Koronavirus v ČR

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Mám nebo měl jsem potvrzený Covid

Ano
96
39%
Ne
151
61%
 
Celkem hlasů: 247
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Rafael »

Pokud by se v brzké době otevřely restaurace a hospůdky chodili byste do nich?
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
colek
VIP
Příspěvky: 686
Registrován: 18.02.2011 18:36
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od colek »

Já jo.
Batoo
Příspěvky: 17
Registrován: 03.09.2018 22:08
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Batoo »

Rafael píše: 28.04.2020 18:03 Pokud by se v brzké době otevřely restaurace a hospůdky chodili byste do nich?
Ne, ale ja do nich nechodil ani predtim :)
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Germanik1 »

Pouze z jakéhokoliv jiného důvodu než jejich prosté existence 🙂
Udělám co musím
Nuwara
Příspěvky: 553
Registrován: 17.02.2012 11:07
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Nuwara »

Rafael píše: 28.04.2020 18:03 Pokud by se v brzké době otevřely restaurace a hospůdky chodili byste do nich?
Já zatím ne a už jsem tohle řešil i s blízkým kamarádem, se kterým mimo jiné na to pivo chodíme. Sice jsme se na začátku současné situace domlouvali ve stylu Švejka (nepletu-li se, tak tam to byl první čtvrtek po válce U Kalicha), ale i kdyby povolili provoz třeba jen zahrádek, pořád mi přijde řekněme nerozumné se někde, třeba venku, dobrovolně houfovat...
„Náhoda nepomůže tomu, kdo si nepomůže sám.“
Sofoklés
Koniáš
Příspěvky: 705
Registrován: 27.11.2012 21:28
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Koniáš »

Rafael píše: 28.04.2020 18:03 Pokud by se v brzké době otevřely restaurace a hospůdky chodili byste do nich?
Dobrá otázka. To si zaslouží statistiku. Dej to do vlákna a pár variant otázek a odpovědí.
Zajímalo by mne to.
Ostatně soudím, že Evropská unie musí být zrušena.
Koniáš
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Rafael »

Já nevím kde a jak.
Možná nějaký admin pokud by to uznal za vhodné a nějak přínosné.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od devlop »

Česko je příkladem k řešení zvládání nákazy ostatním státům

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ ... anicni_jhr

The Guardian zmiňuje Česko jako jednu z vůbec prvních zemí, která začala s uvolňováním karanténních omezení. Podotýká, že Česko je zároveň jedním z mála evropských států, který zavedl nouzový stav ještě před první smrtí na koronavirus.

Češko slouží jako modelový vzor i pro další země. Rakouský kancléř Sebastian Kurz odkazoval na české nošení roušek, když ohlašoval jejich povinné nošení v Rakousku.

O rouškách se pozitivně zmiňovala i některé americká média, např. list Washington Post či server USA Today, podle kterých je to cesta zvládání koronavirové krize i pro USA.
L.C.
Příspěvky: 351
Registrován: 26.06.2018 8:51

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od L.C. »

K těm restauracím. Já ne, mám to skoro stejné jako Batoo, chodil jsem tam tak málo, že se to snad ani nepočítá :) .

Mimochodem, bude to vypadat velmi zajímavě. Plný lokál lidí, před každým něco k pití a něco dobrého k jídlu a na obličeji - mrkněte na to - rouška. A co teď? To není uštěpačná otázka. Spíše jde o to, jak se najíst a napít.

Nechci spekulovat, nakolik je otevření hospod a restaurací bezpečné a jestli by nestálo za to ještě chvíli počkat. Na druhou stranu pro jejich provozovatele musí být současná situace doslova devastující.

Ono se hodně mluví o rozvolňování opatření. V podstatě proč ne. Ovšem na to by nám musely běžet kapacity pro testování poněkud jinak, než běží. Aktuálně je testování dost tristní a nevypadá to, že by se to lepšilo. Jistě, pořád je tu možnost nechat se za určitý obolus otestovat v laboratoři Tilia, jenže pro nás méně šťastné je to cesta přes celou republiku :( .
ἢ τὰν ἢ ἐπὶ τᾶς
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od bivoj »

L.C. píše: 29.04.2020 12:56 ...Ovšem na to by nám musely běžet kapacity pro testování poněkud jinak, než běží. Aktuálně je testování dost tristní a nevypadá to, že by se to lepšilo...
Asi tak, na to už tady upozorňuji nějakou dobu, že počty denních testů už více jak čtrnáct dní stagnují +- na stejných číslech. Asi není zájem či možnost přesáhnout těch cca 8000 testů denně (a 3000-4000 o víkendu)...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
honzaH
Příspěvky: 116
Registrován: 18.02.2020 12:46

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od honzaH »

bivoj píše: 29.04.2020 13:36 Asi není zájem či možnost přesáhnout těch cca 8000 testů denně (a 3000-4000 o víkendu)...
A jak jsou ty tiskové konference vlády a dalších s novinářema, to se nikdo nezeptal proč, je tak málo testů?
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od vrbodol »

