Koronavirus v ČR

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Mám nebo měl jsem potvrzený Covid

Ano
96
39%
Ne
151
61%
 
Celkem hlasů: 247
pylorus
Příspěvky: 303
Registrován: 31.10.2016 20:22
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od pylorus »

Zajímavé otázky k promoření :https://www.stefajir.cz/pojdme-se-promorit
‐------------‐----------------------------------------------------------------
I'm the light, that shall lead you to darkness... 8-)
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

Indy píše: 06.04.2020 15:48 S tim ockovanim proti TBC to bude (jako v medicine casto) slozitejsi:
On v podstate nikdo nevi, kolik by pri statisticky velkem vzorku nove ockovane poulace bylo komplikaci. Navic je to i v pripade lidi, co dodrzuji karantenu riskantni.
Proc by ockovani pro lidi, kteri jsou v dobrovolne karantene (home officy, OCR apod.) melo byt riskantni? Nemam na mysli ty, kteri jsou v karantene kvuli podezreni na nakazu, ale to jsem uvedla hned v puvodnim prispevku. A proc ocekavas nejake vyraznejsi % komplikaci s ockovanim? V CR se povinne proti TBC ockovalo tusim od r. 1950 do r. 2005, takze u velke casti obyvatel by slo jen o preockovani. Tam bych naopak komplikace ocakavala minimalni, pokud se ockuje stale toutez vakcinou. Nove by tak byli ockovani prakticky jen teenageri a deti, ale u nich je to s otaznikem, protoze k-virus snaseji nejlepe, takze tam by asi ani nebylo potreba prvo-ockovat.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Permonik
Příspěvky: 499
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Permonik »

Proforma: Kvůli očkování novorozence proti TBC jsem teď na to koukal, protože se neočkuje kromě rizikových skupin. Vakcína je +- mizivě účinná proti současným TBC kmenům, nová není (zatím, až někdy ve vzdáleném budoucnu) a tak se jednak očkuje jen z rizikových skupin a pak ten hlavní problém, kvůli tomu, že je na prd, tak se ji moc nevyrábí a často prostě není.
Tonda
Příspěvky: 234
Registrován: 11.03.2020 11:48

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Tonda »

Fabulous píše: 06.04.2020 12:56 Nic jiného, než řízené promoření nám totiž v dané chvíli nezbývá. Hermeticky uzavřený zdravý ostrovní stát v moři okolní nákazy asi nikdy nebudeme. Je to nemožné.
Souhlasím, ale jak se na to díváš jako rozpadlík? Zařadíš se do stáda, odložíš masku a necháš se nakazit, nebo to mám chápat tak, že rozpadlík si počká na promoření lůzy a sám se do té doby bude aktivně chránit?

Odložili jste někdo ochranu? Nebo dál jedete ve stejném režimu? Prostě za každou cenu se chránit, abych to nechytil?
Indy
Příspěvky: 191
Registrován: 01.09.2017 21:50

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Indy »

Riskantni- mysleno takto:
- Nemuzes spolehlive zjisti, kdo uz je nakazen
- kombinace ockovani + viroza muze byt hodne nepekna (existuje napr. tzv. ADE-antibody dependent enhancement, cili protilatky funguji v nekterych pripadech jako urychlovac nemoci a zhorsuji prubeh)
- uz ted je problem pouzit off-label leky, ktere jsou registrovane na trhu. Na TBC-vakcinu v kombinaci s coronavirem zcela jiste bude nutne nejdrive rozjet sudii (cili vysledek v nedohlednu)
Uživatelský avatar
MartinSk
Příspěvky: 193
Registrován: 18.09.2016 11:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Ještě mám...

