Koronavirus v ČR

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Mám nebo měl jsem potvrzený Covid

Ano
96
39%
Ne
151
61%
 
Celkem hlasů: 247
Paul
Příspěvky: 782
Registrován: 22.10.2017 0:15
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Paul »

honzasl píše: 14.10.2020 15:06Filmový průmysl je hospodářské odvětví jako každé jiné, dává lidem pracovní místa a táhne do republiky investice i inovace. Řvou logicky, jako by řval každej, koho vláda omezí.
Filmy jsou spíše další nesmyslně dotované odvětví (např. Státní fond kinematografie přes 1 mld. Kč/rok). Platit něco dotacemi a v době krize dotacemi + náhradami + zadlužováním je naprostá šílenost.

Zajímavá kapitola jsou třeba i lokální projekty např. v rámci měst, kdy někdo měl velký oči, postavil věci typu novej kulturák z dotací, jsou tam vysoký náklady na provoz a podobně. Místo toho, aby riziko nesl podnikatel, kterej by navíc vůbec do takových rizikových projektů nikdy nešel.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ulfhednar »

MaRS: počkejte, chcete říct, že je legitimní, aby někdo zavřel svůj byznys, připravil sebe, svoje děti, zaměstnance... o příjem, ale není legitimní chtít po tlustých, aby se tolik necpali? Do jisté míry a zjednodušeně (přeháním, ale berte to jako ilustraci principu) - mají se zavírat firmy, aby se tlustí mohli dál cpát? Protože jsou tou hlavní rizikovou skupinou, kvůli které hrozí kolaps zdravotnictví.

Zásah do svobody jednotlivce? Ten zásah jim pomůže. Jejich svoboda končí tam, kde začíná svoboda jiných. A svoboda druhého začíná v jeho prkenici. Devastovat zdravotnictví kvůli své svobodě je přeci nesmysl. To stejně mohu tvrdit, že je moje svoboda nenosit roušku a nedesinfikovat si ruce, a pokud se mi něco stane, tak se o mně postarejte.

Aktuální průběh epidemie, resp. jejich následků tím pochopitelně ovlivníte. Kdyby tlustí začali hubnout na jaře, kdy bylo jasné, že tloušťka je zásadní komplikací (nejen) covidu, mohli mít dneska v klidu, pomalu a zdravě o 30 kg méně. Jinými slovy chudák sestřička na JIP bude tahat o pytel cementu méně. To není málo a jako elementární projev úcty k její práci by to bylo fajn. Ale je lepší s kusem špeku v ruce tleskat zdravotníkům z balkonu.

Nemalá část obézních by se dostala do normálního intervalu a morbidně obézní by zásadně zvýšili svoje šance. Ono to není přeci binární: jsi OK, přežiješ / máš 10 kg nadváhy, umřeš. Navíc ta nemoc tu s námi nebude 14 dní. Bude trvat a bude se vracet.

Cukrovka, vysoký tlak, klouby... jsou často dány právě tou tloušťkou. Jejich léčba stojí miliardy a přitom je za tím jenom žraní. Znovu - nikde neříkám, že mají za týden zhubnout 8 kg. Ale každé kilo se počítá, stejně jako se počítá každá kapénka zachycená rouškou. Píšete, že chudáci tlustí měli zatím jen půl roku na hubnutí. Ale oni kvůli té tloušťce riskují svůj život celé roky, to přeci není novinka letošního jara.

Tloustnutí není dáno genetikou. To je výmluva. Maxmálně jí mohou být dány sklony k tloustnutí, ale prostě VŽDYCKY musí být vyšší příjem, než výdej. Proč se musíme opakovaně bavit o takových elementárních věcech?
Tloustnutí z breatheriánství a prány, tuším, prokázáno nebylo.
A ano, traumaty dětství se omlouvají i různí vrazi a úchylové. A co hůř - oni je často doopravdy objektivně mají. A co? Tím mohu omlouvat i ty Vaše mýtické popírače a de facto dojít k tomu, že neexistuje nic jako vůle a rozhodnutí, protože jsme jen nesvéprávný kus dřívka v proudu našich traumat a životních událostí, za které nemůžeme. Vskutku rozpadlické..

Tlustí lidé často do toho zdravotnictví moc nepřispěli, protože často mají vysoký tlak, cukrovku, bércáky, žíly v háji... a spíš ho dojí. Jistě je zřejmé, že kdyby všichni měli přístup ke zdraví, jako ti tlustí, tak zdravotnictví lehne i bez covidu. Tímto za sebe končím téma, jakkoliv si myslím, že špeky a COVID zásadně souvisejí. Ale nebaví mě vyvracet argumenty o tloustnutí ze vzduchu nebo radiačního pozadí. Kdyžtak SZ.

