Koronavirus v ČR

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Mám nebo měl jsem potvrzený Covid

Ano
33
20%
Ne
135
80%
 
Celkem hlasů: 168
Uživatelský avatar
Hohepa
VIP
Příspěvky: 2972
Registrován: 22.07.2013 21:16
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Hohepa »

Ocet by nestačil ?
Jestli potřebujete uplatnit svou schopnost přežít, pravděpodobně jste předtím něco zvorali.
bacil
Příspěvky: 2094
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od bacil »

Výzva ke kooperaci pro výrobu jednoduchých plicních ventiátorů

Pokud někdo dáte dohromady mechanickou část (zřejmě by to nemělo být složité), udělám k tomu celou řídící elektroniku (vzorový kus až dva dokonce i bez nutnosti cokoli teď kupovat, takže během cca tří dnů včetně spolehlivě napsaného firmware procesoru). Potřebuji jen znát nějaké drobnosti okolo funkce. Pokud máte zájem se do toho pustit, pište mi na PM.

Co to bude z mé strany obsahovat
- řídící deska s procesorem (automotive grade), firmware
- výkonová část pro řízení motorů a ventilů
- displej
- ovládací panel
- napájecí zdroj
- plus asi den-dva na 3D model krabiček a tisk

Jeden, možná 2 kusy dám dohromady s tím co mám doma, ale výrobně to bude prakticky stavebnice, takže to zvládne udělat po krátké konzultaci i ajťák z každé nemocnice. Prosím tedy, aby mechanická část byla v podobném duchu, kdy si nemocnice pořídí 3D tiskárnu, aby toto mohla vyrábět každá ve své režii.

Celkové náklady na jeden ventilátor odhaduji pro elektronickou část do 2000Kč v maloobchodních kusových cenách.

Mechanickou část je nutné upřesnit ale měla by být dělána v podobném stavebnicovém duchu - tedy z dílů to co lze běžně a levně koupit pro robotiku (zřejmě by bylo lepší také použít krokový motor z důvodu že nemá komutátory).

Samozřejmě to nebude mít žádný certifikát, jen svědomí konstruktérů, takže nabízet pacientům oproti podpisu v režimu Krajní Nouze.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
ozon 2,5ppm/30min
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 3379
Registrován: 23.09.2014 14:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

Hohepa píše: 29.03.2020 14:31 Ocet by nestačil ?
Ocet by asi mel podobny ucinky, ale tam se nedostanes pres 8% koncentraci. Pokud mas dost citronovky, muzes si vyrobit, jakou uznas za vhodne. Ocet pouzivam do pracky misto Calgonu. 1 l = 1 kg, kolik ucinneho roztoku si vyrobis z 1 kg citronovky? Ano, jde zase o skladovaci prostor atd. 😀
Nikdy neříkejte, že něco nejde. Dříve či později se totiž vždycky najde nějaký blbec, který to neví, a udělá to.
Uzivatelské Jméno
Příspěvky: 175
Registrován: 01.07.2018 13:26
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Uzivatelské Jméno »

Nejde to udělat na bázi kompresoru? S regulací tlaku a objemu při spuštění?
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 3565
Registrován: 03.09.2012 18:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od bivoj »

bacil píše: 29.03.2020 14:36 Výzva ke kooperaci pro výrobu jednoduchých plicních ventiátorů
.
.
.
...Samozřejmě to nebude mít žádný certifikát, jen svědomí konstruktérů, takže nabízet pacientům oproti podpisu v režimu Krajní Nouze.
Tohle bude kámen úrazu - bez testů spolehlivosti, funkcionality, rušení jiných přístrojů atp (prostě atest) to nemocnicne nikdy nenasadí a to ani proti podpisu pacienta...
Sic semper tyrannis.
Uzivatelské Jméno
Příspěvky: 175
Registrován: 01.07.2018 13:26
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Uzivatelské Jméno »

Resustitační soupravy atestace maj takže by stačila "umělá ruka" co rytmicky mačká měch. V Itálii a Španělsku by byli rádi i za vysavač do huby místo utracení.
bacil
Příspěvky: 2094
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od bacil »

Co jsem viděl vstupní obvody a provedení nemocničních přístrojů, tak to rušení nechytne snad ani od mobilu přímo na tom.

