Koronavirus v ČR

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Mám nebo měl jsem potvrzený Covid

Ano
96
39%
Ne
151
61%
 
Celkem hlasů: 247
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

Ted ve zpravach:
- vetsina EU dava na cerveny seznam (tj. s karantenou po navratu) Chorvatsko.
- my nechavame zelene.
- zduvodneni: "Nechceme rodinam komplikovat navrat z dovolene." :head :head :head

A zaroven ze Petricek vyjednva s Britanii, ktera dala na cerveny seznam nas, aby nas z nej zase vyndali. Muze se tem Anglanum nekdo divit?
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5352
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Rafael »

Synovec, gymnazista, který mě vždy překvapil svými názory, už na jaře povídal:
"Dávám té podzimní výuce tak max. týden až dva".
Další podobní, co jsem měl možnost s těmi mladými mluvit, dávají tomu měsíc.
*
S protistranou jsem neměl tu čest se seznámit protože v mém okolí fyzicky není.
*
No a ještě mě napadlo v té souvislosti a možná i v úplné jiné.

Žena v domácnosti.
Byli jsme dva s bráchou, otec nás bez problémů uživil a ona se starala o domácnost a o částečně soběstačnou zahradu a maličké hospodářství a domácí práce. Včetně práci na přestavbě domku. Stal se z ní skoro zedník apod...
Určitě to bylo v té době ekonomicky zajímavější než kdyby někde za pár korun pracovala....
A podobně to měli i prapředci....
*
To byla jistá forma soběstačnosti a nemuselo se řešit kde "odložit a jak se zbavit děti".
*
Nakonec se musím omluvit za názor "vidláka" z kterého měli měšťáci kdysi většinou jen srandu....
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
L.C.
Příspěvky: 351
Registrován: 26.06.2018 8:51

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od L.C. »

Já už nad lidmi kolem sebe definitivně zlomil hůl. Pocit kolektivní zodpovědnosti je pro ně sprosté slovo. K tomu moři zkrátka musí. Na to se nedá nic říci a ani nic napsat.

Kolega z kanclu se vrací z Chorvatska 1. září a den na to jde normálně do práce. Do toho se to samé opakuje jen u nás na patře ještě 2x. Kašlu na to, Beru si dva týdny dovolenou, anebo se zkrátka seknu marod. Nestojí mi to za ten risk, že něco dotáhnu domů. Ono se to ke mně stejně dostane z druhé strany, protože mám v rodině učitele, ale alespoň nebudu muset vyčítat nic sám sobě.
ἢ τὰν ἢ ἐπὶ τᾶς
Tonda
Příspěvky: 234
Registrován: 11.03.2020 11:48

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Tonda »

Rafael : taky je mi to sympatické a dokud to půjde, ať je žena s dětmi doma. A to i za cenu, že by ošetřovné nebylo. Když to člověk spočítá, školkovné, obědy, družina.. a pak na druhé straně žena navaří, ušetří se za dopravu, spousta věcí se nemusí kupovat... A pokud by se moc nudila, vždycky se dá najít práce, nebo nějaké podnikání z domova, za pár korun, ale přece.
Nelíbí se mi takový ten životní styl, kdy oba pracují od rána do noci a děti vychovávají cizí lidé. Žádné společné zážitky, vzpomínky... A pak dětem kupují hračky, aby jim vynahradili ten čas :shake
Myslím, že ta karanténa na jaře mohla lidem otevřít oči, že se dá žít i jinak.
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od cipis »

L.C.
Jj, přesně tak. Dovolená, marod, práce z domu, prostě cokoliv, aby tam člověk nemusel zbytečně být.
Např. já udělám 80 % z domu, a těch zbylých 20 % klidně večer či v noci, kdy tam nikdo není.

Tondo, to si děláš prdel? Kolik těch dětí máš a kolik mají let? Uvědom si, že jsou rodiny, kde mají 2-3 děti, třeba zrovna začínají školu, tak to jako chceš, aby žena jednak na plný úvazek učila, k tomu pak se starala o domácnost a ještě vařila? A když se bude nudit, tak brigáda a tak ... A co budeš dělat ty?
Martysedlak
Příspěvky: 553
Registrován: 08.04.2020 14:09
Pohlaví: muž
Bydliště: Pohledem Pražáka - dálný Východ

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Martysedlak »

Už to začíná, tady je odpověď jak to bude s výukou:
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/ko ... 272124_ako
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Germanik1 »

Každopádně domácí výuka zasadila multikulti programům MŠMT docela ránu. Všechno zlé pro něco dobré.
Udělám co musím
Tonda
Příspěvky: 234
Registrován: 11.03.2020 11:48

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Tonda »

Cipis a co jako? Kdysi úplně běžné i když měli 5 dětí. Dnes má ženská jedno a nezvládá to, psychicky se z toho hroutí. Některá. Třeba moje daňová poradkyně má 5 dětí, do toho školí a ještě dělá účto. S nejmenším na klíně. A nevypadá, že by to nezvládala.