A naposledy - ne, nevolám po tom, že tlustí nemají být léčeni a mají být utraceni. ;)
Naposledy upravil(a) Ulfhednar dne 14.10.2020 16:01, celkem upraveno 1 x.
Óðinn á yðr alla
Martysedlak
Příspěvky: 553
Registrován: 08.04.2020 14:09
Pohlaví: muž
Bydliště: Pohledem Pražáka - dálný Východ

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Martysedlak »

Každé podnikání a je lhostejno zda se jedná o nějakého kejklíře, harmonikáře který hraje na svatbách, zedník, popelář atd. Je poctivého řemeslo, které tyto lidi živí.
Ano stát může některé podnikání omezit či zakázat, ale vždy se tak děje podle nějakých pravidel (zákon) nebo jsou zde kompenzace.
Uvedu příklad: mnozí si vzpomenete že byl schválen zákaz chovu kožešinových zvířat. Po schválení zákazu běžela lhůta na ukončení této činnosti a chovatele dostali kompenzace. Toto je v pořádku a je v pořádku že když někdo v pondělí řekne že má od stredy zavřeno, má říci taky to B a to je ta náhrada, pomoc. Druhá věc je zda na to stát bude vůbec mít. Ale je špatně říkat toto je činnost pro život nedůležitá tak na pomoc zapomeňte.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1175
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Patrol »

Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od MarS »

Ulfhednar píše: 14.10.2020 15:53 MaRS: počkejte, chcete říct, že je legitimní, aby někdo zavřel svůj byznys, připravil sebe, svoje děti, zaměstnance... o příjem, ale není legitimní chtít po tlustých, aby se tolik necpali? Do jisté míry a zjednodušeně (přeháním, ale berte to jako ilustraci principu) - mají se zavírat firmy, aby se tlustí mohli dál cpát? Protože jsou tou hlavní rizikovou skupinou, kvůli které hrozí kolaps zdravotnictví.
Zavírat svůj byznys musí primárně kvůli ignoraci společnosti ne kvůli lidem s nadváhou.

Vy to nečtete. Je legitimní požadovat nošení roušek a dodržování rozestupů, protože to není zásah do svobod člověka srovnatelný s tím, chtít po někom obrátit svůj život o 180 stupňů. Samotný dodržování těchto dvou jednoduchých opatření by na 99% zabránilo současnýmu stavu. Naopak nutit půlku národa k redukčním dietám, nemá ani zdaleka tak zásadní vliv.
Aktuální průběh epidemie, resp. jejich následků tím pochopitelně ovlivníte. Kdyby tlustí začali hubnout na jaře, kdy bylo jasné, že tloušťka je zásadní komplikací (nejen) covidu, mohli mít dneska v klidu, pomalu a zdravě o 30 kg méně. Jinými slovy chudák sestřička na JIP bude tahat o pytel cementu méně. To není málo a jako elementární projev úcty k její práci by to bylo fajn. Ale je lepší s kusem špeku v ruce tleskat zdravotníkům z balkonu
Co rovnou zřídit nějakou komisi, která bude posuzovat čemu jsem mohl předcházet a čemu už ne? Taky by pak mohli projevit úctu sestřičkám všichni, co si třeba při lyžování zlomí páteř a teď si serou do plen, nikdo je nenutil přece to dělat, jenom svým nezodpovědným chováním zatěžujou zdravotní systém. Nebo co třeba kuřáci, lidi co pijou alkohol nebo vlastně obecně lidi se slabou vůlí. Projevte prosím všichni svou úctu k sestřičkám, nepijte, nekuřte, nemrzačte se v autech nebo při sportu... Cholerikovi, kterej v rozčílení strčil ruku do katru budeme vyčítat, že bylo nezodpovědné nechat si utrhnout ruku, že měl dávat pozor a být trochu ohleduplný? Tohle je přece blbost.