Je lépe být připraven, než pak řešit že nejsou nebo nejsou prachy. Ikdyby nemocnice vyrobila 10 těch ventilátorů, tak ji jeden vyjde odhadem včetně všeho vybavení (tedy i té 3D tiskárny, ale Průša by ji mohl dát nemocnicím za náklady, když ho materiál na jednu tiskárnu vyjde na litr) do 10.000 Kč. Tedy 100.000 za 10 ventilátorů, ne za jeden!

Ještě mě napadlo jedno zlevnění - na ventily by bylo možné použít s velkou výhodou modelářské serva, ale doma mám jen malé MG90 - tak aby to zvládly otočit.

Má nabídka platí. Pokud jsou ochotny ji státní složky využít, rád s tímto pomůžu. Hlavně když vidím, jak se na tom chce kdekdo přiživit, byl by to projekt zvládnutelný každou nemocnicí.

Pokud by to bylo z věcí, které doma nenám, tak by bylo možné použít k řízení průmyslové řídící automaty (PLC), ale pak ta cena by byla tak dvojnásobná.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
ozon 2,5ppm/30min
sigurd
Příspěvky: 163
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od sigurd »

proforma píše: 29.03.2020 14:40
Hohepa píše: 29.03.2020 14:31 Ocet by nestačil ?
Ocet by asi mel podobny ucinky, ale tam se nedostanes pres 8% koncentraci. Pokud mas dost citronovky, muzes si vyrobit, jakou uznas za vhodne. Ocet pouzivam do pracky misto Calgonu. 1 l = 1 kg, kolik ucinneho roztoku si vyrobis z 1 kg citronovky? Ano, jde zase o skladovaci prostor atd. 😀
Na Slovensku(v sieti Kaufland),neviem ako v Česku,dostať už vyše roka ocot kvasný liehový 20%-super materiál pre rozpadlíka ;) (cena 0,4-0,5 euro).
Permonik
Příspěvky: 294
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Permonik »

ad ten samodomo ventilátor...
Ty požadavky jsou tam trochu jiné. Doporučuji se podívat na specifikace, jaké vlastnosti to musí splňovat. To není jen pustit, zavřít, vypustit, ale musí to dodržet určitý průběh tlaku, objemy a podobně. Pro hardcore kutily doporučuji na představu mrknout na YT kanál AvE, který na to dělal "experiment" plus komentáře pod jeho 3 videama. Nic "do provozu", ale na pochopení principu dobré (i komentáře u toho).
Servo MG90 je v podstatě nejlevnější čínský shit určený do bublinkoletu, ne do něčeho, co má držet člověka při životě a v provozu týdny, měsíce nonstop. Navíc se svými 0.2 Nm to neotočí žádným ventilem. Na to se používají solenoidové ventily (ne klasické ale schopné zavřít při nulovém protitlaku). Stejně tak RPi a podobné se nepoužívají ani v žádném důležitém průmyslu, natož u něčeho zdravotnického, co má držet někoho na živu. Když už, PLC by byla výrazně lepší volba. Kromě toho, pokud ale jde o cenu a jendoduchost, tak než ladit sw na pacientovi, tak přibližně ocejchovaný potenciometr nastavující počáteční, udržovací tlak, objem a časy nádechu, výdrže, výdechu, tak by byly mnohem lepší i z hlediska obsluhy personálu. Chápu, že dost lidí má pocit, že to chce dělat "něco" a pokud možno něco víc, než jen šít doma roušky. Rozhodně tu snahu oceňuji. Stát se taky snaží dělat dojem,že hledá a rád využije kdejakou pomoc, ale podle různých firem, které čekají, jestli něco bude, tak na vše sere. Dost firem hlásí, že objednávky chodí víc a víc... jenže do zahraničí, z ČR nic.
PeFi
Příspěvky: 1330
Registrován: 15.03.2014 13:01

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od PeFi »

štaflík_new píše: 29.03.2020 8:22 PeFi s tím peroxidem ti nevím. Jak by ho generovalo a jak by zařídilo, aby poškozoval jen patogen a ne vlastní tkáně. Jinak věřím, že správné či kapacitní dýchání jsou plusem při probíhajíci chorobě. To máš asi dobrý postřeh. Ale ve fázi, kdy se s tělem nic neděje... Nevím.


