Koronavirus v ČR

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Mám nebo měl jsem potvrzený Covid

Ano
96
39%
Ne
151
61%
 
Celkem hlasů: 247
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od PeFi »

Quido: Já mám naprosto fantastickýho zubaře, ale jeho návštěvu jsem během února už nestihl, měl jsme to v plánu jako přípravu na příchod Covidu. Teď se proto musím snažit, aby zuby byly spokojené a nenapadlo je kazit se.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/sena ... a_recombee

Prymula mluvil v Senatu, dost zasadni projev:

Opravdu máme tři týdny. Jestli nepostavíme kapacitu nemocnic v průběhu těch tří týdnů a nedokážeme tu křivku oploštit, tak samozřejmě budeme mít velký problém,“ uvedl doslova šéf Ústředního krizového štábu.

Onemocnění má problém v tom, že řada pacientů po vyléčení vylučuje virus nadále. Teď se ukázalo, že ani dvojnásobný negativní test na závěr nemusí stačit. Proto je podle něj nutné pacienta i po dvou negativních testech ještě týden držet stranou
.

A vyjadrila se i armada:

https://www.idnes.cz/zpravy/nato/armada ... r_nato_inc

Počítáme s vámi, ale váš úkol je teď jiný, vzkazuje jim náčelník Generálního štábu Aleše Opata. Až přijde pravý čas, armáda podle něj záložníky nechá povolat.

Opata si toho podle svých slov velmi váží a armáda se záložáky počítá. „Váš úkol je teď ale jiný. Zůstat v civilu, zůstat zdraví a udržet v chodu naši zemi, ekonomiku, obyčejný život. Až přijde pravý čas, sáhneme si pro vás,“ vzkázal.

V souvislosti s vyhlášenou karanténou na celém území České republiky se však o operačním nasazení záložáků podle něj zatím neuvažuje. V případě další eskalace situace by záložníci plnili úkoly armády, která posiluje Policii ČR.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Quido »

Proforma: Díky! Ta věc okolo AZ mě napadla taky asi už v únoru, tak jsem šel prohledat vlákno, abych zjistil, že tam byl poslední příspěvek z r.2015.
gemini
Příspěvky: 74
Registrován: 02.03.2020 12:14

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od gemini »

Ztráta čichu a chuti může být příznakem nákazy:

https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/ano ... 231208_mov
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1175
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Patrol »

Zde taky jedno celkem střízlivé shrnutí: http://www.osel.cz/11083-ako-sa-da-liecit-covid-19.html
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
steve_michalik
Příspěvky: 218
Registrován: 25.02.2020 15:27

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od steve_michalik »

Další článek do T. Pueyo.
Rozebírá vliv, cenu a délku trvání různých protiepidemických opatření.
Stěžejní myšlenka je nejdříve tvrdě udeřit a zarazit rozbíhající se epidemii. Tím získat čas na přípravu sofistikovanějších opatření. Následně tvrdá opatření snižovat, udržovat epidemii na uzdě a přitom opět rozběhnout ekonomiku.

https://medium.com/@tomaspueyo/coronavi ... 9337092b56

překlad
https://medium.com/@krivka.adam/koronav ... 0aedcebd66
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Quido »

2. oběť koronaviru v ČR

zdroj: ČTK
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Pez »

Ranní tiskovka ministerstva zdravotnictví na mě udělala trochu pozitivní dojem, bylo vidět, že profesoři vědí o čem mluví. :nod Teď ještě aby jim to ministr a politici moc nekazili.
Toran@ga
Příspěvky: 307
Registrován: 05.03.2015 17:02
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Toran@ga »

Quido píše: 24.03.2020 11:26 2. oběť koronaviru v ČR

zdroj: ČTK
---------------
Nechci vypadat jako kverulant ale stejně jako ten první mrtvý, zemřel ten nešťastník s koronavirem a ne na koronavirus... (nádor a metastázy do ostatních orgánů, což je poslední fáze...)
Je to blbý, ale prostě umřel místo květnu v březnu
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od PeFi »

Pez píše: 24.03.2020 11:36 Ranní tiskovka ministerstva zdravotnictví na mě udělala trochu pozitivní dojem, bylo vidět, že profesoři vědí o čem mluví. :nod Teď ještě aby jim to ministr a politici moc nekazili.
Pokles R0 z 2,64 na 1,84 a potenciál dalšího poklesu až na 1,2 je naprostá bomba. Pokud se jim to během týdne až dvou potvrdí, tak to bude super. Konečně za resort zdravotnictví byli vidět kompetentní lidé, kteří mají vizi.

Pro ty co neviděli, tak stávající omezení pohybu a shromažďování by mohlo vést k poklesu R0 někam poblíž hodnoty 1,2, což by znamenalo, že na konci dubna bude pouze cca 15 000 evidovaných nakažených. To by mělo znamenat, že to naše zdravotnictví se svými kapacitami ustojí. Klíčové je, aby senioři zůstali zalezlí a neriskovali nakažení.
pedro!
Příspěvky: 137
Registrován: 10.03.2018 11:37
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od pedro! »

PeFi píše: 23.03.2020 13:17 Celní úřad zakázal rodinnému ovocnému lihovaru Žufánek z Boršic u Blatnice na Uherskohradišťsku další výrobu dezinfekčního gelu. Podnik jej vyráběl bez povolení.
Je to skutečně megabordel.

Dne 15.3. vydalo MZCR rozhodnutí http://mzcr.cz/dokumenty/rozhodnuti-o-d ... 135_1.html , kteréžto jsem pochopil jako generální povolení k výrobě a používání oné dezinfekce. Rozkaz Nejsvětější Komise Evropské č. 528/2012 totiž skutečně generálně zapovídá cokoli biocidního a neschváleného vyrábět i používat.