Jistě je zřejmé, že kdyby všichni měli přístup ke zdraví, jako ti tlustí, tak zdravotnictví lehne i bez covidu.
To s tim přece nesouvisí. Znova opakuju, že to je systémová chyba. Pokud nejsou dostatečné kapacity, tak se holt pravěpodobně příspívá málo do kasy anebo se blbě přerozděluje. Když budou všichni tlustý, tak holt bude muset být 10x tolik nemocnic a platit 10x víc na zdravotním.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Germanik1 »

Na obezitu navalit daně jako na kuřáky. Je to slabost, nedostatek sebeovládání, tak bych jim jídlo zatížil střelnou daní jako kuřákům cigarety. Kdyby jim šel nakoupit hubeňour, spadl by do toho taky 😉
Udělám co musím
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Germanik1 »

Omluvám se za OT, připadám si jako v komunismu. Chtít peníze za to, že nedělám....
Udělám co musím
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od PeFi »

Stejně jako vy nevíte, že většina obézních jsou nutričně podvyživení, neví to ani ti obézní. Žerou, protože jejich tělo má hlad. Problém není v tom, že žerou moc a málo se hýbou, ale že žerou potraviny, které jsou kaloricky bohaté, nutričně chudé, kdyby žrali zeleninu, proteiny a tuky, tak tlustí nebudou. Průšvih je, že k tomu "bůčku" žerou pečivo (nebo těstoviny). Zatímco nadbytečný zkonzumovaný tuk dokáže tělo ignorovat, tak sežrané sacharidy tělo neumí ignorovat, umí je pouze zpracovat a uložit v podobě tuku. Obézní jsou nemocní, potřebují odbornou pomoc a té se jim většinou nedostane, protože místo výživové korekce se jim dostane léků.
Vůbec bych se nedivil, kdyby to obézní kosilo proto, že jsou nutričně podvyživení. Mimochodem drtivá většina lidí s nadváhou je deficitní na vitamín D, takže už tato "drobnost" stačí na to, aby měli abnormálně těžký průběh covidu.
Mrkva
Příspěvky: 377
Registrován: 09.03.2013 2:02

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Mrkva »

Koukam, ze zatimco na jare za to mohli lyzari z Italie, ted za to muzou tlustosi, protoze bez nich by tu vlastne zadne restrikce nebyly.
Jaka je realita?
Pooled analysis show individuals with obesity were more at risk for COVID‐19 positive, >46.0% higher (OR = 1.46; 95% CI, 1.30–1.65; p < 0.0001); for hospitalization, 113% higher (OR = 2.13; 95% CI, 1.74–2.60; p < 0.0001); for ICU admission, 74% higher (OR = 1.74; 95% CI, 1.46–2.08); and for mortality, 48% increase in deaths (OR = 1.48; 95% CI, 1.22–1.80; p < 0.001).
Tedy rozhodne to neni tak, ze tloustik s covidem = vazny pripad. Jestli v nemocnici konci 4% populace, tak u tloustiku to je 8%. Jestli na JIP konci 2% populace, tak u tloustiku 3.5%, a jestli umira 1% populace, tak u tloustiku 1.5%. A ted si uvedomte, ze u mladych lidi je IFR nekde kolem 0.1%. U tlustych mladych lidi to je 0.15%. V podstate to jsou rozdily, ktere sice mohou byt vyznamne, ale ne o rad.

P.S.: Ja *jsem* jednim z tech vorvanu (ale snad uz ne na moc dlouho). A ono to fakt neni o tom "nezrat". Teda ve finale je. Ale je potreba se k tomu propracovat pres hlavu - tzn. vyresit ten problem, proc se clovek zacal prezirat. Dost casto je za tim deprese / uzkostna porucha a podobne. Vyresit tohle samotne je na mesice / roky. A kdyz se to povede, je potreba vyresit to, ze je clovek zvykly furt zrat, a porad by si neco cpal do drzky. - v tomhle treba me konkretne dost pomaha nizkosacharidova dieta. Ale fakt to neni o tom se jednoho dne vzbudit a rict si "budu min zrat" a ono se to najednou stane.

Jo, a P.P.S.: Nez se na me vrhnete, i pres to, co jsem napsal, si na covid davam bacha. V uzavrenych prostorach / blizkosti dalsich lidi nosim minimalne FFP2, na mista s vetsi koncentraci lidi FFP2/3 a bryle, poctiva hygiena rukou, ... Znam spoustu lidi, kteri to chytili a i kdyz jsou zdravotne naprosto v poradku, to docela odsrali. A nevidim duvod, proc to zbytecne riskovat. Je to stejne jako kdyz treba hrabu do elektriky - taky si overim, ze to neni pod proudem, i kdyz vim, ze me jednopolovy kontakt s nejvyssi pravdepodobnosti nezabije. Zkratka ta chvile zdrzeni/nepohodli (v tomhle pripade osahani fazovkou) mi za snizeni rizika hodne neprijemneho zazitku (kopanec 230V) stoji.