Narazil jsem na to v literatuře už několikrát. Když má tělo zásoby antioxidantu glutathionu (a dalších), tak se dokáže chránit před oxidačním poškozením. Oxidace je jeden z mechanismů, kterým se tělo brání. Proto se při zánětu generují radikály a dokud má tělo dost antioxidantů, tak se poškození vlastních tkání minimalizuje.
Proto se taky v jistém směru alternativní medecíny laškuje s oxidanty, coby léky, protože krátkodobě to tělo fakt snese. Oficiální medecína tvrdí, že že to je úplná blbost, nicméně některá schválená a dlouhodobě osvědčená léčiva (např. některá antimalarika) na tomto principu fungují, takže to zase taková blbost nebude ...
CombatMedic píše: 29.03.2020 9:44 PeFi: máš nějaý zdroj toho tvrzení o peroxidu? Studoval jsem zdravotnické obory 7let a nyní jsem začal dalším, navazujícím studiem... ale tohl jsem v životě neslyšel. Což neznamená, že to není pravda.
Neutrofily jako jeden z mechanismů generují volné radikály. Je to v češtině zmíněno zde (je to disertačka, tak by to mělo být O.K.):

... Zánět vede k poškození buněčných organel prostřednictvím vysoce reaktivních forem kyslíku, které zahrnují superoxidový radikál, peroxid vodíku a hydroxylový radikál, a které jsou produkovány aktivovanými neutrofily a makrofágy v místě zánětu. Dalším vysoce reaktivním oxidantem je kyselina chlorná, která je tvořena myeloperoxidázou (MPO), enzymem produkovaným především u neutrofilů. Vedle reaktivních metabolitů kyslíku se v oxidačním poškození buněk a tkání, ale i v regulaci důležitých biologických dějů uplatňují také reaktivní metabolity dusíku. Tyto metabolity jsou odvozeny od oxidu dusnatého (NO). NO je důležitým mediátorem zánětu a karcinogeneze ...
https://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace ... e_id=32257

A angličtině třeba zde:
Once neutrophils have migrated to the site of infection, they proceed to engulf the invading pathogens (Figure 2). Various intracellular granules are mobilized and fuse with the phagosome, emptying their arsenal of antimicrobial peptides and proteins into the phagosome [149]. Components of the nicotinamide adenine dinucleotide phosphate (NADPH) oxidase assemble in the phagosomal membrane and generate superoxide, the first in a long line of ROS generated by neutrophils to kill pathogens. The enzyme superoxide dismutase converts superoxide to hydrogen peroxide, which can then be utilized to form the oxidant hypochlorous acid via the azurophilic granule enzyme myeloperoxidase [149]. Hypochlorous acid can further react with amines to form secondary oxidants known as chloramines. These various neutrophil-derived oxidants have different reactivities and specificities for biological targets, with protein thiol groups being particularly susceptible.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5707683/
Bak-ly
Příspěvky: 151
Registrován: 05.12.2015 0:27
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Bak-ly »

Myslím, že toto odkaz jsem tu ještě nikde neviděl. Chtějí ulehčit infolinkám. Zajímalo by mě, jestli bude dotazník využíván i tak, že se jim tam lidi vlastně sami přihlásí a pak je bude čekat neohlášená návštěva... https://koronavirustest.online/
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 3565
Registrován: 03.09.2012 18:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od bivoj »

Dnešní nejnovější update jednoho z predikčních modelů. Neberte ho zas tak vážně, páč je více jak na měsíc dopředu (až do konce dubna...):
predikce-graph-03.png
Sic semper tyrannis.
PeFi
Příspěvky: 1330
Registrován: 15.03.2014 13:01

