Koronavirus v ČR

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Mám nebo měl jsem potvrzený Covid

Ano
96
39%
Ne
151
61%
 
Celkem hlasů: 247
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od bacil »

Ta matematika takhle lineárně vůbec nefunguje. Virus má nějakou dynamiku vývoje.

Je potřeba podchytit a izolovat ty varianty, které jsou agresivnější, které díky principům evoluce budou potlačeny na nulu co nejdříve. Pokud by se tomuto dovolilo šířit, už by to svět asi nedal.

Naopak "soft" varianty se promění na obyčejnou "virózu", se kterou se dá žít kde 99% lidí ani nepůjde k doktorovi. Takže promořenosti populace se dosáhne ve výrazně kratším období. Opět to ale předpokládá nějakou imunitní reakci organismu, kde zatím nic nevíme. Léky, které tu byly zvoleny, jsou velmi dobré, možná by nebylo od věci poočku ještě sledovat jak to dělají v RF po zkušenostech s taliány.

Otázka ale je, jak to bude dál s mužskou plodností.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
veve
Příspěvky: 121
Registrován: 27.02.2020 20:22

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od veve »

Pandemický plán se tvoří teď, proto je to "nový" virus - nikdo ho nezná (neuvažujeme krajní a spekulativní teorie), chřipkový plán nepasuje na 100%.

Dlouhodobá strategie může mezi lidi až když máme nějakou míru pravděpodobnosti. Pořád nevíme před čím stojíme (opět, někteří tvrdí že vědí, ale..), témata jako imunita, následky, úmrtnost, šíření, mutace, druhá vlna, atd..

Jak naše vláda říkala - jsme ve válce s virem, takže běžný občan je běžný voják a ten plní rozkazy, nepotřebuje znát strategii :lol:

Takže se bojím, že není možné teď lidem říct, co bude za pár dní, ikdyž ten tlak se bude zvyšovat a i nervozita.. pro mě lepší varianta když mezi řádky řeknou že neví, než aby zase tvrdili jak se nic neděje a zase naštvali lidi. Jo, čekání je často to nejhorší.
Mrkva
Příspěvky: 377
Registrován: 09.03.2013 2:02

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Mrkva »

Bacile, ano, takhle konstantne to nefunguje. Nicmene pokud potrebujes rizene promorit vsechnu (nebo vetsinu) populace bez toho, aby doslo k prekroceni nejake pevne hranice (kapacita zdravotniho systemu), je konstantni pocet nakazenych tou nejoptimalnejsi cestou. Pokud by to mela byt exponenciala s vrcholem na 15000, bude to jeste *mnohem* roztahlejsi do casu. Ve zbytku komentare tak nejak predpokladas, ze nejaka "agresivnejsi" a "soft" varianta vznikne. Docela by me zajimalo z ceho vychazis - protoze co si tak vybavuji, tak to rozhodne neni garantovane.

veve: zname (zhruba) CFR, procento lidi vyzadujici hospitalizaci, procento lidi, co skonci na ARO, rychlost sireni v nekontrolovanem prostredi, rychlost sireni v kontrolovanem prostredi. To by uz na nejake odhady mohlo stacit. To, ze si myslim, ze z toho neni zadne rozumne cesty ven je prave zalozeno na tehlech informacich.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od bacil »

Ach jo.

99% nejde k doktorovi = neví se o nich
1% má být <15000 lidí, dejme tomu 10.000

10M/1% je 100.000 / 10.000 * 3 týdny = 30 týdnů ===> půl roku a mají to všichni.

Ale je to nelineární systém, takže tam přibudou nějaké derivace, integrály a ve výsledku i zlomky. Ale pro řádový nástřel hodnot a představu jak to funguje, je to snad pochopitelné.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Mrkva
Příspěvky: 377
Registrován: 09.03.2013 2:02

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Mrkva »

A na tech 99%/1% jsi prisel jak?
drigon
VIP
Příspěvky: 2951
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od drigon »

hrd píše: 01.04.2020 17:06 V navyšování pravomocí. "Flastr" neboli pokutu na místě či ve správním řízení atd. je samozřejmě možné udělit i teď.
gemini píše: 01.04.2020 16:52 Nechápu, kde je problém...
Návrh pro :star :star
A ještě bych ty jenchripkare posedané někde v houfu dal do karantény kde by podmínkou jejího ukončení budou dva negativní testy po sobě jdoucí (a sami si je zaplatí). O víkendu jsem viděl kousek od "hladového okénka" houf cyklistů lemcajicich pivo a limo, kteří absolutně sra.i na hospodského který jim říkal ať drží rozestupy a někteří byli ještě agresivní. Tudíž za "borecky" venku netrestat hospodského (nemá pravomoc k rozehnání davu), ale potrestat ty, co na to kašlou. Tudíž flastr + karanténa + 2 vlastní testy negativní po sobě jdoucí.
Totéž pro lidi, co si udělají posezení, nebo mejdan někde v hospodě ( jak o tom říkali o víkendu v TV, že si v Praze udělali diskotéku). Ale tady potrestat i s majitelem zařízení ( nemá nikoho co pouštět dovnitř).
Koukej tak, aby jsi viděl.
drigon
VIP
Příspěvky: 2951
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od drigon »

