě.

U nás na firmě jediné opatření je, že se v kuchynce objevila desinfekce. A že terénní pracovníci nevyjíždějí z práce, ale rovnou z domova.

Na ulicích potkávám lidi s rouškama tak v 70% případů, jinak nic. Pobavila mne včera situace na čerpací stanici - za pultem vedle sebe dvě prodavačky, jedna s rouškou a gumovými rukavicemi, druhá neměla vůbec nic, čímž totálně znegovala ochranné pomůcky vedle stojící kolegyně. Kolegyně s rouškou po obsloužení pána u pultu vylezla ven na cigáro, kde ze sebe všechno sundala aby si mohla zakouřit. Tohle je prosím karanténa po česku....

Zásoby mám, normální lidské (fakt nemám doma 20kg mouky, rýže a těstovin), tedy když bych měl zůstat doma, můžu pohodlně sedět na dupě, aniž bych kvůli čehokoliv musel vystrčit čumák min. po dobu 2 týdnů.

Vařit umím, péct taky, takže když bude nejhůř tak z kvásku nebo droždí jsem schopen jídlo udělat vždy. :)
Nebojsa
Příspěvky: 366
Registrován: 30.01.2020 15:34
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Nebojsa »

Pokud se povede zavést masivní testování tak je to pro ČR jako porážka Německa u Moskvy v boji s coronavirem a návrh na sochu a státní vyznamenání :yes . Napadá mě ještě takové to Churchilovské o konci začátku...(mno jim to pak ještě taky 3 roky trvalo) .
viktor
Příspěvky: 2575
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od viktor »

…..zensky sijou rousky a muzi sedi u prebijecek ...dnes asi uz 5 telefonatu na tohle téma... tak asi vecer zasednu k masine :-) ...přebíjecí
viktor
ps. sousedku zásobujeme doma pecenym chlebem... bez kontaktni sdileni a prijde totalne ohaknuta pomalu v atombordelu.. nevi do jake miry si lide uvedomuji co je a co není riziko a ze není plne spasitelne se obleci do vseh co muzu ale ze s tim clovek také musí umet zachazet ….
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
veve
Příspěvky: 121
Registrován: 27.02.2020 20:22

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od veve »

Tak snad bude dost špejlí na výtěr, boxů na přepravu a zkumavek na testování :yes
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 3456
Registrován: 03.09.2012 18:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od bivoj »

Jen taková matematická vložka k počtu potřebných roušek v ČR - pokud se Babiš chlubí, jak přiveze tam milion, tu milion, tak to je pro obyvatelstvo (prostý lid ;-) ) úplně, ale úplně k hovnu.

Počet aktivní populace (20-65let) cca 6540000 (Statistický údaj z roku 2018.)
Potřeba jednorázových roušek na den: 3/os. (Počítáno opravdu s tím, jak by rouška měla být používána - tedy jednorázově a po použití zlikvidovat.)
Spotřeba roušek pro aktivní populaci v ČR za den = 19620000 (Jo jo, skoro dvacet milionů roušek denně!)
Spotřeba roušek za měsíc (30 dní) = 588600000

Takže pokud by se měli dovézt roušky pro obyvatelstvo tak, aby to bylo smysluplné a byl jich dostatek, je jich potřeba více jak půl miliardy měsíčně. Nenechte se tedy balamutit nějakými kecy o tom, že když se doveze milion (nebo klidně deset či sto milionů!) roušek, že to bude vše OK a na všechny se dostane. Nebude a nedostane.

Do té doby, než se bude dovážet/vyrábět půl miliardy roušek měsíčně nezbyde většině populace než si je šít svépomocí a prát/sterilizovat pro znovupoužití. Hrozné, ale fakt se vláda o vás v tomto nepostará...
Sic semper tyrannis.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 2338
Registrován: 22.09.2014 18:52
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od devlop »

podívejte se na eshopy s látkami... :(
- látky vyprodány, kloboukové gumičky či "pruženky kulaté" taky fuč. Lidé u nás ve městě stojí frontu před galanterií
- většina eshopů už nepřijímají objednávky

situace naprosto stejná jako s respirátory
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 2600
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Rafael »

Pendleři!
Neznáte někdo jejich počet?
(Vlk v článku který později smazal psal 50tis.).
*
A dnes jsem viděl ve vesnici hodně lidí v rouškách. Většinou asi svépomocně vyrobených. V krámě zvyšený zájem jen o sušené droždí.
Naposledy upravil(a) Rafael dne 17.03.2020 14:06, celkem upraveno 1 x.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Odpovědět