Koronavirus v ČR

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Mám nebo měl jsem potvrzený Covid

Ano
96
39%
Ne
151
61%
 
Celkem hlasů: 247
Uzivatelské Jméno
Příspěvky: 292
Registrován: 01.07.2018 14:26
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Uzivatelské Jméno »

Řekněme že vyrobce kvuli zákazu prodeje P3 filtrů plebsu nebudu přímo jmenovat ale nejde se netrefit. Masku jsem vzal tu civilní, univerzální velikost pasuje i dětem a dýchací odpor s prachovym filtrem je oproti M10 snad třetinovej. Zřejmě na mě ale zbyde stejně M10. Narážím tim samozřejme na stesky zdravotníků, samospráv a vítání hadrů z číny. Chápu že chtěj třeba 300 000ks zítra ale když se nedá zakázka tak se nerozjede žádná výroba nikde a ani současná nabídka neni zatím vyčerpána. Voják se stará voják má.
zedik
Příspěvky: 987
Registrován: 29.03.2016 20:41
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od zedik »

P3 filtry není zakázaný prodej pokud to není novinka z víkendu.Jdou stále sehnat jak Airclean od Maliny tak sigmácké filtry..Otázkou je budoucí dostupnost,protože s nimi všichni počítají jak do těch předělaných šnorchl masek tak do tíštěných 3D respirátorů
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ivana »

proforma:
Proč kyselina citrónová? Můžeš mi prosím přiblížit myšlenkový postup? Zničí to pH?
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

Protoze na rozdil od octa si ji muzes udelat na vic % nez 8, ktere ma ocet. Dobre se skladuje, nezabere tolik mista jako baterie octovych lahvi. A jelikoz ma virus lipidovy obal (tuk), tak by to melo narusovat jak vyrazne kysele, tak vyrazne zasadite (mydlo) prostredi.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Novulk

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Novulk »

Jim Corbett píše: 29.03.2020 20:53 Komplexní text o všem co se týká Covid - 19. Uspokojí i zdejší milovníky vědy, grafů a statistik. https://echo24.cz/a/SyLDa/covid-19-se-p ... ii-zvladne
Předem varuji některé "rozpadlíky" před četbou. Mohli by dojít zdravotní úhony, protože Karel Drbal, který vyučuje imunologii a systémovou biologii na Katedře buněčné biologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, tam chválí Merkelovou. Tak pozor na to... :D
Autora textu, dr. K. Drbala, znám osobně, byť relativně letmo, a určitě doporučuji jeho názory na věc brát vážně.

Tím ovšem vůbec netvrdím, že situace, v níž nyní žijeme, není velmi vážná, možná časem bude i kritická. Ale ty důvody jsou podle mě primárně ekonomické a společenské, nikoli (zejména) epidemiologické.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od bivoj »

Autora textu, Dr. K. Drbala, NEznám osobně, nicméně v textu je mnoho nepravd, dá se říct až lží (hlavně jsou zkreslovány data). Těžko říct kolik z nich je nevědomých a kolik vědomých s tím, že nechce vyvolat paniku.

Jen jeden asi nejkřiklavější případ - pokud je mi známo, tak smrtnost se počítá jako poměr těch co zemřeli a těch, co, ač byli nakaženi, nezemřeli (tj se vyléčili). Nijak se do ní nepočítá "kolik je zrovna teď ještě nakažených", protože u této skupiny nedokážeme ještě vůbec říct, kdo z ní zemře a kdo přežije - to se ukáže až na konci pandemie, až budou všichni z nakažených buďto mrtví, nebo vyléčeni.

Takže, data za celý světa mluví zcela jasně, k dnešnímu dni a hodině tu máme:

150 889 vyléčených
33 691 mrtvých

Smrtnost je tedy momentálně cca 18,28% a ne nějakých 1-4% o kterých se mluví v článku.
(Z celkem nakažených 184580 z této skupiny zemřelo 33691 lidí.)

