Koronavirus v ČR

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Mám nebo měl jsem potvrzený Covid

Ano
96
39%
Ne
151
61%
 
Celkem hlasů: 247
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5348
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Rafael »

Včera a dnes jsme byli po velmi dlouhé době ve větší civilizaci než je vesničk apod. ve Valašském království.

Frýdecká nemocnice připomínala stav ohrožení. Většina vchodů uzavřená, všichni v rouškách, registrace - čestné prohlášení, chromajzli a vozičkáři museli dlouhými chodbami tam kde potřebovali. Venku v areálu pár nějakých stanů apod.
Žena pak rychle proběhla Albert v Místku a bez roušky nikdo.
*
Dnes jsem byl v Ostravě. V meziměstském buse všichni v rouškách, i dost malé děti. Jen úplně vzadu nějaká omladina bez.
A pak v OV plně obsezená dvoutramvaj. Stojících bylo minimálně. A roušky jen dvě. A z toho jedna moje i když se mi v ní hodně špatně dýchá. (Zvlášť po hodinové cestě busem s ní...).
Občas hlášení: "Používejte prosíme roušky, chránite tím ostatní i sebe".
*
Na samotném vchodu do úřadu nápis - Nevstupujte bez roušky apod. a používejte dezinfekci!
Dezinfekci, co jsem viděl, nepoužil nikdo a roušky byly taky celkem v menšině. Na chodbách, ve výtahu skoro nikdo.
*
Úřednice s kterou jsem jednal měla sice před sebou nějaké plexisklo, ale jen malé. A roušku jen tak ledabyle na bradě.
*
Pak jsem ještě kouknul zvenku přes výklady do místního Alberta a před ním čekal na tramvaj. Roušky úplně minimálně, lépe napsáno žádné...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Germanik1 »

Paní, co mne povila, se rozhodla vyrazit do lázní. 2 dny jsem ji přesvědčoval, že 14 respiratorů ffp2 na 14 dní je minimum. Nakonec blahovolně balíček přijala a zapakovala do kufru. Když se jí otec ptal, v čem pojede, nechápala. Dostala další, že bude mít rezervu. Ale tatík s milým úsměvem povídal : Jak to chytíš, jdeš na chatu nebo na hotel. Doma tě nechci. Tak vyvalený oči jsem v životě neviděl.
Udělám co musím
Paul
Příspěvky: 782
Registrován: 22.10.2017 0:15
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Paul »

Tak ani ty slavný čínský roušky nejsou co o nich tvrdili https://www.novinky.cz/koronavirus/clan ... y-40334414
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

At koukam, jak koukam, pocet tezkych pripadu v nemocnicich nam pomalu, ale jiste stoupa. I pres tu proklamovanou nizsi nebezpecnost viru a lepsi letni kondici lidi. Ve 2. pulce zari se priblizime breznovym hodnotam (maximum bylo 100 lidi v tezkem stavu). Jsem zvedava, cim se bude Ken prsit potom.
Screenshot_20200826-194158_Samsung Internet.jpg
Screenshot_20200826-194158_Samsung Internet.jpg (245.67 KiB) Zobrazeno 3093 x
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Tonda
Příspěvky: 234
Registrován: 11.03.2020 11:48

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Tonda »

Neděje se nic výjimečného. Je to tak každý rok, úplně jako přes kopírák. Máme 35. týden. Přesně jako je to v grafu, každý rok začínají narůstat úmrtí.

Prosím nestrašte zase lidi :roll:

Obrázek

Zdroj : https://www.czso.cz/csu/czso/v-prvnich- ... tisic-lidi


Počet mrtvých začne růst. Dramaticky. Jako každý rok.
Mrkva
Příspěvky: 377
Registrován: 09.03.2013 2:02

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Mrkva »

Sakra, Tondo, vyvozovat neco z ceskych dat, kdyz tu prakticky nic nebylo je strasne jednoduchy. Koukni za hranice: https://www.euromomo.eu/graphs-and-maps ... -mortality a rekni mi, jestli si porad myslis, ze se nic nedeje.
Tonda
Příspěvky: 234
Registrován: 11.03.2020 11:48

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Tonda »

Probůh, já netvrdím, že tady není vysoce nakažlivá infekce. Ano, je. Já to nepopírám. Jenom to není žádné drama nad rámec běžných epidemií, které nikoho dosud nevzrušovaly. A z grafu co jsem dal je vidět, že přirozeně na podzim lidé umírají MNOHEM více, než v létě. A nikomu to dosud nepřišlo divné. Navíc, reagoval jsem na zprávu ohledně ČR.