Restaurace- dalo by se říci že vůbec nenavštěvuju. Akorát když jsem na čundru, tak si skočíme na pivo, případně něco zakousnout. V současný době bych akorát koupil dětem nějakou zmrzku a pokud je možnost tak si vypil pivo někde na trávě před hospodou, ale určitě bych nebyl někde vevnitř nebo na předzahrádce.
Novulk

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Novulk »

bivoj píše: 29.04.2020 13:36 Asi tak, na to už tady upozorňuji nějakou dobu, že počty denních testů už více jak čtrnáct dní stagnují +- na stejných číslech. Asi není zájem či možnost přesáhnout těch cca 8000 testů denně (a 3000-4000 o víkendu)...
No a to ještě v současnosti nemalý počet těch testů zajišťují laboratoře, které k tomu nejsou primárně určeny (např. výzkumné laborky některých fakult a akademických ústavů). Tyhle instituce to nebudou moct dělat věčně, už proto, že to tam jede částečně přes dobrovolníky, a pak také proto, že mají svoje projekty, které je živí, a na kterých budou muset v nějakou chvíli začít zase naplno pracovat.

Nevím, kolik z toho denního počtu cca 8000 testů opravdu vykonávají instituce spadající pod rezort zdravotnictví (KHS, nemocnice). Každopádně v "normální" situaci by testování prováděly jen tyhle instituce a na jejich kapacitu ten počet musí někdy brzy zase "spadnout"...
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4500
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Serža »

prakticky po celou dobu "nouzového stavu" chodím po tréninku "na jedno" :beer :beer :beer :beer :beer do okýnka v oblíbené hospodě
když bylo chladno, býval jsem tam sám, teď se tam schází docela dost lidí s tím, že jediný rozdíl oproti normálnímu stavu je, že je to "na stojáka"
v práci (když tam jednou za týden musím) příjemný oběd s kolegyněmi = bez roušek...a zatím žijeme :-)
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od devlop »

Nechceš nechat promořit své děti a nevyužiješ "dobrovolný" nástup do škol v květnu? OK, přijdeš o ošetřovné...

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/ne ... e-40322436

Školní docházka těchto dětí je dobrovolná, je to tedy na svobodném rozhodnutí rodičů nebo zákonných zástupců,” napsal Novinkám Plaga.
X
Pokud nehrozí u dítěte ani v rodině žádná zdravotní rizika, přesto ho nevyšle do školky nebo do školy, tak nárok na ošetřovné zanikne,” řekla Novinkám ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

jak známo, u dětí COVID19 je většinou bezpříznakový, minulý týden jsem se dozvěděl o případu rodiny v našem městě, kde otec dostal příznaky, nechal se otestovat, byl COVID pozitivní, následně otestovali jeho malého syna a manželku a syn byl pozitivní, manželka ne. Syn zcela bez příznaků. Kdyby tedy manžel příznaky nedostal tak synek s COVIDem by šel v květnu do školních lavic (1 stupeň)

takže zbývá ono "čestné prohlášení"...
Uživatelský avatar
uaz469
Příspěvky: 482
Registrován: 13.11.2011 11:08

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od uaz469 »

Dobrý večer.
Posílám Vám dispozice pro výuku Vašich dětí.

Výuka bude nadále řízena distančním způsobem tak, jako uplynulý měsíc. Budete nadále posílat týdenní plány a budu od Vás chtít zpětnou vazbu tak, jak funguje nyní. Činnost školní skupiny ve škole nebude výuka, žáci pouze pod dohledem pedagogického pracovníka (ne mě jako třídního učitele) budou plnit zadané úkoly (které nyní plní doma). Není povinné posílat děti do školní skupiny, mohou nadále pracovat z domova.
Děti nebudou v žádném případě pracovat ve škole ,,normálně", nebude klasické vyučování ani školní družina.
Současně Vám posílám přílohu, kde se vyjádříte a pošlete mi Vaše rozhodnutí, s vyjádřením nemusíte spěchat.
Zdravím M.
... „Lojzíku, ty už přece dneska víš, že nejde o to, co je a co není. Důležitý přece je, jak to správně vidět, jak to správně zhodnotit a jak na to správně reagovat.”...
FarmářJan
Příspěvky: 537
Registrován: 15.04.2013 21:40
Pohlaví: muž
Bydliště: v horách

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od FarmářJan »

Devlope, ten článek na novinkách je totální zmatek a asi dokumentuje stav na MŠMT.
O ošetřovné podle mne ty lidi nepřijdou.
Pokud mají být ty skupiny po 15 ve škole nepovinné a nemá to být výuka, tak co to tedy bude? Hlídání dětí?

Pak ale stále platí, že ostatní děti, co teď i potom ve škole nejsou mají stále to domácí online vzdělávání a to asi je povinné, i když to doteď nevyjasnili. A pokud ty děti ve škole nejsou na výuce, tak to mají doma ještě dohánět to online vzdělávání? To je fakt dobré.