Když jsem byl týden doma s malou, tak za tři dny jsem si udělal takový denní režim, že jsem zvládl navařit, uklidit, pohrát si s ní a ještě udělat věci do práce. Když člověk není dement, tak to dokáže.

Já platím složenky, jídlo, ošacení, zábavu, dovolenou, výlety, jednou za čas nové auto, atd. Je to málo? Někdy bych se radši válel doma s dětmi, věř mi.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od vrabi »

S předškolákem se toho moc vymyslet nedá.
Rouška je utopie, ve třídě kde se pořád skáče, běhá a blbne jí mít stejně nebude (navíc by stejně běhen chvíle nefungovala protože jí zadýchá) a venku to nutné není.
Takže jedině pro dobrý pocit dávat nějaké vitamíny, chodit na procházky pro posílení imunity a důsledně dítě cvičit na časté mytí rukou.
Z těch důležitějších věcí je zrušení vyzvedávní a vodění do školky prarodiči a omezení styku s nimi.
To je asi tak všechno, dlouhodobě zůstávat doma stejně nemůžeš, protože nemáš tolik dovolené a většina lidí do práce chodit musí ;)
Dokud se školky nezavřou a stát nezaplatí časově neomezenou domácí karanténu, tak tam stejně velká většina dětí bude muset chodit.
Martysedlak
Příspěvky: 553
Registrován: 08.04.2020 14:09
Pohlaví: muž
Bydliště: Pohledem Pražáka - dálný Východ

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Martysedlak »

Nevím, ale u těch škol které zavřeli kvůli karanténě učitelů, není nikde zmínka o placení ošetřovaného. Prostě školní rok začne možná 10 září. Do té doby si to rodičové nějak zaříďte. A myslím si že to bude takto probíhat i pozdeji. V případě, že dojde do školy někdo s koronou tak půjde půlka školy do karentény, včetně učitelů.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od devlop »

"V případě, že dojde do školy někdo s koronou tak půjde půlka školy do karentény, včetně učitelů."

to není tak jednoznačné, o tom rozhodne KHS a bude se rozhodovat dle toho, kdo byl v "rizikovém kontaktu", viz ten manuál.

Tzn. když přijde do školy Pepíček s Covidem do třídy 4.A, tak nebude pravidlem, že všici ze třídy 4.A půjdou do karantény včetně všech učitelů, kteří tam ten den učili a že do karantény půjde i 4.B a 4.C třída ;) Karanténa se bude týkat jen minimálního okruhu dětí, kteří s Pepíčkem byli v kontaktu a sedí třeba dvě lavice od něj.
Přílohy
Screenshot_11.jpg
Screenshot_11.jpg (93.23 KiB) Zobrazeno 2409 x
Martysedlak
Příspěvky: 553
Registrován: 08.04.2020 14:09
Pohlaví: muž
Bydliště: Pohledem Pražáka - dálný Východ

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Martysedlak »

Tak to bude veselo. Děcka se uvidí po půl roce, kdy byla naposled ve škole. Budou jak z divokých vajec. A je bláhové si myslet, že se budou stranit kontaktu o přestávkách atd. Ps na základnách je většina učitelů v jedné zborovně.
Dnešní rozhovor kde Primula říkáka že děti mají příběh nemoci lehký avšak vir vylučují intenzivně jak dospělí. Tímto přeji všem učitelům pevné zdraví.

Útržek rozhovoru:
Obáváte se nástupu dětí do škol, nebo považujete současná opatření za dostatečná tak, aby se to tam nešířilo nějakým nekontrolovatelným způsobem?

Nástup do škol bude nepochybně epidemiologickým rizikem, protože se ví, že v dětské populaci probíhá ta nemoc extrémně mírně a nejsou tam problémy, s výjimkou nějakých úplně specifických syndromů, které jsou velmi málo četné. Na druhou stranu se také ví, že děti jsou schopny vylučovat ten virus poměrně intenzivně a prakticky identicky jako dospělí. Takže určité riziko to samozřejmě bude a situaci budeme monitorovat.