K těm grafům ze světa, ano, je tam výrazná špička letos na jaře, ale všimni si, že některé státy mají takové špičky už v minulosti, kdy tam žádný koronáč nebyl. Na co se tam tedy v roce 2017 umíralo???? Když to srovnáš s rokem předtím, tak je to "šílený" dvojnásobný nárůst.

Obrázek
https://www.euromomo.eu/graphs-and-maps ... by-country (Z-scores by country)


Třeba dvojnásobný nárůst u Itálie v roce 2017. Z 0 na 10. Letos je to sice až na 17, ale nevidíme data třeba 20 let dozadu. Takže jsou roky, kdy se prostě umírá více, jindy zase méně. Netvrdím a nikdy jsem netvrdil, že koronavir nezabíjí lidi, není to chřipečka, ale jestli je to něco významného, co vůbec stojí za pozornost, to bude poznat na konci roku, až se bude dát celkový počet mrtvých srovnávat s vývojem třeba 50 let zpátky. Já tipuji, že to bude ve většině evropských zemí srovnatelné s předchozími roky.
FarmářJan
Příspěvky: 537
Registrován: 15.04.2013 21:40
Pohlaví: muž
Bydliště: v horách

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od FarmářJan »

Rozhovor s Duškem (ÚZIS, ne ten herec) na aktuálně https://zpravy.aktualne.cz/domaci/koron ... 47ab5f122/
Odbornost tam je upozaděna tím jeho zesměšňováním covidu, a taky prý že jako je informací moc apod. Naše zkušenost je ta, že nedávají informace skoro vůbec, ani ty, co potřebujeme v práci k vyhodnocení situace a zvolení dalších postupů, aby nebyl průser a fungovalo co má. S čísly se čaruje a ti co je potřebují, je nemají.

Tak jsem si udělal porovnání se Slovenskem, podle kolegů tam jsou roušky uvnitř od března stále. Testování podobné jako u nás, ČR test každý dvanáctý, SK každý sedmnáctý.
Ale
ČR úmrtí 39 na milion obyvatel, celkem 418
SK 6 na milion obyvatel, celkem 33.

ČR 2143 případů na milion obyv. (každý 467. obyv.)
SK 648 na milion obyv. (každý 1544.obyv)
Zajímavý je počet aktivních případů ČR 5579 SK 1311, u nás se vyléčí velmi rychle. Poměr nesedí k celkovému počtu případů.

Až začne škola a do práce přijdou všichni z výletů k moři, tak začne teprve rodeo.
Evidentně ten přístup je ne kvůli datům, ale volbám, ale to může dopadnou obráceně než chtějí, ty totiž taky nemusí pořádně proběhnout, protože do komisí nikdo nechce. Do té speciální komise, co přidají vojáky a se zeleným autem pak přijedou v ochr obleku když budete v karanténě nebo budu provozovat drive-in, nikdo nechce v celém kraji a má být v každém okrese jednak komise, a to s ohledem na senátní volby nabízejí zapisovateli 40 tisíc. Další věc je, jak lidé odpadají do karantény, tak to může toto také ovlivnit.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od bacil »

K tomu grafu, je třeba si položit otázku, zda by se umíralo v těch letech i s takovými hygienickými opatřeními jako dnes?
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od cipis »

To víš, že by neumíralo. On by si každý rozmyslel, jestli něco přechodit nebo ne, jestli lozit mezi lidi nebo ne. Navíc se dá předpokládat, že teď to bude lepší než minule, protože ta "obyčejná" chřipka se šíří "hůř" než ta "nová chřipka". Ale tohle všechno se špatně vysvětluje těm, co neustále zaměňují následek s příčinou.
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od J-e-n-n-y »