Sorry za OT.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ulfhednar »

S tím, že často jsou nutričně podvyživení lze souhlasit, stejně jako s tím, že to může vliv na těžký průběh jejich nemocí. Proč si myslíte, že to nevím?

Ale problém samozřejmě JE primárně v tom, že moc žerou a málo se hýbou. V opačném případě by prostě neztloustli. Už nevím jak to napsat. Ale sádlo prostě je uložená PŘEBYTEČNÁ energie.
Ovšem pokud se nejedná o chovance ústavů pro osoby s mentálním postižením, je to výhradně jejich chyba a zodpovědnost. Informací je všude více než dost. Kdo chce něco řešit, tak si poradí, pochybuji, že si u nás někdo myslí, že cesta k hubnutí vede přes permanentí hlad a dietu založenou na slazených nápojích a křupkách.

Každopádně patřit do skupiny nejvíce ohrožené covidem (myslím tím samozřejmě tlusté,nikoliv imunosupresivní, cardio, CHOPN...) je prostě věc volby. Bez ohledu na to, že na dva měsíce byly zavřené posilovny nebo vám v dětství vítr odnesl balónky a máte trauma.

Když vím, že mě výstřel do kolene bude bolet a možná skončím na vozíku, tak to neudělám. Když vím, že mě tloušťka v lepším případě dostane na JIP... tak se budu ohánět tím, že mám právo být tlustý. Chytré.


Mrkva:
https://video.aktualne.cz/dvtv/balik-pa ... 47ab5f122/

Zahraničními studiemi bych moc neoperoval. Průběh je dost jiný, i úmrtnost. Východní Evropa je jiná. Mimochodem teď vyšlo pár fotoreportáží z různých "covid-jip" oddělení. Mrkněte se, jaké postavy tam převažují v roli pacientů. Manipulace? Kampáň?

A ano, hubnutí není primárně o nežraní. Je hlavně o pohybu a hlavě.
Je to jako droga. Jenže pokud někdo tlustý opovrhuje smažkou a sám nedokáže se sebou něco udělat, je to takové... nekonzistentní.

Jinak já viníky nehledám. Na to jsou tu jiní experti a kilometr vlákna. Jen říkám, že někteří jdou svému štěstí naproti, chtějí po ostatních, aby jim lenost dotovali a ve finále jejich váhu oddřeli. A že mi to přijde hloupé. Že jim to přijde chytré? - OK. :hand
Óðinn á yðr alla
Ortvar
Příspěvky: 288
Registrován: 03.01.2017 18:10
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ortvar »

O to se snaží ortopedická společnost už roky. A nejen ta. Operace tlustocha je nesrovnatelně náročnější než hubeného. Riziko komplikací stejně tak. Platba stejná. Ale je to politický neprůchodné. Já to mám rodové. Já nic nejím. Nemůžu se hýbat protože mě bolí klouby......Kdybych pokaždé co tohle slyším dostal stovku tak mám už spoustu stovek. 😭
Warriors are not the ones who always win but the ones that always fight.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Maximus »

Teď u otce na ARO exitus ročník 1981 - hlavní diagnóza: morbidní obezita + Covid-19

Morbidně obézní se mohou vymlouvat jak chtějí, ale koronavirus se jich ptát nebude :devil.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Mrkva
Příspěvky: 377
Registrován: 09.03.2013 2:02

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Mrkva »

Ulfhednar: Hele, prijde mi, ze to je kombinace vyzranosti a veku - coz by davalo smysl, starsi jsou vic rizikovi, a tlusti jsou vic rizikovi, kdyz se to nakombinuje, je to pruser. Hele, pro me byl asi nejvetsi motivator fakt, ze jsem sam nezvladl vymenit trubky od hajzlu k fekaltanku na lodi, zkratka protoze jsem se tam nenacpal, na covid "sere pes" :) Jinak pro poradek - sam smazkami neopovrhuji (znam par lidi, co stravili cast zivota na opiatech, takze vim, jak je to tezke). Trochu mi akorat vadi ta zminka o "dotovani" - malokdo v CR (nebo kdekoliv na svete) zije naprosto optimalne. Takze ve finale pocitam s tim, ze vrcholovym sportovcum "dotuju" rehabilitace v pozdejsim veku, hornikum lecbu silikozy, ajtakum karpal a kratkozrakost, strelcum treba rekonstrukci obliceje, kdyz se jim roztrhne lauf, lyzarum a bruslarum zlomeniny... A ano, treba transplantaci jater u alkoholika. To je ale pointa vseobecneho zdravotniho pojisteni.
Ulfhednar píše: 14.10.2020 21:31A ano, hubnutí není primárně o nežraní. Je hlavně o pohybu a hlavě.
Tady si dovolim nesouhlasit, je to primarne o zrani a hlave. Vydej pohybem dokaze trochu kompenzovat prebytecny prijem, ale ne nijak vyrazne. Blbej 70g pytlik bramburku je cca 350kJ. To je dost energie asi na 17 hodin chuze. Kdyz se clovek prezira, tak to proste *nejde* vysportovat. Ver mi, vim o tom dost.