Chápu, že účelem článku je ovce uklidnit a ne vystrašit, ale pls - když jsou známy reálná čísla, tak ať z lidí (alespoň těch co si to umí spočítat) nedělají blbce...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od pepaf »

Počítáš přesné poměry z čísel ze statiky.
Ti mrtví jsou asi přesné číslo.
Ty uzdravené máš taky ze statistiky - tj. ty, co byli testováni a ví se o nich.
Ale vůbec Tvůj výpočet nezohledňuje to pravděpodobné číslo těch, co se sice nakazili SARS 2, ale jsou bez projevů a taky bez testování, tak že v žádné statistice nefigurují...
A je velmi pravděpodobné, že existuji - jde jen o to, kolik jich je.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od PeFi »

Drobná připomínka: Tuším, že smrtnost se počítá z nemocných (mají projevy nemoci) ne ze všech nakažených. Ale mohu se mýlit. Každpádně i u SARS WHO uvádělo během epidemie čísla o dost nižší, než jaká nakonec byla celková bilance, a úplně stejnou taktiku nyní používá u COVID-19.
Naposledy upravil(a) PeFi dne 29.03.2020 23:02, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Jim Corbett
Příspěvky: 159
Registrován: 19.02.2016 8:21
Pohlaví: malé, zrzavé

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Jim Corbett »

Tohle je také zajímavý názor. Samozřejmě bude opět nestravitelný pro ty, kteří se těší na opravdové PostApo, superkrizi a časem i nějaké to stříleníčko v ulicích. My co se na ten bordel zase až tak netěšíme, bychom tuhle šaškárnu s hadry na hubě už raději ukončili... ;)

https://www.forum24.cz/prodluzovani-nou ... ronavirus/

Ještě na okraj rada: Pokud chcete opět otevřít své sportovní potřeby, obuv, nebo oděvy, tak s nimi začněte prodávat psí granule a kočičí kozervy. To se může a Bureš team to požehnal... Mnozí tak zase začínají fungovat, zaplaťpánbu... ;)
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od bivoj »

Uvidíme v dlouhodobějším horizontu - zatím je to na dělání závěrů moc krátká doba a extrémy jsou z obou stran.

Nicméně pokud mám počítat čistě statisticky, tak prostě musím brát jen čísla vyléčených a mrtvých a ne nějaké "co kdyby". Navíc si osobně myslím, že na SARS-CoV-2 zemřelo i spoustu lidí, kteří naopak zase NEBYLI zaznamenáni do statistiky - jednoduše proto, že zemřeli aniž by byli dopředu diagnostikováni a nikdo u nich nevěděl, že mají COVID. A posmrtně se, pokud vím, zatím testy nedělají nikde.

Takže to podle mě zcela vyváží to, že na COVID umírají pacienti kteří "nezemřeli na COVID ale s ním"...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od bivoj »

PeFi píše: 29.03.2020 23:00 Drobná připomínka: Tuším, že smrtnost se počítá z nemocných (mají projevy nemoci) ne ze všech nakažených.
Ne. Viz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Smrtnost
...ze skupiny zasažené určitým jevem, například chorobou...

Nikoliv z těch, co "mají projevy nemoci" (mimochodem, jak bys chtěl určit hranici co už je to mají projevy nemoci? Dvakrát zakašle - ještě nemá, třikrát zakašle - u má!) ale z těch co jsou chorobou zasaženi, byť by byli jen pasivními přenašeči. Takže ten výpočet ze skupiny známých nakažených - pozitivních na coronavirus - je naprosto v pořádku.
Naposledy upravil(a) bivoj dne 29.03.2020 23:14, celkem upraveno 1 x.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od bivoj »

štaflík_new píše: 29.03.2020 23:06 Ne Bivoji, musiš brát počet nakažených a uzdravených vs. počet mrtvých. A to první číslo neznáš ani řádově. Drtivá většina lidí se uzdraví bez testu, často ani nevi, že to měli.
Ne Štaflíku, musíš brát počet vyléčených (těch co nezemřeli) a počet těch co zemřeli. Protože u těch, kteří jsou ted nakažení NEDOKÁŽEŠ KURŇA URČIT, kdo z nich zemře a kdo bude žít. Takže k nějakým výpočtům je počet momentálně nakažených úplně k ničemu, protože nevíme, kolik z nich zemře.

