Koronavirus v ČR

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Mám nebo měl jsem potvrzený Covid

Ano
96
39%
Ne
151
61%
 
Celkem hlasů: 247
Janko Burka
Příspěvky: 93
Registrován: 10.10.2020 16:59

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Janko Burka »

Neresi to. Vidi si jen po konec politickeho nosu, ze je to dobre udelat. To mas jako kdyz vysel Verneho roman 5 nedel v balone. Nadsena skupina frantiku postavila kopii takoveho knizniho balonu, ze tu cestu do Afriky uskutecni, meli v kosi dokonce i negra jako tlumocnika :) Samozrejme si nikdo nedal namahu spocitat zakladni fyzikalni danosti. Let skoncil padem 8 km za Parizi :)
Janko Burka
Příspěvky: 93
Registrován: 10.10.2020 16:59

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Janko Burka »

PeFi píše: 11.11.2020 12:39 Na druhou stranu prohlášení prof. Duška o tom, že se uvažuje tajit informace o vývoji počtu úmrtí, je poněkud děsivé
To je moc zajimave, muzes dat link na zdroj, kde to rekl ?
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ivana »

Tajit informace místo jejich vysvětlování je už dneska evergreen. Jsme přeci malé děti, co to nedokážou pochopit a ještě by vznikla panika.
Získávání pravdivých a úplných informací je dneska pro občana ČR práce na celý úvazek, celý prostor je neuvěřitelně zasviněn. Všechno si musím ověřovat, nejlépe dvakrát a dvojnásobek času zabere ověřování důvěryhodnosti zdroje. A na to, abych tomu co zjistím opravdu rozumněla dneska potřebuju epidemiologii, virologii, internu, imunologii, statistiku a několik dalších oborů. Důvěra a důvěryhodnost je už dávno vzácné zboží. A do toho ekonomika, taky evergreen už od dob Klause, kdy peníze jsou až na prvním místě.

Jestli otevřou školy, tak se zase zbláznili. Čísla pozitivních jou nespolehlivá, čísla mrtvých jsou nespolehlivá, trasování hygieny je nespolehlivé (Každý má jen dva kontakty? Spadli snad z višně?). Já dneska vlastně už vůbec nevím, podle čeho odhadovat počty reálně nakažených a reálné riziko.

Edit: Duškovo tajení bylo na Seznam zprávy, viděla jsem to před dvaceti minutama. Teď to nemůžu najít, asi je to někde schované (že to smazali z toho zatím Senam nepodezírám).

Edit 2: Tak otevřeli školy.
Naposledy upravil(a) Ivana dne 11.11.2020 13:16, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od devlop »

tak, tiskovka právě teď, Plaga - od 18.11. všechny první a druhé ročníky otevřené, roušky po celou dobu výuky, větrání během výuky (venku 6°C no problemo)... :head
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ivana »

Tak musím konstatovat, že Dušek a tajení fakt nemůžu najít a pravděpodobně to zmizlo. Škoda, že jsem si neudělala screenshot.

Větrání po půl hodině je málo.

Edit: Musím konstatovat, že Seznam zprávy bych na svůj osobní seznam méně důvěryhodných zdrojů dávala velmi nerada. Ještě to prověřím.
Naposledy upravil(a) Ivana dne 11.11.2020 13:37, celkem upraveno 1 x.
gemini
Příspěvky: 74
Registrován: 02.03.2020 12:14

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od gemini »

uid0
Příspěvky: 36
Registrován: 25.03.2020 22:30
Bydliště: /root

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od uid0 »

Ivana píše: 11.11.2020 13:23 Tak musím konstatovat, že Dušek a tajení fakt nemůžu najít a pravděpodobně to zmizlo. Škoda, že jsem si neudělala screenshot.
Zatím to tam stále je: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/v-po ... uje-128864
Screenshot pro jistotu v příloze.
Přílohy
pocet_mrtvych.png
gemini
Příspěvky: 74
Registrován: 02.03.2020 12:14

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od gemini »

Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ivana »

Jo, byla to moje chyba. Stalo se to proto, že ten článek je včerejší a ráno visel nahoře. V době, kdy jsem to hledala podruhé naskákalo velké množství článků dnešních a tak tenhle článek odjel dolů a já to přehlédla.