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od MartinSk »

A hlavně jak to promoření na školách vydrží učitelé... Mluvte celé dopoledne s rouškou nebo respirátorem. Kolik jich budete potřebovat - dvě do každé vyučovací hodiny? Hodně učitelů je starších i se zdravotními problémy. Tohle mi přijde docela drsné... Učiním dotaz u některého starosty, zda si je vědom svých povinností jako zřizovatel školy.
Generálmajor Carl von Clausewitz: "Laikové studují strategii, stratégové studují logistiku..."
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

@Permonik: netusim, jak je vakcina ucinna proti soucasnym kmenum TBC, ale pokud je stale vice resistentnich kmenu, tak to asi smysl ma.
Ja jsem preockovani proti TBC navrhovala v te souvislosti, ze se ukazuje zajimava korelace mezi populaci ockovanou proti TBC (povinne ockovani) a vyvojem epidemie a smrtnosti na k-virus v dane zemi. Pokud by to melo souvislost (ne jen korelaci), tak by asi stalo za to posilit imunitu proti TBC mimoradnym preockovanim a tim ochranit pomerne znacnou cast poupulace pred tezkym prubehem nemoci.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Ortvar
Příspěvky: 288
Registrován: 03.01.2017 18:10
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ortvar »

Ochranu v rozumné míře zachovávám. Respirátor + rukavice, často mít a desinfikovat ruce. Omezení kontaktů na nejvyšší možnou míru. Ale zase to nepřeháním.

Jinak tady je postup Američanů při operaci COVID pozitivního pacienta.


COVID protokol oblékání a svlékání operačního teamu

Oblékání :

Ve filtru :

1. odstranit všechny personální věci a ozdoby, telefon, klíče atd.

2. dlouhé vlasy svázat do drdolu, zabránit jakkoli trčení vlasů zpod čepice

3. nasadit kuklu nebo čepici

4. provést hygienickou desinfekci rukou

5. nasadit respirátor třídy FFP3 a provést zkoušku těsnosti

6. nasadit druhou čepici (velkou)

7. nasadit ochranné brýle

8. nasadit ústenku přes respirátor

9. druhá osoba provede kontrolu těsnosti a usazení pomůcek

10. obléct spodní nesterilní rukavice (kvůli postupu svlékání)

11. obléct operační plášť

12. obléct horní nesterilní rukavice


V umývárně :

1. provést standardní chirurgickou desinfekci rukou

2. obléct spodní sterilní rukavice (kvůli postupu svlékání)

3. obléct operační plášť

4. obléct horní operační rukavice



Na sále : Operujeme, omezit na minimum kontakt s ostatním personálem !!

Svlékání :

Na sále :

1. Utřít velkou kontaminaci horních rukavic jednorázovou rouškou (velké krytí)-do biohazard pytle

2. Umýt rukavice desinfekčním gelem

3. Odstranit plášť + horní rukavice v jednom rolováním – do bioharazd pitle

4. Umýt spodní rukavice desinfekčním gelem

5. Odstranit brýle, dotýkat se pouze vzadu za nožičky či gumu, ne zepředu, dát do desinfekční komory/lázně, odstranit horní roušku stejným způsobem

6. Umýt spodní rukavice desinfekčním gelem

7. Sundat velkou čepici- do biohazard pytle

8. Umýt spodní rukavice desinfekčním gelem

9. Sundat dolní rukavice – do biohazard pytle

10. Pokud možno bezdotykově opustit operační sál



V na dekontaminačním místě :

11. Provést hygienickou desinfekci rukou , minim . 20 sekund voda + desinf. mýdlo

12. Odstranit FFP3 , dát k dekontaminaci nebo do biohazard pytle, svléct ostatní ochranné pomůcky

13. Provést hygienickou desinfekci rukou

14. Odejít do filtru,



Ve filtru :

15. provést celotělovou sprchu včetně vlasů

16. Provést hygienickou desinfekci rukou.

17. Obléct se a opustit filtr
Warriors are not the ones who always win but the ones that always fight.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Fabulous »

Tonda píše: 06.04.2020 16:04
Fabulous píše: 06.04.2020 12:56 Nic jiného, než řízené promoření nám totiž v dané chvíli nezbývá. Hermeticky uzavřený zdravý ostrovní stát v moři okolní nákazy asi nikdy nebudeme. Je to nemožné.
Souhlasím, ale jak se na to díváš jako rozpadlík? Zařadíš se do stáda, odložíš masku a necháš se nakazit, nebo to mám chápat tak, že rozpadlík si počká na promoření lůzy a sám se do té doby bude aktivně chránit?