Pár postřehů co jsme konzultovali se školama a školkama:
Něco je Hlava XXII a něco jen komedie

Pokud jsou děti ve škole, platí i teď zákon o školním stravování a mají nárok na teplé jídlo. Školní jídelny mají být ale zavřené. (Možná i proto to na MŠMT nenazývají vzděláváním a školní docházkou).
Pokud jsou ale školní jídelny zavřené kvůli bezpečnosti, jak je to s jídelnama ve školce, které jsou podle zákona také školní jídelny? To tam bude bezpečnější vařit? Mimochodem ZŠ a MŠ jsou často v jedné budově, takže jídelna nemůže být otevřená, protože ZŠ jídelny možná v červnu ..., ale zároveň školkáčci mají nárok na teplý oběd a zřizovatelé chtějí školky otevřít.

Podle ohlasů a průzkumů škol a školek chce část rodičů školku otevřít, velká část ale ne - jedni se bojí nebo mají stejně druhé dítě doma, další jsou kvůli poklesu byznysu na ošetřování a dotaci pro OSVČ. Když se to otevře, přijdou o peníze a kšeft v práci nemají.

Když se otevře školka, tak poslední ročník je povinný, kdo tam nechce dítě dát, musí žádat o domácí vzdělávání... A nebo z doktora vytáhnout ošetřovačku.

MŠMT stále nedoporučuje otevření. Mají vydat doporučení pro školky, ale zatím není.

Zaměstnavatel – školka - by měl zajistit zaměstnancům osobní ochranné prostředky. Rouška není osobním ochranným prostředkem zaměstnance podle právních předpisů v oblasti bezpečnosti práce. Zaměstnanci už někde argumentují i zákoníkem práce § 106 odst. 1 a 2 a odmítají nastoupit. Školy zjišťují, kolik zaměstnanců je v rizikovém věku nebo zdravotním stavu.

Školky zjišťují, čím desinfikovat prostory a děti - Anti-Covid musí být mimo dosah dětí, nesmí se používat do 3 let a lze použít jen 10x denně.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Bill Masen »

Teď chtějí poslat do škol ještě deváťáky, aby se mohli připravovat na přijímačky. Akorát si asi nikdo neuvědomil, že učitelé, kteří se budou věnovat deváťákům se už nebudou moct online věnovat těm ostatním.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od devlop »

FarmářJan: díky za pěkné shrnutí. Prostě jak tvrdím od začátku co s tím Plaga nebo kdo přišel, otevřít školy a školky v květnu je naprostá zhovadilost, nedomyšlenost a ukvapenost.

jen vsuvka:
Sranda je, že někteří nadšenci pro otevření škol v otázce stravování tvrdí, že si děti přeci mohou obědy nosit z domova v krabičce. To je nápad, děcka budou od pondělí do pátku v čase od 8-16h jíst studené jídlo z krabiček, co jim matka den před tím uvaří. Třeba takové studené kuřecí stehno s rosolem a studenými bramborami, nebo studený vývar, mňamka. Nějak jsem si totiž nevšiml, že by v každé třídě byla mikrovlnka. Špinavé nádobí mohou děti umýt v umyvadlech na záchodech. Anebo jíst cestou MRE v samoohřívacích pytlících? Třeba něco od AM v cenách 180Kč za porci? :lol:

Prostě pokud nebude fungovat družina a jídelna a do škol nebudou moci všechny děti v plném počtu do tříd a výuka nebude v klasickém stylu, tedy žádné hlídaní a školní skupiny nicnedělání, tak otevření škol je chujovina. K tomu, aby vše uvedené bylo možné, musí stav kolem COVID být ještě na jiném levelu, než teď. Školy mají být tou poslední instancí, která se otevře. Takže až to bude tak v pohodě, že otevřou restaurace, bary, hospody, fitka, kina, divadla, tak pak můžem nahnat děcka do škol.
Tonda
Příspěvky: 234
Registrován: 11.03.2020 11:48

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Tonda »

Je jasné, že se teď nikomu nebude chtít nic dělat a každý bude vymýšlet všechny možné způsoby jak zůstat za peníze státu ještě měsíc doma. Na druhou stranu, chtěl bych vidět nějakého jiného zaměstnance mimo učitelů, který by si mohl dovolit říct, že bez respirátoru do práce nenastoupí.
Dnes jsem byl na poště, všichni jenom roušky. V obchodě, roušky. Benzínka, roušky. A nikdo nemarodí, ani nevymýšlí výmluvy, aby nemusel pracovat. Myslím, že volna si učitelé užili a ještě užijí dosyta.


Devlop : jako největší chu*ovina se mi jeví dnešní titulek, který jsem četl, že pokud rodič neumístí dítě do školy, přijde o ošetřovné. WTF? Nemělo by to být spíš naopak?
Odpovědět