1.září se blíží... jak to řešíte s dětmi? Nastupují normálně do školky/školy? Necháváte si je doma? Zavedli jste nějaká pravidla? Budete dětem dávat roušky/r-shieldy? Nebo jen podporujete jejich imunitu více než obvykle? Jak budete řešit kontakt s prarodiči a ohroženými osobami pokud děti budou chodit do kolektivu? Nástup je už za pár dní a já stále nevím jak to vymyslet s předškolákem :?
Kdo je připraven, není překvapen.
Tonda
Příspěvky: 234
Registrován: 11.03.2020 11:48

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Tonda »

Do školy nic nad rámec povinného. Do školky jsme nedávali, počítáme s tím, že školy za měsíc zavřou a žena bude s dětmi doma. Je tedy škoda peněz platit školkovné. Navíc do Vánoc dítě ve školce vždy tak 3x onemocní, tak proč ho tam vůbec dávat.

Prarodiče mají zásoby, jak ffp3 tak polomasky, zřejmě je budeme používat, mají chronické nemoci, které by mohly způsobit těžký průběh. Při kontaktu tedy budou mít děti ffp2 nebo prarodiče polomasky. Tady je jediné riziko které vidím a myslím, že omezení styku, plus aktivní ochrana nám bohatě stačí. Není třeba šílet a terorizovat děti, stejně to někde dostanou.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od devlop »

Tonda: "počítáme s tím, že školy za měsíc zavřou a žena bude s dětmi doma"

- nezavřou, nevěř tomu. Hlavním bodem je, udržet ekonomiku, nikoliv děti doma a rodič na OČR. To se z toho spíše "poserou" učitelé. Žena přinesla novinky z porady s ředitelem v přípravném týdnu - učit se ve školách bude i kdyby byla ve třídě méně než polovina dětí, ba naopak, pro tu druhou polovinu děti bude muset po "směně" ve škole pořádat z domova online výuku pro nemocné. Spíše se chystej na časté odskakování si z práce do školy - mají přikaz, že pokud bude dítě ve škole kašlat, kýchat, musí se odsunout do místnosti pro tyto případy určené (hlídat děti s těmito příznaky do příjezdu rodičů budou uklízečky) a učitel/ka musí zavolat rodičům, ať si pro dítě přijedou. Rodič, pokud bude chtít dítě po této události dát znovu do školy, bude muset navštívit lékaře, který potvrdí "neinfekčnost" dítěte a s tímto papírem pak dítě do školy pošlete. Skvěle vymyšlené no ne? Zatím se tedy neví, jak se ona "neinfekčnost" bude prokazovat, radost z toho budou mít i děští lékaři s přeplněnými čekárnami s dětmi, které si ve škole zakašlaly...

počteníčko z dílny MSMT zde https://www.msmt.cz/file/53619/
Tonda
Příspěvky: 234
Registrován: 11.03.2020 11:48

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Tonda »

:tmi no to je síla toto.
Pak ještě doufám, že by mohli zavést ošetřovné na základě toho, že žiješ s osobou z rizikové skupiny. Jako to bylo na konci šk.roku. Hned bychom do toho šli.

Stejně si myslím, že jestli onemocní jedno dítě, do 2 týdnů lehne celá třída. Ono se to zřejmě docela dobře šíří. Nevěřím, že tomu nějaká rouška zabrání.

Zaslechl jsem nějaké info z Německa, že tam postupně zavírají školy, že se to tam hned začalo šířit.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od devlop »

jj
https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/nem ... 120827_tzr

"Jak Deutsche Welle dále uvádí, plán návratu německých žáků do lavic byl od začátku považován za „plošný sociální experiment“." :chuckle asi tak no

ale plán našeho ministerstva je jasný - udržet v chodu školy za každou cenu
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

Jestli budou posilat dite na osetrovnu pokazde, kdyz zakaslou, pred pisemkou bude kaslat cela trida :-D
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
FarmářJan
Příspěvky: 537
Registrován: 15.04.2013 21:40
Pohlaví: muž
Bydliště: v horách

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od FarmářJan »

Na školy to hodili dost alibisticky, protože ta doporučení a povinnosti pro izolování nakažených (resp. příznaků infekč. onemocnění (příkladmo zvýšená teplota, horečka, kašel, rýma, dušnost, bolest v krku, bolest hlavy, bolesti svalů a kloubů, průjem, ztráta chuti a čichu apod. viz níže z manuálu) nelze splnit, to bude s rýmou a kašlem každý den část třídy, školky půl třídy. Rodiče jsou často kdovíkde nebo na směnách bez mobilu(a dnes už není zvyk dávat číslo do práce na jiný kontakt jako dřív) atd. takže z té školní izolační cely půjdou chudáci kdoví kdy.
A když to řešit nebudou, mají průšvih pokud pak takový žák bude pozitivní.