Odložili jste někdo ochranu? Nebo dál jedete ve stejném režimu? Prostě za každou cenu se chránit, abych to nechytil?
Já se budu držet nastaveného kurzu a oddalovat nevyhnutelné. Chci vydržet co nejdéle.
Indy
Příspěvky: 191
Registrován: 01.09.2017 21:50

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Indy »

to proforma:
Ano, zcela Tvoji myslenku chapu. Ale z praktickych duvodu to vidim s TBC valcinou casove na stejne dlouhou dobu, jako vyvoj nove samostatne vakciny proti coronaviru. Vsechny medicinske napady, ktere se objevuji, jsou vicemene stale ve stadiu "z dobrych duvodu jsme to zkusili a ono to fungovalo/nefungovalo" , nebo casteji "to by mohlo byt ono".
Principialne by bylo smysluplne dokonce vyvinout novou ucinnejsi TBC vakcinu (imigranti prinaseji hezke breberky).
Mne prijde daleko jednodussi to momentalne zvladnout lekem, ktery jakztakz funguje (napr. uz zminovany hydroxychlochin, azithromycin nebo disulfiram+ vit C + intenzivni pece.). I mnozstvim: Rychleji sezenes /vyrobis lek pro male procento tezce nemocnych pacientu, nez vakciny pro celou populaci.
Dalsi problem bude psychologicky u populace-ockovat mlade a zdrave lidi, kteri muzou ocekavat lehky prubeh? Co deti, tam uz je to tedka boj s odpurci a daleko vice se hledi na komplikace.
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od PaF »

Otevřít MŠ a 1. stupeň ZŠ v tuto chvíli (a navíc jako první) je asi hodně hloupý návrh. Vysokoškoláci po sobě snad v aulách tolik lézt nebudou. Maturanti by určitě mohli klidně odmaturovat už teď. Přijímačky jsou jiný problém, je to ohromný mix po všech středních školách, ve kterém jede cca 150 tis. žáků 5., 7. a 9.tř. To je na hraně..
Ale malá děcka v první chvíli naskáčou na ty učitelky, pak se budou objímat a cicmat mezi sebou. Nějaké vzdálenosti, roušky, zodpovědnost apod. jsou pustá iluze. Učitelky budou nemocné všechny do několika týdnů...
I primáni a sekundáni na gymplu, když jsme se viděli poprvé po prázdninách, mne zasypali, že to vypadalo, jako když smečka psů napadá medvěda ;)
A věkový průměr učitelů je téměř 50 let a na řadě škol, zejm. odborných, učí třetina důchodců!
Promoření je určitě nutné, sám se nijak neschovávám, ale cesta přes otevření škol pro malé děti se mi nezdá.
L.C.
Příspěvky: 351
Registrován: 26.06.2018 8:51

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od L.C. »

pylorus píše: 06.04.2020 15:49 Zajímavé otázky k promoření :https://www.stefajir.cz/pojdme-se-promorit
Pan doktor sleduje situaci od prvopočátku. Jeho rozladěnosti se v žádném případě nedivím. To, co se nám teď Prymula snaží podstrčit je „Denverský“ scénář (z odkazu, který jsem tu vkládal) s fatálními následky.
MartinSk píše: 06.04.2020 16:08 A hlavně jak to promoření na školách vydrží učitelé... Mluvte celé dopoledne s rouškou nebo respirátorem. Kolik jich budete potřebovat - dvě do každé vyučovací hodiny? Hodně učitelů je starších i se zdravotními problémy. Tohle mi přijde docela drsné... Učiním dotaz u některého starosty, zda si je vědom svých povinností jako zřizovatel školy.
Zcela zásadní věc, o které nikdo nemluví. A nejde jen o školy, ale i o nemocnice. Shodou okolností mám maminku učitelku v ohroženém věku (60+), kamarády doktory (60+), příbuzné (60+). Další shodou okolností jeden z mých nejlepších kamarádů je sice mnohem mladší lékař, ale po transplantaci. Jistě si dovede představit, jak na tom asi je jeho imunita. Takže pošleme děti do školy, ať se nám promoří, od nich to v první řadě chytnou učitelé (přičemž ti staří to pravděpodobně nerozdýchají) a lékaři a sestry (protože ti mají kupodivu také děti) a všechen zdravotnický a nezdravotnický personál (je to s podivem, ale také mají děti), to znamená ta nejkritičtější část infrastruktury, které bude pro boj s nemocí nejvíce potřeba. A máme tady nádhernou ukázku lavinového efektu.
Hohepa píše: 06.04.2020 14:07 ...... společnost se polarizuje a rozděluje na dvě skupiny
A) na ty, co si myslí, že umírání na Covid se jich netýká.
B) na ty, co se bojí, že umírání na Covid se jich dotkne.
Zpočátku jsem s Vámi chtěl souhlasit. Pokud se neurazíte, pokusím se to ale trochu poopravit. Společnost se polarizuje a rozděluje na dvě skupiny:
A) na ty, kteří sledují převážně ekonomické zájmy a to i směrem přes mrtvoly
B) na ty, kteří za těmi mrtvými, které to přinese, vidí své rodiny a blízké, své přátele a případně i sebe, pokud nemají zdraví právě nejlepší