Ještě drobná technická k mému předchozímu příspěvku.
Roušku v autě bych zrušil pro členy rodiny jedoucí v jednom autě. Jak říká moje partnerka: Spíme spolu v jedné posteli, malá vedle nás na postýlce a v autě máme mít hadr na puse? Vždyť to nemá smysl.
Akorát bych dal povinnost mít roušku u sebe (auto se může rozbít).
Jestli mohu prosit admina: slucte tyto mé dva příspěvky dohromady, ať tyto mé návrhy mají pánové a dámy pohromadě. Děkuji.
Přeji hezký den a jsem s pozdravem. M.
Koukej tak, aby jsi viděl.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od viktor »

hm...kouknul jsem na ten rozhovor :-) nechapu jak tak vytizeny clovek jako je plk.Prymula najde cas a nervy na cca 1/2 hodinovy rozhovor se "svazackou" z CT ? Proc proste na ni neposle tiskovou mluvci, ci mluvciho at ji proste někdo uz konecne posle do riti. To je minimalne 1 hodina ztracena rozhovorem s nekym kdo se mermomoci snazi najit libovolnou chybu na cemkoliv co udela cesky stat.
Od zacatku této koronovirove zalezitosti rikam ze serum nebude, není na rymu, není ani na zadny virus. Zkousi se lecos a občas to funguje. Ale primo serum není a nebude. Takze nikdy nebude zadna zazracna "pilulka" na viry.
Viry se neustale meni, ted asi 3 mesice od zacatku ja znamo asi 7 ci 9 verzi.
Tahle zalezitost skonci az vir proste zmutuje do méně nebezpecne formy.
Proste to co se dela je boj o to získat cas. a cas je třeba i radne vyuzit. K cemu, to uz je otázka jiného charakteru. Protože udalosti bezi prekotnym tempem.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
sphinx
Příspěvky: 86
Registrován: 13.09.2016 23:59
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od sphinx »

Jak tu nekdo psal, ze po testech do populace pro pruzkum rozšíření nakazy by takova cisla nezverejnili - myslim, ze uz na to zacinaji lidi pripravovat, viz dnesni clanek u Babiše:
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/hlav ... omaci_kuce
Be brave. Be honest. Be free.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Wdog »

PeFi píše: 02.04.2020 0:13 Za uplynulý měsíc jsem nezískal pocit, že by dlouhodobá strategie existovala.
...
Ta strategie neexistuje, protože nikdo, ano vlády jednotlivých zemí, naprosto netuší, jak tuto pandemii aktivně vyřešit. Nemají vakcínu, nemají spolehlivý masově dostupný lék. Možná snad jen ti, co si s virem pohráli v laboratoři, vědí více.
Každá vláda se jen snaží hrát o čas a zamezit rychlému šíření viru, které může způsobit přetížení a kolaps zdravotnictví. Už jsem to tady psal, jsou to takové ústupové boje, kdy se jen reaguje na postup protivníka (viru) a čeká se, až se protivník vyčerpá (virus zmutuje do neškodného).

Kdybych měl použít analogii s vojenskou historií, tak teorie o přirozené imunitě ála Boris Johnson mi připadá jako kapitulace ČSR před Hitlerem, kdežto karantény a opatření mohou být jako Polsko (bojovalo a prohrálo), nebo jako Finsko (bojovalo proti SSSR a zachovalo si svobodu, i když s těžkými ztrátami). Ve všech případech ty národy jako celky přežily, ale ztráty byly. Psychologicky je asi lepší bojovat (něco dělat) a prohrát, my si totiž to stigma z kapitulace před Hitlerem asi neseme dodnes.
Nuwara
Příspěvky: 553
Registrován: 17.02.2012 11:07
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Nuwara »

Tak postupně.

V mém posledním přístupu jsem nepopisoval co by se mělo dělat, ale to co se podle mě aktuálně dělá. Prostě popis situace. Rozhodně jsem nepsal, co by teď měl být ideální postup, na to má každý svůj názor a ty se dost liší. A určit, který je ten správný a jediný neumí teď nikdo.

PeFi: Ten pandemický plán je jen popis toho, co by mělo dělat, ale k promyšlení či dokonce realizaci tohohle nápadu nedošlo. Prostě úřední šiml byl spokojen, že existuje něco, co se jmenuje "Plán" a měl to za hotové i když to byla spíš jen strategická úvaha bez popisu taktik, jak toho dosáhnout...

Mrkva: nemíchej tam úvahy o promoření, o tom jsem nepsal. Zavřené hranice mají smysl i pokud postupuješ jinak než ostatní země a nechceš si do toho modelu pustit vnější vlivy.

Viktor: Prymula dává rozhovory, protože to je teď jeho práce. On je řídící a odpovědná osoba. Jeho úkolem není "sedět v laborce a koumat". Protože uklidňovat obyvatelstvo je taky dost důležité (z pohledu těch, co se snaží něco realizovat). Je momentálně nejlepší mediální figura, nějakého panáka jako mluvčího by nikdo neposlouchal.
Sérum možná někdy bude, ale když, tak za dlouho.