Škola nemá povinnost aktivně zjišťovat u jednotlivých dětí/žáků/studentů příznaky infekčního onemocnění (jako je např. zvýšená teplota, horečka, kašel, rýma, dušnost, bolest v krku, bolest hlavy, bolesti svalů a kloubů, průjem, ztráta chuti a čichu apod.), ale je vhodné těmto příznakům věnovat zvýšenou míru pozornosti a při jejich zjištění (objevení) je nutné volit tento postup:
příznaky jsou patrné již při příchodu dítěte/žáka/studenta do školy – dítě/žák/student není vpuštěn do budovy školy; v případě dítěte či nezletilého žáka za podmínky, že je přítomen jeho zákonný zástupce,
příznaky jsou patrné již při příchodu dítěte/žáka do školy a není přítomen zákonný zástupce dítěte či nezletilého žáka – tuto skutečnost oznámit zákonnému zástupci neprodleně
a informovat ho o nutnosti bezodkladného vyzvednutí/převzetí/odchodu ze školy; pokud toto není možné, postupuje se podle následujícího bodu,
příznaky se vyskytnou, jsou patrné v průběhu přítomnosti dítěte/žáka/studenta ve škole; neprodleně dojde k poskytnutí roušky a umístění do předem připravené samostatné místnosti nebo k jinému způsobu izolace od ostatních přítomných ve škole a současně informování zákonného zástupce dítěte/nezletilého žáka s ohledem na bezodkladné vyzvednutí dítěte/žáka ze školy; zletilý žák/student opustí v nejkratším možném čase budovu školy.
Ve všech uvedených případech škola informuje zákonného zástupce, resp. zletilého žáka nebo studenta o tom, že má telefonicky kontaktovat praktického lékaře, který rozhodne o dalším postupu.
V izolaci pobývá osoba až do odchodu ze školy nebo do doby převzetí zákonným zástupcem v případě dítěte/nezletilého žáka. Při péči o nemocného nebo podezřelého z nákazy je nutné použít ochranné osobní pomůcky touto osobou i zaměstnancem školy. Prostor izolace musí být dobře udržovatelný
a dezinfikovatelný, přirozeně větratelný oknem. Je ideální, pokud je tento prostor vybavený umyvadlem na mytí rukou s přívodem tekoucí teplé a studené pitné vody, včetně vybavení mýdlem v dávkovači, zásobníkem na jednorázové ručníky a dezinfekcí na ruce. Prostor nesmí být průchozí do jiné využívané místnosti, která je mimo izolační režim. Pro účely izolace by měla být vytipovaná a označená samostatná toaleta, která se nachází v blízkosti izolační místnosti a ta nemá být v době využití izolace používána dalšími osobami.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5348
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Rafael »

Mě jen tak napadlo...
Čistě hypoteticky:
Děti je spousta a učitelů poměrně k nim velmi málo. A co bude jak začnou "kašlat" oni?
Někteří starší, astmatici, různě oslabení apod.
*
Do škol se místo nich naženou studenti pedagogických škol, armáda, hasiči.....?
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

Premyslis moc logicky, ze se nestydis... ;)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Tonda
Příspěvky: 234
Registrován: 11.03.2020 11:48

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Tonda »

No co, zavřou to. Doufám a počítám s tím :rofl distanční výuku už chystají, tak wo co go. Když si vezmete kolik stálo rozpočet ošetřovné, tak je to nic, proti tomu, kolik už se za tuhle pseudo pandemii utratilo peněz. Přitom školy jsou nejhorší z hlediska šíření. Měli by je zavřít do doby, než bude vakcína.
Odpovědět