Mimochodem, pěkně se tady hrálo a hraje s indexem R0 (na což mě tu správně někdo upozornil, protože jsem mluvil o něčem jiném a unikla mi podstata) a s tím, jak nám pěkně klesá. Pokud jsem pochopil ty jejich „hříčky“ správně, tak pokud bude každý, ale naprosto každý sedět doma, klesne R0 na 0, protože jednoznačně nebude nikdo, koho by nemocný mohl nakazit a tudíž koronavirus prostě zmizí. Upřímně, nepřipadá vám to jako totální hovadina?

Není R0 v podstatě konstanta, mluvíme-li o otevřené společnosti? Pokud ano, tak v průměrně otevřené populaci vyletí nahoru jako raketa.

Pro zajímavost:
R0 chřipky je cca 2,5
R0 Eboly je 1,5!

Jaká je hodnota R0 u koronaviru se neustále spekuluje a hodnoty se liší v řádech procent!! a to od 0,4 do 3,5!! Ve skutečnosti však může být ještě vyšší. Přesněji, víme pendrek, ale řešíme to. Na druhou stranu se tu operuje s čísly, kolik zemře lidí na chřipku, kolik na chlast, kolik se doslova "ují" k smrti. Tak nějak si ale nepamatuji na záběry obětí chřipky, alkoholismu, nikotinismu, přejídání, kdoví čeho, které by nebylo kam dávat, protože kolabuje systém péče o mrtvá těla.
ἢ τὰν ἢ ἐπὶ τᾶς
L.C.
Příspěvky: 351
Registrován: 26.06.2018 8:51

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od L.C. »

Tonda píše: 06.04.2020 16:04
Fabulous píše: 06.04.2020 12:56 Nic jiného, než řízené promoření nám totiž v dané chvíli nezbývá. Hermeticky uzavřený zdravý ostrovní stát v moři okolní nákazy asi nikdy nebudeme. Je to nemožné.
Souhlasím, ale jak se na to díváš jako rozpadlík? Zařadíš se do stáda, odložíš masku a necháš se nakazit, nebo to mám chápat tak, že rozpadlík si počká na promoření lůzy a sám se do té doby bude aktivně chránit?

Odložili jste někdo ochranu? Nebo dál jedete ve stejném režimu? Prostě za každou cenu se chránit, abych to nechytil?
Jedu ve stejném režimu. Sice vypadám v OM-90 a nitrilových rukavicích jako exot, ale mám doma dva lidi, kterým je přes šedesát. Fakt nechci zbytek života strávit přemýšlením nad tím, že jsem je zabil.
ἢ τὰν ἢ ἐπὶ τᾶς
Mrkva
Příspěvky: 377
Registrován: 09.03.2013 2:02

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Mrkva »