Více: https://echo24.cz/a/S59R4/cele-koleje-m ... ty-prymula
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Jason »

Me se nejvic libi ze se resi deti ve skole jestli se nepriblizi nebo na sebe neprsknou a tak. Ale ze venku od zavreni skol jsou particky 10 - 15 smradu spolecne, popiji z jedne ahve atd - to nikdo necidi nebo nechce videt...
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
FarmářJan
Příspěvky: 537
Registrován: 15.04.2013 21:40
Pohlaví: muž
Bydliště: v horách

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od FarmářJan »

jenže to není zakázané, to je věc mentální kapacity těch dětí a jejich rodičů. A právě kvůli takovým bych byl rád, aby roušky ve škole byly, jako na Slovensku, Německu a UK.
Ale při tempu téměř 1200 nakažených za poslední tři dny a 2200 za týden se stejně uvidí jak to bude fungovat.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od devlop »

ono to září bude ještě hodně zajímavé... od kolegy z práce jsem dnes dostal info, že jeho žena, učitelka, musí na testy a karanténu - důvodem je školení bezpečnosti práce, které tento týden celý učitelský sbor dané školy musel absolvovat, přičemž dnes se zjistilo, že školitel je COVID pozitivní... Na ty testy a karanténu jdou všicnhi učitelé.
Dnes info od mé ženy (také učitelky) - obdobný problém je i na škole v Kladně...

takže on ten nástup do škol v záři neohrozí děti, ale státem nařízené prezenční školení bezpečnosti práce, protože ministerstvo není schopno pochopit, že zákonná školení lze provádět prostřednictvím testů na internetu, což je v současné době epidemie více než žádoucí :head
FarmářJan
Příspěvky: 537
Registrován: 15.04.2013 21:40
Pohlaví: muž
Bydliště: v horách

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od FarmářJan »

ano, není to jen problém škol, karanténa u nás v kraji vyřazuje poměrně velké množství starostů i úřadů, protože se dělají různé schůze a jednání a na online už se prdí.
Teď budou schůzky a školení volebních komisí, takže se taky může stát, že někde nemusí volby řádně proběhnout.
Druhé kolo senátních může být také dobré, protože mezitím po prvním kole třeba odpadne do karantény ta komise. Mají z toho starostové hlavu jak pátrací balón a do toho shánějí ty členy do speciálních volebních komisí, co budou jezdit v atombordelu s vojáky a s volební urnou k nakaženým a do karantény..

Na září je přesunuto neuvěřitelné množství různých konferencí a podobných akcí, zasedání, i když půlka by šla vysílat online, takže začínám chápat, proč ty výjimky, aby mohli volit i v karanténě, když to byla sto let překážka volebního práva, schválili.

A jinak potvrzuji, že BOZP pojali na školách úplně debilně, známý to dostal na ZUŠ povinně prezenčně dokonce koncem března... Samozřejmě to lze online a akreditovaně.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5352
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Rafael »

Školení Bezpečnosti práce, Opakovaná školení, Přezkušování, Prezenčně povinné nejrůznější Opičárny apod....,
jsou hodně lukrativní zakázky a tunely pro různé "vzdělávací" organizace a spousty tláchalů a způsobů jak je zaměstnat a živit je.
A jak vidno ani koronavir to nezastaví. Spíš posílí...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

Vojtech oznamil, ze na novem semaforu je Praha oranzova. Semafor zapomnel zverejnit.
Pote se vyjadril, ze zadna nova opatreni se prijimat nebudou, ze pockaji, jak se situace vyvine.
Sakra, to uz v te skupine epidemiologu ma hlavni slovo PR?!
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
FarmářJan
Příspěvky: 537
Registrován: 15.04.2013 21:40
Pohlaví: muž
Bydliště: v horách

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od FarmářJan »

Dobrá komedie. Situace je stále v pohodě, semafor je o týden opožděn, je oranžovej, ale oranžovej na spodní hranici...("na spodní hraně žlutého stupně, proto nyní nezavádíme žádná opatření")
a když slyším ty tetky Rážovou a Jágrovou tak to je snad ještě vtipnější než umělec ministr.

živě zde https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/31 ... obchodech
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 295
Registrován: 25.01.2011 16:31
Bydliště: Severní Čechy

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Max »

Odpovědět