Jsem velmi ráda, že Seznam zprávy zůstává na mém seznamu tam kde je, mezi zdroji důvěryhodnými. Nedávno jsem musela vyřadit Britské listy za tento článek o debilech: https://blisty.cz/art/101746-proc-cesky ... ebily.html Když si však ten rozhovor poslechnete, říká v něm Olga Blechová (Matušková) něco úplně opačného: https://sever.rozhlas.cz/olga-blechova- ... va-6843746 Je to okolo páté minuty.
PeFi
Příspěvky: 2714
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od PeFi »

devlop píše: 11.11.2020 13:16 tak, tiskovka právě teď, Plaga - od 18.11. všechny první a druhé ročníky otevřené, roušky po celou dobu výuky, větrání během výuky (venku 6°C no problemo)... :head
Kvalitu větrání lze snadno měřit sledováním hladiny CO2 v učebně. Já si to kdysi vyzkoušel a tvrdím, že:
- ve školních učebnách větrat okny lze - zhruba v období od konce dubna do konce října.
- měřením CO2 jsem si ověřil, že okna otevřená "na ventilačku" nebyla schopná zajistit větrání poloprázdné (!) učebny a to tehdy na jednu otevřenou ventilačku připadaly asi 4 dospělé osoby uvnitř místnosti (CO2 nekleslo pod 1000 ppm) ....
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od devlop »

PeFi - "ve školních učebnách větrat okny lze - zhruba v období od konce dubna do konce října. "
souhlas, bude zajímavé sledovat, kolik dětí se ze škol vrátí "nachcípaných", protože budou ve třídě každou půlhodinu větrat a třeba 10. prosince, když bude (doufám) pár °C pod nulou to bude jistě osvěžující, hlavně pro řadu, která bude sedět u dokořán otevřených oken. A mít roušku nasezenou od 8:00 do 13:00 (ne-li více, pokud zůstanou v družině, a nepřijde si pro ně babička 70+let) bude pro malé děcka asi také velmi komfortní zážitek.

A co jídlo, řešil Plaga jídlo? Nebo budou od 18.11 děcka 5 dnů v týdnu jíst studené z krabičky, zatímco se bude větrat? :chuckle
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ivana »

devlop píše: 11.11.2020 14:29 A co jídlo, řešil Plaga jídlo? Nebo budou od 18.11 děcka 5 dnů v týdnu jíst studené z krabičky, zatímco se bude větrat? :chuckle
Poslouchals tu tiskovku nepozorně. Školní jídelny otevřeny.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od devlop »

pravda, měl jsem to puštěné jen v pozadí, proto jsem se ptal, musel jsem pracovat, už to vidím i v zápise. Tak aspoň že tak.
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od honzasl »

Větrání ve školách byl problém vždycky, i dávno před koronáčem. Vzpomínám, že jsme v 90. letch měli nějaké měření od hygieny, pak nastoupila opatření, měsíc se muselo každou přestávku masivně větrat. Pak to zase usnulo a do tříd se vrátilo standardní smradlavé ovzduší - ale teploučko....

Za mě: větrání ve školách je nedostatečné odjakživa a ví se o tom minimálně posledních 30 let. Jediné řešení je vzduchotechnika, jenže u ní se asi špatně přestřihují pásky....
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ivana »

Ještě k tajení informací: na irozhlasu je celá ta debata v podrobnějším znění: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/zv ... 111257_vis

Za opravdu rozumné bych pokládala uvádět současně čísla všech zemřelých v daném dni, dále i dlouhodobé průměry zemřelých v tom dni co já vím za deset? (dvacet? to by měl říct statistik) let, možná s volbou sedmidenních (ale co já vím, nejsem statistik, to by nám měl říct Dušek, ale vypadá to, že neřekne nic co nemusí) průměrů.
Dále by měl někdo jasně říct, že ti, co stihnou umřít před testem a covid mají nebo pravděpodobně mají se do čísla nepočítají.
Ten kdo tam říkal, že čísla mrtvých jsou depresívní tak má pravdu. O mnoho depresivnější (aspoň pro mě) je však shánět informace kde se dá místo toho, aby je stát na rovinu vybalil i s odborným komentářem.