Dne 19.3. MZCR vydalo prozhodnutí http://mzcr.cz/dokumenty/rozhodnuti-o-r ... 135_1.html , kterým se ruší původní rozhodnutí (celé 4 dny staré). V novém rozhodnutí ovšem už není povolené použivání a tak tedy chápu, že používání dezinfekce domácí výroby je opět zatíženo "poplatkem" do 50.000,- Kč.

Už je opravdu těžké najít cokoli, co ještě není zakázané nařízením či směrnicí.
pylorus
Příspěvky: 303
Registrován: 31.10.2016 20:22
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od pylorus »

Pendleři: ahoj rozpadlíci, od večera řeším otázku pendlerů. Konečně se mi podařilo dovolat se na MVČR, kde se potvrdily mé předpoklady.
Po 26.3. 00:00 bude možné vycestovat do Rakouska a Německa s tzv. knížkou pendlera (pendler je ten, kdo týdně překročí minimálně 3x hranici v jednom směru. Kdo měl dovolenou, nemoc musí mít potvrzení od zaměstnavatele).
Pobyt v DE/AT musí trvat minimálně 21 dní. Kdo se vrátí dříve, bude samozřejmě vpuštěn zpět do ČR, ale krom karantény 14 dní PŘIJDE O STATUT PENDLERA!
Kdo se vrátní po více než 21 dnech (horní hranice není omezená), může po 2 týdnech karantény (lékařsky doložená) opět vycestovat.
‐------------‐----------------------------------------------------------------
I'm the light, that shall lead you to darkness... 8-)
Uživatelský avatar
Fraktál
Příspěvky: 263
Registrován: 25.04.2013 17:56
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Fraktál »

PeFi píše: 24.03.2020 12:32
Pez píše: 24.03.2020 11:36 Ranní tiskovka ministerstva zdravotnictví na mě udělala trochu pozitivní dojem, bylo vidět, že profesoři vědí o čem mluví. :nod Teď ještě aby jim to ministr a politici moc nekazili.
Pokles R0 z 2,64 na 1,84 a potenciál dalšího poklesu až na 1,2 je naprostá bomba. Pokud se jim to během týdne až dvou potvrdí, tak to bude super. Konečně za resort zdravotnictví byli vidět kompetentní lidé, kteří mají vizi.

Pro ty co neviděli, tak stávající omezení pohybu a shromažďování by mohlo vést k poklesu R0 někam poblíž hodnoty 1,2, což by znamenalo, že na konci dubna bude pouze cca 15 000 evidovaných nakažených. To by mělo znamenat, že to naše zdravotnictví se svými kapacitami ustojí. Klíčové je, aby senioři zůstali zalezlí a neriskovali nakažení.
+ klíčové je, aby souběžně s tím najelo už opravdu masivní testování, trasování, izolace a cílené karantény, a tím se docílilo R0 pod hodnotu 1. Roušky asi zůstanou, ale mohla by se postupně uvolňovat ostatní přijatá opatření.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od PeFi »

Já jsem to pochopil tak, že cílem není dostat R0 moc pod 1,0. Důvodem bude to, že populací to projde tak jako tak a je lepší, když populací projde řízeně, než kdyby to sem za půl roku vlítlo jako masivní druhá vlna. Takže zatím stále věří, že prodělání zajistí alespoň částečnou imunitu.
Uživatelský avatar
neviditelny
Příspěvky: 102
Registrován: 24.02.2020 22:16

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od neviditelny »

pedro,
jsou i tací, co umějí rozhodnutí MZCR obejít:
https://www.likochem.cz/sada-na-vyrobu- ... u-na-ruce/
Uživatelský avatar
Fraktál
Příspěvky: 263
Registrován: 25.04.2013 17:56
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Fraktál »

PeFi: To mi připadá, že jde trošku proti tomu, co říkali na těch tiskovkách/v rozhovorech dříve, tzn. tvrdé bariéry a inspirace v asijských státech, kde to dostali pod kontrolu (viz právě to masivní testování a trasování, jaké dělají Korejci). Každopádně jakýkoliv postup, který zajistí, že to v našich nemocnicích nebude vypadat jako v Itálii nebo ve Španělsku, bude jistě dobrý.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od PeFi »

Myslím, že pochopili, že totalitní opatření by napáchalo tolik škod, že už hledají rozumný kompromis inspirovaný Jižní Koreou.
rita
Příspěvky: 18
Registrován: 08.01.2016 21:54

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od rita »

Já jenom tak trochu nechápu proč je plánovaný počet nakažených, tj. 15 000 vykládán jako úspěch.... to je stejné jako kdyby Itálie měla 90 000...
dr78
Příspěvky: 294
Registrován: 13.01.2016 19:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od dr78 »

Rito, řekl bych, že úspěch bude pokud počet hospitalizovaných nepřekročí kapacitu nemocnic. A tedy k číslu 15.000 se mohlo dojít druhý směrem. Máme (odhad) 3000 lůžek v nemocnicích. 15% z počtu infikovaných potřebuje hospitalizaci (odhad statistiků z ciziny). Tedy 3000 * 100 / 15 = 20.000 infikovaných. Někteří se uzdraví dříve, jiní později, není to lineární, tak třeba tak nějak se k onomu magickému číslu došlo. Kdo ví.
honzaH
Příspěvky: 116
Registrován: 18.02.2020 12:46

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od honzaH »

J-e-n-n-y píše: 23.03.2020 14:31 Vzhledem k (ne)soběstačnosti ČR v oblasti potravin asi letos zasadím 10x tolik, co normálně, no a večer před spaním si opět pročtu Nezdolného zahradníka :?
Takže je možné, že brzy dojde k vykoupení semínek zeleniny na domácí pěstování?
Odpovědět