L.C.: ne, R0 fakt neni konstanta, schopnost viru sirit se vyrazne ovlvinuji vnejsi faktory. Tim nemyslim, jen otevrena spolecnost / spolecnost v karantene, ale i hygienicke a spolecenske zvyklosti, dojizdeni do prace vs homeoffice, hustota zalidneni, ....
To cleneni na dve skupiny - "ty, kterym jde o prachy" a "ty, kterym jde o zdravi" je krasna demagogie. Bylo by fajn si uvedomit, ze ve zkrachovalem state vetsinou zdravotnictvi taky za moc nestoji, a ze pokud budes mit nezamestnanost a miru chudoby treba 30% a k tomu 5% lidi bez strechy nad hlavou, tak tech mrtvych muze byt ve finale i vic, nez kdyz bys to nechal nerizene vybouchnout.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od PeFi »

Ono asi není jiné cesty, než populaci promořit. Jenomže ono by to chtělo mít jistotu, že populace je na to připravená tak dobře, jak je to jen možné, viz překvapivě rozumný dokument ze SZÚ:

http://www.szu.cz/tema/bezpecnost-potra ... y-covid-19

Jenomže toto doporučení koliduje s dlouholetou propagandou, že vitamíny a potravinové doplňky obecně jsou jen taháním peněz z kapes lidí, protože v potravě je toho dost.

Pro populaci v ČR přitom platí tohle:
... v zimních měsících (leden – duben), kdy nedostatek vitamínu D má 70 – 90 % populace.
Zdroj: https://www.labtestsonline.cz/novinky/vitamin_D.html

Takže promořit ano, ale chtělo by to na to napřed populaci nachystat, aby škody byly co nejmenší - a že by se vedla intenzivní mediální kampaň tímto směrem, jsem si opravdu nevšiml.
tty123
Příspěvky: 54
Registrován: 11.01.2015 14:48
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od tty123 »

@PeFi
Tak příjímačky či maturity by třeba šly rozložit do více tříd/vice dnů tak aby byl omezen počet studentů v jedné místosti a omezil se tak kontakt.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Pez »

Tiskovka vlády - tak za mě spokojenost.
Myslím, že to Prymula vysvětlil dost jasně a že se volí optimální cesta.
Možná má trochu problém s předčasným uvolňováním informací a asi nečeká, že to novináři hned rozmáznou a dělají z toho téma.
Doufám, že se povede ta ochrana seniorů, především v domovech apod. Doma je to na každém z nás, aby je nevystavoval zbytečnému riziku.
Mluvím z vlastní zkušenosti. I když je mámě smutno, tak si nechala vysvětlit nákup jednou za týden, omezené návštěvy s přisným hygienickým režimem ale o to víc si telefonujeme. Naštěstí je v rodinném domku a konečně je teplo, tak může na zahradu.
Chápu, že je větší problém ve společné domácnosti, navíc třeba v paneláku. Tam to má jen velmi omezená řešení.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od vrabi »

Obávám se následujícího scénáře:
- nezodpovědní jedinci (dále jen NJ) začnou dohánět co zameškali (nehty, vlasy, pivko, ...)
- v komunitě NJ se začne masivně šířit onemocnění
- jelikož mezi nimi budou i těžší případy, zaplní kapacitu nemocnic
- na domácí karanténu bezpříznakový NJ kašle, nic mu přeci není
- nakazí se personál nemocnic
- nakazí se ostatní populace
- v nemocnici nebude místo, protože tam budou ještě stále ošetřovat NJ
- začne znovu přísná karanténa
- NJ v klidu po vyléčení odchází z nemocnice domů
- mezitím umře hromada zodpovědných lidí
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od PeFi »

Těch potenciálně možných opatření je hromada. Rouškama to jen začíná. Například existuje studie na to, že rozprašování aerosolu s obsahem jódu dokázalo velice účinně zabránit šíření chřipky ve školních třídách. Jenomže to by musela západní medicína otevřít další šarlatánskou kapitolu, protože momentálně je oficiální mantra, že 150ug jódu za den bohatě stačí a podstatně větší příjem začíná škodit.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od bacil »

odjinud...

Tyto státy preferovaly promoření obyvatelstva.

Belgie > 20.000 případů, mrtvých >1600
Holandsko 18 .000 infikovaných, mrtvých > 1800

(bez kontroly)
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Odpovědět