Povězte mi, podle čeho se řídíte, když odhadujete současné riziko? Já myslím, že v tomto okamžiku jsou nejspolehlivější na odhad čísla hospitalizovaných+těžké průběhy. Co si o tom myslíte?
Karel179
Příspěvky: 25
Registrován: 05.11.2020 21:48
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Karel179 »

Ivana píše: 11.11.2020 16:49 Za opravdu rozumné bych pokládala uvádět současně čísla všech zemřelých v daném dni, dále i dlouhodobé průměry zemřelých v tom dni co já vím za deset? (dvacet? to by měl říct statistik) let, možná s volbou sedmidenních
Týdenní počty všech zemřelých se uvádí, už jsem je zde uváděl. Problém je v tom, že mají 6-7 týdnů zpoždění, takže jako aktuální informace je to k ničemu.

Navíc jak ta data číst? Týdenní počty v jednotlivých letech kolísají kvůli běžný chřipkám, počasí (vedro nebo zima). Navíc tu máme opatření tlumící ostatní choroby a úmrtí. Takže pokud je covid pod kontrolou, jako první polovinu roku, tak ze statistik nic průkazného nevyčteme, až teď když došlo k explozi.

Jinak já bych rád viděl statistiku hospitalizovaných se SARI vyžadující intenzivní péči
viz
http://www.szu.cz/uploads/documents/CeM ... _18_19.pdf

2018/2019: 625 případů/195 úmrtí.

http://www.szu.cz/uploads/documents/CeM ... n_2020.pdf

Vždyť by to byla nádherně porovnatelná statistika s běžnou chřipkou. V čem se to liší?

Nebo počet diagnóz zápalu plic, embólií, srdečních příhod mezi mrtvými na covid nebo obecně v populaci. Porovnání s minulými léty.

Tohle nicneříkající číslo "zemřelí s covid" je bohužel voda na mlýn konspirátorům.
PeFi
Příspěvky: 2714
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od PeFi »

Pokud je aspoň trochu jednotná metodika, tak je dost podstatné, jestli zemřelí s Covid stagnují, klesají, rostou lideárně, rostou exponenciálně. I dva týdny stará data jsou lepší, než žádná data, protože mohou potvrdit že vývoj počtu nakažených minimálně zhruba odpovídá oficiálním číslům.
cipis
Příspěvky: 4846
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od cipis »

To nám asi pak zase řekne Ortvar, až bude mít čas napsat. Posledně, co psal, tak z toho vyšlo 7x víc mrtvých. Jestli to už u nich začalo klesat ...
Ortvar
Příspěvky: 288
Registrován: 03.01.2017 18:10
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ortvar »

Stagnují nebo mírně klesají. Ale je to region od regionu. U nás je plno ale bere fakultka. V kraji kde není fakultní nemocnice, třeba Zlín, je to horší. Pro představu FN má cca 2-3 krát větší kapacitu jak personálu či lůžek než tzv Krajská nemocnice. O okresech ani nemluvě. Je to hrozně individuální.
Warriors are not the ones who always win but the ones that always fight.
Ortvar
Příspěvky: 288
Registrován: 03.01.2017 18:10
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ortvar »

Před 14 dny byl průser UH , před týdnem Zlín, teď bouchl Pelhřimov. Prostě je to velmi individuálni.

Jinak nejsou pláště, rukavice, prádlo, jde to objednat ale nepřijde to.....
Warriors are not the ones who always win but the ones that always fight.
Odpovědět