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od PeFi »

bivoj: Ten model prakticky předpokládá pro nejbližší období již jen lineární nárůst. Kéž by tomu tak bylo.
TomSmith
Příspěvky: 982
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od TomSmith »

bacil píše: 29.03.2020 14:36 Výzva ke kooperaci pro výrobu jednoduchých plicních ventiátorů
MIT předložila ke schválení regulačnímu úřadu nový ventilátor, který by měl být ovládán manuálně tak, aby šel použít i v rozvojových zemích. Náklady by neměly přesáhnout 100 dolarů. Nabídne jej jako open-source.
https://cdr.cz/clanek/mit-vyvinulo-levn ... pen-source
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 3565
Registrován: 03.09.2012 18:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od bivoj »

PeFi píše: 29.03.2020 17:12 bivoj: Ten model prakticky předpokládá pro nejbližší období již jen lineární nárůst. Kéž by tomu tak bylo.
JJ, zhruba za 9-10 dní by (při zachování současných karanténních opatření) mohl přejít nárůst do lineárního a po dalším cca týdnu by mohl začít mít sestupnou tendenci - resp sestupná tendence počtu nových případů denně.

Jenže predikce na takto dlouhou dobu jsou už blíže spíš věštěním z kávové sedliny, páč je zatím strašně málo relevantních dat. (A data z okolních států se dají použít pro modifikaci parametrů jen omezeně nebo vůbec).

Taky člověk úplně netuší, co přesně udělá vláda. Ten graf platí vždy k současnému stavu opatření. Jestli zase něco zakáže nebo naopak povolí, tak to z daty taky může zamávat - např. kdyby povolila pendlery a otevřela obchody, tak se na nějakou lineární křivku může zapomenout a rozběhne se to zpět do exponenciály...
Sic semper tyrannis.
Uzivatelské Jméno
Příspěvky: 175
Registrován: 01.07.2018 13:26
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Uzivatelské Jméno »

Nedávno mi přišly masky s filtrama od nejmenovaného jediného výrobce v ČR. (mam doma sice pár M10M ale jen velikost 3 což nesedí na všechny domácí huby a ted mi to navíc prošlo z rodinýho rozpočtu ). Čekačka 5 dní a individuální komunikace. Prostě mi nepříjde že by byli zavaleni prioritníma zakázkama pro stát, kraje a okresy.
PeFi
Příspěvky: 1330
Registrován: 15.03.2014 13:01

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od PeFi »

... navrhne zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí ...
https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/p ... omaci_lesa

Bytová krize jim byla dlouhá léta ukradená, ale najednou to jde. Aneb nemám jiné vysvětlení, že už se chystají, že miliardáři budou ve velkém skupovat byty od lidí neschopných splácet hypotéky ...
Uživatelský avatar
sphinx
Příspěvky: 70
Registrován: 13.09.2016 22:59
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od sphinx »

To druhé je pravda. Na ty šílící hypotékáře se chystá spousta lidí s hotovostí.
Be brave. Be honest. Be free.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 3379
Registrován: 23.09.2014 14:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

https://www.forum24.cz/doktorka-sona-pe ... -priznaku/

Rozhovor s MUDr. Pekovou. Otestovala cca 400 samoplatcu, ktere hygieny a doktori odmitli, mezi nimi bylo 5 % pozitivnich.
Nikdy neříkejte, že něco nejde. Dříve či později se totiž vždycky najde nějaký blbec, který to neví, a udělá to.
Uživatelský avatar
Jim Corbett
Příspěvky: 159
Registrován: 19.02.2016 8:21
Pohlaví: malé, zrzavé

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Jim Corbett »

Komplexní text o všem co se týká Covid - 19. Uspokojí i zdejší milovníky vědy, grafů a statistik. https://echo24.cz/a/SyLDa/covid-19-se-p ... ii-zvladne
Předem varuji některé "rozpadlíky" před četbou. Mohli by dojít zdravotní úhony, protože Karel Drbal, který vyučuje imunologii a systémovou biologii na Katedře buněčné biologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, tam chválí Merkelovou. Tak pozor na to... :D
Odpovědět