Maximus: A je to v rozporu s tim, co rikam? Podle me ne.
Naposledy upravil(a) Mrkva dne 14.10.2020 22:02, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ulfhednar »

Asi by to měli být ve vlákně COVID a strava.

Maximus+Ortvar: :yes :yes

Mrkva: zkuste velmi pomalý, aerobní běh. To pálí sádlo velmi účinně. Něco o tom vím ;-)
A taky chlad.
Oceňuji Vás chlapsky přístup a držím palce, ať nad sebou vyhrajete. To je nejcennější a nejtěžší. Ale řekl bych, že to máte srovnané dobře.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4362
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od bivoj »

Mrkva píše: 14.10.2020 21:53 ...Blbej 70g pytlik bramburku je cca 350kJ. To je dost energie asi na 17 hodin chuze...
Ehm ehm... No, ale pro člověka o váze 1 kg... :D

Takže klídek a příště nezapomeneme, že chůze má těch cca 20,5kJ za hodinu (to už je hodně svižná chůze a ne úplně po rovině), ale na 1kg hmotnosti!!!

Takže dejme tomu 100kg (aby se to dobře počítalo) vážící člověk za 1 hodinu svižné chůze spotřebuje cca 2050kJ. Tím pádem energie 350kJ mu vystačí tak na cca 10 minut...

Navíc i tu energii z chipsů máš blbě, chipsy mají energii cca 2213kJ/100g, takže 70g brambůrek obsahuje energii 1549kJ, tedy pro 100kg člověka energie na třičtvrtě hodiny chůze.

Lidi, nepište sem pls pičoviny!!!

(Se zbytkem příspěvku ale plný souhlas...)
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
JIP
Příspěvky: 346
Registrován: 12.08.2012 19:38
Bydliště: Indie
Kontaktovat uživatele:

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od JIP »

Údajně největší průběžné číslo je za dnešek. V dnešní tipovací soutěži si dovolím hádat kulatých 10k. :angel
Normálně bych hádal míň, ale byl jsem dnes ve Zlíně a jel jsem nějak dlouho podél řady aut před “drive-in” testovacím místem. Tam mohlo být 200 aut a v mnohých nebyla jen jedna osoba... :roll:
I když výsledky z dneška budou kdoví kdy, tak středa je poslední dobou v týdnu v průměru nejvýraznější. :|

Dobrou chuť pokud zrovna pojídáte popkorn nebo brambůrky :rofl
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ivana »

JIP píše: 14.10.2020 23:09 tak středa je poslední dobou v týdnu v průměru nejvýraznější.
Odkuď to máš? Nejvyšší čísla v posledních několika týdnech jsou v pátek a jednou byla i ve čtvrtek.
Mrkva
Příspěvky: 377
Registrován: 09.03.2013 2:02

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Mrkva »

bivoj: Tyjo, uz mlcim... Co jsem to doprdele pocital?

U tech bramburku prohodil radky v tabulce (kcal a kJ). Ale co jsem delal s tim energetickym vydejem mi fakt neni jasne. (A tady se dostavame k tomu, proc jsem pred vic jak deseti lety skoro neodmaturoval z matematiky...). :) Asi jsem to fakt zapomnel vynasobit hmotnosti (ale vsadil bych se, ze ne).
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od MarS »

Když už to rozebíráte, nejsou brambůrky náhodou plný tuku? A tuk, aby se dal použít jako palivo potřebuje zahřátí organismu nejprve na provozní teplotu a nastartovala metabolizace tuků? Teprve pak je možný ho pálit? Čili není ve skutečnosti třeba vynaložit o dost víc energie?
Jen se ptám, ale mám pocit, že tak nějak to funguje
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ivana »

Brambůrky jsou hlavně plný nevhodného tuku a narvaný solí. Příjem sodíku musíte vyvážit tuším pětinásobným nebo čtyřnásobným množstvím draslíku, aby tělo mělo rovnováhu.
Nevhodná potravina, v kovid době naprosto nevhodná.
Odpovědět