Wdog: Více méně souhlasím, zejména s popisem psychologického efektu.
„Náhoda nepomůže tomu, kdo si nepomůže sám.“
Sofoklés
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od viktor »

:head :head :head
je to marny, je to marny...
plan existuje, nase vláda s tim nemá co delat, vakcína nebude ... zkuste občas zapnout tu věc mezi ušima a ne jen google :-)
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
pavel.venom
Příspěvky: 50
Registrován: 03.06.2018 23:42
Pohlaví: muž
Bydliště: Liberecko

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od pavel.venom »

Chtěl bych všem tady poděkovat za super zpravodajství, grafy atd atd. Jinak myslím, že pan Prymula je - Jim Corbett. :lol: :lol:
Naposledy upravil(a) pavel.venom dne 02.04.2020 10:52, celkem upraveno 1 x.
Nuwara
Příspěvky: 553
Registrován: 17.02.2012 11:07
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Nuwara »

Viktor: Ještě jsi tam zapomněl napsat, že nás zachrání Aštar Šeran. Informační hodnotu to má asi stejnou.
„Náhoda nepomůže tomu, kdo si nepomůže sám.“
Sofoklés
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od viktor »

NUwaro to také nebyla informace, jen male pripomenuti ue informaci je a bylo receno dost. Jen je to proste chce zpracovat. Proforma uz také dosla k zajimavym koncum. Nebo se pletu ? Problém je ze informacni tok je tak vytrvaly ze strasne zapominate na to co bylo :-).
Nemxslim si ze by pan Prymula byl osobne přítomen. Na to asi nemá cas. Nicmene jsem presvedcen ze forum je pod kontrolou. Pokud ne, jsou to ještě vetsi "cunkari" nez jsem si myslel.:-)
Co chces ještě slyšet ? Vše bezi jak má, plan je a bude konec az na to to bude ten spravny cas. To je vse, jen se bojim toho kam az chteji dojit. Rvacka je mezi temi co to chteji ukoncit a mezi temi co to chteji prodlouzit. A my ? My do toho nemame co kecat :D .
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Nuwara
Příspěvky: 553
Registrován: 17.02.2012 11:07
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Nuwara »

No vidíš, a teď zas mluvíš rozumně :-)
„Náhoda nepomůže tomu, kdo si nepomůže sám.“
Sofoklés
Uživatelský avatar
MartinSk
Příspěvky: 193
Registrován: 18.09.2016 11:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Ještě mám...

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od MartinSk »

Objevují se úvahy o možném pilotním otevření škol - jak se budou chránit učitelé, kteří jsou podstatně rizikovější skupinou než žáci? Nevím kolik z učitelů by dalo výuku s respirátorem. Navíc při neustálém mluvení by jejich spotřeba byla závratná... Je schopen zřizovatel školy zajistit všechny potřebné ochranné pomůcky v takovém množství? Já bych tady s tím ještě chvíli počkal - velká část učitelů to nyní již zvládá na dálku. A má to i velice výchovný efekt na rodiče. Komunikace funguje oběma směry a rodiče se snaží. Aspoň tak to funguje u třídy, kterou má přítelkyně u nás doma v obýváku...
Generálmajor Carl von Clausewitz: "Laikové studují strategii, stratégové studují logistiku..."
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od bacil »

Mrkva - je to model pro slabší vir. Když by byl silný jako v počátku, kdy má poměr napodchycených (lehký průběh včetně hygienou odmítnutých) 90%/10% evidovaných.

Aktuálně to ale vypadá na 96%/4% (to je těch 92000 z naší úterní simulace), což je - jednak děsivé číslo nakažených ale zároveň dobrá zpráva že vir skutečně slábne!
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
sphinx
Příspěvky: 86
Registrován: 13.09.2016 23:59
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od sphinx »

A něco k reinfekcim a získané imunitě, kterou si jsou vědci stale méně jistí:
https://www.aazdravi.cz/lidske-telo-si- ... -se-vedci/
Be brave. Be honest. Be free.
Del-in
Příspěvky: 233
Registrován: 28.05.2015 1:07
Pohlaví: žena

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Del-in »

příspěvek do debaty o možné imunitě

Co víme jistě je, že byl proveden malý experiment s makaky (makak rhesus). Čtyři z nich byli vystaveni viru a nakazili se, vykazovali příznaky COVID-19 a byla u nich prokázána vysoká virová nálož. Za dva týdny se uzdravili a v jejich krvi byly prokázány protilátky. Vědci se dva z makaků pokusili znovu infikovat, ale neúspěšně, což by mohlo svědčit o vzniku imunity. Z malé zvířecí studie se ale těžko dají dělat nějaké závěry.

je to citace od dr. Štefánka, web www.stefajir.cz

odkaz na studii
https://www.biorxiv.org
odkaz na další článek
https://www.newscientist.com

informace stále stejná, máme nejistotu hraničící s jistotou, že víme, že nic nevíme :roll:
Odpovědět