Jediné jisté a relevantní údaje jsou, kolik lidí nákazu přežilo a kolik na ni zemřelo. Na úplném konci nebude už žádný nakažený (ideálně), jen mrtví a uzdravení. A jen z mrtvých a uzdravených se smrtnost počítá, z ničeho jiného!!!
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
FarmářJan
Příspěvky: 537
Registrován: 15.04.2013 21:40
Pohlaví: muž
Bydliště: v horách

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od FarmářJan »

Říkal jsem si, že když u těch víkendových mrtvých už nepsali vysoký věk a všechny choroby, kterými trpěli, že to začalo kosit mladší a zdravé . A ono to je tak https://www.novinky.cz/zahranicni/koron ... e-40318523
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od PeFi »

bivoj: V anglicky psaných zdrojích mají zavedený pojem case fatality rate (CFR) a dokud nejsi "případ", tak do statistiky nevstupuješ a případem se staneš, když ti doktor diagnostikuje nemoc.

Pak taky mají IFR (infection fatality rate) a tam pak opravdu započítávají všechny nakažené, včetně těch bezpříznakových. Ale jaká je správná česká terminologie, to fakt nevím. Já měl za to, že smrtnost = CFR a že IFR kdosi překládal jako infekční úmrtnost.
jees1234
Příspěvky: 67
Registrován: 26.01.2020 14:09

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od jees1234 »

Aktuální zpráva:

Mezi oběťmi koronaviru je sestra z Thomayerovy nemocnice. Zemřela doma
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/koro ... domaci_bur

Tak to evidentně nebude kosit jenom stařečky a babičky těsně před smrtí... :(
Druhá zvláštní věc je, jaktože doma? To jí nikdo nepomohl? Proč nebyla v nemocnici na ventilátoru?
Nebo se její stav zásadně rychle zhoršil?
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od PeFi »

bivoj píše: 29.03.2020 23:12 A jen z mrtvých a uzdravených se smrtnost počítá, z ničeho jiného!!!
Trochu problém je v tom, že abys mohl být uzdravený, tak napřed musíš být nemocný a mezi nemocné se dostaneš tak, že máš příznaky a jsi vyšetřen a je u tebe stanovena diagnóza. Dokud se neprovede plošný screening, tak se neví, kolik lidí se infikovalo.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Rafael »

Statistika je přesná věda na základě nepřesných údajů, tedy i pozorování, plánování, sumarizace a analýzy dost často hodně neúplných nebo zkreslených hodnot.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ivana »

proforma:
Já pořád přemýšlím, jestli je to nutné. Jabka, brambory a zelí můžu bez problému hodit na tři dny do karantény. Ale co salát a pampelišky? Na vzduchu to zvadne a karanténa v ledničce myslím není to pravé, ale ještě to prozkoumám. Na jabka se doporučuje i soda (opět nasycenej roztok?), bude to mít navíc i výhodu, že odstřelím zbytky pesticidů, kterých třeba na mém oblíbeném Golden Delicius může být až 14 různých.
Další věc, co mě napadla: kdo má doma kvalitní výrobky, může použít metodu alkoholovou. Potvora nepřežije minutu v 62%-71% alkoholu. Já bohužel doma nemám.

Tady https://eu.usatoday.com/story/money/foo ... 901725001/ píšou, že důkladné omytí odstřelí 90% kontaminace, ale doporučujou umývat i banány.

Potravinářská kyselina citrónová je na můj vkus příliš drahá, je nějaký argument proti technické?
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od PeFi »

Ivana: A co to na 30 minut ponořit do slabého roztoku Sava Originál nebo jiné desinfekce používané jako (nouzová) desinfekce pitné vody ?
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od bivoj »

2 - Štaflík - Já nic nevyvolávám. Naoppak.
Navíc, já si velmi rád počkám na konec celé této věci, kde budou už dostatečně známá data. A s neskrývanou skromností si myslím, že moje čísla a moje odhady (výpočty) budou velmi blízko číslům, co budou známy za dva-tři roky...

Já spát chodím až kolem 04:00 - 05:00 takže v noci si sednu ven, čučím na hvězdy (pokud lze) a přemýšlím o nesmrtelnosti chrousta... :D ;)
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Odpovědět